Sari la conținut

Accident Buell in Bucurestii Noi - Laromet 26.04.2010


Seven
 Share

Postări Recomandate

Am patit prin 2000 una buna.

Calare pe motor cu pletele in vant, brrrrrrrrrrrrrrrrrrr..... Trezirea la spital. Ameteala maxima, imi dau seama ca am avut un busheu. Era ca un vis din ala cand vrei sa prinzi ceva si nu poti ridica mana...Ma externeaza idiotii de la spital pe la 3 dimineata cu tzeasta crapata ( 11 copci) si plin de vanatai. Parca eram intr-o realitate paralela. Nu puteam deloc sa imi dau seama unde a fost accidentul, nici macar cu aproximatie. Ma plimb vre-o 2 ore de nebun pe strada sa-mi caut Niprul, cu parul inchegat intr-o casca de sange, tzoalele rupte si cu un singur bocanc ... buahahahahha.... cred ca eram un peisaj de vis!

Hotarasc sa ma car acasa pt ca e prea mult.

Dupa cateva ore ma suna un prieten ca mi-a vazut motorul busit - era in centru Clujului - sa ma intrebe de noroc , si il rog sa il ia la el. Norocul meu!

 

Acuma revenind la oile noastre, organul e in pozitie ca sa previna si sa.... in fine , pe noi ne intereseaza faza asta cu "previna.." Deci daca ii sta in putinta si nu reuseste sa "previna" ilegalitatea inseamna ca nu isi face datoria. Lasand o motocicleta pe marginea drumului, intr-o tara ca Romania nu numai ca nu este "prevenire" , ba este chiar incurajare a furtului. Deci tine de politie sa previna furtul acelei motociclete, iar dragii tatii cum o faceti chiar nu ma intere, pt ca e meseria voastra si nu a mea. In momentul in care te sui in masina si te cari de langa motor nu numai ca incalci regulile omenie dar nu iti faci datoria ca politzai!

Acuma sa va dau o idee cum va puteti face jobul: sunati la o firma care se ocupa cu ridicarea vehiculelor parcate de-am pixu si dati nota de plata proprietarului pt ca nu cred ca se va supara - mai ales daca e asigurat. Sau deschideti putin fereastra si gasiti voi o solutie.

Nimic nu e mai josnic si mai jignitor pentru specia umana decat un om care face ceva imoral si se apara cu faza "ordin de la superior", " asa scrie in carte", "asta e legea".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Topicul asta nu mai are rost; unii useri spun cum ar fi normal si de bun simt sa se petreaca lucururile, dupa care vin altii care arata ca normalul este imposibil; si nu ma ambalam atata daca nu vedeam cum actioneaza, sau mai bine zis cum nu actioneaza, un politist intr-un astfel de caz; sanatate tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca azi s-a adoptat o lege care le-ar permita sa traga cu pistolul cu mai mult spor, ca m-am saturat si eu de politistii astia dotati cu pistoale cu apa care fac pe ei cand o judecatoare beata incearca sa-i calce cu gipanul sau se rasteste un hot la ei...

 

Ce? Cum? Unde? Care? Cum? Dezvolta te rog...

Mesaj completat

aha deci justitia e vinovata ca nu elibereaza mandate ? dar macar ati incercat ? nu exista locuri in puscarii ? ok, tu faci parte dintr-un sistem. nu e treaba mea sa organizez acest sistem. recunoaste macar ca e un sistem prost. nu oamenii sunt diferiti in afara, toti au fost asa, educatia nu se face cu hai sa ne tinem de mana si sa cantam chumbawhaaaa ci cu forta . amenzi oricui greseste,respectarea legilor in primul rand de cei care o apara, promulga => respectarea legii.

cat despre ironia cu bruxelles, daca vrei am pozata mobra aia in zile diferite pe o sosea din atena. deci nu prind ironia, scuze. dar inteleg ca cunosti flamanda, engleza, spaniola sau chiar ebraica... ceea ce-ti face cinste.

discutia cu spaga nu era un apropo's la tine ( vad ca tinzi sa iei totul foarte personal, ceea ce nu cred ca e tocmai recomandat dat fiind natura job-ului ) era un apropo's la coruptia multor militieni.

ca fapt divers, in fata mea, niste cunoscuti cu bani si-au procurat LEGITIMATII DE POLITIST VALABILE.

apar sidaca ii verifici la MAI. unul e carciumar, altul are o casa de amanet iar altul foarte multi bani. dar sunt well conected. deci nu mai ridica in slavi sistemul, cadrele si nu mai da vina doar pe oamenii necivilizati si pe justitie. recunoaste ca o mare parte din vina e in ograda voastra si end of storry.

iar un sistem se poate shimba din interiorul sau.

