Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa ziua petrecuta.. eu am dat doua ture, doua, rasnov-predeal-brasov-rasnov. :D Daca vrei Ionut, hai sa ne plimbam! :)

 

Mersi de invitatie insa inca nu as vrea sa o onorez din motive de experienta, am doar o zi la activ si inca nu ma simt apt sa merg in grup chiar daca am fi doar 2 sau mai multi.Iti pormit insa ca in 2-3 sapt te caut, momentan inca ma obisnuiesc cu viespea cu greutatea cu modul in care ia curbele frane acceleratie ambreiaj etc :rusinica:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare hornetisti,

 

Intr-o saptamana sau doua ma alatur voua cu un Hornet model 2005-2006. Problema e ca am gasit unul singur de vanzare si anume acela de la alfamotors. Motorul mecanic pare ca merge ca un ceas elvetian, are aproape 10.000 Km care par reali dar fiind mai tipicar nu pot sa nu iau in considerare o indoitura foarte mica in rezervor care nu pare a fi facuta de o cazatura, oglinda stanga putin indoita iar aripa zgariata de la transport. Daca stiti vreun Hornet 2005-2006 in stare aproape perfecta as vrea sa stiu.

 

P.S. Avea si un GSR acolo. Cand le-am vazut pe amandoua una langa cealalta...nu a mai incaput nici o discutie..am stiut ce sa aleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare țeapă să cumperi de la alfamotors. Cât despre kilometrii pe care îi are motocicleta aia, îmi pun hornetul în joc că nu-s reali.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-27347-0-63010800-1335816861_thumb.jpg

 

Cum e, v-ati plimbarit in weekendul asta?!

 

Planuiam multi km pt zilele acestea libere si sambata, prima zi, la distanta de casa se infierbanta motorul si scoate ulei cu antigel(lichid cremos ca si cafeaua) pe furtunele de supraplin. Plimbarea in continuare a fost in masina cu motorul in remorca. A mai avut cineva problema similara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bagasesi' la idei bre , la cauciucul fata nu mai stiam care este partea stanga si dreapta a jantei cand am ajuns cu ea in vulcanizare dar la spate e usor :P la un singur disc de frana ...

 

Da...scuze, m-am grabit :rusinica: Tocmai am schimbat un cauciuc pe fata la care profilul e un pic altfel, si ramasesem blocat. Mi se pare ca la butucul jantei de fata poti sa-ti dai seama care e stanga si care e dreapta...plus ca trebuie sa fii atent sa nu indoi discurile de frana... Intradevar la janta spate e muuult mai simplu, chiar daca mai e si lantul p'acolo.

Cu ocazia asta am remarcat ca cele patru suruburi care tin etrierii sint alungiti destul de vizibil. Clar ca au fost stransi cu multi muschi si clar ca trebuie schimbati. Aveti idee de unde sa cumpar suruburi originale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare hornetisti,

 

Intr-o saptamana sau doua ma alatur voua cu un Hornet model 2005-2006. Problema e ca am gasit unul singur de vanzare si anume acela de la alfamotors. Motorul mecanic pare ca merge ca un ceas elvetian, are aproape 10.000 Km care par reali dar fiind mai tipicar nu pot sa nu iau in considerare o indoitura foarte mica in rezervor care nu pare a fi facuta de o cazatura, oglinda stanga putin indoita iar aripa zgariata de la transport. Daca stiti vreun Hornet 2005-2006 in stare aproape perfecta as vrea sa stiu.

 

P.S. Avea si un GSR acolo. Cand le-am vazut pe amandoua una langa cealalta...nu a mai incaput nici o discutie..am stiut ce sa aleg.

 

Da stiu unul si frumos pe deasupra :grinbandit: modestul de mine :moto: eu am modelul 2005-2006 si il recomand din toata inima. Daca vrei vrei sa le pui una langa alta eu sunt in bucuresti si din cate stiu eu alfamotors e pe la d-na ghica deci aproape de mine. Treaba cu km foarte suspecta adica eu l-am luat pe al meu la 17000 anul trecut si am emotii ca nu e adevarat si eu intr-un an i-am facut 11000 (mergand doar in week)...0767117180 - George, daca vrei sa le vezi una langa alta.

 

post-64767-0-85023300-1335966576_thumb.jpg

Sa vedeti ca tin cont si de viespoi si il plimb in toata lumea :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am vazut una langa alta ca le au cei de la alfamotors in showroom pe amandoua, si GSR si Hornet 06. GSR e oribil pentru mine, are plasticele alea de la rezervor in care sunt incorporare semnalizarile total inestetice, si cel mai grav....finisajul materialelor se cunoaste de la cer la pamant.

