Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Nu doreste nimeni sa ma ajute cu un bord de Suzuki sv650s an 99-02? Am nevoie de el pana pe 30.07;doar pentru o vizita la Rar si apoi la politie ptr a recupera talonul. Mobra va ramane acasa dupa aceea, am dat comanda dar pana va sosi bordul in 2 saptmani... va trebuie sa o duc pe platforma apoi alte treburi,costuri. Cineva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Ma bag si eu!

 

Am un SV650 N din 2004 :eek: and it's fachin awesome!

 

Am cateva nelamuriri :

 

-consumul: in regim de oras mers normal ( fara sa o bruschez/ambalez, fara sa dau liniute intre semafoare...mers linistit) sare undeva la 8 l /100km....e normal?

-rateuri: la decelerare in frana de motor se aud bufnituri in toba si alteori cate un rateu puternic comparabil cu sunetul unei petarde ( suna super bine, ca un mitsubishi evo...) . Toba este un Arrow de titan ( set complet din chiuloasa pana la toba). E ok? sau sa incep sa o duc la doctor pt scaunul supapelor?

-ulei: fostul proprietar , atunci cand a schimbat uleiul, a pus un 5w40 motul 5100 ( am primit restul pana la 4 l) . Tot el mi-a spus ca e prea subtire( conform manualului 10w40) si ca din cauza asta se aud tachetii atunci cand e fierbinte motorul. Iarasi e grav? poate sa mai mearga asa ?

-oglinzile: oglinzile originale de pe sv au in spatele "patratului care tine sticla, oglinzii propriu zise" o articulatie tip "nuca" sau incerc degeaba sa o degripez? am folosit deja un tub de wd40 :alcy: si nu se misca.

-furca: cea originala de sv650 N are suruburi de preload? Fostul proprietar spunea ca doar modelul S are si ca nu stie ce e cu furca asta. P.s: fostul proprietar a avut-o timp de 2 luni, si a fost adusa in tara de motomus.

 

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos :)

 

- consumul e oleaca cam mare daca zici ca mergi normal. Vezi filtrul de aer sa nu fie imbacsit.

- la filtrul de aer exista un orificiu care se poate bloca cu un surub si scapi de aceste rateuri. Daca te intereseaza, iti caut si o poza

- Pune-i 10w40 7100. Motului 5100 este recomandat pt generatia veche iar faptul ca e si 5w clar nu e ok, mai ales pt vara.

- vezi sa nu fie lipite de fostul proprietar in pozitia aia, in caz ca i se "slabise" nuca ;)

- la furca si eu stiu ca doar S-ul are preload. Ori fuse schimbata furca, ori a fost transformat din S in N

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos :)

 

- consumul e oleaca cam mare daca zici ca mergi normal. Vezi filtrul de aer sa nu fie imbacsit.

- la filtrul de aer exista un orificiu care se poate bloca cu un surub si scapi de aceste rateuri. Daca te intereseaza, iti caut si o poza

- Pune-i 10w40 7100. Motului 5100 este recomandat pt generatia veche iar faptul ca e si 5w clar nu e ok, mai ales pt vara.

- vezi sa nu fie lipite de fostul proprietar in pozitia aia, in caz ca i se "slabise" nuca ;)

- la furca si eu stiu ca doar S-ul are preload. Ori fuse schimbata furca, ori a fost transformat din S in N

Notat, bagat la cap, in cel mai scurt timp aplic.

 

Referitor la rateuri: nu vreau sa scap de ele, decat daca dauneaza cumva, sau sunt ca urmare a unor daune. Eram curios daca e ceva buba cu ele. DAAAAR inteleg ca nu...nu?

 

Daca poti posta o poza , fara sa iti fie peste mana, te rog posteaza. Poate o fi de folos vreodata :)

 

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se va intampla nimic rau. Este o chestie normala la inlocuirea cu o toba sport fara a se modifica harta.

 

 

"The easiest way to get rid of the pop, is take off that air filter, on throttle side of lower air box, in the rear corner is the PAIR inlet. Take a 3/8" bolt, and thread it down in the hole. This will plug off the PAIR line, and no more pop on decel. No FI errors, and it is absolutely reversable, with no trace. I am guessing a PC would map for less fuel on decel, but its fool proof just pluging the inlet."

