Sari la conținut

echipament enduro


XorX
 Share

Postări Recomandate

Deschid un topic in sectiunea de "incepatori" a forumului de enduro, pentru ca am tot cautat info despre ce echipament iti trebuie atunci cind te apuce de enduro.

Din ce am vazut/citit pina acum, am dedus urmatoarele, desi sunt sigur ca deductiile mele referitoare la ce echipament este utuil sau foarte util pot fi eronate si vor fi sever corectate de cei mai cu experienta :cheers:

 

1. casca - de preferinta tip enduro (desi nu stiu care este avantajul)

2. cizme cross - am inteles ca e naspa tare daca nu le ai. Ce trebuie urmarit la ele atunci cind alegi modelul?

3. platosa - trebuie sa fie fata/spate sau e suficient numai spate?

4. protectii genunchi - intrebare, daca ai cizme mai trebuie si protectie de tibie, mai aunde sa o indesi si pe aia sau trebuie sa-ti iei protectii de genunchi individuale?

5. protectii umeri - nu stiu cit de utile sunt, daca dai cu umarul de jos cred ca te protejaza doar de lovitura, ruptura de clavicula oricum se cam intimpla

6. protectii antebrat - mi se par inutile (dar poate ma insel)

7. manusi de cross - foarte ciudat sortiment, nu au nici un fel de protectie, cred ca au rolul de a asigura doar un grip mai bun la mansoane. cred ca ar fi mai bine de purtat o manusa cu protectii, sau este inutila si ingreuneaza prea mult?

8. ochelari - cred ca se pot folosi orice ochelari de ski, atita timp cit iti place cum se vede prin ei

 

in plus de asta, nu-mi dau seama ce rol au pantalonii si tricourile alea care arata a trening de iesit in mall cu pitipoanca si cheile de la "mercedez" (no offense pentru cine poarta) cred ca o jaka de fis, eventual cu goretex si niste pantaloni de munte tot cu goretex ca sa fie impermeabili si respirabili in acelasi timp ar fi mai utili si probabil la acelasi pret, ca cele "originale" de enduro au niste preturi de te seaca (din ce draq material sunt facute nu-mi iamginez).

 

cam asta ar fi ce-mi imaginez eu, pls corectati cit mai mult ca sa invete tot incepatorul pe ce sa-si cheltuiasca banii.

 

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deductiile tale sunt, parerea mea, chiar ale unui incepator.

O sa incerc sa te fac sa gasesti singur raspunsul, poate vei intelege mai bine.

Sa luam in ordine:

1. casca - incearca sa depui putin efort, sa obosesti, pune pe cap o casca "enduro"+ ochelari si una "normala"+geam inchis, apoi vezi prin care respiri mai bine, tinand cont ca sunt portiuni la enduro unde nu mergi cu viteza ca sa se ventileze casca. Daca mergi in kurul la cineva, verifica varianta cu si cea fara cozoroc (pietre, noroi, etc). Mai incearca cu casca pusa pe cap sa dai cu fata de pamant si vezi care va fi mai "comoda". Este si protectie pt soare

2. cizme cross - sa fie cat mai comode si cu intarituri, inchizatorile cat mai rezistente etc

3. platosa - suficient pentru spate. Oare se va intampla sa cazi cu pieptul pe ghidon vreodata?

4. protectii genunchi - cizmele nu sunt asa de inalte sa te fereasca de pietrele care zboara in fata ta, daca mergi in spate la cineva, daca cazi pe genunchi sa stii ca nu sunt deajuns pantalonii

5. protectii umeri - daca dai cu umarul de jos cred ca te protejaza doar de lovitura, ruptura de clavicula oricum se cam intimpla - corect

6. protectii antebrat - respectiv cotiere, dupa ce dai cu genunchiul sigut urmeaza cotul sau invers. Daca nu ma crezi, urca pe moto si simuleaza cadere in lateral sau cum vrei, pe spate sa te lamuresti

7. manusi de cross - au rolul de a asigura doar un grip mai bun. Daca ai fi pe asfalt o manusa cu protectii te ajuta, mai als cand polizezi asfaltu

8. ochelari - incearca ochelari de ski apoi de enduro, vezi care itzi stau mai bine pe casca si nu intra praful pe langa ei

 

Tricourile sunt ca o sita, sa te aerisesti bine, sa intre prafu si apa. Pantalonii sunt facuti sa poti sa ii iei peste genunchere, aparatori sold, au intarituri si ei, poti sa ii bagi in cizme fara sa te jeneze, croiala simaterialele sunt facute sa nu se rupa cand te "misti" in ei. La fel si gecile. dar mai bine incearca ce propui tu si apoi cele recomandate. Sper sa te convingi.

