Sari la conținut

Accident Buell in Bucurestii Noi - Laromet 26.04.2010


Seven
 Share

Postări Recomandate

Acum ce ar insemna ca pt fiecare scuter/motor/masina sa pierd toata ziua sa-l pazesc si sa nu-mi mai fac treaba? Sincer.... chiar nu intra in atributiile mele sa fac acest lucru. In alta ordine de idei, ai telefonul la tine poti suna un prieten dupa ce ai facut accident. Toata taresenia cu CFL cu tot dureaza cam 2 ore deci poate veni cineva din partea ta sa aiba grija de motor, asta daca se impune.

 

:peace:)))))))))))))))))))) nu am putu sa ma abtin :D)))))))))))))))

looooool.....pai nu va-ti facut ma treaba :P))))))))) ca a disparut motoru....bine , colegii tai , nu tu !:P

ahahahahaha pe ce se duc banii nostrii.....

o gogoasa?o cafea?o agenda cu date sa trimiteti amenzi cand nu aveti ce face?:))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e obligatia mea ca politist sa am grija de motocicleta ta tati.

Daca faci o verificare si intri in contact cu motocicleta ce faci dupa ce termini cu ea, o predai proprietarului sau o arunci pe marginea drumului ca pe o tigara fumata? O lasi parcata intr-un cartier rau famat si spui ca nu e treaba ta? Ba e, daca ti-a fost incredintata pentru expertiza sau masuratori, iar proprietarul daca e in ambulanta nu e capabil sa o preia. Daca l-a luat ambulanta e problema ta, daca a plecat la femei e problema lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, ai telefonul la tine poti suna un prieten dupa ce ai facut accident.

Daca ai noroc, da :peace:

 

Mi se pare corect dpdvd moral si legal ca politia are doar ca task sa elibereaza carosabil, i.e. sa stationeaza motocicleta langa locul de accident. Orice peste e deja un serviciu in plus. Furtul este este o partea sau din cauza problemele sociala in tara, si nu are legatura cu cea ce tine de rezolvare de accidente.

Parerea mea este ca nu merita sa ai o masina scumpa in oras asta, daca nu esti milionar, si la motociclete asta se aplica si mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Incredibila lipsa de profesionalism la militienii astia,au o lehamite in ei de parca ne-ar face o favoare. Suntem de vina noi pentru ca nu luam atitudine,la fiecare magarie din asta ar trebui sa ne facem timp si sa reclamam la superiori si sa anuntam si pe la televiziuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf, cu tot respectul pentru tine ca persoana, colegii tai de meserie sunt in majoritate niste bulangii. Stii ce scrie pe masinile voastre? Daca da, atunci spune-mi si mie ce treaba are politia romana? Sa dea amenzi si sa faca masuratori? In particular, una din menirile voastre, de militieni platiti din banii de amenzi, e sa va asigurati ca in cazul in care mie mi se intampla un (cuvant urat) de genul aluia cu Buell-ul, nu ma fura si tiganii dupa aia, pentru ca unui gras transpirat de la sectie i-a fost mai comod in fotoliu acasa decat in fata unui vehicul implicat intr-un accident.

 

Nu te pune nimeni sa-l iei de acolo, dar tare as vrea sa ii vad pe baietii de la sectie care ar fi trebuit sa-l pazeasca dati in judecata pentru toate pagubele survenite dupa constatarea voastra.

 

1. nu ma pot pronunta referitor la observatia facuta de tine asupra colegilor mei.

2. scrie siguranta si incredere (yeah right!). Putem dezvolta subiectul timp de 10 zile si tot degeaba...

3. treaba politiei romane este reglementata prin Legea 218 privind functionarea Politiei Romane si atributiile acesteia. Te invit calduros s-o lecturezi :peace:

4. a da amenzi este treaba politiei rutiere, politiei de ordine publica, politiei de frontiera, politiei economice, politiei etc. A face masuratori aka cercetare este strict treaba politiei judiciare. Sa nu confundam. Sunt 2 categorii diferite de politisti.

