Sari la conținut

Motociclist mort in Arges


Bogdis
 Share

Postări Recomandate

Cateva detalii dar nu foarte multe aici http://curier.ro/index.php?option=com_cont...&Itemid=374

 

"Vineri seara, George Cristian Crãciun, zis și Dodo, ieșise împreunã cu un prieten la plimbare prin comunã. George plecase de acasã cu mașina, iar amicul lui, cu o motocicletã Yamaha. Au ajuns pînã în satul vecin, Slãnic, iar la întoarcere, s-au gîndit sã facã schimb de vehicule, decizie care avea sã-l coste viața pe George. Pe DJ732 (drumul care face legãtura între Slãnic și localitãțile Vlãdești și Aninoasa), la circa 200 - 300 de metri de DN Cîmpulung - Curtea de Argeș, într-o curbã la stînga, tînãrul a pierdut controlul motocicletei. Bolidul de 600 cmc a pãrãsit șoseaua și s-a oprit într-un șanț, proiectîndu-l pe Dodo cîțiva metri mai încolo, lîngã un podeț. Dupã cîteva minute, tînãrul a fost scos din șanț de doi localnici, soț și soție, care au încercat sã-i acorde primul ajutor, pînã la venirea ambulanței, dar eforturile lor, ca de altfel și cele ale cadrelor medicale sosite la fața locului, au fost zadarnice. George Crãciun murise, pare-se, pe loc. Cadrele medicale au sperat, totuși, într-o minune și au hotãrît sã-l transporte pe tînãr la Spitalul din Domnești, unde, din pãcate, medicii n-au mai putut face altceva decît sã constate decesul. "

 

Un citat din ziar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva detalii dar nu foarte multe aici http://curier.ro/index.php?option=com_cont...&Itemid=374

 

"Vineri seara, George Cristian Crãciun, zis și Dodo, ieșise împreunã cu un prieten la plimbare prin comunã. George plecase de acasã cu mașina, iar amicul lui, cu o motocicletã Yamaha. Au ajuns pînã în satul vecin, Slãnic, iar la întoarcere, s-au gîndit sã facã schimb de vehicule, decizie care avea sã-l coste viața pe George. Pe DJ732 (drumul care face legãtura între Slãnic și localitãțile Vlãdești și Aninoasa), la circa 200 - 300 de metri de DN Cîmpulung - Curtea de Argeș, într-o curbã la stînga, tînãrul a pierdut controlul motocicletei. Bolidul de 600 cmc a pãrãsit șoseaua și s-a oprit într-un șanț, proiectîndu-l pe Dodo cîțiva metri mai încolo, lîngã un podeț. Dupã cîteva minute, tînãrul a fost scos din șanț de doi localnici, soț și soție, care au încercat sã-i acorde primul ajutor, pînã la venirea ambulanței, dar eforturile lor, ca de altfel și cele ale cadrelor medicale sosite la fața locului, au fost zadarnice. George Crãciun murise, pare-se, pe loc. Cadrele medicale au sperat, totuși, într-o minune și au hotãrît sã-l transporte pe tînãr la Spitalul din Domnești, unde, din pãcate, medicii n-au mai putut face altceva decît sã constate decesul. "

 

Un citat din ziar.

Nasol ce se intampla, e de nedescris de trist. Acum pe langa stirile obisnuite cu violuri si alte chestii ogrish, apar din ce in ce mai des accidente cu motociclisti,morti. Colegii de munca au inceput sa faca glume macabre la adresa mea si a motoristilor, frate lumea ne priveste rau si moarte unui motorist nu trezeste nici un sentiment de tristete:"Ba da'voi muriti pe capete, dar si asa sunteti dusi cu capul, park o sa meritati" e un citat pe care il aud frecvent.

Militez pt legi mai aspre, asigurari obligatorii foarte mari acolo unde este nevoie. si o chestie care mie mi se pare buna , cei ce vindeti sau imprumutati rachete pe doua roti, aveti grija cui dati motoreta pe mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un fel toate astea se intampla datorita unor cumuli de factori, cum ar fi starea drumurilor, civilizatia in trafic, respectul fata de ceilalti, mentalitatea, precum si teribilismul si riscurile asumate atunci cand nu trebuie. Imi pare rau ca lumea a ajuns sa ne priveasca asa, dar vina nu poate fi atribuita in mod direct nimanui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
intrebare: permis avea?

asta ma intreb si eu. dar de echipament? experienta? nu cred ca se poate cadea asa usor intro curba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea este colega cu sora decedatului. Ironia sortii este ca avea permis. Asta este si motivul pentru care amicul a avut un plus de incredere si i-a dat motoreta. Oare se merita sa iti satisfaci o curiozitate ce te poate costa viata? Inconstienta ii apartine si tipului care i-a pus cheile in mana. Trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Mama mea este colega cu sora decedatului. Ironia sortii este ca avea permis. Asta este si motivul pentru care amicul a avut un plus de incredere si i-a dat motoreta. Oare se merita sa iti satisfaci o curiozitate ce te poate costa viata? Inconstienta ii apartine si tipului care i-a pus cheile in mana. Trist.

dar macar minimul de echipament il avea? experienta? nu vreau sa fiu rau dar vad ca sunt foarte multi de se dau pe avioane si viseaza la rachete fara a avea minimul de experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Avea doar casca. Experienta doar din poligon. Grav.

