Sari la conținut

Accident mortal Satu Mare 03.04.2010


m4v3rick
 Share

Postări Recomandate

Vizitator CristiBoroi
Sincer singura nevinovata este fata de 16 ani, care era cu motociclistul, si probabil va ramane cu niste sechele atat fizice cat probabil si morale.

Morale? Sigur nu psihice?

:-S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi-e frica sa mai si intru pe forum , sau sa mai ies cu mobra din curte. RIP.

Pt. cei care vesnic sustin ca viteza e devina. Voi cu cit va dati ? Cu maxim 50 la ora ??? Inseamna ca ori nu aveti motoare si o arde-ti aiurea pe aici , ori sinte-ti un soi de lupi moralisti. Viteza este RAREORI cauza accidentelor , dar e cel mai usor de aruncat responsabilitatile pe altii. De aia ma si ia asa , un fel de ingretosare. O fi de la miel sau de la aia care , invariabil abereaza la sectiunea "Accidente" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Ianachim are dreptate,pe langa cei 3 morti avem nenumarati "tavaliti" din vina pietonilor iar respectivii pietoni vor repeta fapta cu prima ocazie pentru ca au scapat neatinsi. E trist ca la 55 de ani sa nu stii sa traversezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul - din imaginile filmate ale epavei pare a fi un Suzuki Bandit; pacat de rider si de pasager, inconstienta pietonului care a sarit, la propriu in sosea (e acolo un parapet destul de inalt + diferenta de nivel la care se afla trotuarul) i-a "costat" scump pe amandoi. Aveti grija ca nu se stie niciodata de unde sare neprevazutu si ajungi sa te rupi sau mai rau, mori. Ride on... safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Sa inteleg ca daca fetita mea de 4 ani fuge aiurea spre strada nu mai are nici o sansa ?

Ba da. E sansa pe care ai avea-o tu la ruleta ruseasca. No offence.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu is curios, toti astia de-ati dat cu vina enorma a pietonului, n-ati avut niciodata evenimente d-astea? Adica un pieton berbece sa va sara in fata? Credeti ca numai Romania e patria pietonilor inconstienti?

 

Nu stiu de cate ori trebuie repetat ca orasul nu e pista de incercari moto. OK, nu mergi cu 50 la ora, dar la 120 deja apar probleme. De ce aveti intotdeauna impresia ca vina e a berbecilor? De ce nu analizati si ce a facut motociclistul? Nu-mi spuneti ca au fost nenumarate accidente la 50-60 la ora din care motociclistul sa iasa intre 4 scanduri la impactul cu un pieton.

 

Unora le place sa creada ca, daca in lege spune ca ei au prioritate pe un drum, asta inseamna ca n-are importanta viteza, iar prioritatea aia ii va apara de tratamentul cu gropanol si extras de lopata. Oameni buni, sunt oasele voastre, e viata voastra, sunt suferintele voastre. Degeaba aveti dreptate, daca trageti din greu 1 an si-aveti sechele pe viata sau, mai rau, va planteaza unii panselute pe piept. Ce importanta are ca ala care n-a respectat regulile a murit, daca ajungeti si voi la o sueta neplanificata cu Al' de sus? E tare frumos sa te gandesti c-o sa mori tanar, da' daca nu crapi, ci ajungi sa halesti printr-un pai si sa te pisi la plosca sprijinit de o asistenta?

Editat de March
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura persoana fara vina a fost pasagera.Sa inteleg ca daca fetita mea de 4 ani fuge aiurea spre strada nu mai are nici o sansa ?Toti cei care circula pe carosabil cu motor sau auto nu vad decat un spatiu de 4-5 m care duce pana la orizont si care le apartine, nemaicontand ce se intampla pe laterale.(asta inteleg) .Sincer amandoi au cautat si au gasit ce cautau.21 de ani !!,de fapt de ce naiba mai comentez.Cu siguranta conducea o supersportiva asa cum ii sta bine unui tanar cu multi multi km facuti in doua veri.

Incep prin a imi cere scuze din start pentru ce voi spune.

 

Nu prea stau pe mult pe forum, dar astazi ti-am citit deja cateva posturi si se impune un reply.