 

Eu am sustinut tot timpul sus si tare faptul ca sistemul este nu prost ci tampit! Nu vad de ce ridici o astfel de problema cand se stie si am mai discutat de ea. Mandate se incearca a fi obtinute in fiecare zi. Daca ai avea o curiozitate sa te interesezi, ai vedea ca beciurile de la cele 6 aresturi sunt pline ochi, unele (vezi sectorul 5) da p`afara chiar. Amenzi se dau cu tona. Multe dintre ele sunt chiar nejustificate. Vezi cazurile de la Iasi si Sibiu unde politistii au inceput sa urle ca sunt obligati de superiori sa dea cate minimul 10 amenzi pe zi, sa aiba cate 3 dosare penale pe saptamana si sa identifice minim 1 AN pe luna.

 

Am facut o paralela cu Bruxelles pt a evidentia faptul ca ne facem singuri de kko in afara. Oricat am incerca sa ne schimbam. In Atena oamenii s-au educat singuri. Uita-te la manifestatiile care sunt acum acolo. Cum arunca cu molotoave in politisti si ei riposteaza doar cu gaze lacrimogene si cu apa. Nu a scos nimeni o arma de foc pe strada. De ce? Cred ca iti poti da singur raspunsul. La ei, miscarile de strada pline de o violenta tinuta sub controlo, sunt ceva normal. Stiu mai multe limbi decat cele enumerate mai sus, dar nu stam sa discutam despre cat e poliglot sunt. Daca nu a fost personal atunci e ok. Sunt foarte inflamabil cand vine vorba de spaga atata tot. Pentru ca sunt alergic cu bube la asa ceva si am incercat sa ma indepartez tot timpul de coruptie. Salariul este mizer intr-adevar dar cu putina dramuire iti ajunge pt cele 30 de zile pana la urmatorul. Nu o sa inteleg niciodata un coleg care ia peste 3000 de lei de ce ia spaga dar ma rog... asta e doar problema mea.

 

Cat priveste legitimatiile de politisti adevarate, ai grija sa nu fie legitimatii de IPA. Nu cred eu ca si-au luat ei legitimatii MAI deoarece si pt noi, care suntem cadre, ne este ff greu, iar legitimatiile se elibereaza doar la Bucuresti. Si de fabricat se fabrica in alta parte. Legitimatie de IPA (International Police Asociation) isi poate procura orice fraier din tara asta si din lume. E de ajuns sa platesti o taxa de 500 RON care reprezinta sponsorizare catre regiunea de unde esti tu si pac! ai legitimatie, insigna si 2 abtibilduri de pus in parbriz. Acolo e alta mancare de peste unde cei de la IPA au recunoscut acum catva timp ca au scapat de sub control acest fenomen. Ca legitimatiile alea exista o caruta de legitminatii DIICOT, ANTIDROG, COTRADROG etc care nu au nicio valabilitate. Ca sa-ti faci o idee despre cum arata o adevarata legitimatie si insigna de politisti vezi AICI.

 

In final, iti explic urmatorul lucru, cifrele sunt publice. In primul trimestru al anului 2010, Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti a efectuat in jude de 5.000 de retineri ale persoanelor faptuitoare de producerea unor infractiuni. Dintre acestea, mandate de arestare pe 29 de zile au primit in jur de 500, iar prelungirea acestora pe perioade mai mari au primit in jur de 100. Tragi singur concluzia. Politia retine, instanta aresteaza. Fa diferenta intre Ministerul de Interene si Ministerul Public. E vorba de separarea puterilor in stat. Hibe sunt peste tot. Totul e sa sti sa faci diferenta. Pana cand lumea, chiar si tu, nu va putea face diferenta intre politistul care dirijaza traficul, cel care efectueaza o cercetare a locului faptei, cel care audiaza, cel care propune catre procuror si cel care semneaza, si ii va baga in aceeasi oala, nu se va intampla nimic. Sistemul nu se va schimba niciodata decat printr-o purificare puternica varfului piramide ... vezi proverbul "Pestele de la cap se-mpute". Iar asta nu se va intampla cel putin in urmatorii 20 de ani.

