Sari la conținut

Accident mortal Oradea - 30.07.2010


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Cand mergi cu faza mica si comuti pe faza mare, e ca un semnal de alarma. Daca esti pe faza mare ce mai faci ? Ma rog... fiecare cu stilul lui, dar in nici un caz flash-uri ! In acest caz au gresit probabil amandoi, Motociclistul posibil sa fi avut viteza mare si nu a avut timp sa anticipeze miscarea celor doi. Cel cu camionul a facut ( in caz ca motociclistul venea incet cu viteza legala ) o imprudenta, ca nu s-a asigurat si fata de motociclistul ce venea pe banda 1 dupa camion. Acest tip de greseala e frecvent intalnit, cand unul il lasa si cel ce e lasat sa intre nu se mai asigura dupa cel ce l-a lasat fata de ce vine pe celelalte benzi. Cred ca atunci cand il lasi pe unul sa intre printre masini sau sa intoarca prin fata ta, esti cumva responsabil de cel ce vine din spatele tau pe o alta banda si ar trebui sa il avertizezi poate cu un claxon macar.

 

 

sunt niste chestii in care tre' sa investesti imediat ce ti-ai luat mobra. unele dintre ele sunt xenon pe scurta si tobe. eu unul recomand faza lunga tot timpul, exceptie facand perioada de timp cat va deplasati in spatele unui vehicol. nu poti fi atat de handicapat incat sa lasi lunga in pasaj de ex. din pacate sunt unii motoristi ce merg cu lunga inclusiv noaptea. ii salut in gat. motociclistul nu a anticipat deloc, nu ca nu a avut timp sa anticipeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce imi pare rau, ca batranii veterani nu se prea implica in explicatii si strategii. Cred ca s-au sictirit sa tot fie luati la misto de cate un putzoi. Ei sunt cei mai in masura sa dea sfaturi pertinente. Propun ca in loc de pozele cu motoare cei batrani cu multi ani de motociclism si multa experienta ( cu concursul si protectia adminului privind poza respectiva) sa isi puna poza cu tresele, ca vorbele lor sa fie crezute, nu ignorate. Apoi... fiecare decide ce vrea. Ii crede pe ei sau pe un oarecare altul in locul lor. Fiecare decide. Ei nu pot da sfaturi imperinente, caci se fac de ras fata de cei ce ii cunosc de o viata. Deci, cei cu putine cunostinte tehnice sau fara experienta vor putea sa ia de bun ceea ce zic ei, cei ce duc stindardul motociclismului de o viata. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu cred ca au procedat perfect regulamentar si le-as fi dat prima la "militienii" aia daca as fi seful lor. De unde ideea asta ca daca ai depasit viteza maxima admisa pe acel sector de drum cu pana in 10 km/h nu patesti nimic ? Ai voie acolo 110, daca ai mers cu 111, e ilegal si meriti sa fii parlit. Ba chiar rau, pentru ca de aici pleaca mentalitatea paguboasa a romanului si apar tragedii. "lasa ca merge si asa, nu depasesc cu mult". Repectati naibii legea !

 

inainte sa vorbesti, citeste naibii legea:

Art. 108. - (1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:

 

a) 2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

 

4. depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

 

v-ati trezit toti experti!

 

legea scrie clar. politista mi-a dat amenda si puncte in baza legii asteia. conform legii de care habar n-ai, trebuia sa-mi dea cel mult un avertisment, eu depasind doar cu 6km/h limita pe drum.

e clar ca ea n-a stiut cat e limita pe drumul ala.

acuma, inapoi la cotet

Mesaj completat

1.noaptea este ilegal,ziua nu !!

Ar trebui sa-l amendeze ziua in primul rand pe domnul Soare,la rasarit si asfintit ! :D

2.am facut experiente pe chestia asta,la faza lunga sunt mult mai atenti soferii,la faza scurta te mai confunda cu scuterica......daca ne iei carnetu pt.faza lunga :) ,la aia de parcheaza aiurea reducand vizibilitatea,nesemnalizarea schimbarii directiei de mers,etc ca sa le facem ??

+++ca cu faza lunga ma vede si fratii moto si ma saluta ! :)

 

oi crede tu ca oameni-s mai atenti, pe mine ma deranjeaza si cand sunt cu masina iau becul ala nesimtit al tau exact in creieri. pun si eu faza lunga sa vezi ce suparator e.

dupa parerea mea e si nesimtire, nu numai ilegal

apoi, cand spun ca e ilegal, e ilegal si ziua si noaptea. pentru ca deranjezi.

 

 

Art. 108. - (1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:

a) 2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

1. folosirea incorecta a luminilor de drum la Intalnirea cu un autovehicul care circula din sens opus;

-9. folosirea incorectă a luminilor de drum față de autovehiculul care circulă în fața sa, în aceeaÂşi direcție de mers

Mesaj completat

nu zice nimic de noapte sau zi, corect? asta inseamna ca la intalnirea cu un vehicul e ilegal, daca intelegi semnificatia cuvantului, intalnire

 

 

Mesaj completat

si una calda pentru tobe:

 

Art. 100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

7. conducerea unui autovehicul care, In mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa;

 

 

daca vreti sa fiti legali va conformati, daca nu, puteti sa va instalati inca 2-3 reflectoare si sirene de avertizare, apoi s-o ardeti cu 200 si asteptati voi sa va fereasca camioanele. si sa va intrebati, de ce nu mi-a acordat priooritate la 200km/h???

va fac si-o schema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu cred ca au procedat perfect regulamentar si le-as fi dat prima la "militienii" aia daca as fi seful lor. De unde ideea asta ca daca ai depasit viteza maxima admisa pe acel sector de drum cu pana in 10 km/h nu patesti nimic ? Ai voie acolo 110, daca ai mers cu 111, e ilegal si meriti sa fii parlit. Ba chiar rau, pentru ca de aici pleaca mentalitatea paguboasa a romanului si apar tragedii. "lasa ca merge si asa, nu depasesc cu mult". Repectati naibii legea !