5. NU suntem platiti din banii de amenzi.

6. NU este menirea noastra, pt ca daca am avea meniri am fi Iisus fiecare dintre noi. Numai El a avut menire! In rest toti avem indatoriri, obligatii si drepturi fundamentale sau particulare. Primele le gasesti in titlul II din Constitutie, restul in actele normative emise de autoritati. Mi se falfaie mie fix aiurea daca te fura sau nu tiganii dupa ce ai accidentul. Si stii de ce? Pentru ca de 2x m-am bagat pt unii furati dupa accident sa fac dreptate asa cum spune legea, si de 4x am fost anchetat pt alea 2x pt depasirea sferei de competenta. Deci prietene concluzie -- atata timp cat sefii imi dau in cap ca eu fac dosare de furt la cine merita, n-au decat sa va jefuiasca si cu mine de fata ca nu ma mai bag. De ce sa primesc eu salariu 3 luni cu 5% mai putin? Ca am incercat sa-mi fac meseria ASA CUM SCRIE LA CARTE?? Sictir.... imi vad de cercetarea mea, restu` la sectie!!!!!

7. nu se va intampla niciodata asa ceva.....

 

P.S.: Ai inteles sper treaba cu menirea da?

Mesaj completat

Daca nu mai stii de tine iti lasa sigur motorul in siguranta undeva. La accidentul meu l-au lasat in grija oamenilor de la hanul de langa iar bagajul l-au dus la postul de politie si a fost predat inapoi cu proces-verbal si cu un mic inventar :D

Daca era parcat pe marginea drumului si accidentatul stia de el - nu vad de ce ar fost obligati sa il ridice de acolo sau sa ii asigure paza. Eu daca parchez motorul pe marginea drumului trebuie sa vina cineva sa il pazeasca? Ar fi frumos :P

 

E alta treaba cu rucsacul... bunurile si valorile intra in alta categorie, trebuiesc ridicate si predate apartinatorilor cu PV. Exista procedura pt asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf am si 2 intrebari:

 

1. da' caaacatii aia de 'politisti vagabonzi comunitari(a se citi gardieni publici) ce puii mei freaca ba nene! astia putrezesc in masini pe la un colt de strada toata ziua....plm, timpu' trece, leafa merge!

Nu cumva voi, politistii astia tru, aveti dreptul sa-i coordonati, cauta-l prin statie si cheama-l sa stea langa mobra pana vine cineva s-o ia, ca d-aia a fost angajat cu studii (minim liceul) pe-un salar bunicel, evident ca nu-i in stare sa cerceteze criminali in serie, ca d-aia are doar bacu'...sa stea dracu de paza.

 

2. furtul mobrei de la accident este exact vina politiei, pentr cu SUPRIZA! politia exista pentru ca cietatzenii mai naspa sa nu fure, sau daca fura, sa fie prinsi de politie. Mobra a fost praduita de sculele din topcase => POLITIA FAIL! nu crezi?

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai noroc, da :peace:

 

Mi se pare corect dpdvd moral si legal ca politia are doar ca task sa elibereaza carosabil, i.e. sa stationeaza motocicleta langa locul de accident. Orice peste e deja un serviciu in plus. Furtul este este o partea sau din cauza problemele sociala in tara, si nu are legatura cu cea ce tine de rezolvare de accidente.

Parerea mea este ca nu merita sa ai o masina scumpa in oras asta, daca nu esti milionar, si la motociclete asta se aplica si mai mult.

 

De la moral la legal este drum lung . Politia nu trebuie sa se ocupe de lucruri morale. PUNCT. Aici a fost o furaciune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la moral la legal este drum lung . Politia nu trebuie sa se ocupe de lucruri morale. PUNCT. Aici a fost o furaciune.

Ar trebui sa facem ceva ca sa se schimbe legea. Conform legii actuale Politia (de nici un fel) nu e obligata nici sa-ti mute (decat ca sa degajeze traficul) nici sa-ti pazeasca obiectul, fie el motocicleta sau basculanta de 60 de tone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De rahat faza, mai ales din partea politiei care (dupa parerea mea) erau responsabili si cu ridicatul motorului si transportul intr-un parc special.

 

PS: a mai fost o intamplare cu un accident auto in pasajul Marasesti....cand, in timp ce soferul autoturismului ce intrase intr-un parapet era in drum spre spital, niste taximetristi au oprit si au inceput sa-i fure din portbagajul deschis in urma impactului...!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De rahat faza, mai ales din partea politiei care (dupa parerea mea) erau responsabili si cu ridicatul motorului si transportul intr-un parc special.

