Sari la conținut

SCUTERUL si BICICLISTA


perseu77
 Share

Postări Recomandate

Azi, duminica 23 mai, ora 20.25-20.30 eram cu un vecin la poarta dansului in cartierul in care locuiesc (Transformator), in orasul Tecuci . La un moment dat am auzit o scartaitura si o bufnitura, un zgomot infundat. Ma uit si vad cam la 50-60 de m de locul in care ma aflam, pe strada Dimitrie Harlescu, la o intersectie, in fata bisericii un nor de praf si un obiect rasturnat si 2 oameni care incercau sa se ridice de jos. in jur vreo 2-3 puradei care se uitau si se agitau, ca acolo locuieste si o familie de tigani.

Am ajuns sa vad ce se intampla.Iesisera cativa vecini si ma intrebau pe mine ce se intampla, dar nu am stiut ce sa spun deoarece nu vazusem nimic.

Am vazut un baiat de vreo 33-35 de ani,constitutie atletica, 1,75 m- cel cu bluza alba care isi ridica scuterul- HONDA inregistrat pe comuna DRAGANEST(se vede oarecum in poze).Eu i-am cules casca (MDS)de la 5 m si l-am ajutat sa culeaga niste surubelnite, un spray de lant.El era cu ambele coate zdrelite, descaltat de un adidas si il durea mana dreapta din cate observai. O femeie in rosu,blonda, tunsa retro in varsta de 40-45 de ani era confuza, statea in picioare si striga dupa un copil. Se pare ca femeia locuia la 100 m mai departe. Am observat ca era lovita la cap, regiunea occipitala si in par avea sange. O vecina iesise si o spala si stropea cu apa apoi o ajuta pana la venirea ambulantei chemata de o asistenta medicala (d-soara Nacu) tot din zona sa se aseze pe o banca .Pe asfalt, poate se vede in poza mai mica de vede o dara de sange (cam 40-50 ml). Femeia respectiva era cu bicicleta.

La vreo 10 minute a venit si SMURD si au luat-o pe femeie .Am inteles ca ii spuneau ca vor merge la o radiografie craniana. Politia veni imediat in urma ambulantei (erau de serviciu d-l Stan si Anitoiu) interogau.

Atat scuteristul cat si femeia erau in stare de soc si nu isi aminteau bine cum s-a intamplat,pt ca in afara de 2-3 puradei de 3-5 ani nimeni nu vazuse evenimentul. Din ce am inteles eu, femeia a vrut sa faca la stanga, scuteristul venea in viteza si a avertizat-o prea tarziu si a franat si tanti care nu se asigurase la momentul oportun s-a speriat si a cazut dupa bicicleta iar tipul datorita si franei pe fata si a celei pe spate s-a rasturnat pe partea stanga. Nu se vedea ca cele 2 vehicule s-ar fi ciocnit.

Scuzati daca am fost nitel confuz, neexplicit ca am scris in graba.

 

Mesaj completat

PS- SCUTERISTUL in poze nu se vede in bluza alba, ca nu l-am prins, dar se vede ca e in trenind negru (prima si a doua poza). Asta ,acum cand revad ce am scris sa nu fie confundat cu pustiul de 15 anigura-casca in tricou alb din poza a doua.

Mesaj completat

PS 2- Am uitat sa amintesc ca in zona de mai bine de un an se tot fac lucrari si carosabilul e plin de pietris lasat de-amboulea..se vede bine in prima poza... pietris si in plan secund in spatele burtosului mormanul de pamant si gunoaie aruncate de vecini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS 2- scuze, ca din graba nu am fost atent la ora din subtitlul topicului si am scris 19.20. Era 20 30 cum am reformulat la continut.