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-hornet%20600%202005-din-2005-446018.html

 

 

Cam mare distanta dar ... poate se merita.

 

Ce stiti de VIctor (Vikmotor) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planuiam multi km pt zilele acestea libere si sambata, prima zi, la distanta de casa se infierbanta motorul si scoate ulei cu antigel(lichid cremos ca si cafeaua) pe furtunele de supraplin. Plimbarea in continuare a fost in masina cu motorul in remorca. A mai avut cineva problema similara?

 

Eu, si nu vrei sa stii la ce am ajuns, vezi termocupla, senzoru de la termocupla daca iti merge, ti-a iesit antigel cu ulei din cauza garniturii de chiuloasa, nu mai scoate motoru, eu am facut prostia si am ajuns sa schimb blocul motor, mare mare grija, du-l la cineva priceput care stie ce face, nu e de joaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, si nu vrei sa stii la ce am ajuns, vezi termocupla, senzoru de la termocupla daca iti merge, ti-a iesit antigel cu ulei din cauza garniturii de chiuloasa, nu mai scoate motoru, eu am facut prostia si am ajuns sa schimb blocul motor, mare mare grija, du-l la cineva priceput care stie ce face, nu e de joaca.

 

Da cum de a ajuns sa se arda garnitura? Nu functiona racirea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planuiam multi km pt zilele acestea libere si sambata, prima zi, la distanta de casa se infierbanta motorul si scoate ulei cu antigel(lichid cremos ca si cafeaua) pe furtunele de supraplin. Plimbarea in continuare a fost in masina cu motorul in remorca. A mai avut cineva problema similara?

Nu te-ai uitat la bord? Daca ai vazut temperatura sus de ce nu te-ai dat jos de pe ea?.....Tocmai ai ars garnitura de chiulasa....Asta daca ai avut noroc. Altfel s-ar putea sa fi stricat mult mai multe. Riscul mare e sa fi calat motorul. Roaga-te sa nu o fi facut!

 

 

Eu, si nu vrei sa stii la ce am ajuns, vezi termocupla, senzoru de la termocupla daca iti merge, ti-a iesit antigel cu ulei din cauza garniturii de chiuloasa, nu mai scoate motoru, eu am facut prostia si am ajuns sa schimb blocul motor, mare mare grija, du-l la cineva priceput care stie ce face, nu e de joaca.

Corect. Faci toate astea dupa ce verifici daca ai lichid in instalatie daaar dupa ce schimbi garnitura de chiulasa si evident uleiul. Garnitura aia e arsa. Rookie are dreptate. Impinge-o pana la un mecanic bun!

 

Da cum de a ajuns sa se arda garnitura? Nu functiona racirea?

Da, daca motorul nu se raceste se arde garnitura. Daca garnitura e arsa uleiul/antigelul trec din motor in radiator respectiv din radiator in baia de ulei. Racirea / lubrifierea nu se mai face => motor calat. End of story. Remat. Next.

 

 

 

Intr-o alta ordine de idei (mai voioasa)- hornetisti &friends : haideti sa ne adunam la Piata Constitutiei diseara la 19.00 !!! Mai povestim, mai barfim, mai mergem apoi la un suc sau o bere trista (fara alcool adica)....Hai ca e vara afara, nu mai stati atata in casa ca nu va face bine. :cheers:

 

Inca ceva : daca aveti lucruri ce nu va folosesc pe acasa si credeti ca ar putea fi folosite de copiii de aici va rog sa le aduceti cu voi diseara si sa le adunam la mine. Sambata merge un coleg de munca de-al meu pana la Valea Screzii si le poate duce acolo. Multumiri! :friends:

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai s-a intamplat ca acu vreo luna sa mi se fisureze radiatorul si sa raman fara lichid de racire. Am rezolvat radiatorul, dar dupa nici 300km s-a dus garnitura. Cum am vazut rosu la bord, am oprit si am urcat-o in remorca. Am fost la mecanic si urmeaza sa schimbe garnitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 300V 10W-40 si sunt foarte multumit de el, si de cum schimba treptele, inainte aveam castrol si nu era la fel...acu altele nu stiu cum sunt dar mi se pare super bun 300V-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o alta ordine de idei (mai voioasa)- hornetisti &friends : haideti sa ne adunam la Piata Constitutiei diseara la 19.00 !!! Mai povestim, mai barfim, mai mergem apoi la un suc sau o bere trista (fara alcool adica)....Hai ca e vara afara, nu mai stati atata in casa ca nu va face bine. :cheers:

 

Inca ceva : daca aveti lucruri ce nu va folosesc pe acasa si credeti ca ar putea fi folosite de copiii de aici va rog sa le aduceti cu voi diseara si sa le adunam la mine. Sambata merge un coleg de munca de-al meu pana la Valea Screzii si le poate duce acolo. Multumiri! :friends:

 

 

 

Ei, acum daca nu ati putut ajunge , asta e....uite macar niste poze :) :

 

315gba8.jpg

2hnalip.jpg

2dqrskz.jpg

208z9kk.jpg

27xhxyx.jpg

10rmvcx.jpg

2u6kbp2.jpg

jg1ti0.jpg

 

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pe unul din multele circuite pe care le avem in tara, nu, unde dracului sa ma dau?

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca dupa primi 15L de lichid aromat trag si eu prima linie.... :bounce: 185km prin Brasov in 4 zile.Nu prea sunt familiarizat cu viespea inca (viteze/ture) si mi-a iesit (cu aprox) un 8%.Putin cam mult insa tinand cont ca pana acum nu m-am mai suit pe un moto (decat in scoala) si ca in vreo 2 zile am si urcat-o in ture pana pe la un 9k cu 130km/h (mi-a fost frica mai mult :banana: ) nu e nici chiar dracu negru.Sper dupa ce ma mai obisnuiesc cu ea sa mai scad putin undeva 6-7% cred ca ar fi ceva acceptabil prin oras (sau ma insel? ) :bigstar:

 

In alta ordine de idei (stupid phrase :crack:) as vrea sa intreb exista undeva prin turometru ala un segment de ture unde partea ce consum tinde spre optim? Sper sa nu starnesc iar discutii de mult apuse despre consum vs ture/viteza eu doar intreb din pura curioziate ca habar n-am :rusinica:

Editat de ionutz_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stRADu dacă nu te dai pe circuit ai pus degeaba uleiul ăla în motor.

 

 

 

@ionutz_bv când am început să mă dau cu hornetul am scos cele mai mici consumuri. Deobicei nu se merge foarte tare la început. Eu am scos acum câteva zile la mers constant 150 consum de 6.4%. Verifică filtrul de aer, apoi bagă o sincronizare. La început când am cumpărat hornetul actual îmi consuma vreo 9% în oraș. Mers cât mai economic. Acum scot cam 7.5 după ce am făcut jocurile la supape și sincronizarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincronizarea e facuta, filtru e schimbat de o saptamana la fel si bujiile.O sa vad cu plinul asta facut ieri ce consum iese primele mele zile au fost mai cu "peripetii" prin oras si cred ca si de acolo se trage 8-ul ala :crack:...oricum ciudat sa nu ai indicator de carburant si nici macar un bec/led de avertizare ieri in plin gaz prin centru Brasov a inceput sa "se innece" si degeaba trageam de gaz ca nu mai vroia.Am oprit si hop pe rezerva si spre prima benzinarie inainte :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti trece pe rezerva si din mers. La hornetul meu de 2004 se aprinde becul de benzina cu vreo 3,4,5 km inainte de a se inneca. Incepe sa palpaie rar, apoi mai des, apoi ramane aprins.

Ultima data am scos si eu 7,5%, mers 80% in afara localitatilor(v max 150km/h)

Editat de OutOfCtrl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana pe 9 Mai trebuie sa refac si eu polita RCA? Ceva sfaturi/firme recomandate? La ce m-am uitat eu pe net prin Brasov Carpatica Asigurari ar avea cam cel mai mic pret pt 6 lun 125Ron.Ceva feed-back pozitiv/negativ legat de Carpatica? :cheers:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă îți faci la carpatica nu mai vorbesc cu tine.

 

Intra pe emag și fă-ți acolo. E 100lei la grupama pe 6 luni (cel puțin asta e asigurare).

 

Eu doar intrebam ca n-am "experienta" la asigurari :blbl: sa inteleg ca astia de la Carpatica sunt de kko?  

Editat de ionutz_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu doar intrebam ca n-am "experienta" la asigurari :blbl: sa inteleg ca astia de la Carpatica sunt de kko?  

exact !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...