Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Stai sa-mi faca Strumfu' putina educatie inainte, sa stiu si eu pe ce lume ma aflu !

Vrei sa'ti fac o schita cum ajungi "dupa blocuri" la Florin? :P

Florine tata, da' un gratar d'ala de ne'ai balit ieri pe topicul ala campenesc nu faci? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu educatie la geografie, la chimie ! :baubau:

Cum se lipeste ABS-ul cum se netezeste acrilul (daca din aia e facut parbrizul) etc.

La chimie am fost mereu la limita corigentei, la modul "i got 5 on it..". Mai ales de la aia organica mi s'a rupt filmul.

 

De lipit, se lipeste cu A+B pe spatele carenei de n'are taine, se sparge in alta parte. Eventual se pune fibra si se da cu rasina, cei care repara carene stiu mai bine. :P

Tu mergi asa cu parbrizul ala, da'l dracu, ca nu te tine asta in loc. Eventual cauta un replacement Puig, de exemplu. E pe la 60-70EUR :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie, mare pomana isi face daca-mi raspunde la urmatoarele intrebari:

  1. Din ce sunt facute carenele: plastic, fibra, altceva ? Asta ca sa stiu cu ce meseriash intru in discutii pentru lipire.
  2. Sunt vopsite sau efectul metalizat e din turnare ?
  3. Cu ce netezesc niste zgarieturi pe dunga parbrizului ? Nu pe fetze ci pe muchie e raschetat 2 cm din accident. Ma gandesc sa-l iau putin la hartie abraziva si apoi sa dau cu un diluant, ceva care sa-i dea transparenta. Ceva in genul solutiilor de reconditionat CD-uri...

 

Multumesc,

Vane

 

Carenele dupa cum ai vazut si tu sunt din ABS....eu dupa ce am scapat-o pe panta la garaj am spart ornamentul din dreapta de langa sa...am lipit bucatelele sparte cu picatura dupa ce in prealabil am degresat partile care se lipesc, dupa care am pus pe dedesupt o bucata de tifon (nu am avut fibra de sticla) peste care am dat cu chit de fibra de sticla.....pe urma am slefuit pe exterior, am dat chit normal,slefuit, sprit chit, slefuit si vopsit.

 

Vopseaua se gaseste la LIZEANU (sunt doua magazine pe langa MEGA IMAGE)....te duci cu un reper vopsit de la motor, ti-o cauta dupa niste mostre care au un cod de culoare de YAMAHA, dupa care i-ti prepara vopseaua.....un strat de baza care are si partea metalizata in ia, al doilea strat este un fel de lac colorat si al treilea strat = lac.

 

In ceea ce priveste parbrizul acesta este facut din policarbonat....!!!!!!! sa nu dai cu diluant pe el ca se matuieste(albeste).....eu am luat XERAPOL- dar nu este bun pentru policarbonat ci doar pentru plexiglas........poti sa il smirgheuiesti usor cu o granulatie 800-1500 ca sa se mai netezeasca si sa ai dai cu ceva gras (ex:crema de maini) ca sa mai atenuieze din matuit --mai ales ca este pe lateralul parbrizului.

 

Spor la reparat.

 

SI CEVA INTERESANT pentru FZ-risti:

TEST COMPARATIV

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut kilometrajul! In sfarsit a dat Domnu'! E cam ciudat "melcul" de la kilometraj de la FZS600, mare grija pentru cei care dau roata fata jos, cand o pun la loc, sa o puna bine, altfel risca sa rupa doua urechiuse de prindere a unei bucsi, si gata, pa kilometraj. Eu am facut o improvizatie, materialul din care e facut bucsa buclucasa e un fel de teflon, daca nu tine mult improvizatia asta o sa apelez la un strungar, in nici un caz nu cred ca-mi va lua 100 E cat e un kilometraj nou original Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cumva reperul 11 ?

 

Click here ! :drink:

 

Da bre ala este, dar tu nu ai asa ceva la modelul tau asa ca nu iti fa griji.