Mesaj completat

Da Spawny, era Honda SH150. Si culmea,politistul care il ancheta, e si el motociclist(chiar de e trecut de 45 de ani, are o Java de 350) deci si-a dat seama dintr-o privire de capacitatea cilindrica. Oricum, la prima vedere, de la 50 m la cat l-am vazut eu (scuterul) rasturnat si o casca care se rostogolea, am crezut ca e o motocicleta. e un scuter zdravan

Mesaj completat

Mda.. si e inregistrat pe Comuna BRAHASESTI. Am remarcat ca imediat s-au adumat si vreo 5 scuteristi , care si-au sustinut "colegul" ca erau niste adolescenti de vreo 17 ani care voiau sa sara la bataie(probabil baiatul femeii), unu cauta o caramida sa dea in scuteris sau in scuter dar se mai calma la vederea politiei si a celorlalti scuteristi si se puse pe o bordura cu mainile in cap si plangea.

Editat de Belbody
am schimbat eu titlul topicului, am trecut ora 20:30.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce am remarcat eu:

1. Casca scuteristului (MDS veche) era zgariata si la impact ii sarise din cap (era integrala, nu open face). Cand i-am dat-o nu am vazut sa aiba sistem de prindere pe sub barbie, probabil i-l taiase, astfel ca tipul nu si-a fracturat vreun os al craniului.

2. femeia care s-a dezechilibrat, si-a spart capul si era confuza, nu stia pe ce lume se afla si ce s-a intamplat, nu purta nimic. Sper sa nu sa se fi ales cu vreun hematon sub-meningeal... Cred ca e bine ca de acum si biciclistii sa poarte o protectie, obligatoriu.

Mesaj completat

Mai aveam de adaugat o ultima poza, cand Politia cerea actele scuteristului care aici este imbracat cu o bluza alba. Se vede si casca care o purta, dar care se pare ca l-a salvat de un cap spart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curelusa taiata a castii denota casca furata,asta mi s-a spus la un miting moto. scuterul-posibil la fel.

ontopic-daca nu a existat impact direct intre cele doua vehicule nu poate fi tras la raspundere nimeni, daca femeia a cazut de una singura...

se vede cauciucul rotii spate frecat din cauza franarii bruste...deci viteza peste 45km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au umplut strazile de scuteristi / scuteriste habarnisti / habarniste ale legilor de circulatie !!!din pacate mai lovesc si pe altii .

Se cred smardoi...vai de ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce dati in scuterist, ca inteleg ca femeia a fost vinovata? In plus, ar trebui promovata mai intens purtarea castilor pe bicicleta (in Germania e obligatorie pt orice vehicul care merge cu peste 20km/h).

Pt ca avea numar galben, da, ar trebui pedepsit, dar alaturi de primarul din comuna care i-a dat numarul galben contra spaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce dati in scuterist, ca inteleg ca femeia a fost vinovata? In plus, ar trebui promovata mai intens purtarea castilor pe bicicleta (in Germania e obligatorie pt orice vehicul care merge cu peste 20km/h).

Pt ca avea numar galben, da, ar trebui pedepsit, dar alaturi de primarul din comuna care i-a dat numarul galben contra spaga.

Off-topic: Pe mine ma batea gandul sa-mi iau un SH125i de pe BikeShop dar mi s-a parut dubios faptul ca in poze avea numar galben. L-am sunat pe ala si mi-a spus ca are varul lui unul cu numere albe "si LED-uri si tot ce-i trebuie", asa ca in final am decis sa-mi iau moped nou de la Piaggio, ca prea sunau chestiile astea a furaciune din Italia.

 

