Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

am citit in manual ca la revizia de 12000(eu tocmai am facut-o la 10mii),sa se verifice"throtle valve syncronization" e vorba de ceva legat de acceleratie dar nu stiu sigur ce,...nu e vb de jocul acesteia....

 

cine stie despre ce e vb?

 

ms

 

E vorba de sincronizarea clapetelor de acceleratie.

Cam acelasi procedeu si efect cu sincronizarea carburatoarelor, atata doar ca aplicat la injectie.

 

Se verifica ca cele doua clapete se deschid la fel prin masurarea vacuumului creat in spatele lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut ... acum am venit din prima "tura" oficiala ... am fost sa-mi ridic permisul din pipera :cheers: ... sunt super multumit de al meu SV650S dar am o nelamurire: cand se incalzeste motorul face un zgomot ciudat sau mi se pare ? parca urla mai tare ... sau doar al meu face asa ?

 

 

PS: a scazut pretul benzinei ;) ... am bagat cu 4,2 RON TOP PREMIUM 99+ de la petrom ... voi ce bagati in ele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca face un alt zgomot. relantiul creste de la 1000 (poate) pana la 1400 cand e cald (daca totul e ok). uleiul e si el fierbinte, deci toate piesele se mai misca mai liber, mai rapid... trebuie :cheers:! ce toba ai pe el?

 

PS: noi bagam euro 95. nu recomand altceva!

Editat de aoleks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca face un alt zgomot. relantiul creste de la 1000 (poate) pana la 1400 cand e cald (daca totul e ok). uleiul e si el fierbinte, deci toate piesele se mai misca mai liber, mai rapid... trebuie :cheers:! ce toba ai pe el?

 

PS: noi bagam euro 95. nu recomand altceva!

 

 

Am toba stoc ...

Ms mult de raspuns ;) ... o sa bag si eu euro 95 de acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca face un alt zgomot. relantiul creste de la 1000 (poate) pana la 1400 cand e cald (daca totul e ok). uleiul e si el fierbinte, deci toate piesele se mai misca mai liber, mai rapid... trebuie :cheers:! ce toba ai pe el?

 

PS: noi bagam euro 95. nu recomand altceva!

 

salut eu bag 100 de la omv si sunt multumit.. de ce nu recomanzi decat 95 ? sunt si eu curios

eu si la aia de teren am bagat numai 100 si nu are efecte secundare cel putin la mine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de efecte secundare, insa un motor e facut sa mearga pe un anumit combustibil. suzuki recomanda 95, nu vad de ce as baga altceva. insa nu cred ca e o problema sau ceva, deci pune linistit ce benzina vrei. numai sa nu pui diesel :cheers:!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de efecte secundare, insa un motor e facut sa mearga pe un anumit combustibil. suzuki recomanda 95, nu vad de ce as baga altceva. insa nu cred ca e o problema sau ceva, deci pune linistit ce benzina vrei. numai sa nu pui diesel :cheers:!

 

 

sau cu plumb ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e drept am un prieten tot cu sv de 1000 si el baga numai `95 si asta de vre-o 4 ani; eu am pus numai 100 pe principiu ca e `cea mai buna` oricum arde un pic mai repede si merge mai rotund.

nu e o diferenta fantastica dar se simte zic eu... la masina clar e diferenta mult mai semnificativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat aer bagati in roti ? am bagat 2 pe spate si 1.8 pe fata ... e bine ?

 

Nasol. E prea putin. Ar trebui ceva de genu 2,5 fata/spate, la rece.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul am avut 2.2 si 2.4, (la ultima verificare) ; pe bascula ar trebui sa ai valoriile pentru solo si dual teoretic astea sunt 2.5 & 2.5 si dual 2.5 & 2.9

astea sunt valoriile pt un sv 1000 cu michelin road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor , unde naiba schimb si eu cauciucul pe fata in Bucuresti ca am intrebat la 10 vulcanizari si cica nu se baga sa desfaca roata :) ... de o saptamana caut o vulcanizare sa-mi schimb si eu cauciucul...voi unde le schimbati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor , unde naiba schimb si eu cauciucul pe fata in Bucuresti ca am intrebat la 10 vulcanizari si cica nu se baga sa desfaca roata :) ... de o saptamana caut o vulcanizare sa-mi schimb si eu cauciucul...voi unde le schimbati ?

 

 

salut, vis-a-vis de mecu de pe buzesti este o vulcanizare care face schimb si pt moto;

la cross eu am mai schimbat pe fundeni la autosoft ce e drept am venit cu ea in brate dar sa fii sigur da un telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi pe fundeni si mi-au cerut 50 RON :) sa-mi schimbe cauciucul ( " cica " se da roata greu jos ) ... normal ca nu l-am schimbat , mi s-a parut exagerat pretul ...

o sa mai incerc luni daca nu gasesc o sa-mi bag eu nasol sa dau roata jos , o pun in conserva si ma duc sa schimb odata cauciucul ala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi pe fundeni si mi-au cerut 50 RON :) sa-mi schimbe cauciucul ( " cica " se da roata greu jos ) ... normal ca nu l-am schimbat , mi s-a parut exagerat pretul ...

o sa mai incerc luni daca nu gasesc o sa-mi bag eu nasol sa dau roata jos , o pun in conserva si ma duc sa schimb odata cauciucul ala ...

Eu am fost la Pneurom (www.pneurom.ro) si am dat 45 ron pentru echilibrat roata (25 ron - echilibrarea, 20 dat jos si montat din nou roata...). As fi putut sa dau jos singur roata, sa o montez singur la loc si plateam doar echilibrararea....

Oricum, e mai ieftin decat acolo unde ai fost tu...

 

Service-ul e pe soseaua de centura, pe langa Domnesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la Pneurom (www.pneurom.ro) si am dat 45 ron pentru echilibrat roata (25 ron - echilibrarea, 20 dat jos si montat din nou roata...). As fi putut sa dau jos singur roata, sa o montez singur la loc si plateam doar echilibrararea....

Oricum, e mai ieftin decat acolo unde ai fost tu...

 

Service-ul e pe soseaua de centura, pe langa Domnesti...

 

 

ms mult de info ... stiu unde e ... azi ma duc sa-mi fac vitezometru si kilometrajul si apoi sa schimb cauciucul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa ... e aproape identica cu a mea ...

 

Ieri am fost Marius zis MAU - sta in militari pe strada Albitei , foarte de treaba , si a descoperit ca este dus melcul de la roata care este de fapt un cititor ... asa ca daca vinde cineva motorul pe piese sau auziti pe cineva vreau eu melcul :).

Azi fost la vulcanizarea dupa buzesti ... baiatul care schimba pneuri la moto nu era azi si m-am intors pe stefan cel mare , colentina si apoi fundeni. Pe fundeni m-am oprit la o vulcanizare ( fata in fata cu chevrolet ) si am schimbat cauciucul pe fata. A costat FIX 10 RON + spaga 25 RON pentru ca , colegii pustiului care mi-a schimbat cauciucul nu au vrut sa-l ajute si il mistocareau si i-am dat sa le inchid gura ...

 

 

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fundeni m-am oprit la o vulcanizare ( fata in fata cu chevrolet ) si am schimbat cauciucul pe fata. A costat FIX 10 RON + spaga 25 RON pentru ca , colegii pustiului care mi-a schimbat cauciucul nu au vrut sa-l ajute si il mistocareau si i-am dat sa le inchid gura ...

 

 

 

 

Asfalt uscat!

:) :laugh: bravos !! :) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...