Sari la conținut

Accident grav Bucuresti - Soseaua Alexandria - 28.06.2010


flysebi
 Share

Postări Recomandate

Ma intorceam acum cateva minute din Bucuresti, cu scuterul.La baza pasarelei de la intrarea in Bragadiru, aproximativ vis-a vis de Rompetrol vad masini de politie, si cateva motociclete stranse...Opresc si intreb ce s-a intamplat. Un motociclist imi spune ca, un dorel cu o macara, mi-l si arata(era una model vechi parca blindata) a intors fara sa se asigure, iar motociclistul(era calare pe un cbr parca) a intrat in el.Factorul viteza a fost prezent...insa cred ca si la viteze mici te-ai fi facut zob la ce namila era acea macara.

 

Din pacate, motociclistul se afla intr-o stare nu prea buna sad.gif

 

 

speram totusi sa isi revina

 

ps. Nu cunosc pe nimeni din poveste, dar, pana la urma toti avem 2 roti si trebuie sa ne ajutam intre noi.

 

 

Daca cineva stie mai multe, rog sa posteze in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol. Sper sa nu fie adevarat ce am tot citit pe aici, drept urmare - sanatate maxima riderului. Poate posteaza cineva mai multe detalii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti am vazut si eu pe Kanal D la stiri acest accident ziceau ca a fost luat cu un elicopter smurd si dus la spitalul Universitar(sper ca nu gresesc) Tipul parea intr-o stare destul de grava dar eu sper ca isi va revenii. Din cele spuse la stiri am inteles ca nu avea decat casca(daca nu gresesc din nou), isi pierduse constiinta dar pe moment spuneau ca l-au stabilizat.

Multa sanatate bikerului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala zona, e plina de ciudati, cel putin pana la iesirea spre Mihailesti. Tre sa fi cu ochii in 15. Fac de 10 ani Buc.- Alex. si ma mir si acum de ce fel de specimene dau pe drumul ala ! Mai ales zona aia din Bragadiru cu cife, basculante, macarale si sloboaze pa jos e jale ! Bafta motociclistului si aveti grija care circulati pe acolo, cel putin pana in Mihailesti ! Soseaua e ff inselatoare in sensul ca apar gropi peste noapte, dar se repara ce e drept celelalte aparute saptamana trecuta ! :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala zona, e plina de ciudati, cel putin pana la iesirea spre Mihailesti. Tre sa fi cu ochii in 15. Fac de 10 ani Buc.- Alex. si ma mir si acum de ce fel de specimene dau pe drumul ala ! Mai ales zona aia din Bragadiru cu cife, basculante, macarale si sloboaze pa jos e jale ! Bafta motociclistului si aveti grija care circulati pe acolo, cel putin pana in Mihailesti ! Soseaua e ff inselatoare in sensul ca apar gropi peste noapte, dar se repara ce e drept celelalte aparute saptamana trecuta ! :smoke:

 

 

 

Confirm, acum cateva saptamani mergeam cu viteza medie(undeva la 50) spre casa, si, prin dreptul penitenciarului Rahova, Dorel, sofer pe o basculanta buna de muzeu mai degraba decat de circulat pe strazi s-a gandit ca e ok sa imi deschida usa in fata, la cativa metrii inainte sa ajung in dreptul lui.Era destul de libera soseaua si l-am ocolit cu usurinta...insa nu i-am ocolit si frigiderul caruia i-am facut un plin sanatos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti am vazut si eu pe Kanal D la stiri acest accident ziceau ca a fost luat cu un elicopter smurd si dus la spitalul Universitar(sper ca nu gresesc) Tipul parea intr-o stare destul de grava dar eu sper ca isi va revenii. Din cele spuse la stiri am inteles ca nu avea decat casca(daca nu gresesc din nou), isi pierduse constiinta dar pe moment spuneau ca l-au stabilizat.

Multa sanatate bikerului.

 

Cum se face aia cu rosu de mai sus? As vrea si eu sa-mi pot pierde constiinta ca as putea "sinucide" cativa cocalari dĂĄstia cu bembeu fara sa ma doara capu' dup'aia, sau sa-mi para rau...