 

bai tataie du te si culca te ai voie cu viteza legala plus 15 km ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, daca ai faza scurta, abia esti observat ,ca si cum ai umbla cu un autoturism si pozitia aprinsa (2 beculete de 5W). De cate ori am mers cu faza scurta, aproape de-atatea ori era sa-mi taie calea cate un "orb". Deci regula - ziua, tot timpul faza lunga ! Mi-am reglat farul incat sa fiu vazut de departe si sa nu existe scuza "nu te-am vazut !". Daca nu esti vazut, esti luat pe sus foarte usor, pentru ca esti foarte mic. Pe cand un punct stralucitor (ziua nu are cum sa deranjeze! aici nu ma refer seara) va atrage atentia de departe si vei primi o atentie suplimentara!

Cand farul nu-si face efectul (ai langa tine un sofer care vrea sa vireze peste tine la schimbarea benzii) atunci e bun claxonul si de ce nu, o toba mai "suparata" ca sa-l trezesti la timp.

Cei care se bazeaza pe sunetul tobei: daca ai pe cineva in fata , nu va auzi toba decat in momentul in care esti langa el sau ai trecut de el (sunetul se propaga in directia opusa deplasarii).

 

Cu cat mai multe mijloace de prevenire a fenomenului "nu te-am vazut", cu atat mai bine - aici intra si adaptarea vitezei - mergi in asa fel incat sa fii vazut, nu nevazut !

 

Cred ca in cazul de fata, amandoi au condus ILEGAL, deci ambii sunt vinovati (daca motociclistul mergea legal, nu murea, daca soferul nu trecea linia, nu-l omora - au lucrat impreuna....). Pacat de motociclist.

 

prietene asa cum zici ca mergi cu faza lunga ziua, presupun ca noaptea mergi la fel, orbind masinile care vin din fata. eu personal pentru asta te-as calca pe cap daca as fi cu masina si mi-ai baga becul in ochi. pe sosea mergi cu faza de intalnire, adica faza scurta, cu faza lunga mergi cand ai in fata la cel putin 150m de tine o masina sau la fel daca din sens opus se apropie o masina la fel, daca distanta e mai mica de 150 de metri, opresti faza lunga. sunt niste reguli si in legislatie, dar si de bun simt. sunt si mobrist si conservar. consider ca mersul cu masina inainte de a te urca in sa ajuta.

claxonul, da, e foarte bun, dar toba aia suparata fi sigur ca nu-l trezeste. el nu sta sa asculte toba ta suparata. el se suie pe tine. punct. claxonul e si el facut cu un scop ca altfel toti producatorii de motociclete ar pune tobe suparate pentru soferii neindemanatici, ca sa aud. are si claxonul ala o rezonanta, o intensitate. daca bagi mana in gaz sa-ti faci toba suparata auzita si se galgaie putin motorul si toba ta nu mai face pe suparata pentru 1 secunda, atunci ce faci ?

 

 

de cate ori n-ati fost iertati de politistii de la circulatie? de cate ori n-ati luat o amenda pt. centura sau traversare prin loc nepermis ca pieton, dar defapt tre'ia o amenda mult mai mare sau chiar ridicarea permisului? au fost ingaduitori, nu? dc? tocmai pt. infrastructura de rahat care o avem. ardeti-o voi prin tara asta cu caminonu' facand 12-13 ore buc-arad sau bagati cate 150-200km pe zi prin buc absolut legal, fara sa-ncalcati nici o lege. aaa, am uitat. voi si cu motoretele mereti in limitele legii. nici nu vreau sa ma gandesc daca mi-as castiga painea cu ajutorul motoretei cum as merge. de fapt cred ca as merge o perioada scurta si intensa. dupa....pa si pu' la revedere. daca le-ncalci, incalca-le ma nene cu cap. io nu l-am speriat pe unu' cu mobra pe undeva pe langa sos pipere? dc? din bunavainta unui alt sofer ce venea pe dr. cu prioritate si-mi facea semn sa ma bag rpd. da plm nu toti se uita la soferul ala ce-i lasa daca se uita in oglinda in acelasi tim in cate-ti fac tie semn.... si se baga.

 

cert e ca fara reguli incalcate o iei razna cand ti-o arzi la greu pe strazi/sosele. daca meri dupamiaza si-n week, atunci e ok, ba chiar placut sa meri prin oras cu 60.

 

pustiu' d'aici de pe topic si-a ars-o mult prea tare acolo si n-a avut distributiva de robocap, de care tre' sa avem cand ne urcam pe motoreta. nestiinta de incepator, combinata cu prostia a doi soferi de camioan. asta e, unii invatam pe pielea noastra, altii nu mai apuca sa traga invataminte.

