Sari la conținut

Furca Stramba....how Bad Can It Be?


nuka
 Share

Postări Recomandate

Bun...Poate o furca stramba sa impiedica plecarea la intrunire? Lamuriti-ma si pe mine, ca-s in pom...Pliiiiiiiiiiizzz...S-a desfacut motocicleta si asta a fost constatarea: e furca un pic stramba...amortizoarele s-au schimbat...E chiar atat de rea faza cu furca???? :lol: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta cu tras stanga-drepata am inteles-o si io...se poate merge mai incet...dar... :crack: vreau la constanta...si plus de asta, astia ziceau ceva de ulei, ca ar curge nush de ce, si asta cred ca e mai rau...Doamne, o ratez si p-asta... :lol: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problemele apar nu la mers in linie drepta si cu viteza constanta.

Apar cand rulezi pe denivelari cand franezi sa zic un pic mai tare, iar de frana de urgenta nu poate fii vorba sa se comporte cum trebuie. As ca e pe pielea ta , e riscul tau daca vrei sa-l asumi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uof, ce ma descurajati...ca dau telefoane in disperare, cica poate sa dea cu ulei, sa curga nemernicul pe disc, si la frana sa nu tina si sa aluneci, pana mea...Thanks for support.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mers se poate merge cu orice rasnita, s-au vazut destule exemple, se poate merge cu furca stramba (RAU ! ) , cu toata motocicleta stramba, cu rotile 8, cu franele varza, cu amortizoarele goale de ulei,cu joc in directie, cu joc in roti, fara lumini, cu gumle ajunse la panza, etc, etc. :cheers:

 

Problema care se pune e cat de bun esti ca pilot si cat de mult esti dispus sa risti :cheers:

 

 

Problemele astea de "bicicleta" devin cu atat mai grave cu cat mergi mai tare, de ex poti merge mult si bine cu viteze normale pt ro gen pana in 100 cu furca stramba/rotile nealiniate, fara sa se intample nimic rau, te obisnuesti cu fierul, dar in momentul cand fugi cu 200 orice imperfectiune te poate trimite in pom, chiar si o setare nasoala la suspensii intr-o zona cu denivelari usoare in asfalt .

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un amortizor putin miscat spre stanga si m-am facut praf intro curba a intrat urat in voblaj si am pierdut directia, deci eu unul as lasao acasa si as pleca pe jos mai ramai si pieton sau doamne fereste....

Eu unul am invatat problemele la direstie nu sunt de joaca si de trecut cu vederea.Bafta si ai grija!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca uleiul pe disc tine are de-a face cu indemanarea pilotului...Nasol moment, fix cu doua zile inainte de constanta...

 

 

Ba are a face, cu indemanarea si cu inconstienta pilotului. Cine nu a mers cu o comunista inainte sau o japoneza din 900 toamna numai rupturi si carpeli, nu are de unde sa stie . :cheers: Ia inchipuitiva o motocicleta care franeaza din fabrica (,) ca si cand ar avea ulei pe disc in permanenta :crack: Stiu om care alerga cu furca stramba de nu ma puteam tine de el in serpentine, o vara intreaga fara nici un evniment...stiu ca nu e un exemplu de urmat dar nu inseamna ca nu se poate. Stiti cum e a ai joc in spitele si butucul rotii spate incat motocicleta sa "vireze" singura si cu spatle pe curbe? :lol: Mai mult, nu stiu cati dintre voi, cu o motocicleta ok si mult mai puternica, s-ar fi putut tine de pilotul ala pe serpentine :crack:

 

 

P.S. Bineinteles ca si eu iti recomand sa stai acasa, e mai bine pntru siguranta ta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba are a face, cu indemanarea si cu inconstienta pilotului. Cine nu a mers cu o comunista inainte sau o japoneza din 900 toamna numai rupturi si carpeli, nu are de unde sa stie . :cheers: Ia inchipuitiva o motocicleta care franeaza din fabrica (,) ca si cand ar avea ulei pe disc in permanenta :cheers: Stiu om care alerga cu furca stramba de nu ma puteam tine de el in serpentine, o vara intreaga fara nici un evniment...stiu ca nu e un exemplu de urmat dar nu inseamna ca nu se poate. Stiti cum e a ai joc in spitele si butucul rotii spate incat motocicleta sa "vireze" singura si cu spatle pe curbe? :lol: Mai mult, nu stiu cati dintre voi, cu o motocicleta ok si mult mai puternica, s-ar fi putut tine de pilotul ala pe serpentine :crack:

 

 

Bun baiat...bravo lui, eh, asta e o hayabusa...si puternica, a naibii...furca fatza stramba...nush cat de stramba...e suficient ca e stramba...si a indurat o groaza de accidente la viata ei...si acum...sunt foarte suparata...vin cu trenu'???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, asta e o hayabusa...si puternica, a naibii...furca fatza stramba...nush cat de stramba...e suficient ca e stramba...si a indurat o groaza de accidente la viata ei...si acum...sunt foarte suparata...vin cu trenu'???

 

 

:lol: :cheers: :cheers: Mig fara aripi, pot sa zbor pana la Cta ? :crack: Vino cu trenul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza asta parca e din ciclul "Intrebare la radio Erevan"

 

I: Se poate merge cu o Hayabusa cu furca stramba de la Bucuresti pana la Constanta si inapoi?

R: Da, se poate, dar numai cu trenul. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti merge cu furca stramba (sau chiar in stare proasta / foarte proasta) dar tre sa respecti 2 conditii:

1 - inainte de a pleca la drum lung dai o tura in care incerci sa ajungi controlat in toate situatiile pe care le poti intalni pe drum (franari, smucituri, curbe, drum prost)

2 - pe drum pastrezi o viteza decenta si nu bruschezi, te feresti de situatii limita. viteza legala e o idee buna.

 

 

scopul primei actiuni e de a te obijnui cu noul mod de a reactiona al motoretei. stiu ce vb pt ca furca la comunista mea e in stare nasoala (nu o sa iti vina sa crezi ce jocuri am la ea) dar totusi pot mentine in siguranta 90 - 100 la drum si 80 - 90 in oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai pe curu tau. Se rupe ceva o sa blestemi ziua in care te-ai urcat... sau mai rau... nu o sa blestemi nimic... Doamne... schimba naibii furca aia!

 

 

O sa se schimbe ea...Vin cu trenu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Da' nu era frumos sa ne spui din start ca de fapt nici nu ai motoreta, de aia vii cu trenu' ? :bounce:

 

 

Esti nebun...trebuia sa vin cu un prieten care nu prea mai vine deloc, fiindca are chestia aia...la motor...hai ca m-am suparat. merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun...Poate o furca stramba sa impiedica plecarea la intrunire? Lamuriti-ma si pe mine, ca-s in pom...Pliiiiiiiiiiizzz...S-a desfacut motocicleta si asta a fost constatarea: e furca un pic stramba...amortizoarele s-au schimbat...E chiar atat de rea faza cu furca???? :bounce: :crack: :crack:

 

 

Si furca mea este putin stramba iar la 170km/h am intrat in voblaj din cauza asfaltului... o mica denivelara acolo unde trebuia... dar si azi merg cu ea... iar ultima iesire pe A2 a fost cu viteza intre 160-245km/h

 

Ti-as recomanda sa nu treci de 100km/h (daca este stramba putin) si sa NU iei mainile (sau mana) de pe ghidon si in tot timpul sa fi constient ca oricand poti intra in voblaj. NU TE LUA LA INTRECERE CU ALTI MOTOCICLISTI, AUTOMOBILE, AUTOCAMIOANE etc.

 

Iar daca Doamne fereste intrii in voblaj... nu te speria... ci incearca sa mentii viteza (nu frana, nu lasa in frana de motor, nu-ti schimba pozitia pa moto, eventual accelereaza mult pentru a usura fata) si voblajul o sa se termine, iar tu vei transpira instant.

 

Uneori pasiunea de a merge pe moto este foarte mare incat riscurile pe care le putem avea sunt diminuate la minim. Cine este pasionat cu adevarat stie despre ce vorbesc. Prudenta si drum bun!

 

Iar daca iti indrepti furca... mergi si verifico pe strung... nu te baza de vorbe.

 

Drum bun

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca iti indrepti furca... mergi si verifico pe strung... nu te baza de vorbe.

 

Drum bun

:rolleyes:

 

Nu era motoru' meu si m-au atacat baietii ...sa si-o schimbe cand o vrea...nimic nu poate vorbi omu' serios aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...