 

Daca fata ta de 4 ani fuge aiurea are sanse, nu cred ca joaca cineva darts cu ea pe post de tinta, dar dobitoc este cel care nu o invata cum sa traverseze sau cel care o lasa nesupravegheata. In viata, nu pe forum, sunt mai multe variabile, si cred ca toti stim asta, dar ne place sa ne c@c@m aiurea pe noi si sa ne jucam de-a politistu criminalist. Viteza, POATE, a fost o variabila. Pietonul chiar a fost un FACTOR, fatal chiar, pentru el si motociclist.

 

p.s: vezi ca si cu enduro, chopper, naked se moare... Nu ai 20 puncte iq in minus daca ai ss, e o chestie ce tine de personalitatea fiecaruia. Crezi ca daca imi iau ktm o sa merg mai incet? Chiar nu cred.

Mesaj completat

Eu is curios, toti astia de-ati dat cu vina enorma a pietonului, n-ati avut niciodata evenimente d-astea? Adica un pieton berbece sa va sara in fata? Credeti ca numai Romania e patria pietonilor inconstienti?

 

Nu stiu de cate ori trebuie repetat ca orasul nu e pista de incercari moto. OK, nu mergi cu 50 la ora, dar la 120 deja apar probleme. De ce aveti intotdeauna impresia ca vina e a berbecilor? De ce nu analizati si ce a facut motociclistul? Nu-mi spuneti ca au fost nenumarate accidente la 50-60 la ora din care motociclistul sa iasa intre 4 scanduri la impactul cu un pieton.

 

Unora le place sa creada ca, daca in lege spune ca ei au prioritate pe un drum, asta inseamna ca n-are importanta viteza, iar prioritatea aia ii va apara de tratamentul cu gropanol si extras de lopata. Oameni buni, sunt oasele voastre, e viata voastra, sunt suferintele voastre. Degeaba aveti dreptate, daca trageti din greu 1 an si-aveti sechele pe viata sau, mai rau, va planteaza unii panselute pe piept. Ce importanta are ca ala care n-a respectat regulile a murit, daca ajungeti si voi la o sueta neplanificata cu Al' de sus? E tare frumos sa te gandesti c-o sa mori tanar, da' daca nu crapi, ci ajungi sa halesti printr-un pai si sa te pisi la plosca sprijinit de o asistenta?

 

Sunt accidente in care chiar nu mai ai ce sa faci, vrei sa eviti, evita si el pe dreapta si asa mai departe. Cand e sa mori, mori, chiar daca ai ss sau transalp. Sper sa intelegi asta the easy way, nu sa citim si despre tine la rubrica asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu viteza e foarte relativa. de exemplu, pe un bulevard oarecare masinile merg cu o viteza de aprox 50-60 km/h hai sa zicem 70, ca atat permite traficul. daca esti in masina sau pe motor nu ti se pare deloc o viteza astronomica. daca te dai jos, stai pe margine si privesti la masinile care trec ai senzatia ca toate au viteza foarte mare. cred ca atunci cand suntem pietoni percepem orice vehicul care se deplaseaza cu mai mult de 30 km/h ca avand viteza mare (probabil de aia sunt frecvente restrictiile de 30 km/h in zonele rezidentiale). motocicleta fiind si mai greu de observat decat o masina... rezulta ca orice motocicleta care se deplaseaza cu o viteza decenta este perceputa de catre pietoni ca si cand ar avea viteza foarte mare. daca ne luam si dupa jurnalistii nostri hoitari, mereu in cautare de senzational, atunci e clar ca orice motocicleta merge cu viteza excesiva chiar daca sta pe loc la semafor. sper ca aceasta prejudecata sa nu se extinda si asupra politistilor pentru ca atunci inseamna ca oricare dintre noi este vinovat din start, de indata ce s-a suit in sa.

