Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

garantez spusele lui chivu.. am hornet luat de curand, am dat niste ture in bucuresti, am fost o zi dus intors la sinaia din bucuresti, iar acu cand dau reply sunt la spital cu infectie in urechea dreapta pt ca m-a tras rau curentu in casca si nu am actionat la primele simtome fiind si o persoana f sanatoasa de fel, iar maine ma opereaza sa-mi scoata infectia ca sa nu mi se sparga timpanul... si toate asta din cauza ca am o casca kronau luata de la kronaumoto .. acu trag consecintele neinvestirii in intr-un echipament si casca bun, dupa ce ma refac, oricum deja aveam in plan, casca cea mai izolata si silentioasa .. schuberth S1 pro .. o caruta de bani dar o stiu pe pielea mea ce inseamna lipsa ei.. asa ca ai grija ce iti iei ca si casca pt ca aia conteaza cel mai mult .. de exemplu am inteles de la george ca shark rsr 2 e si pe la banii care ziceai tu si el zicea ca e si f multumit de ea, decizia luand-o dupa ce s-a interesat, a testat de la prieteni .. pana sa se hotarasca ce isi cumpara.. bafta!

asta inseamna ca ai trecut de la amatori la profesionisti , bine ai venit !!! ;) asteptati-va in continuare la sinuzite anterior oculare dureri reumatice la genunchi si coate ....... cel mai grav e curbarea coloanei ( adica formarea cocoasei :laugh: ) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt pareri legate de casca.Cele 2 modele pe care le-am dat in link erai doar o parte din cele la care ma gandeam (mai am im vizor ceva de la shark si scorpion) dar nu intelegeam dif. de pret tinand cont ca e acelasi model :P Apropo daca eu imi iau casca de pe Louis si sa zicem (doamne fereste) ca imi sta rau sau nu fixa cum se poate schimba cu alta? tre sa fac la ei vreo cere de inlocuire sau cum se schimba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suni la ei și o trimiți înapoi. Să nu dezlipești/desfaci nimic de pe ea. La banii pe care îi ai pentru cască poți luat cu siguranță ceva mai bun. Am prieteni care au n85 și nu prea au lăudat-o. :)

 

 

 

A început sezonul au început și durerile :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buget pt casca as avea undeva 250-275 iepuri iar de la nolan cam n85 asta s-ar incadra de asta am dat-o ca si exemplu.Ar mai fi alte variante de la shark si scorpion...de shoei nu prea ma pot atinge sunt de la 350E in sus :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Scorpion Exo 500. Nu simt sa traga curent prin ea. Pana la 110km/h e in regula la capitolul vant, aud preponderent toba(e mai galagioasa). De la viteza asta in sus nu se mai aude toba, doar vajaitul vantului, dar tot nu simt curent in casca. Am facut doar aprox 200 km in afara cu ea, viteza constanta pe la 110km/h si din cand in cand accelerari la viteza mare.

Editat de OutOfCtrl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nimeni nu da ca exemplu castile usoare?

Eu personal am Uvex RS 750 din carbon..are un maxim de 990 de grame si confortul la 7-800 de km facuti intr-o zi este considerabil....

Inclusiv la motocross am casca cat mai usoara,pe care mi-am permis-o eu...

Preturile sunt foarte accesibile ajungand undeva la 250 euro,asa ca,recomand si o casca usoara pt cine nu vrea dureri generate de o greutate fara rost.

Vo vorbiti in general de casca care are 1400 gr,e confortabila la vant ceea ce e ff bine,arata la fel de bine dar ce faceti cu greutatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tuning .. eu ma descurc cu greutatea, si asta care o am nu m-a deranjat niciodata din punctul asta de vedere, ci m-a nenorocit la protectia vantului, cel putin la mine nu se pune problema greutatii pt ca nu fac performanta si nici nu is prea fragil sau mic, poate si asta conteaza daca ma deranjeaza greutatea sau nu. si am purtat un schuberth, nu drum lung cei drept, dar nu am simtit-o ca pe o povara.. recunosc ca acel carbon de zici tu nu am pus pe cap, dar dc nu e cea mai izolata, dupa aceasta patanie urata, greutatea cu si atat va cont mai putin .. fiecare persoana poarta ce incearca, de unde aude si cu ce prinde experienta, cine ii mai zice si ce alege si el .. eu am ajuns la asta dupa ce clar am vazut ca nu exisya o marca anume care sa le aibe pe toate.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nimeni nu da ca exemplu castile usoare?

Eu personal am Uvex RS 750 din carbon..are un maxim de 990 de grame si confortul la 7-800 de km facuti intr-o zi este considerabil....

Inclusiv la motocross am casca cat mai usoara,pe care mi-am permis-o eu...

Preturile sunt foarte accesibile ajungand undeva la 250 euro,asa ca,recomand si o casca usoara pt cine nu vrea dureri generate de o greutate fara rost.

