Sari la conținut

Accident cu fuga de la locul accidentului -Bucuresti - Bd. Iuliu Maniu


thor.allmighty
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Asta seara am avut primul meu accident si din fericire am scapat usor: doar ceva lovituri pe maini.

Accidentul a avut loc dupa unul din multele semafoare de pe Iuliu Maniu, intre statia de metrou Lujerului si Gorjului, directia Gorjului.

Ce e mai interesant e ca soferul de a carui masina m-am lovit, eu trecand pe verde, nu s-a obosit nici sa se dea jos din masina sa vada daca am patit ceva. Pana m-am dezmeticit eu si am ridicat motorul cu ajutorul altui motociclist din trafic( caruia ii multumesc inca o data) omul deja plecase.

 

Ceea ce e mai grav e ca nu i-am prins nici macar o litera din numar. Tot ce tin minte e ca era o dacie alba papuc ( posibil cu 5 locuri).

 

Poate stiti sau auziti pe cineva care a vazut ceva... l-as cam da pe mana politiei.

 

Eu ma bucur ca nu am nimic grav si acum o sa incep sa imi caut piese pt reparat motoru.

 

Sa auzim de bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O fi vreo camera p-acolo? Ia vezi ca s-ar putea daca era intersectie si nu doar trecere de pietonti (alea nu cred ca au). Chiar daca n-a prins accidentu daca pe la ora respectiva a fost vreun papuc alb (cu cabina dubla - deci deduc ca 1310/1410 sau diesel, nu logan papuc) p-acolo tot il vezi in camera. Ideea e sa stii cat mai exact ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vreo camera p-acolo? Ia vezi ca s-ar putea daca era intersectie si nu doar trecere de pietonti (alea nu cred ca au). Chiar daca n-a prins accidentu daca pe la ora respectiva a fost vreun papuc alb (cu cabina dubla - deci deduc ca 1310/1410 sau diesel, nu logan papuc) p-acolo tot il vezi in camera. Ideea e sa stii cat mai exact ora.

 

Nu era chiar la intersectie...era o trecere de pietoni si dupa ea o strada...

Ai idee unde trebuie sa ma interesez pentru camere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer... nu. Cel mai bine la politie. Daca n-ai sunat pe loc la 112, tre' sa mergi la sectie. Dar nu stiu ce sectie si unde trebuie pt sectorul 6 - ca tre sa fie de politie rutiera. Doar la cererea lor -sau oricum nu la o cerere a cetateanului simplu- dau aia imaginile din intervalul solicitat. Desi mie ca s-ar putea sa te trimita la plimbare aitilop daca nu l-ai atins. Daca te-a lovit si are macar o zgaiba pe masina, atunci da, merge.

 

PS: Ideea e sa fie macar vreo camera p-acolo altfel degeaba.

 

Si PS revolutions: Pe cei care sunt de parere ca zic prostii si stiu mai bine, ii rog sa ma completeze/corecteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Asta seara am avut primul meu accident si din fericire am scapat usor: doar ceva lovituri pe maini.

Accidentul a avut loc dupa unul din multele semafoare de pe Iuliu Maniu, intre statia de metrou Lujerului si Gorjului, directia Gorjului.

Ce e mai interesant e ca soferul de a carui masina m-am lovit, eu trecand pe verde, nu s-a obosit nici sa se dea jos din masina sa vada daca am patit ceva. Pana m-am dezmeticit eu si am ridicat motorul cu ajutorul altui motociclist din trafic( caruia ii multumesc inca o data) omul deja plecase.

 

Ceea ce e mai grav e ca nu i-am prins nici macar o litera din numar. Tot ce tin minte e ca era o dacie alba papuc ( posibil cu 5 locuri).

 

Poate stiti sau auziti pe cineva care a vazut ceva... l-as cam da pe mana politiei.

 

Eu ma bucur ca nu am nimic grav si acum o sa incep sa imi caut piese pt reparat motoru.