 

adevarat. un post bun. cineva care a condus mai multe tipuri de masini, utilaze si alte agregate ceva timp stie cu ce se mananca. daca te-ai suit pe motor si acolo ai ramas ani la rand, nu e la fel. eu am fost sef de parc auto. am condus de la masina berlina, breack, furgoneta, duba de 3.5 tone, duba de persoane, masini fara oglinzi laterale si inclusiv camion. totul difera. absolut totul. de la felul cum iei virajul pana la modul de a pune frana. de la X la Y difera totul.

 

Ce imi pare rau, ca batranii veterani nu se prea implica in explicatii si strategii. Cred ca s-au sictirit sa tot fie luati la misto de cate un putzoi. Ei sunt cei mai in masura sa dea sfaturi pertinente. Propun ca in loc de pozele cu motoare cei batrani cu multi ani de motociclism si multa experienta ( cu concursul si protectia adminului privind poza respectiva) sa isi puna poza cu tresele, ca vorbele lor sa fie crezute, nu ignorate. Apoi... fiecare decide ce vrea. Ii crede pe ei sau pe un oarecare altul in locul lor. Fiecare decide. Ei nu pot da sfaturi imperinente, caci se fac de ras fata de cei ce ii cunosc de o viata. Deci, cei cu putine cunostinte tehnice sau fara experienta vor putea sa ia de bun ceea ce zic ei, cei ce duc stindardul motociclismului de o viata. Parerea mea...

 

batranii veterani nu stau pe forum. probabil au explicat si au povestit. dar poate s-au saturat asa cum zici si tu. au zis o data, de doua ori, de trei ori dar cand apar atotstiutorii si toti reiserii care le fac si le dreg pe toate au zis ca poate nu e locul lor aici pe forum si se bucura de viata reala si de plimbarile cu motorul. in viata cat traiesti inveti. de la oricine. la cate accidente au fost, mie imi pare rau ca nu se invata ceva din ele. dam cum RIP si doamne iarta-l ca a fost baiat bun, dar nu multa lume incearca sa inteleaga ce s-a intamplat de fapt si de drept. poate a fost vina mobristului sau a conservarului sau a soferului de tir sau ce dumnezeu s-a intamplat. dar de ce nu le luam ca exemple. se poate intampla oricui. la accidentul asta cel putin din propria experienta si de la vorbele ascultate de batranul meu tata, cand vezi ca un ceva pe drum in fata ta incetineste, incetinesti si tu, vezi despre ce e vorba, vrea sa intoarca, a evitat pe cineva care intoarce cum s-a intamplat si aici, a dat voie celuilalt tir sa iasa, poate a sarit un copil in strada si a franat, poate e o trecere de pietoni nemarcata cu vopsea si are doar un semn ascuns printre crengile de la copaci si celalat sofer a oprit s-au a incetinit pentru ca stie zona sau evita un pericol. nu ne ducem ca nebunii. in fine. vorbele nu-si au rostul aici.

 

 

nu vreau replica la nici un comentariu de al meu. e parerea mea si o sustin. cine nu ma cunoaste e bine sa se abtina. nu vreau sa iscam discutii inutile. deci nu astept replici si raspunsuri la comentariile mele. ce am avut de zis am zis.

Editat de alecsutzusve
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... va lamuresc eu, am fost la fata locului. e din sat de la mine Alparea, urma de franare nu este de 30 m, este de 100m, motorul era suzuky 600, mergea dinspre oradea - osorhei, avea 24 ani si "s-a dus"; condoleante familiei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... urma de franare nu este de 30 m, este de 100m ... avea 24 ani si "s-a dus"; condoleante familiei :)

nu mai e nimic de adaugat, hai sa nu mai injuram soferii de tir aiurea. avea cu mult prea multi km/h pentru bucata aia nenorocita de drum unde restrictia era de 70. revin la ce am mai spus, sa mergi cu mai mult de 30-40 la ora peste viteza indicata pe sectiunea de drum e foarte riscant. nu mai pun la socoteala ca la +50 ramai biciclist.

pacat, avea 24 de ani, cand se duce un om in varsta e altceva, dar el era unul tanar, mult prea tanar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de varsta lui, avea toata viata inainte, iar la fel de trista si de strigatoare la cer, este imaginea tatalui plangandu-si baiatul, stand deasupra lui. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si maine, cateva sute de bikeri or sa bage gaz hotarat, prin orase localitati etx. ruleta ruseasca!!

 

in alte tari ( Germania, Franta...) scoala auto-moto costa bani grei! in Franta cam 2 mii! daca ai pierdut punctele , permis anulat.,..scoti iar bani! daca nu iei examenul din prima, a 2 oara te costa sute de euro numai sa te prezinti la examen....!

 

amenzile sunt mari! daca te arde cu 150 euro, plangi 2 saptamani. ...

 

deci, si nemtii , francezi..tot cu " bata " au fost educati! ei merg incet si nu incalca legea fiindca le tremura funduletul sa nu ia o amenda babana..! am luat in USA 3 amezi de parcare, am bagat moto in garaj si nu am mai scos o 2 luni! cu 300 de $ mancam toata luna! de atunci sunt HYPER ATENT inainte sa fac orice manevra...

