Sari la conținut

Cum Se Curata Un Lant Super Murdar


Postări Recomandate

Am o intrebare

Cum se curata un lant cu o-ringuri super murdar :bounce: la care ar trebui sa consum cel putin 2 spraiuri de lant.

Eu m-am gandit sa-l curat cu motorina si apoi sa-l dau cu sprai.

Procedez bine ?? :rolleyes:

 

 

foarte bine...ii dai cu motorina si il speli bine, apoi dupa ce se usuca dai cu un spray de lantz pe baza de teflon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adip, nu e bine, ca o sa inceapa lumea sa zica ca motorina ataca o-ring-urile, x-ring-urile :bounce: Dam intai sfatul omului cu bani :

 

1. Deci : daca ai bani cumperi un spray de curatat lantul. Parerea mea umila e ca dai banii degeaba.

 

2. Daca ai bani, dar vrei sa ii folosesti mai cu cap, 1 litru de motorina, o diluezi nitzel cu apa, cu o perie de paie, plastic freci bine lantul, apoi cu putina apa cu detergent de vase clatesti sa nu ramana motorina pe lant, apoi un jet de apa limpede, lasi sa se usuce si apoi dai cu spray-ul de lant sau cu ulei de cutie de viteza.

 

Recomand spray-ul ca nu mai sare ulei pe pantaloni si astfel esti in permanentza mai curat si mai uscat ... :rolleyes:

 

Curatare placuta,

 

Remi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adip, nu e bine, ca o sa inceapa lumea sa zica ca motorina ataca o-ring-urile, x-ring-urile :crack: Dam intai sfatul omului cu bani :

 

1. Deci : daca ai bani cumperi un spray de curatat lantul. Parerea mea umila e ca dai banii degeaba.

 

2. Daca ai bani, dar vrei sa ii folosesti mai cu cap, 1 litru de motorina, o diluezi nitzel cu apa, cu o perie de paie, plastic freci bine lantul, apoi cu putina apa cu detergent de vase clatesti sa nu ramana motorina pe lant, apoi un jet de apa limpede, lasi sa se usuce si apoi dai cu spray-ul de lant sau cu ulei de cutie de viteza.

 

Recomand spray-ul ca nu mai sare ulei pe pantaloni si astfel esti in permanentza mai curat si mai uscat ... :bounce:

 

Curatare placuta,

 

Remi

 

bre, io sunt cam tulburat si nu inteleg si chiar n-am auzit pana acum....

motorina se dilueaza cu apa ? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adip, nu e bine, ca o sa inceapa lumea sa zica ca motorina ataca o-ring-urile, x-ring-urile :bounce: Dam intai sfatul omului cu bani :

 

 

 

2. Daca ai bani, dar vrei sa ii folosesti mai cu cap, 1 litru de motorina, o diluezi nitzel cu apa, cu o perie de paie, plastic freci bine lantul, apoi cu putina apa cu detergent de vase clatesti sa nu ramana motorina pe lant, apoi un jet de apa limpede, lasi sa se usuce si apoi dai cu spray-ul de lant sau cu ulei de cutie de viteza.

 

Tu sigur asha faci ? :rolleyes:

 

S'a mai discutat: /index.php?showtopic=45189

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci la o spalatorie auto sau mai bine de tiruri k aia au jet puternic ..ii dai la ala ceva sa dea cu jetu pe lant si til face curat k lacrima...mai apoi il dai cu spray de care vrei...eu folosec wd 40 si dunt foarte multumit de el .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e jogos rau nu prea merge cu spray de spalat lantu. Trebuie sa consumi 1-2 spray-uri pentru un spalat, daca vrei sa scoti bine mizeria.

Cu 1L de motorina iese destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adip, nu e bine, ca o sa inceapa lumea sa zica ca motorina ataca o-ring-urile, x-ring-urile :crack: Dam intai sfatul omului cu bani :

 

1. Deci : daca ai bani cumperi un spray de curatat lantul. Parerea mea umila e ca dai banii degeaba.

 

2. Daca ai bani, dar vrei sa ii folosesti mai cu cap, 1 litru de motorina, o diluezi nitzel cu apa, cu o perie de paie, plastic freci bine lantul, apoi cu putina apa cu detergent de vase clatesti sa nu ramana motorina pe lant, apoi un jet de apa limpede, lasi sa se usuce si apoi dai cu spray-ul de lant sau cu ulei de cutie de viteza.

 

Recomand spray-ul ca nu mai sare ulei pe pantaloni si astfel esti in permanentza mai curat si mai uscat ... :rolleyes:

 

Curatare placuta,

 

Remi

 

 

chestia cu motorina functioneaza si nu ataca oringurile plus ca nu cred ca o sa diluezi motorina cu apa.niciodata nu se dilueaza. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sigur asha faci ? :rolleyes:

 

S'a mai discutat: /index.php?showtopic=45189

 

Nu, de fapt eu il spal cu pasta de dinti si ii fac si un cu detartraj dupa. :bounce:

 

Si DA, pun apa in motorina aia chiar daca stiu ca nu se amesteca. Asa e mai multa solutie lichida si torn pe lant mai fara economie. Prima data am folosit niste motorina reciclata, care fusese amestecata accidental cu apa, si a mers foarte bine.

 

 

Remi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat mult despre spalat lanturi.. am cautat si eu pe net o gramada - producatorii in general recomanda kerosen. motorina n-am prea vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat mult despre spalat lanturi.. am cautat si eu pe net o gramada - producatorii in general recomanda kerosen. motorina n-am prea vazut

 

kerosen sau mai usor de gasit - petrosin. o alternativa la spray'ul dedicat pt curatat ar fi WD40... da' si ala e scump al dreaqului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau la Autozone 370 000 mii lei si stai si te uiti cum vechiul tau lant devine "nou-nout"(spalare,tratament,gresare..etc)...pe mine sincer m-au uimit!!! :rolleyes:

Editat de Blackman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...