Sari la conținut

Transalpina - ranca - obarsie - 8 - 9 mai


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Dupa o glorioasa tura in plina transhumanta romano - bulgara a bizonului de Albena, nisipuri & stuff soldata doar cu niste adrenalina sanatoasa ma bate un gand de "transalpina".

daca vremea nu tine cu mine ( si pe net se pare ca n o sa tina..dar eu tot sper ) m-ar reoreinta pe plaja dar in mare as vrea munte :cheers:

 

stie cineva - s a redeschis Trasalpina ?

 

Mulutmesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toamna se trecea, pana la un punct dinspre ranca era si asfaltata proaspat si se lucra. sau tu intrebi de zapada, daca s-a degajat? pe mine ma batea gandul sa incerc transfagarasanul sa vad ce e pe acolo. cred ca drumul e praf. nici nu mai stii unde sa te duci in tara asta de ras. sambata am incercat sa ies pe dn1, nu a fost chip, era macel. am puat-o pe centura sa me druc spre pitesti pe drumul vechi, nenorocire si pe acolo, masini gramada si un praf infernal. m-am enervat si m-am intors acasa. asta nu e tara sa ai motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: de asta ma duc eu in Bg :huh:

si acolo insa m am gasit..bizonii

si unul , fara legatura cu persoanelde fata era cu ..sigla aia albastra ..si mandru tare ca X5 ul lui e mare si n am loc :D

ma rog, varadero e si el un pic mai grasut

 

da, multuems de info - eu am trecut prin ianuarie pe acolo si era zapada amre mare

 

vezi primelepoze http://picasaweb.google.com/1100master/201...OjZrrWa_9b8wAE#

 

acum ma gandeam ca poate s a linistit iarna

 

si sper ca dupa Ramnicu Valcea sa fie mai putina aglomeratie

daca nu iese..atunci ..marea ma cheama la ea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil e zapada pe sus, pe Transfagarasean era zapada de peste un metru acum cateva zile, Transalpina trece pe la altitudine mai mare cu vreo 200 de metri, deci sanse si mai mari de zapada. Si eu vreau sa mai dau o tura pe-acolo, dar nu as risca pana spre sfarsitul lunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o glorioasa tura in plina transhumanta romano - bulgara a bizonului de Albena, nisipuri & stuff soldata doar cu niste adrenalina sanatoasa ma bate un gand de "transalpina".

daca vremea nu tine cu mine ( si pe net se pare ca n o sa tina..dar eu tot sper ) m-ar reoreinta pe plaja dar in mare as vrea munte :cheers:

 

stie cineva - s a redeschis Trasalpina ?

 

Mulutmesc

 

 

e inca acoperita de zapada. acum 2 saptamani la ranca era 40cm de zapada.

 

nu o poti face inca. spre sfarsitul lui mai cred ca vom avea ceva sanse. abia astept si eu sa ajung pe acolo :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca iarna s-a linistit, dar zapada nu-i sigur ca s-a dus, uite eu am fost in weekend sa urc in Calimani pana la 2021 m si nu am reusit, au mai facut si alti baieti poze prin zona unde se vad varfuri pline de zapada:

 

/index.php?...&start=1030

 

Era inca zapada destul de multa si gheata, probabil mai este si acolo, intereseaza-te mai bine sa nu te duci degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, da, multumesc..uitasem de camere :cheers:

 

oki doki, daca pana joi nu dipar peticele alea..ma mai gandesc

 

oricum ar fi ..e fun si pe zapada. merge, bine, nu merge , inapoi la nani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-as baga ori pe una ori pe alta pana ne infundam in zapezi, am mai fost. treaba e ca nu pot sta peste noapte.

ok

incercam vineri ?

asa impac si capra si varza, adica daca ne iese, am zapada si apoi plaja :cheers:

vezi ca la " zapada" vin cu slru-ul ( si nu e mercedes) asa ca imi dai avans pe autostrada 30 de min :)p

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok vineri. la 9 e ok? nu merg tare unde dracu' sa merg? un prieten alex cu care plecasem sambata si-a facut roata muci la gs. 120 merge slr-ul?

merge, merge :cheers:

nu mi spune de genti muci..weekendul asta am vazut la genti ...varzuite..de la gropile BG.

so , mergem pe ideea de one day trip , da?

cu intoarcere la nani seara ?

sa ramana pe vineri ori pe sambata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu we asta la Ranca. Din pacate pe Papusa nu se poate urca pentru ca la 200m de ultimele vile era blocat drumul, nu se putea urca nici cu masina nici cu altceva, doar pe jos peste o bucata mare de zapada si noroi.Poate pina plecati voi o sa faca ceva autoritatile si repara drumul pe portiunea aia. In rest e drumul ok exceptind citeva portiuni pe Dealul Negru care insa sint semnalizate ca fiind in lucru, si pe portiunea Novaci -Ranca unde sint si zone in care a mai ramas si ceva nisip pe asfalt din iarna.

Drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu we asta la Ranca. Din pacate pe Papusa nu se poate urca pentru ca la 200m de ultimele vile era blocat drumul, nu se putea urca nici cu masina nici cu altceva, doar pe jos peste o bucata mare de zapada si noroi.Poate pina plecati voi o sa faca ceva autoritatile si repara drumul pe portiunea aia. In rest e drumul ok exceptind citeva portiuni pe Dealul Negru care insa sint semnalizate ca fiind in lucru, si pe portiunea Novaci -Ranca unde sint si zone in care a mai ramas si ceva nisip pe asfalt din iarna.

Drum bun

mutlumesc de info

ce inseamna te rog ca era blocat drumul ?

din ce mi amintesc era o "poienita" din care incepea drumul catre obarsie ( unde se temina asfaltul ) ,

de fapt la cate zapada era am presupus ca dupa, nu mai e asfalt.

ca nu ma incanta sa ma duc pana acolo sa vad ranca doar.

si sper ca accuweatherul sa isi schimbe opinia si sa nu mai dea cu " verde" in loc de galben

ciudat, pana acum imi iesea sa fie soare pe unde ma duc. O fi oprit serverul de mail si inca n au primit cererea mea :>?:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fox:

pai sa intreb acasa cand am liber. revin mai incolo. mai bine mergem pe transfagarasean, cat ar fi de rupt macar are urme de asfalt. ne putem vedea la metro militari in fata la 9-9:30.

Mesaj completat

fox:

pai sa intreb acasa cand am liber. revin mai incolo. mai bine mergem pe transfagarasean, cat ar fi de rupt macar are urme de asfalt. ne putem vedea la metro militari in fata la 9-9:30.

am verificat sambata pot merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate acum am vorbit la ranca - este frig, ploua de rupe.

 

sanse slabe.

ma decid sambata dimineata in care parte s o iau

 

Mesaj completat

din pacate acum am vorbit la ranca - este frig, ploua de rupe.

 

sanse slabe.

ma decid sambata dimineata in care parte s o iau

 

gata , am decis :cheers:

 

din motive de noroi, alea , alea, transalpina se amana

marea ma cheama la ea ( cea din Bulgaria )

 

mai stau 2 saptamani si incerc din nou Transalpina - ma gandesc ca prin padure spre obarsie trebuie sa fie un noroi pana in dinti daca in iunie acum 2 ani era maricel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sambata pe Voineasa - Obarsia Lotrului. Vremea superba, putin innorat cat sa nu-ti intre soarele in ochi cand urci.

Drum asfaltat doar jumate, si asta cu multe gropi si pietris. Restul noroi si pietris nivelat, fara probleme majore pt 2 motoare de oras.

Pe o portiune mare din drum se vedeau mici gramezi de zapada in lateralul drumului.

 

Ne-am intersectat la un moment dat cu Transalpina - indicator cu drum inchis pana la Ranca, drum forestier acoperit cu namol amestecat cu crengi de brad. Se vedea ca fusese folosit recent de utilaje forestiere.

 

Peisajul este senzational! In iunie mai dau o tura :)

 

post-43091-1273414390_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sambata pe Voineasa - Obarsia Lotrului. Vremea superba, putin innorat cat sa nu-ti intre soarele in ochi cand urci.

Drum asfaltat doar jumate, si asta cu multe gropi si pietris. Restul noroi si pietris nivelat, fara probleme majore pt 2 motoare de oras.

Pe o portiune mare din drum se vedeau mici gramezi de zapada in lateralul drumului.

 

Ne-am intersectat la un moment dat cu Transalpina - indicator cu drum inchis pana la Ranca, drum forestier acoperit cu namol amestecat cu crengi de brad. Se vedea ca fusese folosit recent de utilaje forestiere.

 

Peisajul este senzational! In iunie mai dau o tura ;)

 

post-43091-1273414390_thumb.jpg

sa tra

 

super, intr adevar

pe 22 ma duc pe cea " adevarata":agree:

votat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...