 

in concluzie, daca acest baiat stia ca 150km/ oras = 500$ amenda + 10 zile la parnaie + permis anulat 2 ani, poate ca acum era in viata! idem si ptr soferul de tir!

 

unde nu se aplica legea = HAOS, ANARHIE....si iata rezultatele.

 

R. I P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si maine, cateva sute de bikeri or sa bage gaz hotarat, prin orase localitati etx. ruleta ruseasca!!

 

in alte tari ( Germania, Franta...) scoala auto-moto costa bani grei! in Franta cam 2 mii! daca ai pierdut punctele , permis anulat.,..scoti iar bani! daca nu iei examenul din prima, a 2 oara te costa sute de euro numai sa te prezinti la examen....!

 

amenzile sunt mari! daca te arde cu 150 euro, plangi 2 saptamani. ...

 

deci, si nemtii , francezi..tot cu " bata " au fost educati! ei merg incet si nu incalca legea fiindca le tremura funduletul sa nu ia o amenda babana..! am luat in USA 3 amezi de parcare, am bagat moto in garaj si nu am mai scos o 2 luni! cu 300 de $ mancam toata luna! de atunci sunt HYPER ATENT inainte sa fac orice manevra...

 

in concluzie, daca acest baiat stia ca 150km/ oras = 500$ amenda + 10 zile la parnaie + permis anulat 2 ani, poate ca acum era in viata! idem si ptr soferul de tir!

 

unde nu se aplica legea = HAOS, ANARHIE....si iata rezultatele.

 

R. I P.

 

 

ai mare dreptate. Cam toata lumea isi permite sa ia carnetul si sa tina covrigul in mana sau betisorul. S-ar face curatenie prin impunerea unor taxe mai mari sau a amenzilor care sa te usture rau de tot la buzunar. Asa s-ar cuminti baietii. Dar romania e muulllt in urma americii si de altfel si in urma europei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si maine, cateva sute de bikeri or sa bage gaz hotarat, prin orase localitati etx. ruleta ruseasca!!

in alte tari ( Germania, Franta...) scoala auto-moto costa bani grei! in Franta cam 2 mii! daca ai pierdut punctele , permis anulat.,..scoti iar bani! daca nu iei examenul din prima, a 2 oara te costa sute de euro numai sa te prezinti la examen....!

amenzile sunt mari! daca te arde cu 150 euro, plangi 2 saptamani. ...

deci, si nemtii , francezi..tot cu " bata " au fost educati! ei merg incet si nu incalca legea fiindca le tremura funduletul sa nu ia o amenda babana..! am luat in USA 3 amezi de parcare, am bagat moto in garaj si nu am mai scos o 2 luni! cu 300 de $ mancam toata luna! de atunci sunt HYPER ATENT inainte sa fac orice manevra...

in concluzie, daca acest baiat stia ca 150km/ oras = 500$ amenda + 10 zile la parnaie + permis anulat 2 ani, poate ca acum era in viata! idem si ptr soferul de tir!

unde nu se aplica legea = HAOS, ANARHIE....si iata rezultatele.

 

amenzile in romanica NU POT FI MARITE din cauza crasei coruptii din sistemul militienesc si judiciar.

pana cand nu se schimba o generatie si nu se maresc salariile la nivel european militienii nostri o sa ia spaga la greu. imagineaza-ti daca se maresc amenzile...toti militienii o sa aiba Q7 sau porche cayene (ceeace nu e rau ca macar platesc taxe mai multe la stat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene asa cum zici ca mergi cu faza lunga ziua, presupun ca noaptea mergi la fel, orbind masinile care vin din fata. eu personal pentru asta te-as calca pe cap ...

Presupui gresit. Ti-e foarte usor sa scuipi cuvinte...

Sa-ti mai zic ceva: am fost sa ma interesez la politia rutiera (Cj) despre aspectele astea. Doar noaptea te ia in vizor daca mergi cu faza lunga, ziua nu are cum sa te plangi ca te orbesc, pentru ca lumina zilei e mai puternica decat acel far , sau ai o fotofobie....

Pentru toba te poate agata doar daca e control ARR, altfel politistul nu are nici o dovada solida pe baza careia sa iti dea amenda.

Si daca e asa de gresit ceea ce fac eu, ce mijloc mai bun crezi ca exista pentru a ma face sigur ca sunt vazut si de cei mai adormiti si neatenti ? Fii constructiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupui gresit. Ti-e foarte usor sa scuipi cuvinte...

Sa-ti mai zic ceva: am fost sa ma interesez la politia rutiera (Cj) despre aspectele astea. Doar noaptea te ia in vizor daca mergi cu faza lunga, ziua nu are cum sa te plangi ca te orbesc, pentru ca lumina zilei e mai puternica decat acel far , sau ai o fotofobie....

Pentru toba te poate agata doar daca e control ARR, altfel politistul nu are nici o dovada solida pe baza careia sa iti dea amenda.

Si daca e asa de gresit ceea ce fac eu, ce mijloc mai bun crezi ca exista pentru a ma face sigur ca sunt vazut si de cei mai adormiti si neatenti ? Fii constructiv.

am presupus doar si era legat doar de mersul noaptea cu faza lunga. Pe mine personal ma deranjeaza cand vad cate un domn care are el chef sa-mi arate ca are xenoane sau halogene si deschide faza lunga si ca bonus imi da si niste proectoare. Atata timp cat am presupus gresit imi cer scuze si tot respectul meu. Ziua faza lunga e frectie la picior de lemn. Nu ma deranjeaza si da, esti mai bine vazut. Se poate lua in calcul valabil pt masini si pt motoare si sa fie de culori deschise, nu doar negru, gri si alte culori inchise care de la distanta se confunda cu peisajul.