 

Ca sa inchei -- crede-ma ca sunt mandru ca sunt politist, oricat ma balacaresc unii si altii. Imi fac treaba cateodata si in plus. Mi-am luat sanctiuni si imi voi lua pt depasirea atributiilor, ariei de competenta & stuff. Nu ma deranjeaza. Faptul ca prin actiunile mele stiu ca pot ajuta un om care a venit la mine sa imi ceara ajutorul imi dau puterea sa trec mai departe. Din minister nu ma va da nimeni afara vreodata decat daca fac ceva penal! Iar ca mine mai sunt o caruta de oameni. Si la rutiera, si la ordine publica si cam in toate structurile. Problema e ca suntem putini, iar tot ceea ce facem noi se strica in momentul in care vin unul sau altul si comit niste chestii ca cele descrise mai sus. Pentru ca populatia nu vede lucrurile pozitive. Daca astazi aresteaza pe unu` la Timisoara pt luare de mita, toti politistii sunt corupti. Daca maine un coleg moare salvand un copil de la moarte toata lumea spune "da-l draq de militean corupt. Sa moara toti!" :cheers: De ce? Pentru ca se vede uniforma nu omul :huh:

 

Am scris destul. Daca vrei sa chatuim in continuarea da-mi PM sa nu mai incarcam forumul aiurea...

Mesaj completat

Topicul asta nu mai are rost; unii useri spun cum ar fi normal si de bun simt sa se petreaca lucururile, dupa care vin altii care arata ca normalul este imposibil; si nu ma ambalam atata daca nu vedeam cum actioneaza, sau mai bine zis cum nu actioneaza, un politist intr-un astfel de caz; sanatate tuturor

 

Din pacate in tara asta de cacao in care traim si la cum merg sistemele politienesti si legislative nu putem vorbi de normalitate si bun-simt. Asta incercam sa iti explicam cam toti de p`acilea. Iar UN politist nu inseamna TOTI politistii.

Mesaj completat

Am patit prin 2000 una buna.

Calare pe motor cu pletele in vant, brrrrrrrrrrrrrrrrrrr..... Trezirea la spital. Ameteala maxima, imi dau seama ca am avut un busheu. Era ca un vis din ala cand vrei sa prinzi ceva si nu poti ridica mana...Ma externeaza idiotii de la spital pe la 3 dimineata cu tzeasta crapata ( 11 copci) si plin de vanatai. Parca eram intr-o realitate paralela. Nu puteam deloc sa imi dau seama unde a fost accidentul, nici macar cu aproximatie. Ma plimb vre-o 2 ore de nebun pe strada sa-mi caut Niprul, cu parul inchegat intr-o casca de sange, tzoalele rupte si cu un singur bocanc ... buahahahahha.... cred ca eram un peisaj de vis!

Hotarasc sa ma car acasa pt ca e prea mult.

Dupa cateva ore ma suna un prieten ca mi-a vazut motorul busit - era in centru Clujului - sa ma intrebe de noroc , si il rog sa il ia la el. Norocul meu!

 

Acuma revenind la oile noastre, organul e in pozitie ca sa previna si sa.... in fine , pe noi ne intereseaza faza asta cu "previna.." Deci daca ii sta in putinta si nu reuseste sa "previna" ilegalitatea inseamna ca nu isi face datoria. Lasand o motocicleta pe marginea drumului, intr-o tara ca Romania nu numai ca nu este "prevenire" , ba este chiar incurajare a furtului. Deci tine de politie sa previna furtul acelei motociclete, iar dragii tatii cum o faceti chiar nu ma intere, pt ca e meseria voastra si nu a mea. In momentul in care te sui in masina si te cari de langa motor nu numai ca incalci regulile omenie dar nu iti faci datoria ca politzai!

Acuma sa va dau o idee cum va puteti face jobul: sunati la o firma care se ocupa cu ridicarea vehiculelor parcate de-am pixu si dati nota de plata proprietarului pt ca nu cred ca se va supara - mai ales daca e asigurat. Sau deschideti putin fereastra si gasiti voi o solutie.