 

din pacate accidente se mai intampla. de aia se cheama accidente pentru ca nu pot fi evitate. are cineva senzatia ca baiatul ala a vrut sa dea cu motocicleta peste om? eu cred ca daca avea cea mai mica sansa sa il evite ar fi facut-o. daca ai 60 km/h nu este o viteza foarte mare dar nu poti sa franezi in 10 metri daca un ametit iti sare in fata. din pacate, pietoni care nu au ce cauta pe mijlocul drumului intalnesti in fiecare zi si pe toate felurile de drumuri. eu nu am prea auzit ca politia sa dea prea des amenda pietonilor pentru traversare prin loc nepermis. sunt de acord ca si viteza poate duce la accidente dar cred ca la noi foarte multe accidente se produc pentru ca pur si simplu oamenii sunt total indisciplinati in trafic, fie ca sunt pietoni, soferi, motociclisti sau caini comunitari. asta e, suntem popor de smecheri, fiecare face cum il taie capul iar politia nu face nimic decat sta la panda cu radarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Satu Mare.

Locul cu pricina e un pasaj pe sub calea ferata, si de obicei se accelereaza un pic, pentru ca e o coborare, si apoi o urcare. In apropiere de intrarea si de iesirea din pasaj sunt plasate treceri de pietoni, unde soseaua e deja la nivel. Toti pietonii folosesc trecerea in zona asta.

 

N-am vazut pe nimeni vreodata sa traverseze prin pasaj, pentru ca e o zona cu trafic mare, dar mai ales pentru ca exista ziduri inalte si parapete pe ambele parti si trebuie efectiv sa sari gardul ca sa ajungi pe trotuarul de juma' de metru latime de jos. De fapt, nici n-am vazut vreodata un vehicul sa opreasca in pasaj, din aceleasi motive.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt accidente in care chiar nu mai ai ce sa faci, vrei sa eviti, evita si el pe dreapta si asa mai departe. Cand e sa mori, mori, chiar daca ai ss sau transalp. Sper sa intelegi asta the easy way, nu sa citim si despre tine la rubrica asta.
Poate ar fi bine sa incerci si sa franezi putin, nu doar sa eviti. Evident ca poti sa te pocnesti de cineva, insa sansele de a crapa cresc cu viteza. In alta ordine de idei, nu stiu cine a spus de SS sau transalp, ai impresia eronata ca ma cred invincibil pentru ca nu detin supersportiva? Eu spuneam doar ca prea o dam inainte cu "vai, sarmanul motociclist care mergea cu suta si in oras, cum a fost el inocent si s-a abatut ghinionul peste el". Si da, am mers si eu cu viteza mare in localitati pe-acolo pe unde se putea, dar am mers si cu 20 la ora acolo unde mi se parea ca pot sa apara probleme.

 

Oricum, ca idee, n-am prea inteles de ce te-ai bagat in seama cu mine, nu ti se pare de bun simt ce-am spus? Daca nu, poti sa ma ignori cu succes, nu-mi trebuie admiratori sau persoane care sa-mi explice ca pe doua roti se poate muri. Eu sper ca macar un nene mai incepator sa asculte ce spun altii, nu eu, si sa scape de o ingropaciune prematura. Nu esti de acord, poti intotdeauna sa le sugerezi sa mearga cu 200 prin oras si sa creada ca prioritatea si protectiile o sa-i scape din situatiile neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot din intamplare as dori sa le raspund celor care nu-mi dau dreptate,spunandu-le ca de vre-o 22 de ani imi petrec aproape un sfert din viata la covrig , de mai putini ani (mai putin timp la ghidon ,fie el "scuterul" de 125 fie al unui motor mai mare),dar nu stiu cum naiba toate nenorocirile se intampla celor mai tineri sau f tineri,care din intamplare conduc ss-uri si tot din intamplare au permis de de doar 3-4 ani.(nu pomenesc de faptul ca experienta pe motor se castiga mai greu decat la volan).Daca as fi procedat ca cei despre care se tot discuta pe aici,ma refer la viteza ,tip de motor,atitudine si judecata ,atunci as fi executat cate un pieton la doua zile,fiind acoperit legal bineinteles.Numai unii dau de nisip ,gropi ,pietoni beti sau nu,autovehicule care nu le acorda prioritate ,vaci ,caini,pete de ulei ,sine de tramvai,ozn-uri si alte minuni.Dar de un pic de judecata de ce nu dau?

Mesaj completat

Am inteles Dimitris in sfarsit cum sta treaba pe aici.Multumesc pt ca m-ai luminat.Cine posteaza mai mult ,e jupan in ale condusului motocicletei.Scuza-ma ca am indraznit sa nu fiu de acord cu tine.