 

Cu toba ti-am spus, nu stiu cat de fiabila e in afara de faptul ca te poate lua in vizor un contro ARR sau RAR. Toba te ajuta cand treci pe langa sau cand mergi in fata acestuia. Exista si posibilitatea de a speria pe cineva cu toba si atunci sa traga de volan. Multi folosesc toba ca impresii. Merg printre masini, incetinesc cand trec pe langa tine si dau 2-3 sprituri si presupun ca in capul lor spun, frate ma auzi, m-ai vazut? Nu ajuta. Personal nu ma ajuta. Am facut asa si era sa fiu calcat de un autobuz. Soferul nu si-a dat seama de unde vine sunetul si in loc sa se uite in dreapta se uita in oglinda in stanga si tragea dreapta de volan. Eu folosesc claxonul. Un deget pe claxon si atunci cand consider ca vreau sa ma fac auzit si sa atrag atentia ca exist dau un claxon, mai scurt sau mai lung. Dar aici ca si la toba. Daca o domnita are o masina si aer conditionat deschis si geamuri inchise si ii canta lady gaga in boxe si e fericita si se mai uita in retrovizore sa vada daca mai are ruj si e extrem de fericita ca asculta muzica si conduce. Ce faci? Pe aia nu o trezeste nici un concert rock care ar fi la geamul ei. Si spune-mi si mie cate accidente s-au intamplat din cauza masinilor vechi gen dacia 1300? La aia auzi doar motor si atat. Se aude perfect afara tot. Deci cate accidente au fost provocate de masini vechi? Asa ti-am spus. O masina noua, cu geamuri inchise, soferul nu prea mai aude ce se intampla in jurul lui. Oricum se poate discuta la nesfarsit despre asta dar nu are rost aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand merg in trafic atat ca automobilist cat si ca motociclist sunt deranjat si de masini si de motociclete care folosesc faza lunga noaptea si mai ales ziua ... nu stiu de ce ziua sunt mult mai deranjat de faza lunga ... automat am o prejudecata referitoare la sanatatea mintala a soferului respectiv

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
inainte sa vorbesti, citeste naibii legea:

 

 

v-ati trezit toti experti!

 

legea scrie clar. politista mi-a dat amenda si puncte in baza legii asteia. conform legii de care habar n-ai, trebuia sa-mi dea cel mult un avertisment, eu depasind doar cu 6km/h limita pe drum.

e clar ca ea n-a stiut cat e limita pe drumul ala.

acuma, inapoi la cotet

 

 

bai tataie du te si culca te ai voie cu viteza legala plus 15 km ...

 

Inapoi la cotet sa treceti voi si mai ganditi-va la consecinte. Nu vorbeam de litera legii ci de spiritul ei. Ca intr-un clip francez cu un motociclist care trece pe galben "ai trecut puutin pe galben"; pe urma mergea cu viteza "mergi cu puuutina viteza"; pe urma in fundul unei masini "mergi puuutin cam aproape de masina"; si masina franeaza "esti puuutin mort". Asa si voi: "Am depasit puuuutin viteza". Asfalt uscat si mult noroc ca o sa aveti nevoie !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupui gresit. Ti-e foarte usor sa scuipi cuvinte...

Sa-ti mai zic ceva: am fost sa ma interesez la politia rutiera (Cj) despre aspectele astea. Doar noaptea te ia in vizor daca mergi cu faza lunga, ziua nu are cum sa te plangi ca te orbesc, pentru ca lumina zilei e mai puternica decat acel far , sau ai o fotofobie....

Pentru toba te poate agata doar daca e control ARR, altfel politistul nu are nici o dovada solida pe baza careia sa iti dea amenda.

Si daca e asa de gresit ceea ce fac eu, ce mijloc mai bun crezi ca exista pentru a ma face sigur ca sunt vazut si de cei mai adormiti si neatenti ? Fii constructiv.

 

sa-ti zic si eu ceva.

daca e ilegal, e ilegal!

si gata.

cum e ilegal la auto sa mergi cu proiectoarele de ceata fara sa fie ceata, cum e ilegal sa depasesti viteza cu peste 10km/h viteza max admisa, cum e ilegal sa circuli unde accesul este interzis, cum e ilegal sa vorbesti la telefon fara casca si microfon, cum e ilegal sa n-ai casca sau centura de siguranta la masina. ilegal.

 

e ilegal si (ma) deranjezi.

poate tu nu esti deranjat ca ai creierii mai sus decat ii am eu cand merg cu masina.

apoi, daca e innorat, ce faci? e zi sau nu? pe ce criteriu folosesti sau nu lumina de drum?

cand treci la lumina de intalnire? la ora 6? sau la ora 9? pe ce criteriu? cand "crezi" tu?

am spus, ma deranjeaza si am trimis pana cum 2 sesizari la politie pe chestia asta. ca politia nu face nimic nu ma mira. sunt in patria nesimtirii.

 

la potia rutiera ai intrebat un ambliop. exact ca idioata care mi-a dat mie amenda nu stia legea. daca n-o stie nici n-o aplica.