 

ON: Nasol moment...sanatate multa riderului, sper sa se faca bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BINGO !! A aparut si in topicul asta profa de romana ! Saru' mana tanti ! :lol:

Pe straini in forumurile lor ii doare in putzik de gramatica, important e sa inteleaga ideea , dar noi suntem cei mai ai dreaq dintre Traci. :smoke:

Si mai e o zona jalnica acolo la parnaie la Rahova, cand ploua sa face o mare balta si risti sa te faca zdrente unii soferi tarani care nu incetinesc...chiar si cu masina tre sa inchizi geamurile, dar cu mobra e crima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BINGO !! A aparut si in topicul asta profa de romana ! Saru' mana tanti ! :lol:

Pe straini in forumurile lor ii doare in putzik de gramatica, important e sa inteleaga ideea , dar noi suntem cei mai ai dreaq dintre Traci. :smoke:

Si mai e o zona jalnica acolo la parnaie la Rahova, cand ploua sa face o mare balta si risti sa te faca zdrente unii soferi tarani care nu incetinesc...chiar si cu masina tre sa inchizi geamurile, dar cu mobra e crima...

Da, balta aia de la unitatea militara a facut multe victime. Viteza mare, nu se asteptau sa intalneasca o banda inundata si...Directia in stalpi sau copaci. Toate accidentele care au avut acolo si de care stiu, au fost cu copaci si stalpi.

In locul unde a avut motociclistul accident, respectiv in fata benzinariei, se intampla saptamanal accidente, daca nu mai des...E plin de cruci puse pe marginea soselei... Acolo e linie dubla continua, dar multi o incalca sa intre sau sa iasa din benzinarie, plus ca in spatele benzinariei sunt santiere si intra si ies foarte multe utilaje si masini de transport...

Se mai stie ceva de motociclist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si zona cu balta parca de pescuit....

 

Insa soferi idioti cred ca intalniti pe toate drumurile, nu numai pe Soseaua Alexandriei...

 

 

Trebuie sa avem ochii in 15 oriunde, in orice moment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la benzinaria aia tot Dorel macaragiu era sa-mi strice si mie ziua, un nenorocit cu un utilaj a intors pe linia dubla exact in fata mea.. scuza: "frate am dat semnal da nu mai merg astea".. chiar m-a uimit replica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva ce motor era sau ceva despre motociclist .......daca se confirma ca era un cbr culoare albastrui model inainte de 2000 , este vorba de un amic Cristi .....proaspat tatic avand o fetita de aproape un anisor !! m-a sunat sotia mea acum cateva minute de mi-a dat vestea !!!

 

din ce mi-a zis ( nu vrea sa vb nimeni din familie si e de inteles ) la tel e ca ar fi in coma in stare grava , cheaguri pe creier si alte complicatii .

 

sper sa isi revina pt ca sotia si fica lui au mare nevoie de el !! eu fiind in situatia lui familiara cu sotie , 2 copii .....in momentele astea ma gandesc ca nu merita ....pur si simplu nu merita sa risti atat de mult !!!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa zic dar era un cbr mai vechi...avea si galben in schema de culori parca mai mult galben decat altceva...in fine, insanatosire grabnica riderului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu mai stiu culorile exacte ..... stiu ca refacuse tapiteria la sa pt. ca i-a fost taiata in parcare ...!!

 

zilele astea sper sa aflu mai multe ...... aveti grija !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleuuuu , fix pe traseul meu ? Si mie mi se parea relativ sigur.

Insanatosire motociclistului si mare atentie in Mihailesti , pe la circiumile alea de camionagii , chiar inainte sa iesi , spre Alexandria. Acolo mi s-a parut cel mai nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am auzit azi baiatul a depasit pragul critic , dar e posibil sa aiba leziuni majore la coloana si coloana cervicala + cheguri de sange pe creier !!! am inteles ca in acest moment ar fi constient dar cu perioade de delir ...

 

vad ca doar azi au mai fost 2 accidente moto cu posturi pe forum , eu de la ora 10 si pana la 19 am facut peste 50 km prin Bucuresti pe ziua de azi .....am vazut cel putin 3 accidente in timp real + altele deja consumate , intr-unul era implicat un scuter si un opel corsa condus de o tanti ( in fata la academia tehnica militara si politia transporturi pe Cosbuc )....unde o sa ajungem in stilul asta , sotia mea deja a inceput sa crizeze cand ies cu motorul ....

 

concluzia e ca permisul de conducere se obtine cu probe prea usoare !!!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta la motociclisti...la scuteristi...cred ca putem vorbi de selectia naturala.Multi dintre noi, scuteristii nu ar trebui sa existe in trafic.Si eu sunt scuterist, insa am toate actele, port ghete si casca, merg cu 40 maxim in oras.Nu l-am "tunat" cu seturi de 80 si alte magarii(merg pe premisa ca, daca scuterul a fost construit pt viteze de 50-60 cu vitezele alea sa mergi.Cu banii de tuning ii poti schimba filtrele mai des, si pune un ulei mai bun)...cand o sa ma simt destul de sigur pe mine, atat in stilul de a conduce, cat si financiar imi voi lua un maxi scuter sau un f650gs

...