 

Sa auzim de bine,

du-te la urgenta (pt bandaje ce ar justifica lipsa ta de reactie de pana acum, fiind implicat intr-un accident cu victima) si ulterior la politie sa declari fuga de la locul accidentului a individului. dimineata blindeaza-te pe seama loviturilor cu documente de la un legist si pastreaza legatura cu politistii...asta in eventualitatea in care vina apartine in totalitate celuilalt...in caz contrar, desi nu-i este diminuata culpa, risti sa iti pierzi si tu permisul. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti chitit pe treaba, trebuie sa te tii nitel de capul politistilor. cu ceva vreme in urma am patit o chestie similara - duba incadrata gresit, a plecat de la semafor, m-a lovit in scarita si mi-a trantit mobra. nimic grav, doar o scarita rupta. m-am dus la politie cu numarul aluia si cu descrierea masinii si dupa ce baietii s-au coit mai multa vreme m-au intrebat direct daca n-as vrea eu mai bine s-o las balta.

 

ideea e ca baietii nu se prea inghesuie sa-si faca treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti chitit pe treaba, trebuie sa te tii nitel de capul politistilor. cu ceva vreme in urma am patit o chestie similara - duba incadrata gresit, a plecat de la semafor, m-a lovit in scarita si mi-a trantit mobra. nimic grav, doar o scarita rupta. m-am dus la politie cu numarul aluia si cu descrierea masinii si dupa ce baietii s-au coit mai multa vreme m-au intrebat direct daca n-as vrea eu mai bine s-o las balta.

 

ideea e ca baietii nu se prea inghesuie sa-si faca treaba.

 

e bine ca ai apucat sa iei numarul...eu nu am apucat :) pana m-am ridicat ala plecase)

din pacate nu sunt camere in zona, numarul nu il stiu...

data viitoare ma uit la numar si de sub masina :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e mai interesant e ca soferul de a carui masina m-am lovit, eu trecand pe verde......

 

 

Nu conteaza daca erai pe verde rosu sau galben. Are semn cedeaza trecerea, pe care trebuie sa-l respecte, pentru ca el nu are semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine la politie. Daca n-ai sunat pe loc la 112, tre' sa mergi la sectie. Dar nu stiu ce sectie si unde trebuie pt sectorul 6 - ca tre sa fie de politie rutiera.

 

Trebuia sunat la 112.

 

Adrese si telefoane Birouri tamponari in Bucuresti.

 

Bafta la reparatii!

 

PS1: citat de pe site-ul bpr: "În cazul accidentelor de circulație cu avarii (tamponări) conducătorii auto implicați au obligația de a se prezenta în termen de 24 ore de la producerea accidentului la unitatea de poliție pentru întocmirea documentelor de constatare, care se eliberează numai în baza declarațiilor date de aceÂştia. Neprezentarea în acest termen constituie contravenție Âşi se sancționează cu amendă, iar permisul de conducere se reține, perioada de suspendare fiind de 30 zile.". Vezi sa nu ai ceva probleme cu treaba asta, mai ales daca ceri proba video!

 

PS2: citat de pe site-ul bpr: "În cazul în care unul din conducătorii auto implicați părăseÂşte locul accidentului sau refuză să se prezinte la poliție, celălalt conducător auto trebuie să furnizeze cât mai multe amănunte despre autovehiculul respectiv (tip, număr de înmatriculare, marca, etc.) Âşi, dacă este posibil, datele eventualilor martori oculari."