Mesaj completat

Apreciez modul tau de a gandi vis-a vis de preventie.Cine greseste nu are nici o sansa.Si tu poti gresi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc forumu asta de cativa ani buni, si la fiecare accident mortal sau nu, iese tiganeala, Ar trebuie sa invatam cateva ceva din toate nenorocirile astea, atat noi care mergem de ceva timp pe 2 roti, cat si incepatorii...fie ei pe SS , tourere, chopere sau alte genuri.

 

Si eu am avut 21 de ani ..si eu am mers cu viteza, doar norocu a facut ca un caine , pisica , raton, pieton..sa numi sara in fata,nu era vorba de skill, kilometri in sa sau alte chestii de genu asta... Uneori e vorba doar de noroc!! ATAT. Copilu asta a murit(si de sarbatorile pascale) ..si voi inca va tiganiti ca la usa cortului. Niste parinti isi plang copilu de Pasti,cand noi probabil stam la masa cu familia si ne gandim cat de norocosi suntem ca nu am fost noi in locul lui.

 

Eu zic sa incetati cu cearta asta ca nu isi are rostu. R.I.P baiatului si putere multa familiei... :laugh: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteai pomeni si de celalalt decedat.Paste este si pentru copilul si rudele lui.Indiferent ca este sau nu ,vinovat.Dar asa suntem noi.

 

Mesaj completat

Cum a rapit el viata unui "motociclist " care se plimba linistit prin oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici se pot vedea ceva mai bine imprejurimile accidentului. Se vede pasajul, inaltimea peretilor laterali si de la ce distanta trebuie sa sari ca sa ajungi jos. Cred ca nimeni nu s-ar fi asteptat la un pieton in zona aia.

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/acc...tr-o-clipa.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai n-ai prins nimic.

la propriu topaiau stanga dreapta in fata motocicletei.

la propriu am oprit, am pus motorul pe cric si i-am luat de mana sa-i trec strada.

si nu m-am enervat.

ca tine acum.

 

 

nu zice nimeni ca nu pot s-o patesc. dar macar imi dau o sansa.

mergand cu o viteza la care pot controla motocicleta. care viteza e mai mare de 50 si mai mica de 95.

 

:D

in primul tau post ai scos niste perle

inteleg ca repetitia este mama invataturii - dar de la prea multa repetitie tind sa cred ca esti retardat si nu stii decat aceilasi lucru sa il spui (over and over again, seems that stupid ppl do that)

 

Cand eram mai tanar si inca in tara, mergeam intr-o dimineata inainte de ora 9°° spre munca.

Undeva in dreptul facutatii FJSC si Eletrotehnica (Complexul Leu) era blocaj ca in oricare alta dimineata, intre prima coloana de masini si bordura era cam un metru (poate mai mult) asa ca am ales sa merg pe acolo.

Drumul fiind prost (canale, etc) am redus si mergeam cu o viteza decenta (zic eu) 20~25km/h, la conditille de drum si trafic.

M-am ridicat in scarite sa vad mai mult in fata - cand am ajuns in dreptul intrarii in complex, din fata unui autobuz apare un imbecil chelios, pe care am apucat sa il vad prin parbrizul autobuzului si strang frana fata - oricum distanta a fost de mai putin de un metru; de oprit ... m-am oprit in el.

Evident nu este nici o trecere de pietoni - dar omul ca sa nu inconjoare a ales sa treaca ca prin branza, printre masinile ce stationau, fara sa se asigure, culmea ca dupa ce l-am lovit tot el cu gura mare ca nu ma uit pe unde circul :), ca toti stau ca eu de ce nu stau, ca aveam viteza :laugh:

Mormal si daunele au fost

El - picior stang rupt din genunchi - metacarpiene rupte (m-am suit un pic pe el) o coasta fisurata - multiple zgarieturi - parca l-am calacat si pe mana stanga s-au a cazut motorul (nu au reusit cei de la politie sa isi dea seama)

Eu - am cazut geaca zgariata - casca lovita - viziera zburata speriat

Moto - cateva zgarieturi, nimic grav

Deci si la viteza mica iti poate aparea un (cuvant urat) care fara se se asigure da cu tine de pamant!