 

Pana atunci, asfalt uscat, atentie mare pe sosele si Insanatosire grabnica riderului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta la motociclisti...la scuteristi...cred ca putem vorbi de selectia naturala.Multi dintre noi, scuteristii nu ar trebui sa existe in trafic.Si eu sunt scuterist, insa am toate actele, port ghete si casca, merg cu 40 maxim in oras.Nu l-am "tunat" cu seturi de 80 si alte magarii(merg pe premisa ca, daca scuterul a fost construit pt viteze de 50-60 cu vitezele alea sa mergi.Cu banii de tuning ii poti schimba filtrele mai des, si pune un ulei mai bun)...cand o sa ma simt destul de sigur pe mine, atat in stilul de a conduce, cat si financiar imi voi lua un maxi scuter sau un f650gs

...

 

Pana atunci, asfalt uscat, atentie mare pe sosele si Insanatosire grabnica riderului!

Ai un 10 cu coronita . Imi place cum gindesti , mai rar ca tine. Bravo frate si asfalt uscat. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am auzit azi baiatul a depasit pragul critic , dar e posibil sa aiba leziuni majore la coloana si coloana cervicala + cheguri de sange pe creier !!! am inteles ca in acest moment ar fi constient dar cu perioade de delir ...

 

vad ca doar azi au mai fost 2 accidente moto cu posturi pe forum , eu de la ora 10 si pana la 19 am facut peste 50 km prin Bucuresti pe ziua de azi .....am vazut cel putin 3 accidente in timp real + altele deja consumate , intr-unul era implicat un scuter si un opel corsa condus de o tanti ( in fata la academia tehnica militara si politia transporturi pe Cosbuc )....unde o sa ajungem in stilul asta , sotia mea deja a inceput sa crizeze cand ies cu motorul ....

 

concluzia e ca permisul de conducere se obtine cu probe prea usoare !!!

 

 

eu ma refer la cei cu permis de conducere dar fara capacitatea de a scrie sau a citi !!! cum e posibil ?! ar trebuii sa se dea legea aia sa ai macar studii medii pt a avea permis si retestarea dupa 6 luni de la obtinere !!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoria scuteristi cu bun simt,e foarte bine avand in vedere ca supravietuirea in trafic tine in primul rand de bunul simt.

 

Din pacat nu numai de bun-simtz; ci si de un pic de cunostinte..de circulatie; esti baiat bun, respectuos, dar daca nu stii ce inseamna triunghiul ala rosu cu varful in jos, pe un stalp la o intersectie, ai sanse sa fi storcit de un TIR cu sofer nevinovat...eu sint de parere ca orice circula pe drumul public in afara de pietoni si biciclisti trebuie sa aiba permis de conducere, si luat pe bune, pe invatatelea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacat nu numai de bun-simtz; ci si de un pic de cunostinte..de circulatie; esti baiat bun, respectuos, dar daca nu stii ce inseamna triunghiul ala rosu cu varful in jos, pe un stalp la o intersectie, ai sanse sa fi storcit de un TIR cu sofer nevinovat...eu sint de parere ca orice circula pe drumul public in afara de pietoni si biciclisti trebuie sa aiba permis de conducere, si luat pe bune, pe invatatelea...

 

 

@soimumaltez

 

Crede-ma ca si eu sunt pro permis de conducere la orice are motor.Am fost 2 saptamani la cursul de legislatie la Bidi, am fost atent la explicatiile instructorului, iar la final am dat si un test.E doar o adeverinta in final, o mare "pacaleala", insa am citit ceva legislatie pentru siguranta mea, a altor participanti la trafic, si nu in ultimul rand spre a imi usura un viitor examen moto, stiind deja legislatia.

 

Da, ideea cunostiintelor medii (minim) de limba romana, de citit si scris la obtinerea permisului ar fi o idee mai mult decat geniala.

 

Legat de reexaminare...cum in aviatia sportiva orice pilot este reexaminat dupa un numar de ani(atat din punct de vedere medical, cat si din punct de vedere al abilitatilor teoretice si practice), ar fi misto sa se dea o lege in sensul asta pentru conducatorii de vechicule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...