Sari la conținut

Yamaha FZ6N sau Suzuki Bandit 600?


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

Mi-am dat Vulcanu si acum am bani de naked.

Ideea e urmatoarea:daca inainte sa-l vand stiam cam ce vreau, acum, cand am banii in mana sunt unpic nehotarat (banii in mana iti deschid mai multe posibilitati :) )

 

Bandit 2000-2004 (alea din 2005 in sus nu-mi plac)

pro: aspect clasic (ai laic), modificabil<deh, vin de pe chopper:P>, f bun pt oras, putere/cuplu ok, pret(imi raman si niste bani de bagat in el sau echipament)

contra: carburatie, nu stiu cat de bine e pe el la peste 300 km/zi, loc de agatat nagaje, adaugati voi.

 

FZ6N (as prefera din 2005 in sus)

pro: bunicel si-n oras si afara, injectie, aspect misto dar modern, poate cara mai mult intr-o excursie.

contra: putere maricica pt mers zilnic in oras, poate unpic prea modern pt gustul meu, nu prea modificabil, pret: mai tre sa adaug niste sute de ioro

 

voi cam ce ziceti? stiu, tot alegerea mea va fi, dar sunt curios ce parere aveti voi de fiecare model in parte.

 

precizez ca inca nu m-am dat cu niciunul din ele... deci luati si asta in seama :) dar ma dau din cand in cand cu-n Honda CB500

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

la un 650 sv injectie nu te-ai gandit ?

fun factor foarte ridicat si cred ca ai putea sa gasesti unul la bani decenti, se preteaza la ture lungi daca este modificat un pic..

sunt tone de aftermarket pentru sv, il poti personaliza in functie de nevoi.

 

mai multe detalii poate or sa iti dea posesorii de 650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut FZ6 si recomand; e generatie mai noua, pe injectie, consuma putin, are aspect agresiv si frane de nota 10. Faza cu "putere maricica pt mers zilnic in oras" nu e un minus. Te obliga cineva sa mergi turat sau gazul deschis blana? Din contra, motorul de fz6 se transforma in bestie dupa 7000 - 8000 RPM, abia acolo explodeaza. As spune ca e perfect pt. oras.

Daca vrei sa faci turing cu el iti trebuie parbriz (de fapt la orice naked), altfel mai mult de 130 km/h nu poti merge. Un singur parbriz imi place pe FZ6 si anume model T-rex facut de FiveStars.

 

968_1.jpg

 

Orice alt model am cautat pe net arata ca dracu montat pe motor. Fara parbriz, mai tare de 170 km/h nu am putut alerga si asta maxim 1 minut, timp in care aveam impresia ca-mi zboara capul :laugh:. Cu parbriz montat i-am dat maxim, cred ca 240 km/h.

 

Bandit-ul cred ca e racit cu aer, modelul fabricat inainte de 2004, mai multe nu spun pt. ca nu am avut si nu am condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

la un 650 sv injectie nu te-ai gandit ?

SV-ul nu-mi place pt ca e mai 'sport' decat majoritatea nakedurilor, inclusiv pozitia.

 

 

Incearca banditu de 1200(1250).

Ce sa intamplat cu CB-ul de 750?(nu-ti mai place?)

Eu as opta pt. FZ :laugh: (da asta ie mai scump)

Avand in vedere ca merg mult in oras,(cam 65% din timp), Banditul de 1200 e prea mare.

Acelasi lucru "s-a intamplat" si cu CB750... mi-e ca sar din lac in put, CB750 avand un gabarit maricel fata de Bandit sau FZ.

Am mers mult pe-un CB500 si ca gabarit e ok, ma inteleg perfect cu el, d-aia inclin spre bandit, e doar cu f putin mai mare.

CB750 e perfect daca locuiesti intr-un oras mai mic sau intr-o suburbie nemteasca:)

 

 

sau un hornet?!

 

Hornetul e ok ca motocicleta dar nu pt mine... mi se pare cam mica(adunata, pozitie) si nu stiu...are ceva ce nu-mi place...mie personal.

 

Am avut FZ6 si recomand; e generatie mai noua, pe injectie, consuma putin, are aspect agresiv si frane de nota 10. Faza cu "putere maricica pt mers zilnic in oras" nu e un minus. Te obliga cineva sa mergi turat sau gazul deschis blana? Din contra, motorul de fz6 se transforma in bestie dupa 7000 - 8000 RPM, abia acolo explodeaza. As spune ca e perfect pt. oras.

Bandit-ul cred ca e racit cu aer, modelul fabricat inainte de 2004, mai multe nu spun pt. ca nu am avut si nu am condus.

Dap, alea-s avantajele.