 

PS: a mai fost o intamplare cu un accident auto in pasajul Marasesti....cand, in timp ce soferul autoturismului ce intrase intr-un parapet era in drum spre spital, niste taximetristi au oprit si au inceput sa-i fure din portbagajul deschis in urma impactului...!!!!

E de rahat partea legislativa la noi, politistii aia de la rutiera masoara de ce si cum te-ai troznit si dupa aia pleaca. Daca respectivul obiect stanjeneste circulatia cel mult il muta (de exemplu afara din pasaj pe marginea drumului unde nu e inca oprirea interzisa in cazul asta). De fapt ei iau de acolo respectivul obiect fie daca stanjeneste circulatia intr-un loc periculos (in interiorul unui tunel sau pasaj sau pe un pod sau dupa o curba periculoasa, etc.), fie daca il confisca pentru ca va face in viitor probabil obiectul unui caz penal (adica fie tu cu motocicleta ai calcat un pieton sau te-ai urcat intr-o masina si ai omorat soferul, fie unul cu masina a incercat/reusit sa te omoare calcandu-te pe cap sau asa ceva).

Cred ca nu trebuie neaparat sa concluzionam ca politistii sunt tampiti pentru ca legislatia e cam proasta pe ici pe colo... Adica politia ca institutie e de vina ca e mai usor de furat dupa un accident o motocicleta decat o masina sau o basculanta cand in legislatie nu se face nici o distictie dupa ce respectivele obiecte au avut accident? Poate ar trebui noi sa facem valuri ca motocicletele si scuterele se fura mult mai usor dupa accident si sa nu plece aia de la rutiera pana nu apare o ruda sa ridice obiectul sau politia comunitara sa-l pazeasca pana vin rudele/prietenii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc bine zona si spalatoria. Este o spalatorie foarte sigura, puteti depozita acolo chiar si bani si valori! Daca doriti insa sa-i vedeti pe proprietari, trebuie sa o faceti ziua, pe lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ajungem sa fim furati de negrii ,ca si donatori de organe ...cum ca politia face expertiza,adica zice ,da ba nene ,e mort,da`l in plm,sa vina sa-l ia familia ,si cand ajunge familia ,gen ,aaa ,era langa copacul ala ...nu se afla sub atributiile mele .

Incredibil!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, campaniile anti-accidente ar trebui revizuite, "Nu mai face accident ca vei fi furat!" Poate sensibilizeaza mai mult!

 

Oare o punguta cu bicarbonat sub sa sau intr-un loc vizibil s-ar incadra in cercetari ulterioare?

:peace: :D

 

Tuturor ne sunt impuse limite!

Trist dar adevarat.

 

Sanatate pilotului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4. a da amenzi este treaba politiei rutiere, politiei de ordine publica, politiei de frontiera, politiei economice, politiei etc. A face masuratori aka cercetare este strict treaba politiei judiciare. Sa nu confundam. Sunt 2 categorii diferite de politisti.

 

6. NU este menirea noastra, pt ca daca am avea meniri am fi Iisus fiecare dintre noi. Numai El a avut menire! In rest toti avem indatoriri, obligatii si drepturi fundamentale sau particulare. Primele le gasesti in titlul II din Constitutie, restul in actele normative emise de autoritati. Mi se falfaie mie fix aiurea daca te fura sau nu tiganii dupa ce ai accidentul. Si stii de ce? Pentru ca de 2x m-am bagat pt unii furati dupa accident sa fac dreptate asa cum spune legea, si de 4x am fost anchetat pt alea 2x pt depasirea sferei de competenta. Deci prietene concluzie -- atata timp cat sefii imi dau in cap ca eu fac dosare de furt la cine merita, n-au decat sa va jefuiasca si cu mine de fata ca nu ma mai bag. De ce sa primesc eu salariu 3 luni cu 5% mai putin? Ca am incercat sa-mi fac meseria ASA CUM SCRIE LA CARTE?? Sictir.... imi vad de cercetarea mea, restu` la sectie!!!!!

