Sari la conținut

Cumpar Pt Simson


morriss
 Share

Postări Recomandate

Eu stiu un batran la Cluj, care are supape originale de Simson de vanzare la pret f convenabil. Daca va intereseaza, se potrivesc supapele de la un model de Toyota la perfectie, din cate stiu fara nici o modificare. Garnitura de chiuloasa am facut eu la Cluj cu 30Ron cu insertii de cupru la fiecare gaura. Din pacate a trebuit sa scot insertiile de la gaurile de suruburi ca nu erau fix unde trebuiau sa fie. In rest e super garnitura. Banuiesc ca la vreo 20Ron se poate comada cu insertie doar la camasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garnitura nu mai este de mult

aia se face

cu supapele e mai greu

si eu caut, si am auzit ca sunt bune alea de Oltcit, dar nu stiu care (admisie sau evacuare)

merge cea de la oltcit ala cu 4 cilindri , are 34 diametru taler-ul ,dar trebuie bagat alezor ca este pe 8,25 tija supapei si freza ptr supapa , iar la garnituri clingherit tata,, home made,, :crack:

 

merge cea de la oltcit ala cu 4 cilindri , are 34 diametru taler-ul ,dar trebuie bagat alezor ca este pe 8,25 tija supapei si freza ptr supapa , iar la garnituri clingherit tata,, home made,, :sick:

am uitat sa zic aia de evacuare .. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge cea de la oltcit ala cu 4 cilindri , are 34 diametru taler-ul ,dar trebuie bagat alezor ca este pe 8,25 tija supapei si freza ptr supapa

Nu am inteles faza cu freza pt supapa...

Te referi la lungimea supapei, cumva, mai trebuie luat din supapa?

 

Eu stiu un batran la Cluj, care are supape originale de Simson de vanzare la pret f convenabil.

Ma intereseaza

Spre binele comunitatii, da si tu mai multe detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batranul din cluj care face garnituri pentru aproape orice poate fi gasit pe str. libelulei nr. 9. Sper ca asta sa fie adresa. Oricum, e pe langa sala sporturilor (vizavi) pe o straduta intortocheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Libelulei, nr 7 :banana: . Mai multe detalii dejaba dau. Daca cineva mai vrea niste piese de la batranul respectiv, sa ma anunte. Eu de la el am cumparat arbore cotit nou la 50Ron, cilindru cu camasa impecabila + piston + segmenti la 60ron. Eu stiu cam ce piese are batranul. Daca aveti nevoie de ceva, eu pot sa ma interesez, la ce pret se vand si eventual le cumpar si le trimit pe posta. Evident fara nici un comision din partea mea.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Libelulei, nr 7 :banana: . Mai multe detalii dejaba dau. Daca cineva mai vrea niste piese de la batranul respectiv, sa ma anunte. Eu de la el am cumparat arbore cotit nou la 50Ron, cilindru cu camasa impecabila + piston + segmenti la 60ron. Eu stiu cam ce piese are batranul. Daca aveti nevoie de ceva, eu pot sa ma interesez, la ce pret se vand si eventual le cumpar si le trimit pe posta. Evident fara nici un comision din partea mea.

nu facii un efort pana la ell caa sa il iintrrebi de oo supapa de admisie?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...supapa de admisie de la simson???din cate am inteles e ff importanta supapa aia pt k are o forma mai deosebita.....

Are exact forma pe care am vazut-o la supapele de Dacie, adica talerul nu e plat ci are forma unei lalele, se "deschide"

Am facut un desen, e cam stangaci, dar intelegi tu ce e acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supapa originala de admisie are forma din desenul de dinainte

Oricum, nu e asa de importanta forma, ci calitatea, sau mai bine zis lipsa acesteia

Si nu se face din inox, ci din otel special

Te rog sa te interesezi si de pret, pentru ca mie imi trebuie supape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supapa originala de admisie are forma din desenul de dinainte

Oricum, nu e asa de importanta forma, ci calitatea, sau mai bine zis lipsa acesteia

Si nu se face din inox, ci din otel special

Te rog sa te interesezi si de pret, pentru ca mie imi trebuie supape

ui aici..

supapele de Aro , evacuare, (motor de brasov) potrivesc .Mai putin lungimea care trebuie ajustata, si refacut canalul pentru conurile de blocare.Acelasi taler 38mm, aceiasi tija 8mm, si potrivesc si ghidurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, drobule

Adica vrei sa zici ca ghidurile de supapa de la ARO merg fara modificari in chiulasa de Simson?

Ar fi prea frumos...

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, m-am exprimat putin gresit........in sensul ca eu caut chiuloasa si nu garnitura............

Daca are cineva o chiuloasa in stare buna si mai este si de vanzare nu ezitati sa ma contactati la nr de tel pus mai sus

Salutare........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, drobule

Adica vrei sa zici ca ghidurile de supapa de la ARO merg fara modificari in chiulasa de Simson?

Ar fi prea frumos...

..precum spuneam... :laugh:

numai ca tre'a stii ca un ghid odata depresat si scos afara, cota gaurii se modifica un pic.Cele de ARO au 14mm exterior, la fel ca si alezaju gaurii, si este sanatos sa le montezi pe cele noi cu un adaos foarte subtire ca sa intre fortat la cald! Alt fel se pot elibera , si :banana: :smoke:

tre' sa faci un canal pentru un inel de asigurare, eu l-am facut cu o panza de traforaj(neavind acces la strungari in acele vremuri)

Si musai trebuie alezat la interior cu un alezor fix de 8mm pentru ca dupa presare(cu ciocanul :lol: ) n-o sa mai fie ok(si se mai si stringe un pic...)

un ghid 25.000, o supapa 120.000

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ui aici..

supapele de Aro , evacuare, (motor de brasov) potrivesc .Mai putin lungimea care trebuie ajustata, si refacut canalul pentru conurile de blocare.Acelasi taler 38mm, aceiasi tija 8mm, si potrivesc si ghidurile.

Inca o intrebare: de la motoru pe banzina sau dizel?

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o intrebare: de la motoru pe banzina sau dizel?

iai iai,,, dizel ,de fapt se scrie { diesel}, nu te supara :banana: , vezi ca luni vin la arad , si oricum iti dau rezervor-ul, chiar daca nu ai arcurile. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iai iai,,, dizel ,de fapt se scrie { diesel}, nu te supara :smoke: , vezi ca luni vin la arad , si oricum iti dau rezervor-ul, chiar daca nu ai arcurile. :lol:

ma bucur ca nu te-ai suparat, ca eu m-am suparat pe mine

am ajuns la faza ca am scos TOT din garaj de nervi :laugh: :banana:

eram ferm convins ca am acele nenorocite de arcuri

 

si io am scris la deruta "dizel", just for fun, doar am autoturism diesel :-L :-L :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca nu te-ai suparat, ca eu m-am suparat pe mine

am ajuns la faza ca am scos TOT din garaj de nervi :lol: :banana:

eram ferm convins ca am acele nenorocite de arcuri

 

si io am scris la deruta "dizel", just for fun, doar am autoturism diesel :-L :-L :P

:smoke: :laugh: , hai ca te sun cand sunt in arad ,eu stiu cam pe la 10 o-sa fiu la magazin..ok! dizel .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sa inteleg ca nu are nimeni o chiuloasa de Simson?!?!?!?!????!

 

Dupa cum am vorbit la telefon, am o gasca de piese care asteapta sa fie date. Preturi gasesti AICI

 

Andy

0723 622.680

YM: andrei_stefan_balan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...