 

 

Mi-am facut kilometrajul! In sfarsit a dat Domnu'! E cam ciudat "melcul" de la kilometraj de la FZS600, mare grija pentru cei care dau roata fata jos, cand o pun la loc, sa o puna bine, altfel risca sa rupa doua urechiuse de prindere a unei bucsi, si gata, pa kilometraj. Eu am facut o improvizatie, materialul din care e facut bucsa buclucasa e un fel de teflon, daca nu tine mult improvizatia asta o sa apelez la un strungar, in nici un caz nu cred ca-mi va lua 100 E cat e un kilometraj nou original Yamaha.

 

Sa vezi acum ce regulamentar o sa mergi !!!! :rolleyes:

 

Florine tata, da' un gratar d'ala de ne'ai balit ieri pe topicul ala campenesc nu faci? :makeout:

 

Facem, facem gatitul este inca o pasiune de a mea.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si ma scuzati ca ma bag aiurea ca musca in lapte, dar as dorii sa va impartasesc si voua ce am vazut acum un timp, legat de Fz6,

 

Imi place aceasta motocicleta, imi place si mai mult fz1, dar, am ramas masca, in momentul in care am fost martor la cateva liniutze, si am vazut ca un fz6 cu tobe mivv power commander, etc etc, multe bunatati pe el din 2006 , a luat bataie de la un cazan,ZX 4 din 95 parca si cand zic cazan, credeti-ma era tomberon frate,, cadeau carenele de pe el, :makeout:

 

chestia a fost ca baiatului cu fz6 le nui venea sa creada ce bataie ia dat ghena aia de kawa :rolleyes: si sau mai dat de vreo 3 4 ori si tot bataie ia dat :drink: OK stiu ca fz nu e o motoreta de viteza, are rapoartele alfel la cutie, dar cum frate ,, sa ia bataie de la un 400 din 95, care mai avea putin si isi scotea tachetzi pe toba la cat de obosit era,? plus ca yamaha a avut mereu ceva de zis, mai ales in ture marii,

 

dati-va si voi cu parerea , si explicati-mi fenomenul ,, ca mie imi venea sa plang cand vedeam ca dupa 4 5 sute de metri ala cu ghena avea 5 motoare avans, fatza de fz care urla din toata frumusetea mivv urilor de pe el, dar degeaba,tot in spate era, si baiatu care era pe el, stie,, adica nu e vreun papleaca,,

 

spre sa nu ma injurati, ptr ca nu sunt fan kawa si am pus asta sa va atac, pur si simplu am ramas mut cand am vazut cele relatate mai sus,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bre ala este, dar tu nu ai asa ceva la modelul tau asa ca nu iti fa griji.

Incerc sa fiu util, nu ma intereseaza reperul ala pt. mine.

In caz ca "crapa improvizatia" sa mai aiba omul o alternativa.

MH, scuze daca stiai deja de site ! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

N-a stiut ala sa-i dea... ZX-R 400 a invins pilotul de pe FZ6, nu motocicleta. :rolleyes: Eu ma tin fara nici o problema dupa cei cu SS600, numai ca mestec un pic mai des in cutie :drink: . Pana la 200 sunt cam la fel, dupa aia incepe sa se simta diferenta intre un SS si un naked.

 

Vane, dupa cum vezi in linkul ala, ce e acolo este pentru FZR :makeout: nicidecum pentru FZS. Si la mine tot ceva de genul ala e, dar parca mai altfel. Maine pun o poza din manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa arata senzorul de viteza la mine. Ceea ce mi se rupsesera sunt cele doua urechiuse notate cu "b" in schita din stanga sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Yamaha FZ6N model 2004 , xenon , priza , Tobe MIVV carbon raccing + tobe stock , parbriz barracuda , ghidon after market , cauciucuri fata spate 90% , consumabile schimbate recent , pret 4000 euro. Ovidiu 0723 515 249 Defecte optice: o mica zgarietura pe rezervor in partea stanga. O vand pt ca imi doresc Hornet 2007 :)

post-38593-1245836922_thumb.jpg

post-38593-1245836984_thumb.jpg

post-38593-1245837073_thumb.jpg

post-38593-1245837133_thumb.jpg

post-38593-1245837209_thumb.jpg

post-38593-1245837261_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

se vinde Yamaha FZ6 Fazer ABS (RJ 14), an Fabricatie 2007, cumparata in 2008 cu 300 km. 98 CP / 72 kW, 4 cilindri, 600 cm³, cuplu 63,1 Nm, 6 viteze, kilometri actuali parcursi 7800 km,

 

Inbunatatiri: LSL Streetbar conic 760 mm, Cauciucuri noi Michelin Pilot Power 2CT, Oglinzi Race, LSL Crash-Pads (Carbon Look)

 

 

pret: 4800.-

post-29449-1245950576_thumb.jpg

post-29449-1245950691_thumb.jpg

post-29449-1245950784_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta cineva cu o problema ?