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te la urgenta (pt bandaje ce ar justifica lipsa ta de reactie de pana acum, fiind implicat intr-un accident cu victima) si ulterior la politie sa declari fuga de la locul accidentului a individului. dimineata blindeaza-te pe seama loviturilor cu documente de la un legist si pastreaza legatura cu politistii...asta in eventualitatea in care vina apartine in totalitate celuilalt...in caz contrar, desi nu-i este diminuata culpa, risti sa iti pierzi si tu permisul. bafta

 

Cea mai demential de proasta sugestie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat a dat replica respectiva mi-as toci degetele de pomana sa-i explic de ce pt ca tot nu va intelege si tot va considera ca el are dreptate :)

 

Pai in cazul asta, la fel de bine ti-ai tocit degetele si atunci cand l-ai contrazis fara sa vii cu argumente. De ce nu ne inveti si pe noi padawanii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te duci la spital si scoti certificat IML dar nu ai numarul masinii care a fugit,mai rau iti bati cuie-n talpa. or sa considere ca ai cazut singur si tu o sa fii responsabil de accident...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat a dat replica respectiva mi-as toci degetele de pomana sa-i explic de ce pt ca tot nu va intelege si tot va considera ca el are dreptate :)

serios acum, sunt curios care iti sunt argumentele..e gratuit insa modul in care ma judeci tu sau fast_arrow..asta tine insa de educatia sau de inteligenta voastra sociala :) dar cu asta nu am nicio legatura...revenind la subiect,e o situatie care se poate intampla multora si e bine sa se stie ce e de facut...desi m-a pus pe ganduri replica ta initiala nu vad de ce as fi procedat altfel decat cum am sugerat ...nu intru in justificari fiind totusi curios sa se arate ce e gresit la o abordare a problemei in modul sugerat de mine. cred ca ar fi mai constructiv decat sa dam posturi pentru orgasmul fanilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios acum, sunt curios care iti sunt argumentele..e gratuit insa modul in care ma judeci tu sau fast_arrow..asta tine insa de educatia sau de inteligenta voastra sociala :) dar cu asta nu am nicio legatura...revenind la subiect,e o situatie care se poate intampla multora si e bine sa se stie ce e de facut...desi m-a pus pe ganduri replica ta initiala nu vad de ce as fi procedat altfel decat cum am sugerat ...nu intru in justificari fiind totusi curios sa se arate ce e gresit la o abordare a problemei in modul sugerat de mine. cred ca ar fi mai constructiv decat sa dam posturi pentru orgasmul fanilor.

 

Esti inregistrat din 2007 pe forum si ai doar 17 postari dintre care unul referitor la o actiune proasta si contrar legii si 2 in care ma contrezi cu mine. Decat sa faci, la fel ca altii, pe nestiutorul mai bine ai da un search pe accidentele din ultimii 2 ani sau mi-ai cauta cele 200 de postari din cele 900 pe care le am in care explic cu lux de amanunte de ce da si de ce nu.

 

Sincer, eu m-am obosit sa explic odata la 4 topicuri. Si sincer nu sunt dator sa dau nicio explicatie in plus fata de cele cate am dat in ultimii 2 ani. Si tine minte -- eu nu judec pe nimeni. Singurul care poate judeca o persoana este Dumnezeu! Si daca se gaseste careva care sufera de mania inteligentei sa spuna ca judecatorul mai judeca, atunci aflati ca acel om judeca o cauza nu o persoana...

 

Cat priveste gradul meu sau al lu` fast_arrow de inteligenta si educatie, cred ca aman2 suntem nascuti in pesteri si comunicam prin fum si picturi rupestre ....

Sanatate!

Mesaj completat

daca te duci la spital si scoti certificat IML dar nu ai numarul masinii care a fugit,mai rau iti bati cuie-n talpa. or sa considere ca ai cazut singur si tu o sa fii responsabil de accident...

 

:D un baiat mai realist...

Mesaj completat

Pai in cazul asta, la fel de bine ti-ai tocit degetele si atunci cand l-ai contrazis fara sa vii cu argumente. De ce nu ne inveti si pe noi padawanii?

 

Petru ca nu ma platiti voi, padawanii, sa va dau meditatii de legislatie si procedura :) Ce zici de chestia asta....