A venit politia ambulanta - declaratii - el in declaratie a scris ca aveam peste 100km/h.

Eule-am spus cele intamplate - am avut martor si soferul autobuzului care ma vazuse in oglinda, culmea e ca abia oprisem in spatele autobuzului, caci vroiam sa trec pe alta banda (vroiam sa fac stanga, banda ma obliga la dreapta)

 

 

Te rog inainte sa mai postezi (e si normal ca sa arunci TU mare stiutor in altii cu noroi) sa iti folosesti cei 2-3 neuroni ramasi si potenti in scopuri constructive.

 

Noaptea de inviere! - multa populatie, la fel de multe masini parcate pe marginea drumului!

El grabit, indiferent, trece prin loc nepermis! fara se se asigure (e de bun simt, zic eu)

Moto cu 50km/h (ipotetic vb - nu mai mult) il vede sau nu - si se trezeste dintre masini cu un corp de 80-100 kg, pe care oricum ai vrea nu ai cum sa il eviti. impact frontal motociclistul se loveste la gat/coloana, vinovatul moare de la impactul cu casca motociclistului.

 

Vrei sa iti mai dau si alte modalitati de a muri la viteze foarte mici? Sau sa cazi la 2-3 km/h?

 

Ai fost primul Zmeu care a aruncat cu noroi si in acest topic! Felicitari! Te simti mai bine?

Ai mai facut un post?! Te simti implinit?!

 

uite ce zic martorii

"A sarit un domn balustrada pe sosea sa mearga la fiica sa la masina si a venit cineva cu motocicleta, un baiat si o fata, si cum a intrat in depasire, a intrat in plin. Domnul si baiatul cu motocilecta au murit si fata e la spital", a declarat un martor.

Editat de Red Label
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Point fixation fie din partea motociclistului, fie din partea pietonului....am patit-o si eu mai demult, dar spre marele meu noroc la o viteza muuult mai mica...maxim 10kmph, am crezut ca vaca cu plase trece, da s-o oprit, o dat inapoi un pas si pe urma inainte fix in fata mea, de nici nu am putut sa franez, noroc ca eram cu scooteru un coborare fara motor, dar pt aia tot m-am lovit un pic ca am cazut, iar la vaca i-au zburat plasele cat colo.

Cel mai bine cand vedeti un astfel de nehotarat e sa franati pana opriti pana la el.....

Pacat e sa mori asa cu dreptatea in mana; dar de morti numai de bine se vb.....RIP la amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteai pomeni si de celalalt decedat.Paste este si pentru copilul si rudele lui.Indiferent ca este sau nu ,vinovat.Dar asa suntem noi.

 

Mesaj completat

Cum a rapit el viata unui "motociclist " care se plimba linistit prin oras

 

 

Virgil, nu te stiu, nu vreau sati schimb parearea, nu caut cearta..nu tin partea nimanui . Ce vreau eu sa spun este ca nenea de 50 si ceva de ani pur si simplu cu avea ce cauta acolo. ATAT. Motociclistul stiind ca pe acolo nu are ce cauta un pieton probabil nu a avut nici o reactie , punete in locul lui. Pasaj, cu pereti de 1 metru, si trece de pietoni deasupra. Tu te-ai fi gandit ca poate sa pice un pieton de sus fix in strada? Eu unu nu..as fi mers linisit , stiind ca NU ARE CE CAUTA UN PIETON ACOLO. Atat am avut de zis.

 

Rip ambelor victime si insanatosire completa pasagerei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteai pomeni si de celalalt decedat.Paste este si pentru copilul si rudele lui.Indiferent ca este sau nu ,vinovat.Dar asa suntem noi.

 

Mesaj completat

Cum a rapit el viata unui "motociclist " care se plimba linistit prin oras

 

 

Virgil, nu te stiu, nu vreau sati schimb parearea, nu caut cearta..nu tin partea nimanui . Ce vreau eu sa spun este ca nenea de 50 si ceva de ani pur si simplu cu avea ce cauta acolo. ATAT. Motociclistul stiind ca pe acolo nu are ce cauta un pieton probabil nu a avut nici o reactie , punete in locul lui. Pasaj, cu pereti de 1 metru, si trece de pietoni deasupra. Tu te-ai fi gandit ca poate sa pice un pieton de sus fix in strada? Eu unu nu..as fi mers linisit , stiind ca NU ARE CE CAUTA UN PIETON ACOLO. Atat am avut de zis.