 

Spor la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aplesa da-mi voie sa te contrazic vehement la pct. 3 platosa fata spate la fel de important (nu o data am luat pietre de la motoarele din fata,copaci ,ghidoane in piept si bag mana in foc ca nu sunt singurul)

 

Succese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aplesa da-mi voie sa te contrazic vehement la pct. 3 platosa fata spate la fel de important

 

total de acord!

intrebati-l pe Dragonu - daca nu avea platosa ca lumea duminica la cursa de la Deva acum era tras in tzeapa ca in filme!!! :cheers:

nu va jucati cu echipamentul; toate piesele de chipament au ajuns sa aiba forma si functionalitatile actuale dupa ce unii au furat-o rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta era ideea, nu sa dau sfaturi ci sa primesc. ca sunt incepator la enduro, am spus deja.

cizmele de la madhead de pe louis sunt chiar atit de rele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o protectie de gat nu iti strica, guler din spuma, mai ieftin, maxim 30 de euro sau leat brace, the helmet for you neck, care sunt mai scumpe dar iti dau un plus de siguranta.

 

Ochelarii la fel de importanti. Exista ochelari de ski si ochelari de enduro. Cei de ski te protejeaza mai bine de uv, dar nu sunt etans pe casca, deci iti intra praf. Cumpara ochelari de enduro daca te dai enduro si ski daca faci ski, asta e sfatul meu.

 

Si in legatura cu pantaloni si tricourile, au si ele rolul lor, cum fotbalisti au tricouri si sorturi speciale, astea te aerisesc, protejeaza, iti dau cool factor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. casca - de preferinta tip enduro (desi nu stiu care este avantajul) Pai de ce casca 'cross' cu ochelari? Pentru ca faci enduro vara, pe caldurile lu Adam, in soare. Si nimanui nu-i place sa fie incins ca dracu taman la cap. Pe langa asta, tre sa te protejezi de cazaturi, crengi si bolovani. Nu ai o viziera departe de ochi, ai ochelari, deci e bine ca orice obstacol sa fie tinut departe.

2. cizme cross - am inteles ca e naspa tare daca nu le ai. Ce trebuie urmarit la ele atunci cind alegi modelul? Cel mai important articol. In primul rand, sa iti vina bine. Sa nu fie largi sau stramte. In al doilea rand, sa reziste, nene, ca o sa dai cu ele de toate cele. O sa pice motoru peste ele si nu o data te vei trezi lovit peste cizme de vreun bolovan rau-intentionat. Ar fi bine sa fie impermeabile (sa nu ia apa pe la glezna sau talpa), ca o sa nimeresti in namol cu ele si totodata sa reziste in timp. Aici las enduristii mai batrani sa completeze -- ei stiu mai bine

3. platosa - trebuie sa fie fata/spate sau e suficient numai spate? Armura. Fatza - spate. Cu protectii pe la umeri, coate. Conteaza sa fie comoda si sa se inchida bine -- eu am ceva ieftinatura care oricum o inchizi si oricine o poarta, tot ca pe gard sta. Macar protejaza cat de cat.

4. protectii genunchi - intrebare, daca ai cizme mai trebuie si protectie de tibie, mai aunde sa o indesi si pe aia sau trebuie sa-ti iei protectii de genunchi individuale? Genunchere! Cat mai bune. Musai sa intre (si sa stea) in cizme, musai sa ofere protectie completa si solida pana deasupra genunchiului. Poate cel mai important articol dupa cizme.