Nimic nu e mai josnic si mai jignitor pentru specia umana decat un om care face ceva imoral si se apara cu faza "ordin de la superior", " asa scrie in carte", "asta e legea".

 

Pai daca tu spui ca e asa de simplu de ce nu ai facut o reclamatie celor de acolo ca nu au procedat asa cum spui tu ca ar fi trebuit? Ca doar nu si-au facut datoria... Poate ca daca vor incepe sa curga reclamatiile se vor schimba lucrurile. Repet... e usor sa dai din taste, ganduri si gura... Iar treaba cu "ordin de la superior" din pacate cam trebuie sa-l respecti pt ca ... vezi tu.... ala iti da niste calificative, niste indicatori dupa care ti se calculeaza salariul. Si nu prea ai cum sa nu respecti un ordin. Ca si la tine daca vine seful si iti spune azi muncesti stand pe jos in fund nu pe scaun si tu ii spui "nu vreau!", poate ca te da afara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nightwolf - i see ur point si nu pot decat sa te compatimesc. n-as vrea sa fiu in pielea ta, sincer. si ma refer la faptul ca realizezi ca sistemul e tampit si totusi te duci in fiecare zi la munca in / pt acel sistem , inconjurat de aceleasi legi stupide si incompetenta.

am verificat linkul cu legitimatii si da, asta e http://img651.imageshack.us/i/legitimatiepolitiaroman.jpg/

o sa incerc sa fac o poza unei dintre ele, sa blurez numele si seria si sa ti-o trimit pe PM.

cat despre greci, ei au un KKE puternic ( crede-ma am fost cu prietenul meu grec care parca e secretar general pe atena, la mitingul lor si aia chiar pot s-o puna de-o revolutie oricand ) un spirit civic care vine din alt context politic decat la noi. bine, au si o alta civilizatie in spate.

e in firea oamenilor sa generalizeze cand vad ca 7 din 10 sunt marlani, incompetenti, aroganti, corupti, etc.

oricum e imbucurator faptul ca exista un procent (chiar si teoretic macar) de 3% care sunt altfel.

spor! (nu la munca )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nightwolf - i see ur point si nu pot decat sa te compatimesc. n-as vrea sa fiu in pielea ta, sincer. si ma refer la faptul ca realizezi ca sistemul e tampit si totusi te duci in fiecare zi la munca in / pt acel sistem , inconjurat de aceleasi legi stupide si incompetenta.

am verificat linkul cu legitimatii si da, asta e http://img651.imageshack.us/i/legitimatiepolitiaroman.jpg/

o sa incerc sa fac o poza unei dintre ele, sa blurez numele si seria si sa ti-o trimit pe PM.

cat despre greci, ei au un KKE puternic ( crede-ma am fost cu prietenul meu grec care parca e secretar general pe atena, la mitingul lor si aia chiar pot s-o puna de-o revolutie oricand ) un spirit civic care vine din alt context politic decat la noi. bine, au si o alta civilizatie in spate.

e in firea oamenilor sa generalizeze cand vad ca 7 din 10 sunt marlani, incompetenti, aroganti, corupti, etc.

oricum e imbucurator faptul ca exista un procent (chiar si teoretic macar) de 3% care sunt altfel.

spor! (nu la munca )

 

Ma bucur ca am ajuns la un numitor comun. Nu ai de ce sa ma compatimesti. Meseria mi-am ales-o singur nu mi-a dat-o nimeni. D`aia stau mai mult printre morti decat printre vii (sincer, asta e unul din motive). Macar acolo nu se baga nimeni pt ca majoritatea le e frica. Si cat de cat, sistemul de omoruri/ucideri a ramas oarecum intact dpdv al cercetarii. Ma duc in fiecare zi la munca, crede-ma, cu gandul ca va fi o zi mai buna decat cea de ieri. Si ma duc pentru ca am reusit sa ne formam un colectiv mic in care 80% ne putem baza unii pe altii si putem sa "make a point". Plus e de asta e ff misto, in politie nicio zi nu se compara cu alta, iar accidentele difera toate, de aici lipsa de rutina. Rutina e cand stai si arzi gazu, tutunul si tigarile cand nu ai de lucru :cheers:.

