Sari la conținut

TRANSALPINA CU ELEFANTI


Postări Recomandate

iep de acum 5 ore calde inca

 

* auch! ...iar m-am friiiipt!

pune-le, bre, si tu intai la frigider cateva minute.

 

sa va fie de bine, elefantilor!

 

P.S. azi am luat o revista moto ptr. tine. o aduc cand vin acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai uscat decat ma asteptam... ati facut Novaci - Sebes sau intrare pe la Obarsia Lotrului? Merg si eu maine si mi-era ca-s noroaie majore.

 

Am intrat dinspre Novaci: astfalt pana la Ranca dupa care este off practicabil. Il faceau si niste imbecili cu berline 4*2. Cateva pasaje cu apa si putin noroi, scurte si fara probleme. Pietroaie destul de mari si nu este peste tot compactat. Drumul de la intersectia cu Obarsia Lotrului la Voineasa este o "urma" de asfalt cu gropite, nu nasol da enervant.

post-37573-1276372347_thumb.jpg

post-37573-1276372373_thumb.jpg

post-37573-1276372390_thumb.jpg

post-37573-1276372410_thumb.jpg

post-37573-1276372443_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat dinspre Novaci: astfalt pana la Ranca dupa care este off practicabil. Il faceau si niste imbecili cu berline 4*2. Cateva pasaje cu apa si putin noroi, scurte si fara probleme. Pietroaie destul de mari si nu este peste tot compactat. Drumul de la intersectia cu Obarsia Lotrului la Voineasa este o "urma" de asfalt cu gropite, nu nasol da enervant.

 

Multzam... Cred ca o sa incercam si Obarsia Lotrului - Sebes maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haleala unde ? restu joaca de copii, maxim plimbare pe la arges :ok:

 

 

Mae, zii omului unde am mancat, ca eu habar n-am! In orice caz, dupa ce am coborat din zona alpina, la vreo 5 km.

Mesaj completat

Multzam... Cred ca o sa incercam si Obarsia Lotrului - Sebes maine.

 

Eu am intrat acum 2 ani din Polovragi, pe Cheile Oltetului-Petrimanu-Lacul Petrimanu-Ciunget-Drumul Strategic-Transalpina la coborare. Un drum extraordinar de frumos, dar erau ceva noroaie prin padurile de dupa Ciunget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai uscat decat ma asteptam... ati facut Novaci - Sebes sau intrare pe la Obarsia Lotrului? Merg si eu maine si mi-era ca-s noroaie majore.

Am trecut-o eu marti si erau doar vreo 3 portiuni de namol. Singura problema reala e coborarea din Urdele, pe bolovani mari. In rest e autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos

 

Podul din poze e cel peste Lotru cum urci pe Transalpina dinspre Obarsia Lotrului?

 

Da, el este!

Mesaj completat

da, numai elefanti

 

a fost ceva mai mic de 800 ?

 

N-a fost nimic sub 800, dar sa stii ca elefantii eram noi! (asta ca sa completez inaintea altora...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

N-a fost nimic sub 800, dar sa stii ca elefantii eram noi! (asta ca sa completez inaintea altora...)

 

* true and fair! :ok:

 

adevarul e ca pe unde ati fost voi, cu cat e mai mic motorul, cu atat mai bine. da' asa va place voua, elefantilor, sa va faceti poze de sus. nu va ganditi (si la motare) decat la voi! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, el este!

 

Aha

Au reusit sa asfalteze de la Obarsie pana la pod si dupa? Sau doar podul e cu asfalt ca sa poata fi folosit?

Si misca lucrarea pe traseu sau inca abia se desmortesc constructorii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha

Au reusit sa asfalteze de la Obarsie pana la pod si dupa? Sau doar podul e cu asfalt ca sa poata fi folosit?

Si misca lucrarea pe traseu sau inca abia se desmortesc constructorii?

 

Doar podul este asfaltat. Asfaltul este pana la Ranca, dinspre Novaci. In rest, se lucreaza oarecum, probabil ca totul va fi gata in cativa ani. Si atunci vom avea si noi Grossglokner-ul nostru!

O "betie" de curbe, va fi frumos. Enduristii nu trebuie sa fie dezamagiti, vor ramane destule drumuri in Romania si pentru amatorii de bolovani si noroaie (chiar in apropiere, Drumul Strategic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat acum 2 ani din Polovragi, pe Cheile Oltetului-Petrimanu-Lacul Petrimanu-Ciunget-Drumul Strategic-Transalpina la coborare. Un drum extraordinar de frumos, dar erau ceva noroaie prin padurile de dupa Ciunget.

Multzam de tip, n-am mai iesit pe sebes ca ne-a zis lumea ca e "plictisitor" asa ca am luat-o pe voineasa, ciunget, cheile latoritei, juma din traseul tau adica pana la petrimanu si de acolo am zis ca decat sa iesim iar in transalpina mai bine o luam spre polovragi pe cheile oltetului. Misto drumul, cu de toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, el este!

Mesaj completat

 

 

N-a fost nimic sub 800, dar sa stii ca elefantii eram noi! (asta ca sa completez inaintea altora...)

 

Elefanti pe vaci?!

Ce se schimba lumea asta maica! se duce totul de rapa!

 

Domnu acela negru si cu motorul portocaliu (nu dam nume, ca-i reclama) aduceau spre 800KG?

D-aia nu am venit, ca-i faceam concurenta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elefanti pe vaci?!

Ce se schimba lumea asta maica! se duce totul de rapa!

 

Domnu acela negru si cu motorul portocaliu (nu dam nume, ca-i reclama) aduceau spre 800KG?

D-aia nu am venit, ca-i faceam concurenta :ok:

 

*bine, bre, si in Alpi ce-o sa faci? crezi ca acolo nu sunt vaci? nu sunt elefanti?...

 

elefanti sans frontieres! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Oare s-ar putea merge pe portiunea de pe Urdele (cea cu bolovani mari) si cu un chopper? Cu Transalp nu ar fi o problema, dar mai vine un prieten cu un Virago si nu stiu daca ar reusi sa treaca, evident cu motorul intreg :laugh:

 

Frumoasa tura

 

Sabin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag peste topicul vostru, dar as avea nevoie de o informatie si am vazut cel putin 2 oameni care au trecut prin zona mea de interes.

La jumatatea lui iulie, respectiv w-e 16-18 trebuie sa fiu in Ciunget (cu o vizita programata la hidrocentrala). Directia din care vin este IS-B-VL. Dupa Ciunget vroiam sa merg pe Transfagarasan. Moto: Honda Deauville.

Intrebari:

1. cum e drumul de la VL la ciunget? Am probleme cu Deauville-ul?

2. sfaturi pt week-end: vreau sa ma dau pe curbe! Destinatii?

3. De la Ciunget vreau sa plec pe Transfagarasan. Eu ma gandeam s-o iau catre Sibiu si de acolo...(stiu bine drumul, stiu ca este bun). Alte idei?

 

Ca sa nu se inteleaga gresit, am o saptamana la dispozitie pt traseul IS-B-VL-Transfagarasan-IS. Toata chestia e ca in w-e in cauza sunt blocat la Ciunget.

 

Multumesc anticipat si scuze de deranj!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...