 

Rip ambelor victime si insanatosire completa pasagerei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virgil, nu te stiu, nu vreau sati schimb parearea, nu caut cearta..nu tin partea nimanui . Ce vreau eu sa spun este ca nenea de 50 si ceva de ani pur si simplu cu avea ce cauta acolo. ATAT. Motociclistul stiind ca pe acolo nu are ce cauta un pieton probabil nu a avut nici o reactie , punete in locul lui. Pasaj, cu pereti de 1 metru, si trece de pietoni deasupra. Tu te-ai fi gandit ca poate sa pice un pieton de sus fix in strada? Eu unu nu..as fi mers linisit , stiind ca NU ARE CE CAUTA UN PIETON ACOLO. Atat am avut de zis.

 

Rip ambelor victime si insanatosire completa pasagerei

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni,insa ce naiba ,nu i-a aterizat in fata.A sarit o balustrada ,a facut doi pasi .Chiar nu-ti fuge ochiul cand vezi miscare suspecta pe partea ta.Cu siguranta s-au intamplat f rapid lucrurile ,insa eu am un principiu,cand gonesc incerc sa-mi las spatiu pe ambele parti exact din motivul asta.Nu stii ce iese din laterale.Da o sa-mi spui ca se afla in pasaj.Era la gura lui de fapt, ca nu sarea ala de la 2 metri inaltime.Sunt de moda veche ,asta este ,dar cuvantul conduita preventiva (invatat in alte vremuri)mi-a ramas inca proaspat in minte.Apropo ,mai exista termenul asta?Mai ales ca un auto oprit in zona aia ,nu e un lucru obisnuit.

Mesaj completat

La urma urmei ,circulati cum doriti ,tot ce faceti faceti pe pielea voastra.Sunt putin deformat in interpretari ,poate din cauza celor 10 ani lucrati ca instructor auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot din intamplare as dori sa le raspund celor care nu-mi dau dreptate,spunandu-le ca de vre-o 22 de ani imi petrec aproape un sfert din viata la covrig , de mai putini ani (mai putin timp la ghidon ,fie el "scuterul" de 125 fie al unui motor mai mare),dar nu stiu cum naiba toate nenorocirile se intampla celor mai tineri sau f tineri,care din intamplare conduc ss-uri si tot din intamplare au permis de de doar 3-4 ani.(nu pomenesc de faptul ca experienta pe motor se castiga mai greu decat la volan).Daca as fi procedat ca cei despre care se tot discuta pe aici,ma refer la viteza ,tip de motor,atitudine si judecata ,atunci as fi executat cate un pieton la doua zile,fiind acoperit legal bineinteles.Numai unii dau de nisip ,gropi ,pietoni beti sau nu,autovehicule care nu le acorda prioritate ,vaci ,caini,pete de ulei ,sine de tramvai,ozn-uri si alte minuni.Dar de un pic de judecata de ce nu dau?

Mesaj completat

Am inteles Dimitris in sfarsit cum sta treaba pe aici.Multumesc pt ca m-ai luminat.Cine posteaza mai mult ,e jupan in ale condusului motocicletei.Scuza-ma ca am indraznit sa nu fiu de acord cu tine.

Mesaj completat

Apreciez modul tau de a gandi vis-a vis de preventie.Cine greseste nu are nici o sansa.Si tu poti gresi.

Nu prietene, dar cred ca 7 ani fara sa gust asfaltul imi dau dreptul sa comentez. Si nu ma dau mare, ca nu iti fac tie un bine. Nu ma invata tu pe mine ce inseamna sa mergi preventiv. Nu ma invata pe mine ce inseamna sa incepi incet. O sa intelegi si tu ca astia nebuni de ii vezi tu prin oras, au inceput mai usor decat au inceput multi. Restu? De restu nu imi pasa, nu gust inconstienti care incep pe vitezane pentru ca e cool, si pentru ca vecinu a inceput pe R1 si a cazut doar de 2 ori intr-un an. Dar prefer sa planga masa, decat sa planga mama, ca nu s-a uitat cand a trecut strada, intelegi? Si poate nu ma enerveaza atat de mult faptul ca pot sa zac prin spitale, ca imi fac motorul, masina praf, ci faptul ca trebuie sa raman eu cu un om pe constiinta doar pentru ca nu s-a asigurat.