Vo vorbiti in general de casca care are 1400 gr,e confortabila la vant ceea ce e ff bine,arata la fel de bine dar ce faceti cu greutatea?

eu personal am shark rsr2.cea mai usoara din categorie(shoei x spirit,agv gp tech,arai rx7,suomy spec extrem parca-gama de top adica la fiecare producator)...nu mai tin minte cate grame are(am pus-o pe cantar la metronomie).ca nu ma iau dupa ce scrie pe ea.am mers cu uvex ca si al tau si sincer...in afara de faptul ca e extrem de usoara nu i-am gasit nici macar o calitate.ventilatia e jale,pretectia la curent sub mediocra,statea pe capul meu fix aiurea(o forma cel putin ciudata pt capul meu).nah,astea sunt parerile mele strict personale cand zic ca acea casca e buna doar pt ca e ultra-usoara.per total nu doar greutatea conteaza,ci per ansamblu sa fie o casca buna(protectie la vant,curenti,aerisire,etc etc etc).nu zic ca nu e o casca extrem de buna,doar ca eu am ramas cam dezamagit :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Marushin rs2 carbon, 1,1 kilograme. Nu sunt deloc multumit. Vajaie destul de tare, s-a cam stricat pe la buretii care izoleaza la gat, zona din spate etc. M-a bucurat mult faptul ca e usoara.... Cei de la schubert spun ca au probat ultima casca in tunel, pe naked, si este destul de silentioasa... Nush ce sa zic, m-ar tenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greutatea am adus-o in discutie pe langa alte aspecte pozitive pe care le-am descoperit la casca respectiva...pret/calitate mi se pare foarte ok.

Marushin rs2 carbon am vrut sa-mi iau dar am renuntat din cauza problemelor pe care unii dintre prietenii mei le-au avut cu marca asta..

Uvex-ul este probat de mine personal in conditii extreme si nu mi-a parut niciodata rau ca il am...

 

tuning .. eu ma descurc cu greutatea, si asta care o am nu m-a deranjat niciodata din punctul asta de vedere, ci m-a nenorocit la protectia vantului, cel putin la mine nu se pune problema greutatii pt ca nu fac performanta si nici nu is prea fragil sau mic, poate si asta conteaza daca ma deranjeaza greutatea sau nu. si am purtat un schuberth, nu drum lung cei drept, dar nu am simtit-o ca pe o povara.. recunosc ca acel carbon de zici tu nu am pus pe cap, dar dc nu e cea mai izolata, dupa aceasta patanie urata, greutatea cu si atat va cont mai putin .. fiecare persoana poarta ce incearca, de unde aude si cu ce prinde experienta, cine ii mai zice si ce alege si el .. eu am ajuns la asta dupa ce clar am vazut ca nu exisya o marca anume care sa le aibe pe toate.. :)

Nu e vorba ca ai sau nu probleme...dar de ce sa nu prevezi? mai ales ca,suma pe care vrei sa o investesti iti si permite asta.

Multa sanatate sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@borsulika: ce schuberth? s2? .. problema cu s2 e ca or sa scoata pe gama asta 2, varianta pro .. si atunci se merita sa iti iei acu s1 pro, s2 sau astepti s2 pro ?

 

 

:blink: Eu ma gandeam la s2, ca despre ala am citit... Dar m-ai cam bulversat acum, ma mai gandesc. As vrea sa ne lase dealerii sa probam la o tura castile, nu doar in magazin... Acolo imi place, imi sta bine etc, dar la drum observ ca baga mult curent - marushin ma face varza - vajaie consistent etc. Si am dat banii degeaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@borsulika: da, si eu as vrea lasat buletin si sa imi dea una o tura, chiar si sa fie un numai mai mare sau mai mic, ma chinui cu el sa-l bag sau sta putin mai larg dar tot imi dau seama si simt ceva pe pielea mea.. casca aia de probe care oricum tr toti sa aibe, ca na, nu desfac cate una noua ca sa riste sa nu o iei, sai sa fi obligat cu cagula .. dar eu nu am intalnit sau auzit de astfel procedura intr-un astfel de magazin, tot ce stiu e din pareri, opinii ale unora si altora si a unor posesori..

PS: seria 1 tot asa a inceput cu modelul standard 1, dupa care au facut pro-ul care e net superior, asa va fi si cu asta .. cauta comparatii intre schuberth s1 si s1 pro.. chestia e ca nu stiu la ce diferenta de timp scot seria pro, dar in nici un caz anu asta cand abea a aparut asta simplu, tr intai sa-l promoveze pe asta si testeze, ca sa il poata imbunatatii si asa apare s2 pro .. de aia nu stiu daca merita sa astepti, eu de exemplu am nevoie acum, si daca mi-as lua, as lua s1pro ca e varianta imbunatatita, s2 e noua si inca nu are feedbackul publicului, si dupa aia, peste ani, schimbat cu s2 pro daca vrei sa ramai fidel marcii.

Editat de ema_mann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...