 

nici nu ma astept sa-ti schimbi atitudinea, nu cred in minuni, insa sa stiti ca atunci cand folositi faza de drum in apropierea unui alt vehicul SUNTETI IN ILEGALITATE.

 

 

 

Inapoi la cotet sa treceti voi si mai ganditi-va la consecinte. Nu vorbeam de litera legii ci de spiritul ei. Ca intr-un clip francez cu un motociclist care trece pe galben "ai trecut puutin pe galben"; pe urma mergea cu viteza "mergi cu puuutina viteza"; pe urma in fundul unei masini "mergi puuutin cam aproape de masina"; si masina franeaza "esti puuutin mort". Asa si voi: "Am depasit puuuutin viteza". Asfalt uscat si mult noroc ca o sa aveti nevoie !!

 

copile, te-ai trezit si tu vorbind si ce ti-ai zis? ia sa-mi astern eu gandurile aici bah frate, sa i-o trag lu tsunami.

 

da, consecinte. eram intre miercurea sibiului si sibiu. ai fost vreodata p-acolo?

practic nu ma uitam la vitezometru, dar ai portiuni in care ii poti da si 200 fara probleme, vizibilitate peste 5-6km, asfalt de buna calitate, nici trafic nu prea era. eu, ma bucuram de drum.

si m-a tras pe dreapta.

am fost si pe moment suparat, ca nu eu prezentam nici un pericol pentru traficul ala. ca apoi sa aflu ca idioata care mi-a scris hartia nici nu stia care era legea.

practic am fost suparat ca in loc sa previna accidentele fac pandarie sa-si faca planul. nu-i nimic, am hartia, o sa-i fac o plangere si s-o trimita naibii la pregatire.

 

te trimit si pe tine la pregatire. stai si (mai) citeste inainte sa iei cuvantuo despre legi. m\ai ales ca ai de unde lua metrialul.

 

da, de noroc ai nevoie cand iesi din casa. dar asta si pentru ca politistii in loc sa-si faca datoria stau ca pandarii sa ma prinda pe mine ca depasesc cu 6km/h viteza in conditii ideale. stau 2 ore, isi fac planul, apoi se duc la o ciorba de burta si gata. ei au salvat accidentele din romania. dupa ce mi-au dat mie amenda n-a mai fost nici un accident din cauza vitezei excesive!

cum ar fi sa merg cu 110km/h in conditii de polei? ca e legal nu? tu asa ai face, nu?

nu! atunci trebuie sa "adaptezi" viteza! cand e insa ideal trebuie sa nu mai fi atent la drum si sa verifici la fiecare 5 secunde vitezometrul, aia e in spiritul sigurantei rutiere

maturizati-va

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk

Omule, cum altfel vrei sa-i prinda pe vitezomani decat prin panda ? Pisica cu clopotei nu prinde soareci ... in locul lor faceam panda in trafic, cu masini civile si fara insemne ... as salta tot ce scrie Rossi pe el care depaseste viteza legala, tot ce scrie cocalar cu bmw care depaseste pe linie continua sau care trece pe rosu "ca nu venea nimic" si restul de idioti care se sterg la fund cu legea. Lege care buna, proasta, asa cum e, e facuta cu un scop: de-a ne proteja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, cum altfel vrei sa-i prinda pe vitezomani decat prin panda ? Pisica cu clopotei nu prinde soareci ... in locul lor faceam panda in trafic, cu masini civile si fara insemne ... as salta tot ce scrie Rossi pe el care depaseste viteza legala, tot ce scrie cocalar cu bmw care depaseste pe linie continua sau care trece pe rosu "ca nu venea nimic" si restul de idioti care se sterg la fund cu legea. Lege care buna, proasta, asa cum e, e facuta cu un scop: de-a ne proteja.

 

 

ma man,

problema nu e ca m-a oprit. putea sa-mi zica:

"bah strambule, mergi si tu dracu mai incet ca uite, te opresc eu si pierzi 10 minute sa-ti scriu un avertisment"

nu sa jubileze ca l-a prins pe rossi. merg si cu 200 unde am voie si unde CRED EU ca se poate, dar o fac in siguranta.

 

exact, punctat corect, la cei care se sterg cu legea la fund, unde nu-i cazul meu. da, legea trebuie sa fie facuta pentru a (ne) proteja, politia insa in romania, actioneaza in alt spirit. sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, cum altfel vrei sa-i prinda pe vitezomani decat prin panda ? Pisica cu clopotei nu prinde soareci ... in locul lor faceam panda in trafic, cu masini civile si fara insemne ... as salta tot ce scrie Rossi pe el care depaseste viteza legala, tot ce scrie cocalar cu bmw care depaseste pe linie continua sau care trece pe rosu "ca nu venea nimic" si restul de idioti care se sterg la fund cu legea. Lege care buna, proasta, asa cum e, e facuta cu un scop: de-a ne proteja.

daca t u astepti protectie de la politie ...................................................si de care lege vb.de aia a banului ca alta nu se mai aplica cu succes prin RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si maine, cateva sute de bikeri or sa bage gaz hotarat, prin orase localitati etx. ruleta ruseasca!!