 

Dai filtrul de aer jos si o sa ai asta

1PAIR_Overhead.jpg

 

Mai exact ansamblul este asta. Ca sa scapi de rateuri, furtunul 2 este cel care trebuie astupat (se conecteaza la airbox)

 

2PAIR_Together.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!

 

deocamdata o sa o las asa, imi place cum suna :D :D , dar pentru viitor ma (ne) va ajuta mult .

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piese SV din dezmembrare:

 

/index.php?/topic/698198-dezmembrez-sv-650-an-2000/page-2

 

-piese extra:filtru sport,subaripa spate,crashpaduri,kit lant nou etc...

salut, mai ai maneta de ambreiaj?

 

tocmai mi-am dat motocicleta pe jos astazi....si i-am rupt capatul manetei. Slava cerului ca e singura paguba...

 

Cumpar deci, o maneta de ambreiaj de sv650 sau o pereche de manete rabatabile daca sunt la un pret super bun :ok:

 

 

Cateva intrebari: imediat ce a cazut, motocicleta a mai mers putin apoi s-a oprit motorul. atunci cand am ridicat-o , au curs cateva picaturi de un lichid care nu era benzina(nu mirosea) chiar de sub motor. Are cineva idee ce a fost si de ce a curs? Eu cred ca era lichid de racire... dar sper sa ma lamuriti voi :)

E ceva sistematic de verificat imediat ce iti pica motocicleta? stiu eu, nivel de ulei, nivel antigel etc? Am verificat daca nu avea scurgeri de ceva , si cum nu mai curgea nimic, am incalecat pe ea si am plecat acasa.

 

Scuze ca va asaltez cu cele mai idioate intrebari. Vreau sa invat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut unde gasesc carene inferioare pentru sv 650 s din 2002?

 

Salutare Sveistilor

Astept sa se termine odata cu flescaiala si cu frigul asta .
Pregatirile sunt pe terminate ,carenele inferioare au fost vopsite ,filtrul de ulei si uleiul schimbate.Astept zile frumoase si calduroase pentru scosul din garaj si montarea carenelor.Stie vreunul dintre voi cum pot verifica daca trebuie schimbat lantul si pinioanele ?
Am atasat si poze biggrin.gif
Ma bate gandul sa imi imbrac cadrul in folie 3m di-noc carbon dar mai astept pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut unde gasesc carene inferioare pentru sv 650 s din 2002?

pe ebay am vazut doar. cele mai ieftine s-au dat la licitatie la 60 lire, dar de obicei sar de 100 lire. altundeva eu nu am vazut...or mai fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

am o intrebare, ce consum are un SV650s 2001?

 

Multumesc anticipat,

mers "regulamentar"..... 60 localitate si 110 in afara + varfuri de 130-140, si astea fara bruscari de gaz reusesti un consum de 4/100. ( trecand de la mz 125 rt... cred ca te incadrezi aici )

in oras....depinde de oras, in principiu cat ii deschizi "gaura"

 

imi zice cineva si mie detalii privind bateria de pe sv650s 1999-2002, model, amperaj etc? eventual de care sa cumpar? fara mentenanta sau cu gel?

poti folosi si de 12 amperi....e ceva mai inalta si va trebui sa renunti la capacul de plastic ce acopera bateria ce tine releele si sigurantele.

bateria avand pozitia inclinata... nu poti folosi baterii "normale" ...la care electrolitul 'ramane' lichid :) ... ce exprimare tehnica am scos !

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti....caut si eu pentru Sv-ul meu un parbriz frumos,are cineva sau niste site-uri unde gasesc stie cineva? Multumesc

nu e al meu, mi-a sarit in ochi.

asta da la culoare.... in poza de avatar se vede albastru motorul. poate e pe gustul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde il pot vedea?

 

am eu unu dar numai la schimb cu capacele din spatele ceasurilor de bord:D.la mine lipsesc alea si daca dau parbrizu jos se vede lipsa lor

Scuze dar nu-mi pot da ornamentele! Multumesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e al meu, mi-a sarit in ochi.

asta da la culoare.... in poza de avatar se vede albastru motorul. poate e pe gustul tau.

http://bikeshop.ro/accesorii/anunturi-vanzare-accesorii-echipament-motociclete-second-hand-vand+parbriz+honda+hornet+600+pc36+20032006cred+ca+se+potriveste+si+la+modelel+-197130.html

dar de pus.... doar acum ..... na, oboseala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...