 

Hai sa-ti mai spun o chestie. Stiai ca obligatia PRIN LEGE a fiecarui politist, fie el subofiter sau ofiter, este sa se perfectioneze tot timpul? Sa citeasca in fiecare zi, sa conspecteze etc? Ca are obligatia sa aiba un caiet de pregatire profesionala care reflecta tot studiul sau in fiecare an? Ei, afla ca biblotecile DGPMB-ului si IGP-ului bubuie de tratate, metodologii, proceduri si alte acte normative care zac acolo prafuite si doar un procent de sub 5% citeste in plus. De aici si nivelul politiei in RO. Atata timp cat nu se aplica programele de perfectionare continuua, care ele exista de altfel, nu va creste nici nivelul. Ma uitam ca au aparut anunturile pentru inscrierile in structurile MAI pt anul 2010. SURPRIZA MARE! Baremul de inaltime a fost coborat cu 10 cm. Adica vom avea politisti, baieti, si de 1.60m si fete de 1.55m (ca se dau si derogari). Pai imi poti spune mie ce respect poate avea un politist de 1.60m in strada? Adica scuza-ma, eu am 1.90+, iti dai seama colegul de 1.60 imi ajunge pana la diafragma. Cum ar arata o patrula formata dintr-un jandarm de 1.90 si 120kg si un politist de 1.60 si 55kg? Si exemplele pot continua...

 

Afla-mi te rog cu legitimatia aia si iti promit ca ma voi zbate sa anunt unde trebuie astfel de abuzuri. Este strigator la cer si ar trebui torturati cei care au facut asa ceva. Iti dai seama ca handicapatii aia 2 se dau drept politisti si fac o tona de abuzuri?

 

In Grecia e altceva. Ei se educa permanent si spiritul lor civic este exemplar. Ei au respect fata de fortele de ordine pana la un punct, la fel ca in toate tarile din vest. Dar fereasca sfantul sa abuzeze politia ca ai vazut ce iese. In momentul de fata grecii au ce au cu guvernul lor care i-a bagat in faliment. Politia este primul lucru care reprezinta pt ei guvernul pt ca se ciocnesc cu ea pe strada. Dar noi? Care Boc si Base ne pregatesc mariri de TVA la 25%? Dar hai ca o dam in politic si CHIAR NU ARE ROST.... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce? Cum? Unde? Care? Cum? Dezvolta te rog...

A fost un film postat macar de 2 ori aici pe la Fun cu niste politisti de rutiera care se certau cu o judecatoare beata, unul statea in spatele masinii si altul zicea ca-l calca pe colegul si pana la urma au cam renuntat. In final au luat-o pe aia altii si ea i-a dat in judecata pe politisti ca o bruscheaza (pentru ca i-au pus catuse). Persoana respectiva s-a pensionat intre timp din justitie, dar n-am auzit nimic de ultraj, si la faza initiala cand incerca sa-l calce cu gipanul pe ala cred ca mergea asa un glont in cauciucul masinii si niste catuse ceva. Mai e si un film celebru cu niste tipi care fac liniute prin Cluj si fac misto de aia de la rutiera care se uita ca prostii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva coroborat cu altceva si interpretat nu se poate decat de la un judecator in sistemul anglo-saxon. Noi traim intr-o tara tampita unde se joaca pe sistem franco-german unde de fapt tu te duci ilegal la WC pentru ca nu exista o lege de mers la WC si un regulament de aplicare al legii mersului la WC. Da, teoretic politia ar trebui sa se ocupe de bunul tau "furabil", dar pana asta nu apare intr-o lege sau macar in regulamentul de aplicare al unei legi ei nu vor face nimic pentru ca nu e intre obligatiile lor legale. Unde mai pui ca pot fi sanctionati daca se ocupa de tampenii care nu intra in fisa postului si s-ar putea sa le taie din salariu ca s-au ocupat de pazit moto verzi pe pereti in loc sa-si continue actiunea de patrulat la o viteza enervant de mica....
Bravo! Asta imi doresc si eu, sistem anglo -saxon. Ai zis o vorba mare. In acest sistem judecatoresc (cel putin ce vad prin filme) juratii pot sa asculte marturii despre cel inculpat , ce fel de om este, ce trecut are, ce fapte bune sau rele a facut, apoi in functie de marturii si probe dau verdictul : vinovat sau nevinovat. Asa... justitia sta la degetul mic al judecatorilor corupti sau numiti si comandati politic. RESPECT SISTEMULUI JUDECATORESC ANGLO-SAXON !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un film postat macar de 2 ori aici pe la Fun cu niste politisti de rutiera care se certau cu o judecatoare beata, unul statea in spatele masinii si altul zicea ca-l calca pe colegul si pana la urma au cam renuntat. In final au luat-o pe aia altii si ea i-a dat in judecata pe politisti ca o bruscheaza (pentru ca i-au pus catuse). Persoana respectiva s-a pensionat intre timp din justitie, dar n-am auzit nimic de ultraj, si la faza initiala cand incerca sa-l calce cu gipanul pe ala cred ca mergea asa un glont in cauciucul masinii si niste catuse ceva. Mai e si un film celebru cu niste tipi care fac liniute prin Cluj si fac misto de aia de la rutiera care se uita ca prostii...