 

deci politistul de la judiciara nu are voie sa aresteze hotul care fura din masinile accidentate,ci doar sa constate accidentul! si daca o fata striga :VIOL!!! nu are voie sa se bage ca-si depaseste atributiile...

eu stiu ca orice cetatean are voie sa imobilizeze un infractor si sa-l predea politiei. daca eu strig: sariti ca ma omoara, politistul spune: imi pare rau, eu sunt de la rutiera, nu am voie sa intervin....

sau daca ia foc o masina, nu ai voie sa o stingi cu extinctorul ca nu esti pompier, ci politist la judiciara?

asta-mi aduce aminte de un caz celebru si trist din pacate, cand un politist a fost batut in plina strada de 7-8 derbedei. in legitima aparare a tras cu arma si a fost anchetat ani de zile pana s-a sinucis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf am si 2 intrebari:

 

1. da' caaacatii aia de 'politisti vagabonzi comunitari(a se citi gardieni publici) ce puii mei freaca ba nene! astia putrezesc in masini pe la un colt de strada toata ziua....plm, timpu' trece, leafa merge!

Nu cumva voi, politistii astia tru, aveti dreptul sa-i coordonati, cauta-l prin statie si cheama-l sa stea langa mobra pana vine cineva s-o ia, ca d-aia a fost angajat cu studii (minim liceul) pe-un salar bunicel, evident ca nu-i in stare sa cerceteze criminali in serie, ca d-aia are doar bacu'...sa stea dracu de paza.

 

2. furtul mobrei de la accident este exact vina politiei, pentr cu SUPRIZA! politia exista pentru ca cietatzenii mai naspa sa nu fure, sau daca fura, sa fie prinsi de politie. Mobra a fost praduita de sculele din topcase => POLITIA FAIL! nu crezi?

 

1. nu stiu ce statut au cei din politia comunitara/locala. Am avut cateva show-uri puternice cu ei, pana la urma raman la concluzia ca ei sunt buni doar pt piete, disciplina in constructii si caini vagabonzi. Mai vin ei si la accidente dar...

 

2. da sunt total de acord cu ce ai zis tu. Problema e ca, asa cum s-a zis mai sus, nu o sa vina nimeni sa-ti pazeasca mobra dupa ce eu plec de la fata locului. Iar eu nu voi sta niciodata sa iti pazesc mobra atata timp cat in statie urla "DU-TE LA IMGB!! AI DESCARCERARE!!" si eu sunt in Bucurestii Noi. Intelegi ce vreau sa zic??

Mesaj completat

De rahat faza, mai ales din partea politiei care (dupa parerea mea) erau responsabili si cu ridicatul motorului si transportul intr-un parc special.

 

PS: a mai fost o intamplare cu un accident auto in pasajul Marasesti....cand, in timp ce soferul autoturismului ce intrase intr-un parapet era in drum spre spital, niste taximetristi au oprit si au inceput sa-i fure din portbagajul deschis in urma impactului...!!!!

 

Parerea ta nu se substituie legii!

Mesaj completat

O sa ajungem sa fim furati de negrii ,ca si donatori de organe ...cum ca politia face expertiza,adica zice ,da ba nene ,e mort,da`l in plm,sa vina sa-l ia familia ,si cand ajunge familia ,gen ,aaa ,era langa copacul ala ...nu se afla sub atributiile mele .

Incredibil!!!!!

 

Exemplul tau e incredibil de prost....

Mesaj completat

Motocicleta este un bun mobil cu valoare mare. Cum e alta treaba?

 

Vehicolul este proprietate privata, bunurile si valorile nu sunt :) Cam asta e alta treaba! Incearca sa :laugh: inainte sa dai din taste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul disparut de la locul accidentului in timp ce motociclistul a fost luat de salvare - daca stiti detalii va rugam anuntati

Mesaj completat

B 17 EXR CULOARE ORANGE

 

Traim in romania...si asta ne ocupa tot timpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci politistul de la judiciara nu are voie sa aresteze hotul care fura din masinile accidentate,ci doar sa constate accidentul! si daca o fata striga :VIOL!!! nu are voie sa se bage ca-si depaseste atributiile...

eu stiu ca orice cetatean are voie sa imobilizeze un infractor si sa-l predea politiei. daca eu strig: sariti ca ma omoara, politistul spune: imi pare rau, eu sunt de la rutiera, nu am voie sa intervin....

sau daca ia foc o masina, nu ai voie sa o stingi cu extinctorul ca nu esti pompier, ci politist la judiciara?

asta-mi aduce aminte de un caz celebru si trist din pacate, cand un politist a fost batut in plina strada de 7-8 derbedei. in legitima aparare a tras cu arma si a fost anchetat ani de zile pana s-a sinucis...