 

Dar repet omule, sunt accidente pe care nu ai cum sa le eviti. Poate ca aceste este unu dintre ele.

 

Iar pentru cel care imi sugereaza sa si franez in timp ce evit, iti multumesc, dar cred ca ai inteles din prima ce am vrut sa zic, nu trebuia sa incerci sa pari destept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virgil... las-o usor sa cada. Nu te mai chinui atita. Te-ai repezit pe bucata aia zemoasa de nada care e "viteza si SS" plus niste sentimentalisme care nu isi au mare sens la analiza unui accident si acum incerci sa o dai cu moda and stuff.

 

Cind o sa dai tu peste un om care iti sare in intuneric in fata la citiva metri in timp ce "gonesti" cu Varadero-ul cu 50 la ora prin pasaj sa vii si sa ne spui cum a fost defapt...

 

Imi pare rau ca sint asa de lugubru azi dar unora chiar tre sa le zici verde in fata ca maine pot crapa ei sau pot omori ei pe cineva cu toate masurile de singuranta pe care si le inchipuie ca si le iau ei (100% din timp etc).

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi bine sa incerci si sa franezi putin, nu doar sa eviti. Evident ca poti sa te pocnesti de cineva, insa sansele de a crapa cresc cu viteza. In alta ordine de idei, nu stiu cine a spus de SS sau transalp, ai impresia eronata ca ma cred invincibil pentru ca nu detin supersportiva? Eu spuneam doar ca prea o dam inainte cu "vai, sarmanul motociclist care mergea cu suta si in oras, cum a fost el inocent si s-a abatut ghinionul peste el". Si da, am mers si eu cu viteza mare in localitati pe-acolo pe unde se putea, dar am mers si cu 20 la ora acolo unde mi se parea ca pot sa apara probleme.

 

Oricum, ca idee, n-am prea inteles de ce te-ai bagat in seama cu mine, nu ti se pare de bun simt ce-am spus? Daca nu, poti sa ma ignori cu succes, nu-mi trebuie admiratori sau persoane care sa-mi explice ca pe doua roti se poate muri. Eu sper ca macar un nene mai incepator sa asculte ce spun altii, nu eu, si sa scape de o ingropaciune prematura. Nu esti de acord, poti intotdeauna sa le sugerezi sa mearga cu 200 prin oras si sa creada ca prioritatea si protectiile o sa-i scape din situatiile neplacute.

M-as amuza teribil sa imi cumpar o camera video si sa va filmez pe toti astia precauti in trafic din spate. Sa vedeti defapt ca toti o comitem, doar ca nu ne dam seama. Nu cred ca trebuie sa explicam, eu, tu, restu ca un pic de conduita preventiva iti salveaza pielea. Cine intelege bine, cine nu, apare aici, dar nici sa sarim cu gura imediat, vaaaai: dobitocul, vaaaai avea 100. Imi aduc aminte de un accident petrecut acum multi ani pe magheru, la orizont. Motociclistul avea aprox 50 km/h, echipament full si l-a facut praf unu. Imediat au venit cei ca tine: vaaaai, avea viteaza, pana cand le-a inchis un martor gura. Prejudecati de genu asta am intalnit doar la oameni limitati, si vreau sa cred ca nu esti printre ei.

 

Baieti, sa nu fim ipocriti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am avut un mic accident, o tipă mi-a ieÂşit în față Âşi eu am Âşterpelit-o cu carena laterală stângă Âşi suportul de scăriță care a fost rupt. În urma impactul m-am dezechilibrat puțin dar nu am căzut .

La secția de poliție cucoana aia a început să facă scandal Âşi să spună că aveam viteza. Eu aveam maxim 30km/h lucru dovedit prin faptul că nici nu am căzut. Agentul de poliție i-a spus clar cucoanei că nu are de unde să Âştie cu ce viteză circulam pentru că nu a fost nici un radar acolo Âşi nici urme pe asfalt nu existau.

De unde or deduce ei viteza nu Âştiu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...