 

Deci vezi ca sunt 2 cazuri diferite. Aia nu e judecatoare. Confunzi cazul de la Iasi parca cu judecatoarea beata cu cazul din Bucuresti de la Marriot in care o "cohones" chiar se p*sha pe politia romana. In primul caz s-a concretizat prin condamnearea respectivei judecatoare la 2 ani cu suspendare pt ultraj. In al doilea caz a ramas proasta fara permis 30 de zile pt neoprire la semnal :)

 

Cat despre liniutele din Cluj... acolo e alta problema nu merita discutata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles bine, vehiculul in urma utilizarii caruia rezulta vatamarea grava sau decesul unei persoane trebuie retinut de politie (pag 5, post 45 din prezentul topic).

Daca eu ma vars de prost pe drum sau acrosez/sunt acrosat de alt participant la trafic si ma ia salvarea se cheama ca am fost implicat intr-un accident din care a rezultat cel putin o vatamare corporala - a mea. Politia nu are de unde sa stie cat de grava e starea mea sau daca voi deceda in urma accidentului pana nu sunt externat, asa ca cel putin pana in momentul ala ar cam trebui sa retina vehiculul meu. Si nici nu stie cine e vinovat de accident pana la terminarea cercetarilor.

Iar eu, chiar daca scap bine, sanatos ar trebui sa ii dau in judecata daca nu retin vehiculul pana se afla toate detaliile despre accident, asa cum si ei obisnuiesc sa faca dosar penal pentru propria vatamare corporala (ca ala se termina cu NUP e alta poveste, dar ideea e cam aceeasi - se respecta strict niste proceduri).

In concluzie, recomand patitului sa studieze problema recuperarii prejudiciilor in instanta, de la politie, din motivele expuse mai sus.

D-le. politist, ce parere aveti despre acest aspect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles bine, vehiculul in urma utilizarii caruia rezulta vatamarea grava sau decesul unei persoane trebuie retinut de politie (pag 5, post 45 din prezentul topic).

Daca eu ma vars de prost pe drum sau acrosez/sunt acrosat de alt participant la trafic si ma ia salvarea se cheama ca am fost implicat intr-un accident din care a rezultat cel putin o vatamare corporala - a mea. Politia nu are de unde sa stie cat de grava e starea mea sau daca voi deceda in urma accidentului pana nu sunt externat, asa ca cel putin pana in momentul ala ar cam trebui sa retina vehiculul meu. Si nici nu stie cine e vinovat de accident pana la terminarea cercetarilor.

Iar eu, chiar daca scap bine, sanatos ar trebui sa ii dau in judecata daca nu retin vehiculul pana se afla toate detaliile despre accident, asa cum si ei obisnuiesc sa faca dosar penal pentru propria vatamare corporala (ca ala se termina cu NUP e alta poveste, dar ideea e cam aceeasi - se respecta strict niste proceduri).

In concluzie, recomand patitului sa studieze problema recuperarii prejudiciilor in instanta, de la politie, din motivele expuse mai sus.

D-le. politist, ce parere aveti despre acest aspect?