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petru ca nu ma platiti voi, padawanii, sa va dau meditatii de legislatie si procedura :) Ce zici de chestia asta....

 

esti angajat al statutlui si esti platit de cei de mai sus, te crezi vreun zmeu pleaca din politie si mergi in privat si sa vezi dupa aia cum iei foc cind citesti unele posturi care aduc atingere bunului simt ......restul acestei postari a fost autocenzurat de mine deoarece cred ca am o doza de bun simt si decenta , apropo tu ai motocicleta ?mergi cu ea ? ai carnet ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti angajat al statutlui si esti platit de cei de mai sus, te crezi vreun zmeu pleaca din politie si mergi in privat si sa vezi dupa aia cum iei foc cind citesti unele posturi care aduc atingere bunului simt ......restul acestei postari a fost autocenzurat de mine deoarece cred ca am o doza de bun simt si decenta , apropo tu ai motocicleta ?mergi cu ea ? ai carnet ?

 

 

:) :)

tu cate ore esti platit sa muncersti?

dar daca tu il platesti pe baiatu-asta de ce-i dai cu 25% mai putin?

 

cand scrii pe forum esti in privat indiferent cat de "oficial" esti la munca. in privat ai cel mult o obligatie etica sa ajuti. nothing more.

 

 

data viitoare daca-ti place sa te victimizezi, ramai jos si cheama 112. ai grijanie, poate v-un confrate de-al tau te accidenteaza mai tare din neatentie sau viteza

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti angajat al statutlui si esti platit de cei de mai sus, te crezi vreun zmeu pleaca din politie si mergi in privat si sa vezi dupa aia cum iei foc cind citesti unele posturi care aduc atingere bunului simt ......restul acestei postari a fost autocenzurat de mine deoarece cred ca am o doza de bun simt si decenta , apropo tu ai motocicleta ?mergi cu ea ? ai carnet ?

 

Carnet am avut... de elev si student ... undeva la viata mea tanara ... asta asa ca fapt divers.

 

Nu sunt platit de cei de mai sus si nici macar de tine. Sunt platit de catre stat, prin fondurile alocate M.A.I. din P.I.B. si repartizate apoi fondului de salarii. P.I.B. la care contribui si eu la fel ca si tine cu acelasi procent lunar din venituri.

 

Din partea mea poti sa-ti cenzurezi ce vrei, cand vrei si cum vrei oricum vad ca ai boala pe mine asa ca NU te mai obosi sa-mi raspunzi decat sa te lauzi ca te cenzurezi.

 

Vad ca esti obsedat de faptul daca detin (nu am -- e o diferenta intre a detine si a avea si a utiliza) o motocicleta. Cauta arhiva si te vei lamuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati deviat de la subiect domnii mei si e pacat . haideti sa revenim la subiectul nostru , nu credeti ? si vin eu cu un argument la ceea ce am scris mai devreme . din cauza km f multi care-i fac in trafic prin buc datorita jobului , si ptr a nu uza f tare vaca mea , circul si cu scuterul , avand mai multa libertate datorita faptului ca e de 49cc si nu necesita permis . circuland pe sos giurgiului din directia drumul gazarului catre luica pe banda 2 , carosabil umed si avand ceva viteza , se vedea in fata la vre-o 50 m pe partea dreapta de pe o straduta , o autoutilitara care se pregatea sa intre in trafic . Sunt constient ca conducatorul m-a observat deoarece nu a patruns imediat si s-a asigurat inainte , dar nu stiu la ce anume se asigura deoarece cand m-am apropiat mai mult el a patruns totusi , si nu pe prima banda ci direct pe a doua s-a dus . am pus frana 1 data , am derapat , am luat mana de pe frana sa-mi recapat echilibrul , am actionat din nou frana si din nou am derapat , deoarece carosabilul era umed . cert e ca idiotul in loc s-o calce si sa se duca totusi , a pus frana ca sa poata efectua un viraj de intoarcere peste linia de tramvai si pe linie continua . binenteles ca nu am reusit sa opresc scuterul in timp util si l-am lovit . m-am tavalit pe jos , dar din cauza echipamentului am scapat fara contuzii . scuterul in schimb i s-au spart toate carenele din fata , iar topcase-ul s-a deschis imprastiind toate actele care erau pe acolo . individul cu autotutilitara a oprit cateva secunde , apoi a disparut in momentul in care a vazut ca m-am ridicat . cu ajutorul martorilor am aflat nr de inmatriculare si am dat fuga la politie . acolo dupa circa 1h de asteptare mi s-a spus sa ma duc mai intai la spital dupa care in urma expertizarii celor de acolo se va sesiza si politia ! din punct de vedere fizic nu am patit nimic de aici si concluzia mea de a nu mai ajunge pe acolo ptr ca nu era nimic de constatat . daca as fi fost cu vaca cu siguranta ca domnii politisti s-ar fi conformat dar cu scuterul , nici macar nu s-au sinchisit sa-l vada ! Concluzia o trageti voi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnet am avut... de elev si student ... undeva la viata mea tanara ... asta asa ca fapt divers.