On-topic: Primarul nu da numere ci ceva functionar de acolo care dupa toate probabilitatile e habarnist in scutere, asa ca ala o sa-si ia cel mult o scadere de salariu de 5% pentru cateva luni daca nu a citit cum trebuie hartoagele (functionarul respectiv nu vine sa vada "obiectul" asa ca nu stie ca pe el scrie Dylan sau SH 125 sau 150). Dar cel care merge sa inregistreze o motocicleta (scuterul mai mare decat moped din punct de vedere legal e motocicleta chiar daca unii spun ca scuterul nu e motocicleta) se face vinovat de fals in declaratii si de conducerea unui autovehicul neinmatriculat, deci avem doua infractiuni aici. Bine, si aia cu bicicleta o fi mers aiurea si nu i-ar fi prins rau o casca, dar tocmai a deconspirat pe unul care merge pe scuter mare cu numar galben de la primarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu inscrierea scuterelor si mopedelor la Primarie, eu stiu ca la mine in oras cel ce se ocupa inginer, dar nu stiu de care, probabil mecanic, ca pe usa lui scria ing. X-ulescu si cerea actele mopedului meu, factura de cumparare ca avea nevoie de seria cadru si de capacitatea cilindrica si tipul respectiv parea sa stie foarte bine ceea ce inmatriculeaza si unde sa se uite. Eu lasasem mopedul in fata primariei si se uita pe fereasta ca sa completeze culoarea si particularitatile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu lasasem mopedul in fata primariei si se uita pe fereasta ca sa completeze culoarea si particularitatile."

Nu e cam amatorism? Legea spune clar ca inregistrarea se face in baza actului de omologare adica a cartii de identitate de la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu lasasem mopedul in fata primariei si se uita pe fereasta ca sa completeze culoarea si particularitatile."

Nu e cam amatorism? Legea spune clar ca inregistrarea se face in baza actului de omologare adica a cartii de identitate de la RAR.

Pai si daca actul de la RAR nu e de fapt de la RAR? Mai nou astia de la RAR lipesc pe CI un actibild cu holograma care e greu de falsificat, dar mie unul de la primarie mi-a spus acum 2-3 ani dupa ce nu mi-a scris pe CI ca e inregistrat la Primarie (vorbesc de un idiot de la Directia de Drumuri de la Primaria Capitalaei) ca daca nu imi convine ca ei mi-au dat numar ei pot sa mi-l retina si sa depun contestatie pentru ca nu mi-au inscris pe CI nimic daca sunt nemultumit. Si la noul scuter inregistrat la Sectorul 3 mi-au pus pe CI tot nimic, asa ca ca presupun ca daca obtii numar in culoarea mamaligii e normal asa ceva. Dar cat de normal e sa obtii numar pentru un motor care nu e de fapt moped? Adica ori ai act fals de la RAR ori l-ai falsificat tu personal, ca nu pot sa cred ca inginerii aia de la RAR sunt atat de tampiti sa constate ca e moped un obiect pe aripa caruie troneaza clar o inscriptie de genul Dylan sau SH 125 sau 150... Cineva clar a luat spaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul la mine la tara nu am avut nevoie sa ma duc la R.A.R. Doar pe baza talonului de 50cc si contractului de vanzare-cumparare...

am impresia ca se falsifica talonul de italia, nu cred ca sta cineva la R.A.R sa se uite la motor...doar hartiile conteaza la noi,romanii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand mi-am inregistrat mopedul acum 2 ani nu a trebuit act de la RAR, ca e de 50 cc. si cu pedale. Doar factura , chitanta de la jegosii aia de la firma First bike, buletin identitate si cred ca, cam atat. Tipul se uita pe fereastra sa scrie culoarea si particularitatile ca seria cadru si tipul mopedului erau specificate in factura de cumparare. Acu e clar penescule???

Mesaj completat

ps- SCUZE, AM VRUT SA SCRIU PENETRULE....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh,astia de la Bucuresti au acum sistemul pus la punct,computer conectat cu politia,daca seria aia mai apare inregistrata undeva sau furata,etc.

Omul de la primarie nu ar putea face nici o smecherie pt ca el trebuie sa introduca seria cartii de identitate in computer si apare imediat daca e falsa.

Daca citesti legea vezi ca spune ca inregistrarea mopedului se face in baza actului de omologare deci si in provincie tot cu carte RAR trebuie. Acum e clar cine nu a respectat legea?

Tot legea aia spune ca trebuie sa ai RCA si ITP iar revizia nu ti-o face nimeni fara carte RAR. Eu cat timp am avut moped purtam la mine o copie xerox color a cartii de identitate ca sa elimin orice subiect de discutie cu "organu`"

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...