Sari la conținut

Colectare uleiuri uzate


Zircon
 Share

Postări Recomandate

Deoarece imi fac schimbul de ulei singur si am doua utilaje, am reusit performanta de a strange cca. 16L de ulei uzat + 5L de ulei expirat. Stie cine colecteaza sau unde se poate arunca nenorocirea asta ? Teoretic colectarea se facea la benzinarii dar cu exceptia unui Rompetrol pe langa Buzau, nu am vazut pe nicaieri :laugh:

 

Thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece imi fac schimbul de ulei singur si am doua utilaje, am reusit performanta de a strange cca. 16L de ulei uzat + 5L de ulei expirat. Stie cine colecteaza sau unde se poate arunca nenorocirea asta ? Teoretic colectarea se facea la benzinarii dar cu exceptia unui Rompetrol pe langa Buzau, nu am vazut pe nicaieri :laugh:

 

Thx.

vezi la "serviceurile " auto mai mari! sant obligati sa predea uleiurile uzate.

te intelegi cu ei sa te lase sa "arunci"in butoiul lor uleiul tau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice benzinarie mare (OMV, Petrom Lukoil, etc.) primeste uleiuri uzate. Fa un drum si scapa de el asa, nu aruncandu-l la canal cum fac multi "mesteri" de la scara blocului :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx.

Eu am intrebat la OMV-ul de la Gara de Nord si mi-au zis ca nu mai colecteza, subintelegandu-se ca la un moment dat faceau si asta ... Mi-a dat un baiat PM, acum ramane sa verific daca recipientul acelea este chiar inchis etans si rezista la transport (cineva a facut o manevra "desteapta", a varsat tot uleiul meu uzat, aflat in recipientii originali, intr-un butoias mai mare de plastic, iar pe cei de la Motul i-a dat la reciclare plastice ... nici acum nu am aflat ce a fost in mintea lui cu reciclarea unor plastice murdare de ulei negru).

 

Thomas, de asta am si intrebat. Dar am facut si ce zici tu, candva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate benzinariile sunt obligate prin lege sa colecteze uleiurile uzate. Majoritatea au undeva in spate butoaiele, trebe sa intrebi de ele. Si daca dai de-un angajat sictirit, poti primi lejer raspuns cum ca nu (mai) colecteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar asa stiam si eu, cum ca toate benzinariile ar fi obligate sa colecteze uleiuri uzate, insa majoritatea nu fac asta ( de OMV -ul de la gara de nord sa nu aud...niste nesimtiti mai mari nu cred ca am vazut).

Eu duc uleiul uzat la AGIP-ul de la p-ta Chibrit (intersectie Calea Grivita cu Ion Mihalache). Ultima data am dus 3 bidoane de 5 litri si nu a fost nici o problema.Chiar m-au incurajat angajatii de acolo sa mai spus si altora care nu au unde sa duca uleiul uzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina treaba asta cu colectarea uleiurilor uzate. Din ce am citit pe forumurile de afara, unele service-uri iti cer bani pentru uleiuri si cauciucuri uzate, 1$ de bucata ca sa ti le colecteze.

 

Pana acum le puneam in bidoane de 5 kile si le aruncam la tomberon, ajung astfel la groapa de gunoi care oricum e poluata pe 500 de ani de acum incolo. Dar le puteti da si la prieteni care au garduri de lemn la tara, nu inta apa asa de repede in pari :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Mai nou, nicio benzinarie nu mai vrea sa primeasca uleiuri uzate, asa ca m-am plimbat aiurea azi cu bidoanele in masina. Are careva vreo ideea unde gasesc legea prin care sunt obligati sa aiba recipienti de colectare? Ca tare m-as duce sa ii dau cu ea in cap unui angajat de la benzinarie, care pare sictirit total de viata, munca si respirat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e nici o benzinarie obligata sa preia uleiuri. Am fost acu 2 luni cu un prieten si am bagat in bidonu de la Rompetrol parca, si o venit sefu statiei si o facut scandal ca de ce il lasam acolo, ca nu mai au autorizatie sa preia uleiuri uzate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha, am gasit si legea. Este vorba de HOTĂRĂREA nr. 235 din 7 martie 2007 privind gestionarea uleiurilor uzate, care spune asa, la articolul 8:

 

"În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, Âşi al art. 54 lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.78/2000 privind regimul deÂşeurilor, aprobată cu modificări Âşi completări prin Legea nr. 426/2001, cu modificările Âşi completările ulterioare,...

 

ART. 8

 

(1) Stațiile de distribuție a produselor petroliere Âşi alți operatori economici care comercializează uleiuri de motor Âşi de transmisie au următoarele obligații:

 

a) sa amenajeze în incinta un spațiu de colectare a uleiurilor uzate sau într-o zona aflată la o distanta acceptabilăpentru clienți Âşi sa asigure colectarea cu titlu gratuit aacestora pentru tipurile de uleiuri comercializate;

 

b ) sa predea uleiurile uzate colectate operatorilor economiciprevăzuți la art. 9 alin. (1);c) sa afiseze la loc vizibil indicatoare privind amplasareaspațiilor de colectare.

 

(2)

 

Obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. a) pot firealizate ca alternativa Âşi prin terți care sunt situati la o distanta acceptabilă pentru clienți Âşi sunt autorizați în acest sens."

 

 

 

 

Benzinariile comercializeaza uleiuri de motor Âşi de transmisie, deci sunt obligate sa aiba recipienti si sa primeasca uleiul uzat!

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in Cehia traiam cu impresia ca sunt butoaie amenajate la benzinarii... dar nu sunt.

Sau poate sunt care au si care nu au.. n-am stat sa le iau la puricat pe toate.

In schimb la orice service te duci, auto-moto, nu conteaza, iti primesc uleiul fara sa dai vreun ban. Eu am dus mereu uleiul la un service auto aflat in zona unde locuiesc eu.

 

Incearca la un service, astia sigur sunt obligati sa aiba recipiente de colectare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate service-urile sunt obligate sa aiba recipiente pt. colectarea uleiului uzat,amenda incepe de 5000 de lei, dar nu au obligatia sa il ridice de la oricine.Depinde de bunavointa sefului de service daca il ridica sau nu de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Service-ul face la randul sau contract cu o firma ce colecteaza uleiul uzat ,autorizata de Ministerul Mediului .Sunt 2-3 asemenea firme pe judet.Aceste firme taxeaza service-ul/litru/kg etc.de material contaminat/km la transport.Interesul service-ului este sa predea cat mai putin ulei :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesul service-ului este sa predea cat mai putin ulei :laugh:

 

Adevarul e ca la 0 lei/kg... toata lumea se fereste.... :P

25757077.jpg

 

Costa fix 1 telefon sa dai ca sa ridice cateva sute de L cand se aduna. Si un contract semnat la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costa fix 1 telefon sa dai ca sa ridice cateva sute de L cand se aduna. Si un contract semnat la inceput.

 

 

La ce cantitate minima/luna il ia gratis?Ecomaster Bucuresti il ia gratis la minim 400kg/luna predati insa atunci platesti pe cealalta parte,faci vreo 6 acte in + la Agentia de Mediu,autorizatii s.a.m.d.Si alea costa bani ;)Ai impresia ca noi nu ne-am facut un calcul de costuri?

Ma rog,sa revenim la subiect,in mod normal orice statie Petrom preia uleiul uzat.

Editat de purdi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci iti sugerez sa schimbi societatea intrucat nu costa decat ce am zis eu anterior, ei vin cu actele gata cand ridica uleiul (cam 300-500 L e minimul). Si asta se intampla de 3 ani incoace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...