Si eu sunt de parere ca puterea la roata se din cap+mana nu din mobra de capu' ei...dar ma gandeam sa nu merg in oras daor cu aIa si aIIa, repet inca n-am mers pe ea sa-mi fac o idee exacta.

Banditul e racit cu aer+radiator de ulei.

 

salut,

daca ai avut VN, presupun ca iti plac V-urile. da-te pe un Ducati si vezi cum te simti - asa, macar de incercare :)

cheers!

Imi plac V-urile dar nu neaparat, sa spunem ca imi plac mobrele care sa aiba si cuplu bunicel.

Monsterul l-am avut in vizor si anul trecut cand mi-am luat VN-ul, pot sa spun ca-mi place la nebunie cum arata, cum se aude si ca are o bicicleta grozava... dar e cam mic si intretinerea e mai... delicata.

 

FZ6-ele ca model imi place ala negru tot, din 2005 incolo, pe care nul gasesc sub 3300(si e normal). Ma atrage injectia si faptul ca are o tehnologie mai avansat, ma da unpic un spate faptul ca tehnologia asta avansata se vede si-n design.

Inclin spre Bandit ca-mi place cum arata, imi place faptul ca nu e stors de cai, imi place aspectul general, imi place ca are turomemtru si vitezometru analog si ca se poate face din el un cafe racer dragut.

O mai coc cateva zile/o saptamana... oricum, pana nu ma dau cu ambele nu iau o decizie.

Aporpos, a luat careva mobra de la alfamotors de curand... stiu ca in trecut erau si cativa clienti nemultumiti...cam 55% erau pro, 45% contra. Merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditul e o alegere inteligenta, e o motocicleta clasica, fier calumea. Daca dai banii pe ea, nu o sa-ti para rau, dar si eu as opta pentru Banditul de 1200, macar acolo intelegi ceva de el (putere si cuplu).

Daca alegi FZ6, sunt sanse mari sa te transformi intr-un mic huligan de oras, ai sa vezi ca motocicleta te imbie la asa ceva; este usurica si agila, ciclistica de exceptie, ai acceleleratii de te tii fara probleme dupa ss-uri prin oras si frane la fel de bune. Cum ti-a zis si cineva mai sus, chiar daca FZ6-le are aproape 100 CP, astia nu se simt decat de la 7.000-8.000 rpm incolo, motorul are o oarecare explozie de putere, nu trage chiar atat de liniar ca un Hornet sau un Bandit. Sub turatia asta este un motor docil, supus si foarte usor de controlat. Avantajul e ca in goana dupa adrenalina te poti distra foarte bine cu el pe AMCKart. De fapt, daca-ti cumperi asa ceva, iti recomand sa te duci de cateva ori pe circuit ca sa te obisnuiesti un pic cu ea, sa vezi cum se inclina, cum franeaza si ce mai stie sa faca. Nu trebuie sa obtii performante, trebuie doar sa te obisnuiesti cu ea, sa prinzi curaj sa o inclini cat de mult se poate (se inclina muuult mai mult si mai repde decat un VN sau o Virago) si sa inveti sa franezi, franele sunt ferme si puternice, dar va trebui sa inveti sa le dozezi calumea. Cat despre accesorizat, uite aici un link ca sa-ti faci o idee de ce se poate pune pe un FZ6 si cam ce preturi sunt.

 

De Kawasaki Z750 te-ai uitat? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa

 

...glumesc. important e sa-ti placa pt. ca tu te dai cu el. totusi, eu cred ca daca aveai mai multi bani disponibili te vedeam pe fezeu.

sa-l stapanesti sanatos si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tot sustinut sus si tare pentru FZ6, dar nu stiu daca in cazul asta se justifica diferenta de bani, cei 1000 de euro poti fi investiti foarte frumos in Bandit (o toba, un suport de topcase, bug-spoiler, parbriz, xenon, discuri wave, o sa Corbin, crash-bars etc), desi cred ca in banii aia iti luai un FZS600 Fazer de toata frumusetea. :laugh: Abia astept sa ne intalnim.

Stii totusi care-i partea proasta, ca in cateva luni ai sa vrei Bandit 1200 :) . Crede-ma!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rapid s-au intamplat lucrurile :laugh:

Felicitari !

Sa-l stapanesti sanatos fara incidente !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Si eu am tot sustinut sus si tare pentru FZ6, dar nu stiu daca in cazul asta se justifica diferenta de bani, cei 1000 de euro poti fi investiti foarte frumos in Bandit (o toba, un suport de topcase, bug-spoiler, parbriz, xenon, discuri wave, o sa Corbin, crash-bars etc), desi cred ca in banii aia iti luai un FZS600 Fazer de toata frumusetea. :P Abia astept sa ne intalnim.