 

in alte tari ( Germania, Franta...) scoala auto-moto costa bani grei! in Franta cam 2 mii! daca ai pierdut punctele , permis anulat.,..scoti iar bani! daca nu iei examenul din prima, a 2 oara te costa sute de euro numai sa te prezinti la examen....!

 

amenzile sunt mari! daca te arde cu 150 euro, plangi 2 saptamani. ...

 

deci, si nemtii , francezi..tot cu " bata " au fost educati! ei merg incet si nu incalca legea fiindca le tremura funduletul sa nu ia o amenda babana..! am luat in USA 3 amezi de parcare, am bagat moto in garaj si nu am mai scos o 2 luni! cu 300 de $ mancam toata luna! de atunci sunt HYPER ATENT inainte sa fac orice manevra...

 

in concluzie, daca acest baiat stia ca 150km/ oras = 500$ amenda + 10 zile la parnaie + permis anulat 2 ani, poate ca acum era in viata! idem si ptr soferul de tir!

 

unde nu se aplica legea = HAOS, ANARHIE....si iata rezultatele.

 

R. I P.

 

tu ai dreptate, doar pe jumatate. Ii mai aud pe politicieni pe la tv : " C-asa e-n franta.. germania.." - " Hai sa adoptam sistemul fracez..ca e bun". Da, dar nu asa. Adica Franta, Germania, Italia.. pana sa fi luat masurile astea, au pus la punct infrastructura. Ei au autostrazi care se intersecteaza cu autostrazi, ei circula intre 2 puncte importante pe autostrada, in schimb, la noi circuli pe k-kt-urile de DN-uri care se intersecteaza cu drumuri comunale, judetene , fara separatoare intre sensuri, cu treceri de pietoni haotice, cu sute si sute de localitati.La noi cele 2 puncte deosebit de importante sunt Turda si Gilau (42 km de autostrada).  Ei au si circuite, unde se pot da legal, cu ce viteza vor, liniute, curse..etc. . Ro, inca e tara in care gasesti carute pe drum, gasesti animale, gasesti multe gropi, gasesti linii continue unde n-ar trebui. Din lipsa parcarilor stationarea se face pe banda de urgenta ( E 85, de ex.). exemplu), comertul stradal e-n floare (cotorca parca). Normal, cand ai 300+ km de facut, te epuizezi fizic, zeci si zeci de localitati, cu limitare de viteza. Evident, ca ala care are de mers mult, in secolul vitezei, refuleaza si incearca sa recupereze timpul pierdut in localitati, depasind viteza legala. In teorie, toti gandesc la fel : asa nu ! numai ca in practica, treburile se schimba, cand sunt mii si mii de romani, mai albi sau mai colorati, care si-au luat permisele pe spaga ori corect, dar care se gandesc numai la ei. Deci sistemul e prost. Ofera tu ca stat posibilitatea cetatenilor sa circule, creaza infrastructura, apoi legifereaza si adopta un alt cod rutier, mai dur. Ideea e, "nu-l amenda pe om ca n-a parcat regulamentar, daca tu stat, nu-i faci locuri de parcare". Uite..brandul lu' udrea.. 900 de mii de euro ( orice turist ce are calculator se intereseaza singur, pe net, forum-uri, afla ce si cum, nu ca-i frunza frumoasa si ca exploreaza el carpatii). Cu 900.000..se puteau face ceva diguri, se putea face vreo campanie care sa atraga atentia soferilor cu priv. la motociclisti ( publicitate tv..etc). CNA-ul, decat sa-mi zica : "consumul de sare, zahar.." toata ziua..mai bine baga 2-ua d'astea pe zi : " In ro, mor x motociclisti anual din cauza neatentiei soferilor", ori  "Viteza face victime..", etc..  Si toti vor muri degeaba, ca toti baietii care au fost la putere, gasesc orice altceva mai bun de facut decat sa aiba grija si de traficul rutier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai dreptate, doar pe jumatate. Ii mai aud pe politicieni pe la tv : " C-asa e-n franta.. germania.." - " Hai sa adoptam sistemul fracez..ca e bun". Da, dar nu asa. Adica Franta, Germania, Italia.. pana sa fi luat masurile astea, au pus la punct infrastructura. Ei au autostrazi care se intersecteaza cu autostrazi, ei circula intre 2 puncte importante pe autostrada, in schimb, la noi circuli pe k-kt-urile de DN-uri care se intersecteaza cu drumuri comunale, judetene , fara separatoare intre sensuri, cu treceri de pietoni haotice, cu sute si sute de localitati.La noi cele 2 puncte deosebit de importante sunt Turda si Gilau (42 km de autostrada).  Ei au si circuite, unde se pot da legal, cu ce viteza vor, liniute, curse..etc. . Ro, inca e tara in care gasesti carute pe drum, gasesti animale, gasesti multe gropi, gasesti linii continue unde n-ar trebui. Din lipsa parcarilor stationarea se face pe banda de urgenta ( E 85, de ex.). exemplu), comertul stradal e-n floare (cotorca parca). Normal, cand ai 300+ km de facut, te epuizezi fizic, zeci si zeci de localitati, cu limitare de viteza. Evident, ca ala care are de mers mult, in secolul vitezei, refuleaza si incearca sa recupereze timpul pierdut in localitati, depasind viteza legala. In teorie, toti gandesc la fel : asa nu ! numai ca in practica, treburile se schimba, cand sunt mii si mii de romani, mai albi sau mai colorati, care si-au luat permisele pe spaga ori corect, dar care se gandesc numai la ei. Deci sistemul e prost. Ofera tu ca stat posibilitatea cetatenilor sa circule, creaza infrastructura, apoi legifereaza si adopta un alt cod rutier, mai dur. Ideea e, "nu-l amenda pe om ca n-a parcat regulamentar, daca tu stat, nu-i faci locuri de parcare". Uite..brandul lu' udrea.. 900 de mii de euro ( orice turist ce are calculator se intereseaza singur, pe net, forum-uri, afla ce si cum, nu ca-i frunza frumoasa si ca exploreaza el carpatii). Cu 900.000..se puteau face ceva diguri, se putea face vreo campanie care sa atraga atentia soferilor cu priv. la motociclisti ( publicitate tv..etc). CNA-ul, decat sa-mi zica : "consumul de sare, zahar.." toata ziua..mai bine baga 2-ua d'astea pe zi : " In ro, mor x motociclisti anual din cauza neatentiei soferilor", ori  "Viteza face victime..", etc..  Si toti vor muri degeaba, ca toti baietii care au fost la putere, gasesc orice altceva mai bun de facut decat sa aiba grija si de traficul rutier