 

citeste bine tot topicul, s-a mai discutat despre asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia pune aceeasi intrebare la bpr@b.politiaromana.ro si zi-ne si noua ce ti se raspunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai interesant e ce raspunde instanta de judecata

Atunci intreaba instanta de judecata, nu mai arunca niste intrebari in vint (ca pe forum nu-i nimic oficial).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic:

Parerea mea e ca atata timp cat nu le este trecut in atributii, nu veti primi un raspuns favorabil, nici de la instanta de judecata, nici de la brigada de politie rutiera. dar asta nu e vina politistilor, nu ei scriu legile, si ei sunt "victimele" sistemului (nu toti, pt ca majoritatea se cred cel putin dumnezeu si sunt miserupisti, ma refer la cei care chiar vor sa schimbe imaginea politiei romane si care vor sa isi faca datoria) asa cum suntem si noi. nu la ei e buba.

 

e aiurea ca ii sariti in cap lui night, in conditiile in care se implica pe forum, ne da informatii si detalii, etc...

 

just my two cents...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci intreaba instanta de judecata, nu mai arunca niste intrebari in vint (ca pe forum nu-i nimic oficial).

Pai daca asa stau treburile, regret sincer ca am intervenit la subiect. Continuati divagatia despre aparate de emisie-receptie, va rog. Desi neoficiala, e foarte amuzanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ai citit TOT TOPICUL?

2. daca ai fi citit ai fi aflat ca scenariul tau este UTOPIE.

3. si mai ales, citeste postarile lui Nightwolf si o sa cazi pe ganduri...

 

ca sa iti raspund, punctual :

1. da, de obicei citesc TOT topicul inainte de a posta, si de multe ori cand ajung la ultima pagina nici nu mai stiu de ce a fost dechis, asta din cauza rezolvarilor diferitelor divergente off-topic.

2. aici gresesti amarnic, am avut parte de 2 asemenea experiente, nu eram cu motorul , eram cu masina, si chiar am reusit sa intarzii la servici , dar am stiut motorul accidentatului cat de cat in siguranta.La al doilea am facut scurta la mana cat am stat sa oprim microbuz sau platforma , mai ales ca era in mijlocul campului,dar pana la urma tot a oprit un binevoitor...aici caracterul face diferenta...

3. citesc ce scrie nightwolf, si mai ales am la cunostiinta si multe notiuni de medicina legala si proceduri, dar nu dau cu ele pe aici pentru ca le tin pentru cultura mea generala.si nu cad deloc pe ganduri la posturile alea , atat ca le analizez logic.majoritatea au acoperire,unele sunt de completat, dar corecte.

4.altceva?

 

in ce iti raspunsesem era vorba de spiritul civic, felul in care reactionezi la un accident, si despre felul in care NU poti sa iti incalci fisa postului (fiind in Politie,cazul respectiv.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles bine, vehiculul in urma utilizarii caruia rezulta vatamarea grava sau decesul unei persoane trebuie retinut de politie (pag 5, post 45 din prezentul topic).

Daca eu ma vars de prost pe drum sau acrosez/sunt acrosat de alt participant la trafic si ma ia salvarea se cheama ca am fost implicat intr-un accident din care a rezultat cel putin o vatamare corporala - a mea. Politia nu are de unde sa stie cat de grava e starea mea sau daca voi deceda in urma accidentului pana nu sunt externat, asa ca cel putin pana in momentul ala ar cam trebui sa retina vehiculul meu. Si nici nu stie cine e vinovat de accident pana la terminarea cercetarilor.

Iar eu, chiar daca scap bine, sanatos ar trebui sa ii dau in judecata daca nu retin vehiculul pana se afla toate detaliile despre accident, asa cum si ei obisnuiesc sa faca dosar penal pentru propria vatamare corporala (ca ala se termina cu NUP e alta poveste, dar ideea e cam aceeasi - se respecta strict niste proceduri).

In concluzie, recomand patitului sa studieze problema recuperarii prejudiciilor in instanta, de la politie, din motivele expuse mai sus.

D-le. politist, ce parere aveti despre acest aspect?

 

1. Politia afla in max. 2 ore starea ta generala de sanatate, asta ca fapt divers. CEL MULT 2 ore! In general in 10 minute.

2. Vinovatul se cunoaste, dar acela e "din primele cercetari"

3. Si eu recomand acelasi lucru, dar la sfarsit sa nu uite sa plateasca cheltuielile de judecata in val. de 130 de lei si taxa de timbru judiciar...

 

Mai sunteti multi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Politia afla in max. 2 ore starea ta generala de sanatate, asta ca fapt divers. CEL MULT 2 ore! In general in 10 minute.