Stii totusi care-i partea proasta, ca in cateva luni ai sa vrei Bandit 1200 :) . Crede-ma!

 

 

Super motoreta banditu...am avut tot un POP, dar din 2002, insa dupa scurt timp se poate sa treaca la XJR si nu la B12 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
baga nijte poze cu banditu

sa vada si ochiu meu

sa-l stapanesti sanatos !

uite poze de cand era proaspat luat, nu prea am poze recente

/index.php?...t&p=2373323

 

intre timp am schimbat capetele de ghidon, oglinzile si maneta de frana si i-am modificat suportul ala de nr.

I-am cumparat un alu-rack negru si finut, tankbag si coburi pe care inca nu le-am montat niciodata.

 

Super motoreta banditu...am avut tot un POP, dar din 2002, insa dupa scurt timp se poate sa treaca la XJR si nu la B12 ;)

Sa stii ca un naked mare va fi urmatoarea, dar mai sunt ceva ani pana atunci.

Imi place XJR-ul, B12, CB1000 si Zephyr 1100 ala nou, cu farul 'carenat'

 

ai probat si fz-ul inainte? bafta cu banditul acum :lol:

 

Hai sa-ti zic:

Am ajuns acolo si le-am vazut, erau una langa alta, Banditu meu si FZ6N 2005 complet negru. Imi placea mult cum arata banditul asa ca l-am primul la test.

Cand m-am intors eram deja hotarat, mi-am dat seama ca e exact ce vreau si nu exagerez cand zic exact, 100%. Deci, nu m-am mai dat cu FZ-ul, doar l-am incalecat pe loc ...nu avea acelasi "je ne sais quoi" al banditului.... nu mai zic de aspect, desi imi place mult fz6n-ul, mai ales ala negru complet...cand l-am vazut langa bandit a palit mult din frumusetea fz-ului. :wave:

Apropos, am ajuns la o concluzie: Motocicleta(cel putin la mine), ca marca/model, se alege in primul rand cu inima! Si cu VN-ul a fost asa, si cu Banditul.

 

Mai spre sfarsitul sezonului cred ca o sa deschid un topic la "Motocicleta mea"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, sa stii ca e motor bun, n-ai sa regreti, si eu mi-am luat un bandit de 600 din 96 si sunt super multumit de el. e primul meu motor si nu-l dau pe nimic in lume:). Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sa stii ca e motor bun, n-ai sa regreti, si eu mi-am luat un bandit de 600 din 96 si sunt super multumit de el. e primul meu motor si nu-l dau pe nimic in lume:). Bafta si asfalt uscat.

 

nu regret deloc sa stii, sunt hiper multumit de el la toate, manevrabilitate, confort, suspensii, putere, frane, consum, ASPECT :what:.

De restul banilor mi-am schimbat capetele de ghidon, oglinzile, mi-am luat coburi laterale, un tankbag, un alu-rack pentru topcase, o geaca Icon, pantaloni Streetfighter pt ture mai lungi(aveam "echipament" de chopperist) + alte maruntisuri.

 

Singurul lucru ce-l regret e ca deja i-am tras 2 semne de buna purtare. le-am retusat si eu cum am putut.

 

primul cand am luat o groapa ce-am vazut-o prea tarziu, am indoit janta si in urma indreptarii, s-a julit vopseaua.

 

si al doilea dintr-o prostie banal de enervanta. O tin la munca, pe un hol, si cand am plecat odata, in graba si neatent, cand am iesit pe usa(pe langa ea), m-am dezechilibrat si am scapat-o cu rezervorul in tocul usii. Am iesit de usa aia de o mie de ori cu Viroaga si Vulcanu (care e mult mai greu) si de peste 50 ori cu Banditu, dar acum: graba, neatentia si faptul ca rezervorul era plin ochi si eu eram f aproape de mobra, un urma unu mic impuls n-am mai putut s-o tin.

Eh..asta e. O mobra fara semne e o mobra de sufragerie :lol:

post-9738-1275896374_thumb.jpg

post-9738-1275896424_thumb.jpg

post-9738-1275897157_thumb.jpg

post-9738-1275897283_thumb.jpg

post-9738-1275897299_thumb.jpg

post-9738-1275897399_thumb.jpg

post-9738-1275897458_thumb.jpg

post-9738-1275897468_thumb.jpg

post-9738-1275897487_thumb.jpg

post-9738-1275897634_thumb.jpg

post-9738-1275897732_thumb.jpg

post-9738-1275897896_thumb.jpg

post-9738-1275897972_thumb.jpg

post-9738-1275897992_thumb.jpg

post-9738-1275898007_thumb.jpg

post-9738-1275898030_thumb.jpg

post-9738-1275898068_thumb.jpg

post-9738-1275898083_thumb.jpg

post-9738-1275898095_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...