Am un FZS600 2002

Conform specificatiilor de la producator cauciucurile au urmatoarele dimensiuni:

 

Front tyre dimensions: 110/60-ZR17

Rear tyre dimensions: 160/60-ZR17

 

Vreau sa imi schimb cauciucurile dar nu gasesc 110/60-ZR17.

Pot sa pun 120/60-ZR17 in locul lor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta cineva cu o problema ?

Am un FZS600 2002

Conform specificatiilor de la producator cauciucurile au urmatoarele dimensiuni:

 

Front tyre dimensions: 110/60-ZR17

Rear tyre dimensions: 160/60-ZR17

 

Vreau sa imi schimb cauciucurile dar nu gasesc 110/60-ZR17.

Pot sa pun 120/60-ZR17 in locul lor ?

 

 

Nu, nu poti pune.

Cum ti-a zis si Florin, nu ai cautat destul. Eu am Continental RoadAttack, Cojo la fel, si n-au fost nici un fel de probleme in a le gasi.

 

LINK

 

Tu ce marca si tip de cauciucuri cauti?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu poti pune.

Cum ti-a zis si Florin, nu ai cautat destul. Eu am Continental RoadAttack, Cojo la fel, si n-au fost nici un fel de probleme in a le gasi.

 

LINK

 

Tu ce marca si tip de cauciucuri cauti?

 

Eu va multumesc pentru amabilitate dar in linkul pe care mi l-ai dat nu am regasit dimensiunea dorita - 110/60-ZR17 (cauciuc fata)

160/60-ZR17 , cauciucul ptr spate l-am gasit in foarte multe locuri.Problema mea este cauciucul ptr fata.

Editat de costinradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va multumesc pentru amabilitate dar in linkul pe care mi l-ai dat nu am regasit dimensiunea dorita - 110/60-ZR17 (cauciuc fata)

160/60-ZR17 , cauciucul ptr spate l-am gasit in foarte multe locuri.Problema mea este cauciucul ptr fata.

 

Spune-mi de la ce firma doresti si iti voi da mai multe link-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate tu aveai unul aftermarket mai mic :)

 

Vezi ca e un magazin pe undeva prin Pipera, mai exact Olliver's (langa Vodafone din Pipera) si aia au acolo tot felul de dracii aftermarket cu preturi destul de accesibile (manete de frana si ambreiaj, capete de ghidon, semnalizatoare etc).

 

Fa-le o vizita inainte sa iti mai comanzi diverse dupa e-bay, la unele chestii s-ar putea sa iesi mai scump daca ti le aduc de afara.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma intereseaza sa trec de pe vitezana la fazer, la ce viteze poate sa ajung am tot vazut, dar nu asta ma intereseaza, am mers cu viteze mari si nu ma mai intereseaza, acum vreau sa ma plimb cat mai mult, vreu sa stiu pe ce drumuri poate sa mearga aceasta motocicleta fara sa ai probleme, adica daca poti merge fara probleme pe drumul dintre Curtea de Arges si Balea Lac fara sa ramai doar cu ghidonul in mana? Sau daca o poti baga pe un forestier si sa ajungi la capatul drumului fara sa fii nevoit sa o bagi in reparatii capitale.

Daca aceasta discutie a mai avut loc in decursul a celor 101pag. imi cer scuze dar nu am vazut.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crazydriver, FZ6 este o motocicleta de strada, nu un adventure-touring. E suficient sa te uiti la o imagine a ei pentru a-ti da seama ...

 

Vineri am luat amenda pentru nepurtarea castii. In consecinta, am nevoie de un nou suport de numar, cel vechi (tot un aftermarket) rupandu-se din cauza vibratiilor ... Daca aveti idee de unde as putea sa-l achizitionez urgent, plz say so :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...