asta e. teribilismul, lipsa experientei. e rezultatul. acum dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate tragedii... nici nu stii ce sa mai zici... foarte trist. :cheers:

 

si or sa se tot inmulteasca. nimeni nu asculta de niste bosorogi care zic: mai lasa dracului de vitezana, de ss, de 1000 cmc...

numai asta viseaza toti pustii. si asa e romanul: ce bă, dacă ăla poate eu de ce nu aÂş putea... ca am ouale mai mari... atât Âştim, să ne dăm mari, Âşi când facem buba, să ne văităm că nu ne ajută nimeni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc daca nu se poate monta pe mansonul de acceleratie un opritor-limitator. cand o dai cuiva imprumut sa activezi limitatorul cu o cheie ceva....in fine, motoarele astea noi nu iarta pilotii neexperimentati. acum nu mai merge nimeni cu un Ij sau mz, toti vor sa zboare...Dumnezeu sa-l ierte...doua trei secunde de acceleratie in plus, o fi fost tarana pe drum si gata viata unui om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
ma gandesc daca nu se poate monta pe mansonul de acceleratie un opritor-limitator. cand o dai cuiva imprumut sa activezi limitatorul cu o cheie ceva....in fine, motoarele astea noi nu iarta pilotii neexperimentati. acum nu mai merge nimeni cu un Ij sau mz, toti vor sa zboare...Dumnezeu sa-l ierte...doua trei secunde de acceleratie in plus, o fi fost tarana pe drum si gata viata unui om...

degeaba limitezi acceleratia daca nu ii limitezi viteza. de limitat poti sa o limitezi doar ca o vitezana la 6000rpm are deja mult peste 100Km/h asa ca degeaba. cel mai bine era daca ii zicea ca nu are viteza si nu i-o da. poate se supara dar ramanea viu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca-i limitezi acceleratia clar ca nu mai urca rau in ture. prinde viteza,dar mai greu, are timp sa franeze...una e cand tragi de manson la maxim si se infige-n drum si alta e cand mansonul se opreste pe la jumate. multe motociclete au un punct sensibil- 7-8000 ture sa zicem unde explodeaza si incep sa urle...daca-i pui limitatorul pana-n acea turatie, si o Busa toarce ca un Simson...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
pai daca-i limitezi acceleratia clar ca nu mai urca rau in ture. prinde viteza,dar mai greu, are timp sa franeze...una e cand tragi de manson la maxim si se infige-n drum si alta e cand mansonul se opreste pe la jumate. multe motociclete au un punct sensibil- 7-8000 ture sa zicem unde explodeaza si incep sa urle...daca-i pui limitatorul pana-n acea turatie, si o Busa toarce ca un Simson...

tot degeaba. daca el si-a luat demaraj, a avut destula viteza de a cazut in curba din cate stiu. tu te referi la chestia cand vine lansat sau cand o scapa de sub control si o da pe o roata

 

De unde ati tras cu totii concluzia ca era SS ? Poate era naked sau enduro.

crezi ca mai conteaza? si primele concluzii sunt din articol Yamaha, 600, si bolid. astea sunt principalele subiecte care te duc la concluzie. dar acum sa nu credem chiar tot ce spun astia in presa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ati tras cu totii concluzia ca era SS ? Poate era naked sau enduro.

păi... a murit :cheers:

si ca sa redevin serios... naked, poate. enduro, slabe sperante... chopper, la fel... ai incercat sa dai gaz la un enduro sau chopper? au cursa la acceleratie de doua ori mai lunga daca nu mai mult, iti fracturezi incheietura inainte sa ajungi la maximum.

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar ca pe sportiva te mananca sa ii dai mai tare pentru ca poate... dar si pe un enduro daca esti zapacit te tot duci.Eu motocicliste sport la persoane sub 25 de ani nu as lasa pe mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
clar ca pe sportiva te mananca sa ii dai mai tare pentru ca poate... dar si pe un enduro daca esti zapacit te tot duci.Eu motocicliste sport la persoane sub 25 de ani nu as lasa pe mana.

motocicletele sport nu le poti interzice, dar le poti interzice puterea.

mai degraba celor care nu au o vechime de minim 2 ani. defapt legea exista, doar ca nu este aplicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

păi... a murit :cheers:

si ca sa redevin serios... naked, poate. enduro, slabe sperante... chopper, la fel... ai incercat sa dai gaz la un enduro sau chopper? au cursa la acceleratie de doua ori mai lunga daca nu mai mult, iti fracturezi incheietura inainte sa ajungi la maximum.

 

Am dat gaz la enduro si te poate ridica pe o roata sau arunca din sa de nu te vezi. Si nici un chopper intra-ntaia sau a doua nu e chiar blajin daca-l turezi. In fine, am zis asta ca sa vedem ca avem si noi idei preconcepute nu doar necunoscatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar ca pe sportiva te mananca sa ii dai mai tare pentru ca poate... dar si pe un enduro daca esti zapacit te tot duci.Eu motocicliste sport la persoane sub 25 de ani nu as lasa pe mana.

 

Nu generaliza,varsta are prea putina importanta,,totul sta in mentalitatea pe care o are fiecare si capabilitatea fiecaruia sa-si cunoasca limitele, eu merg pe ss de la 18 ani si nu am avut nici un incident pana la 24 de ani(si nu din cauza mea), in fine,pacat de baiatu ala si de familia lui.

 

R.I.P si cam atat :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...