 

Concluzia se afla in partea bolduita. Spusa chiar de tine. Atata timp cat nu avem legi care sa ne apere nu se mai baga nimeni. Fiecare isi vede de atributii. Nu ai cum sa intelegi, nu esti bugetar mai mult ca sigur, si daca esti lucrezi undeva unde nu ai cum sa-ti depasesti atributiile ff usor cum e in politie. Pt. tine e usor sa dai din taste sau gura ca, deh!, esti contribuabil. Problema se pune acolo jos unde noi ne spargem capetele si mainile in fiecare zi cu 100 de derbedei si p`orma suntem luati la p**a de catre sefi ca ne depasim atributiile....

Mesaj completat

Traim in romania...si asta ne ocupa tot timpul

 

Asta a fost prima ta interventie pe forum? Debordeaza de inteligenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia se afla in partea bolduita. Spusa chiar de tine. Atata timp cat nu avem legi care sa ne apere nu se mai baga nimeni. Fiecare isi vede de atributii. Nu ai cum sa intelegi, nu esti bugetar mai mult ca sigur, si daca esti lucrezi undeva unde nu ai cum sa-ti depasesti atributiile ff usor cum e in politie. Pt. tine e usor sa dai din taste sau gura ca, deh!, esti contribuabil. Problema se pune acolo jos unde noi ne spargem capetele si mainile in fiecare zi cu 100 de derbedei si p`orma suntem luati la p**a de catre sefi ca ne depasim atributiile....

Vaaai, saracii de voi. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, dar macar teoretic asa... in Romania politia nu se ocupa si cu FURTURILE si prevenirea lor? Cum adica furatul motocicletei nu-i treaba politiei? da a cui?

Am inteles ca legea e proasta... schimbati-o naibii. Un motor care sta pe o rina in mijlocul strazii nu trebuie ridicat ca parcat ilegal?

Cei de la rutiera dupa ce termina de facut masuratori si fotografii si ce mai fac ei pe acolo o sa mute vehiculul accidenta undeva unde nu incurca traficul. Problema e ca un accident cu victime (nu neaparat cu morti dar macar raniti sau plimbati preventiv cu salvarea) e investigat numai de politisti din sub-divizia de judiciar a politiei rutiere (adica criminalisti specializati pe rutiera). Astia sunt putini si nu pot sta sa-ti pazeasca tie motocicleta, si din pacate nu exista prevederi legislative si/sau o buna coordonare cu politistii de paza si ordine si/sau cu cei de la primarie ca totusi sa pazeasca obiectul cineva sau sa-l duca in curtea sectiei de politie din zona pentru ca e mult mai usor de furat decat o masina sau un camion. Poate merita facuta o campanie, ceva, pe tema asta, ca sa obtinem pentru motociclete un statut privilegiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru nightwolf inca nu stiu ce sa spun ! adica datoria este o obligatie stricta sau vantul se schimba mereu! si ti la grade adica coloana vertebrala se schimba in functie de vant? stiu cativa fosti militieni care sant inca in circulatie si tot respectul pentru ei! sau hotul nu e hot pentru orice politist? daca vrei explicatii da un pm si voi raspunde nu m-a ascund in spatele tastelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru nightwolf inca nu stiu ce sa spun ! adica datoria este o obligatie stricta sau vantul se schimba mereu! si ti la grade adica coloana vertebrala se schimba in functie de vant? stiu cativa fosti militieni care sant inca in circulatie si tot respectul pentru ei! sau hotul nu e hot pentru orice politist? daca vrei explicatii da un pm si voi raspunde nu m-a ascund in spatele tastelor!

citeste mai bine ce a scris pana acum,da o pagina in urma si te lamuresti. in fisa postului are anumite indatoriri. orice face in afara de acele indatoriri se poate numi abuz si seful il ia la intrebari ca de ce pierde timpul alergand dupa pungasi in loc sa se duca la alta interventie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...