5. protectii umeri - nu stiu cit de utile sunt, daca dai cu umarul de jos cred ca te protejaza doar de lovitura, ruptura de clavicula oricum se cam intimpla vezi la armura; nu merge pe ideea ca o faci din bucati. Daca iei individual platosa de cross, protectii de umeri si de antebrat, una la mana nu stau bine pe tine toate si doi la mana dai mai mult decat pe o armura de calitate

6. protectii antebrat - mi se par inutile (dar poate ma insel) vezi mai sus

7. manusi de cross - foarte ciudat sortiment, nu au nici un fel de protectie, cred ca au rolul de a asigura doar un grip mai bun la mansoane. cred ca ar fi mai bine de purtat o manusa cu protectii, sau este inutila si ingreuneaza prea mult? Nu stiu ce manusi de doi lei ai vazut tu, dar eu am vazut manusi usoare cu protectii si ventilatii. Cele de cross sunt facute sa protejeze doar de frecarea cu pamantul/nisipul

8. ochelari - cred ca se pot folosi orice ochelari de ski, atita timp cit iti place cum se vede prin ei E musai sa fie bine ventilati, altfel iti blestemi zilele. Si ar fi bine sa tina in timp, nu sa se 'coaca' buretele in 2 luni

 

in plus de asta, nu-mi dau seama ce rol au pantalonii si tricourile alea care arata a trening de iesit in mall cu pitipoanca si cheile de la "mercedez" (no offense pentru cine poarta) cred ca o jaka de fis, eventual cu goretex si niste pantaloni de munte tot cu goretex ca sa fie impermeabili si respirabili in acelasi timp ar fi mai utili si probabil la acelasi pret, ca cele "originale" de enduro au niste preturi de te seaca (din ce draq material sunt facute nu-mi iamginez).

 

Pantalonul e facut sa fie purtat peste genunchere si infipt in cizme, sa ofere ceva protectie pe la solduri si peste toate astea, sa nu agate, sa nu fie incomod in cizma si sa reziste oarecum la apa, namol si abraziuni; si sa nici nu te coci in el ca mama dracului.

 

cam asta ar fi ce-mi imaginez eu, pls corectati cit mai mult ca sa invete tot incepatorul pe ce sa-si cheltuiasca banii.

 

thx

 

De mentionat ca echipamentul in cauza nu e facut sa il porti prin oras -- in niciun caz. Nici macar la drum lung nu e bun. E bun doar cand esti pe aratura si vrei sa te dai fara sa te coci si fara sa stai 2 luni pe bara la fiecare iesire din motive medicale. Iar confortul la astfel de echipamente e direct proportional (adesea) cu pretul. Desigur, cand iei KTM original, platesti in mare parte brand-ul si abia apoi produsul; dar deja intru in detalii.

 

Oricum, sper sa-ti fie de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat echipament complet tricou+pantaloni+manusi Acerbis, cizme Crossfire, armura o am de la downhill Sixsixone, genunchere Sixsixone.

 

Sper ca in curand sa pot lua o armura cu protectie de clavicula si platosa fata + un set genunchere acerbis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aplesa da-mi voie sa te contrazic vehement la pct. 3 platosa fata spate la fel de important (nu o data am luat pietre de la motoarele din fata,copaci ,ghidoane in piept si bag mana in foc ca nu sunt singurul)

Poate nu s-a inteles, dar incercam sa il fac sa inteleaga ca este necesar fata spate. de aceea am pus intrebarea aceea de la pct.3

Mesaj completat

aplesa da-mi voie sa te contrazic vehement la pct. 3 platosa fata spate la fel de important (nu o data am luat pietre de la motoarele din fata,copaci ,ghidoane in piept si bag mana in foc ca nu sunt singurul)

 

Poate nu s-a inteles, dar incercam sa il fac sa inteleaga ca este necesar si fata si spate. De aceea am pus intrebarea aceea de la pct.3

De exemplu, am reusit sa indoi axul, dupa cum se vede din poza, fara mult efort, numai din derapaj in timp ce treceam printr-o balta. Am schmbat toata fata si am facut pauza vreo 3 luni. Inca mai resimt dureri dupa 8 luni. Au fost afectate din echipament numai genuncherele, casca, platosa si cizmele.