 

Nu sunt platit de cei de mai sus si nici macar de tine. Sunt platit de catre stat, prin fondurile alocate M.A.I. din P.I.B. si repartizate apoi fondului de salarii. P.I.B. la care contribui si eu la fel ca si tine cu acelasi procent lunar din venituri.

 

Din partea mea poti sa-ti cenzurezi ce vrei, cand vrei si cum vrei oricum vad ca ai boala pe mine asa ca NU te mai obosi sa-mi raspunzi decat sa te lauzi ca te cenzurezi.

 

Vad ca esti obsedat de faptul daca detin (nu am -- e o diferenta intre a detine si a avea si a utiliza) o motocicleta. Cauta arhiva si te vei lamuri!

 

cu riscul de a fi off o sa iti predau o mica lectie de economie . PIB ul este constituit din taxele si impozitele platite de catre cei care produc ceva , statul nu produce nimic el colecteaza taxe si impozite iar din banii astia isi plateste angajatii asta ca sa stii si tu de unde vine salariul tau si daca tot te lauzi ca faci parte din structuri trebuie sa stii ca esti in slujba celor care te platesc chiar si in timpul liber iar daca ei te iti cer ajutorul ( sfatul) e bine sa le le acorzi putina consultatie ca nu iti cade rangul , nu vrei sa dai nu te mai dai mare pe forum ca esti angajat MAI .

Am luat foc pentru ca ai luat exact pozitia militianului care se crede zmeul zmeilor deasupra tuturor muritorilor. Cit despre glume sa le pastrezi pentru cei care le gusta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru astia care fug de la locul accidentului e tare bun un helmet cam,problema e ca piata e plina de chinezarii care nu-si fac treaba,trebuie sa ai tot timpul grija lor,etc. Exista camere care nu au filmare continua ci se opresc cand cardul e plin,exista camere care merg numai pe acumulatorul intern iar cand le pui la incarcat nu pot filma si asa mai departe.

@ cltz ,trebuia insistat la militienii ceia pentru recuperarea prejudiciului,poate asa invatau si ei ce sarcini de serviciu au. Trebuia sa te vaiti si sa chemi ambulanta si politia la fata locului nu sa fii viteaz si sa spui ca nu te doare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

penetru , in mare ai dreptate numai ca totusi eram in timpul programului si nu-mi puteam permite sa-l irosesc apoi mai eram si cu acte dupa mine . primul lucru l-am facut de a fugi repede la politie dar degeaba . oricum unii soferi sunt cat se poate de execrabili . bai frate cu motorul fiind , ma refer in afara localitatii , esti singur pe sosea iar din sens opus unii totusi se angajeaza in depasiri desi te vad . chestia asta ma lasa fara replica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...