Sari la conținut

probleme r1 04 - 06


Postări Recomandate

Cauta-l pe ebay, costa aproape 700$ .

Eu am negociat la 500$.

 

Cred ca discutam de lucruri diferite!

Ideea a fost daca se poate resofta ecu ORIGINAL de Yamaha,nu ecu RACE(YEC RACE KIT) care intradevar se poate cumpara si rescrie ce harti vrei tu in el.

Sau poate ma insel eu, si atunci te rog daca se poate, pune un link despre ce sustii tu! :bigstar:

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cea mai naspa si o binecunoscuta buba r1 ar putea fi ca statorul sa fi atins pereti de la rotor si sa fi facut praf toti magneti drept urmare nu mai incarca deloc si iti face praf bateria imediat . Acum e doar o varianta urata tu sti daca te dai pe o roata sau daca urla rulmentu pe partea aia . Bafta

 

 

doar modelul 2002 ,2003 are probleme cu statorul din cate stiu eu... e corect ce zic jagi / tng ?

 

PS : sa nu cumparati modelul YTZ10S de la Varta... marea majoritate se defecteaza la scurt timp, si aia de la garantie Varta o scalda ca e inclinata bateria si de aia... dar culmea e ca modelul e recomandat de Varta pe site.

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci bani cu toate informatiile astea, nu e nici un secret. Sau esti atit de ocupat sa pierzi 5 minute pe google?

 

"Nu iti zic ca tu faci bani cu chestia asta" ... ba omule tu te auzi putin ... ai recitit ce ai scris ? ... Pana mea e un forum pe care TNG a ajutat atata lume MOCA cu sfaturi sau cum a putut... mai apare din cand in cand cu o parere cat de cat de specialitate in coltul asta de forum plin de mituri urbane...are si omu nevoie de ceva pentru el ..." nu omu ca tu faci bani ..." :bigstar: sa imi f.u.t una ca nu cred ce citesc...nu mai bine taceai din gura de la inceput...???Decat..."stiu eu da nu va zic"... :D defapt :laugh:

Editat de Chrisss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este loc de cearta aici!

Da intradevar "fac bani" din resoftari de ecu la suzuki.De aceea stiu destul de bine secmentul pe marca Suzuki,dar fara sa vreau citesc informatii si despre celelalte marci.

Asa cum am spus,din cate stiu eu nu am auzit sa se fi reusit o resoftare pe un ecu original de Yamaha sau Honda,de aceea am fost curios sa aflu cate ceva din informatiile pentru aceste marci.

Ps. Nu stiu cum dracu se poate spune ca "fac bani" cand pana acum m-a costat aproape 5000 euro pe scule de diagnoza,interfete,cabluri,scule,care se gasesc doar in state,si astea toate dupa cum unii stiu, eu nu sunt SERVICE!

Deci pana se v-a spune ca "fac bani 'trebuie amortizata investitia si asta nu cred ca se v-a face in urmatori ani.

Asa ca pana atunci mi-e imi place sa am lucruri pe care nu cred ca le voi amortiza vre-o data,dar ma bucur ca le-am cumparat, ca ma pot juca pe ele si ajuta pe unul sau altul dintre voi. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, hai sa nu facem topicul unul de cearta, daca eu vreau sa spun sursa o spun, daca nu, nu.Nu conteaza motivul. Puteti sa-mi dati un telefon, un PM, un SMS, nu trebuie sa fiti ironici pe topicul omului. Nu trebuie sa faceti pe ofensatii ca nu divulg nu stiu ce secret, am spus de la inceput, ebay. Pina la urma, problema omului nu a fost rezolvata de nimeni, o sa intervina el cind i-i da de cap. Va rog, nu mai aprindeti flame-uri din orice, aratati ca aveti bun simtz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu caut nici ciarta nici flame nici scandal nici sa fiu ironic ...omul cauta ceva ai zis ca ai solutia da nu o dai ca "face bani cu ea " ... e doar lipsa de fairplay ca nu stiu cum sa ii zic in alt fel... poate eram eu cu capsa pusa si am reactionat am pixu' cand am citit prima data.Scuze :bigstar: ... ai dreptate daca vrei sa zici bine daca nu ...na nu...eram si eu unu la fel de curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu NASU!

Ala din cate stiu este pentru ecu race care il vinde yamaha!

ECU YEC RACE KIT

 

Asa ceva :

http://www.yamaha-motor.com/sport/accessor...1/0/detail.aspx

 

sau asa:

http://www.motorcycletoystore.com/sport/sh...08-/p_2660.html

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off-topic, dar acum daca tot s-a adus discutia sunt curios sa aflu ceva: Care imbunatateste mai mult performantele, Power Commander sau YEC Racing ECU ? Bine, ma duce gandul ca YEC, dar as vrea sa stiu si de ce... ce modifica in plus la functionarea motorului fata de PC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off-topic, dar acum daca tot s-a adus discutia sunt curios sa aflu ceva: Care imbunatateste mai mult performantele, Power Commander sau YEC Racing ECU ? Bine, ma duce gandul ca YEC, dar as vrea sa stiu si de ce... ce modifica in plus la functionarea motorului fata de PC?

Powercomander scrie o harta de benzina peste cea existenta.

La YEC ai posibilitatea de a face harta tu cum vrei de la inceput cu target afr,posibilitate de a modifica avansul si multe alte functii

Nu se compara nici pe departe cu PC ca si performante pe care le poate aduce motocicletei.

 

 

adica :

BE READY TO PLAY:

 

1. PIT LIMITER

2. MAP SELECTION

3. REPROGRAMMING INTERFACE UNIT

4. QUICKSHIFT CONNECTOR

5. ENGINE BRAKING ZEROING

6. SPEED INCREASE MAPPING (RAM AIR)

7. IDLE SELECT

8. SPEED REVS ON TURNS (BASIC TRACTION CONTROL)

9. 2 FULLY ADJ FUEL MAPS (R1 2009 also has 2 adj ignition maps)

10. +1000 RPM (selecta

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...