 

@XorX - Daca vrei enduro touring este alta poveste. Trebuie sa schimbi numai pantalonii si geaca. In rest totul la fel, poate casca...

post-35617-1273002487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, am inteles, nu va certati, exact asa voi face, imi voi lua armura completa e clar ca merita.

totusi, nu a incercat nimeni cizmele de la madhead?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, o sa incerc sa caut pe la cei ce aduc de la louis poate gasesc o pereche pe stoc sa vad cum ma simt cu ele, desi sunt pregatit sufleteste sa ma simt ca si cum "motociclesc" in clapari .. adica f. putin confortabil

oricum, intii de toate imi trebuie motorul, care se lasa asteptat din pacate :cheers:(((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus de asta, nu-mi dau seama ce rol au pantalonii si tricourile alea care arata a trening de iesit in mall cu pitipoanca si cheile de la "mercedez"

Pe asta chiar nu am auzit-o...nu stiu ce echipamente ai vazut tu dar eu am vazut multe modele super tari.

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce inseamna "super tari"?

pina la urma, gusturile nu se discuta, dar mie chiar nu-mi plac tricourile si pantalonii de cross, mi se par muuuult prea colorate, pur si simplu nu-mi plac.

asta intrebam, daca au si vreun rol de protectie sau doar de design, pt ca partea de design nu ma prea atrage.

ramin totusi la parerea mea, ca pentru a scapa de caldura si transpiratie, sau pentru a avea caldura si mobilitate excipamentul de escalada este mult peste asta, si sigur arata mai normal din pdv al "paletei de culori"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mie chiar nu-mi plac tricourile si pantalonii de cross, mi se par muuuult prea colorate, pur si simplu nu-mi plac.

 

Păi atunci ia-ți tricoul armani și ai rezolvat problema ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce inseamna "super tari"?

pina la urma, gusturile nu se discuta, dar mie chiar nu-mi plac tricourile si pantalonii de cross, mi se par muuuult prea colorate, pur si simplu nu-mi plac.

asta intrebam, daca au si vreun rol de protectie sau doar de design, pt ca partea de design nu ma prea atrage.

ramin totusi la parerea mea, ca pentru a scapa de caldura si transpiratie, sau pentru a avea caldura si mobilitate excipamentul de escalada este mult peste asta, si sigur arata mai normal din pdv al "paletei de culori"

 

Pantalonii de motocross au o croiala adecvata pt mersul pe moto, permit purtarea genuncherelor pe dedesubt, intra bine in cizme, au protectii la solduri si sunt facuti din materiale rezistente la uzura. Sunt mai importanti decat tricoul de motocross ale carui singure calitati ar fi faptul ca e facut dintr-un material racoros si are o croiala larga ce permite purtarea lui peste protectii (armura sau platosa). Faptul ca ambele sunt colorate tipator si cu diverse inscrisuri pe ele, urmeaza tendinta generala din toate sporturile, unde echipamentul este inscriptionat cu toti sponsorii. Ca fapt divers, am fost uimit cand am vazut in discoteca tineri imbracati in ultimul ragnet de blugi si tricou de ciclism. Ii dadea de gol faptul ca tricoul avea buzunare la spate. Prin urmare, tricoul de motocross e f bun de mers la mall cu pitipoanca. Aici sunt de acord cu tine. Pantaloni... mai putin... totusi...

Din tot echipamentul de motocross, pantalonii si, mai ales, tricoul, ar fi ultimile pe lista prioritatilor. Eu, pana sa-mi cumpar pantaloni si tricou de motocross, am folosit cu succes salopeta muncitoreasca. Era cam nasol cand se uda, fiind din bumbac, senzatia nefiind tocmai placuta. Pe de alta parte, la enduro, in sezoane mai reci, se folosesc pantaloni si gece de gore-tex apropiate ca design cu cele de touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi atunci ia-?i tricoul armani ?i ai rezolvat problema ...

 

Ai dreptate,dar va arata mai cocalar cu motor de enduro si tricou armani...

cum sa nu iti placa jersey-urile?

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ochelarii de ski nu se potrivesc in casca de motocross si au geamul colorat, un dezastru in padurea deasa sau noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat echipament de la Motoboom si de FMRacing din Sebes si Alba. Preturi ok, au facut si reducere. Oameni cumsecade si saritori de la care am luat toata lista pe care au enumerat-o baietii. Toata afacerea am scos-o pe teren, am luat niste trante de rigoare, si atunci incepi sa apreciezi banii care i-ai dat. Nu m-am lovit deloc, desi nu am cazut f tare, dar mi-a stat motorul de cateva ori peste picoare (XT-ul de 180 de kile) si nu am avut nimic. Am bagat in echipament 600 euro si nu regret nici ultimul cent. Sanatatea nu are pret!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...