2. Vinovatul se cunoaste, dar acela e "din primele cercetari"

3. Si eu recomand acelasi lucru, dar la sfarsit sa nu uite sa plateasca cheltuielile de judecata in val. de 130 de lei si taxa de timbru judiciar...

 

Mai sunteti multi?

Esti oarecum sadic sau macar sarcastic. Eu propuneam ca ar trebui revizuita legislatia astfel incat astia ca voi care constata accidentul sa paseze responsabilitatea la altii de pe la ordine publica sau de pe la primarie si in final sa se ocupe la modul serios cineva si de motociclete/scutere si de masini cu geamuri sparte, sa nu le lase pur si simplu in drum acolo. Sigur ca e o prostie sa le pazeasca aia de la judiciar, dar n-ar strica sa le pazeasca aia care fix cu asta se ocupa sau eventua dupa un numar de ore sa le mute in curtea lor unde chipurile ar fi mult mai usor de pazit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt sadic SI sarcastic. Si nu, nu sunt de acord cu remarca ta referitoare la legislatie. Eu as propune ca in cazul acestor accidente, auto sa fie ridicate de catre BR si depozitate in imensa parcare ce s-a facut in locul "talciocului Udriste" -- acel platou acaparat de toate rulotele alea vechi in care se faceau RCA-uri si acte pt inmatriculare daca iti aduci aminte. Este o suprafata enorma utilizata in proportie de sub 35%. Cu aproximativ 250m liniari de gard si 6-8 camere video si o ghereta de paznic si o bariera se rezolva tot. Iar investitia este minima. Si acolo sa se duca toate aceste vehicole implicate in acc pe care nu le revendica nimeni. Dar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai parcheaza multe 'autospeciale' asa

post-5582-1274161541_thumb.jpg

o sa fie loc si-n curte la Urdiste :peace: (da, am vazut ca e de sectie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai parcheaza multe 'autospeciale' asa

post-5582-1274161541_thumb.jpg

o sa fie loc si-n curte la Urdiste :peace: (da, am vazut ca e de sectie)

[/quotDin cate imi dau seama din foto, masina este parcata pe Calea Stirbei Voda colt cu str.g-ral Cristescu in fata "faimosului" DNA si desi are inscriptii de politie este folosita doar ca antemergator pentru a se deplasa in timp util la flagrante de luare si dare de mita. :moron: Masina apartine sau este "donata", DNA pentru ca ei sunt mai saraci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt sadic SI sarcastic. Si nu, nu sunt de acord cu remarca ta referitoare la legislatie. Eu as propune ca in cazul acestor accidente, auto sa fie ridicate de catre BR si depozitate in imensa parcare ce s-a facut in locul "talciocului Udriste" -- acel platou acaparat de toate rulotele alea vechi in care se faceau RCA-uri si acte pt inmatriculare daca iti aduci aminte. Este o suprafata enorma utilizata in proportie de sub 35%. Cu aproximativ 250m liniari de gard si 6-8 camere video si o ghereta de paznic si o bariera se rezolva tot. Iar investitia este minima. Si acolo sa se duca toate aceste vehicole implicate in acc pe care nu le revendica nimeni. Dar....

Iar esti sadic, cat ar costa ca toti motociclistii si cei cu masini cu geamuri sparte sa-si recupereze obiectul la 2 pasi de sediul vostru central de pe Udriste pentru unul din Satu Mare sau Suceava? Aici eu as merge clar spre descentralizare, macar la depozitatul epavelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja vorbesti de 2 lucruri diferite. Intre a ridica si a descentraliza este o problema enorma in primul rand de lege, in al doilea rand de trecerea responsabilitatilor din cadrul unui minister catre o alta autoritate neministeriala etc. Fata de ridicare&depozitare sincer .... mi se pare mult mai eficient. Platforma vine unde o chemi, iar daca tie ti-e lene (fara atac la persoana nu ma intelege gresit:) ) sa te deplasezi sa-ti ridici auto/moto din depozit atunci dupa perioada de 30 de zile se face strigare si pana la urma se declara bun abandonat. Dar hai ca deja sapam prea adanc si ne depaseste pe aman2 dezvoltarea asta. Din punctul meu de vedere e mult mai simpla o schimbare procedurala si cu asta basta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...