 

:)

 

Ai pus punctul pe i, fara infrastructura nu se poate remedia problema si mergem din rau in mai rau. Creste numarul de autovehicule, de autoutilitare, deja nu mai ai loc pe sosele de camioane, dube, TIR-uri. De asemenea creste numarul posesorilor de permise auto..

 

In concluzie interventia de pe alt site a unui anonim la adresa accidentului in discutie mi se pare foarte relevanta la situatia noastra, a tuturor, pe strazile din romania:

 

asta e soarta motociclistilor! (ma rog. . . a 98% din ei) mai devreme sau mai tarziu isi intalnesc destinul! asa. . . ca ideie. sa nu te astepti vreodata motociclistule sa fii protejat de ceilalti! daca nu te aperi singur si nu ai grija te tine. . . PA!

 

PS. Daca ti-ai luat motor sa faci senzatie este si asta un mod de a-ti atinge scopul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti zic si eu ceva.

daca e ilegal, e ilegal!

si gata.

cum e ilegal la auto sa mergi cu proiectoarele de ceata fara sa fie ceata, cum e ilegal sa depasesti viteza cu peste 10km/h viteza max admisa, cum e ilegal sa circuli unde accesul este interzis, cum e ilegal sa vorbesti la telefon fara casca si microfon, cum e ilegal sa n-ai casca sau centura de siguranta la masina. ilegal.

 

e ilegal si (ma) deranjezi.

poate tu nu esti deranjat ca ai creierii mai sus decat ii am eu cand merg cu masina.

apoi, daca e innorat, ce faci? e zi sau nu? pe ce criteriu folosesti sau nu lumina de drum?

cand treci la lumina de intalnire? la ora 6? sau la ora 9? pe ce criteriu? cand "crezi" tu?

am spus, ma deranjeaza si am trimis pana cum 2 sesizari la politie pe chestia asta. ca politia nu face nimic nu ma mira. sunt in patria nesimtirii.

 

la potia rutiera ai intrebat un ambliop. exact ca idioata care mi-a dat mie amenda nu stia legea. daca n-o stie nici n-o aplica.

 

nici nu ma astept sa-ti schimbi atitudinea, nu cred in minuni, insa sa stiti ca atunci cand folositi faza de drum in apropierea unui alt vehicul SUNTETI IN ILEGALITATE.

 

Am tot urmarit cum o dati cu ilegalitate deranjare bla bla bla, referitor la faza lunga ziua, sincer pe mine unu , si sunt mai mult decat convins ca multi au aceeasi parere, ma doare fix in plua ca e ilegal sa merg cu faza lunga ziua sau ca te deranjeaza pe tine sau pe mai stiu eu cine, FIX IN PLUA daca asta imi salveaza viata macar O DATA e de ajuns, da e o ilegalitate si.... Si ce... Daca mi-a salvat viata who the f..k cares?

Ps. Ma refer strict la faza asta, nu incepe sa dai exemple de 2 lei ca acuma incalci nu stiu ce si nu stiu ca sa iti salvezi pielea, ma refer strict la faza lunga pe timp de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am tot urmarit cum o dati cu ilegalitate deranjare bla bla bla, referitor la faza lunga ziua, sincer pe mine unu , si sunt mai mult decat convins ca multi au aceeasi parere, ma doare fix in plua ca e ilegal sa merg cu faza lunga ziua sau ca te deranjeaza pe tine sau pe mai stiu eu cine, FIX IN PLUA daca asta imi salveaza viata macar O DATA e de ajuns, da e o ilegalitate si.... Si ce... Daca mi-a salvat viata who the f..k cares?

Ps. Ma refer strict la faza asta, nu incepe sa dai exemple de 2 lei ca acuma incalci nu stiu ce si nu stiu ca sa iti salvezi pielea, ma refer strict la faza lunga pe timp de zi.

PERFECT DE ACORD! exact la fel gandesc si eu...si ma doare fix in umbra spatelui ca e ilegal sa mergi cu faza lunga ziua, atata timp ca poate face diferenta intre a ajunge acasa si a ajunge la spital sau chiar mai rau

 

RIP pt baiat...pacat... :)

Editat de KristaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...