Sari la conținut

Accident mortal Bacau - Valea Budului - 31.07.2010


CIUP
 Share

Postări Recomandate

se pare ca mersul cu motoreta in Ro, a devenit ca un teatru de razboi din Iraq ori Afganistan, asteptand dintr-un moment intr-altul, ca o bomba artizanala ori un kamikaze sa te faca praf. Atitudinea romanilor, este ca cea a unor soldati : " kill the fuckin' iraqies ", adica apartententa la un anumit fenomen, hobby, mijloc de transport- starneste ura. Nu conteaza ca x de pe motor este tot om ca si el, ci deranjeaza, fiind etichetat : vitezist, teribilist, jmecher, donator de organe. Chiar si cand n-are nicio vina, motociclistul e luat la p*** : avea viteza ! Sa mori tu, c-aveai radar in c*r. La fel de teribilist a fost si saracul Tibi de la Pod Otopeni, la fel au fost si cei 2 unguri veniti in Ro, sa exploreze gradina carpatica, pe doua trotinete, in cautarea indicatoarelor 3D. Daca intrebi, unul din 10 romani ce parerea are despre motociclete/motociclisti, ~8 iti vor raspunde : sunt periculoase, asa ceva nu!, sunt galagioase si nu pot dormi, muste care se lipesc pe parbriz si le strivesti de nu se vad sau se bucura cand aud ca mai moare cineva. Din cei 8, niciunul nu s-a urcat in viata lui pe asa ceva. Cele mai multe comentarii de pe site-uri, referitoare la motociclisti implicati in accident sunt negative si se poate simti indarjirea . Indiferent cu ce iesi pe sosele, auto/moto/bicicleta/pieton -poti fi tinta unui accident, in care poti muri sau poti ramane invalid. Intr-o tara in care predomina manelismul, tigania, presedintele isi face campanie electorala pe manele si hahaieli, e normal ceea ce se intampla. Intr-o tara in care medicii buni pleaca, risti oricand sa ajungi la un spital si sa-ti fie amputat vreun membru ori sa mori ca prostul de la un fapt banal. Politicienii dorm linistiti iar romanii mor de foame, ca nu-s in stare nici sa protesteze decat 2-3 ore cat au autorizatie, cantand pinguinul si tzopaind ca gastele in asteptarea bonului fiscal a lu' Boc, sa-l preschimbe in ban. " Da da..." cum ziceau Parazitii...... Si..ce asteptam sa se schimbe ? Cand ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

RIP.

 

Presupun ca scopul sectiunii "Accidente" e sa invatam din greselile altora. Dumnezeu sa-l odihneasca si sper ca fiecare a invatat ceva din acest accident groaznic! Circulati prudent, paranoic si imaginati-va tot timpul ca sunteti invizibili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja e prea de tot...parca sunt mai multe accidente si mai grave decat anul trecut. soferii astia in loc sa inceapa sa se obisnuiasca cu motoarele in trafic, parca mai rau le ignora. Dumnezeu sa-l odihneasca...cand ma gandesc ca era cam de varsta mea. are dreptate Blam.

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja e prea de tot...parca sunt mai multe accidente si mai grave decat anul trecut. soferii astia in loc sa inceapa sa se obisnuiasca cu motoarele in trafic, parca mai rau le ignora. Dumnezeu sa-l odihneasca...cand ma gandesc ca era cam de varsta mea. are dreptate Blam.

In primul rand DUMNEZEU SA-L IERTE!!!..Si in al doilea rand vorbind din perspectiva unui sofer sa stii ca e foarte greu cu cei care se cred regii soselelor pe motoare...Am scapat la mustata de vreo 2 ori din cauza unor teribilisti pe motoare si eram cam in acelasi caz ca cel de aici....Adica incadrat pe mijlocul drumului cu semnal sa fac stanga,si in spatele meu asteptau vreo 5-6 masini ca era o singura banda si nu aveau pe unde sa depaseasca si din fata tot veneau ca nu ma puteam baga....Nu stiu ce mi-a venit sa ma uit in oglinda stanga exact cand sa fac stanga si nu am vazut decat o fractiune de secunda cum trece unu cu o "vitezana" cu vreo 120-150 km/h peste axul drumului si dus a fost.....Daca in momentul ala nu ma uitam si viram stanga legal se intampla exact la fel ca aici....Si eu ma bag cu motorul in depasiri din astea da dau claxoane,flashuri sau turez in continu mai tare sa ma vada sau sa ma auda omu de la volan.Si in nici un caz cu 100 si ceva la ora.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand DUMNEZEU SA-L IERTE!!!..Si in al doilea rand vorbind din perspectiva unui sofer sa stii ca e foarte greu cu cei care se cred regii soselelor pe motoare...Am scapat la mustata de vreo 2 ori din cauza unor teribilisti pe motoare si eram cam in acelasi caz ca cel de aici....Adica incadrat pe mijlocul drumului cu semnal sa fac stanga,si in spatele meu asteptau vreo 5-6 masini ca era o singura banda si nu aveau pe unde sa depaseasca si din fata tot veneau ca nu ma puteam baga....Nu stiu ce mi-a venit sa ma uit in oglinda stanga exact cand sa fac stanga si nu am vazut decat o fractiune de secunda cum trece unu cu o "vitezana" cu vreo 120-150 km/h peste axul drumului si dus a fost.....Daca in momentul ala nu ma uitam si viram stanga legal se intampla exact la fel ca aici....Si eu ma bag cu motorul in depasiri din astea da dau claxoane,flashuri sau turez in continu mai tare sa ma vada sau sa ma auda omu de la volan.Si in nici un caz cu 100 si ceva la ora.....

NU NE INTERESEAZA PAREREA TA!!Stii cam cati de-alde tine am intalnit?Care se dau o data cu poponeata de pamant si nu le mai trebuie motociclete?Sa stii si tu pt cultura ta generala ca omul era as la volan,chiar am fost si colegi de servici o perioada buna de timp.Biataul asta avea mai multi kilometri facuti cu spatele fata de cati ai acumulat tu toata viata,crede-ma pe cuvant!De ce nu-ti vezi tu de mobra ta cu 50 km/h si nu-i lasi pe altii in pace?Din pacate el nu mai poate auzi nici o judecata acum.....Multi au patit-o si multi o vor mai pati,depinde doar cata minte are fiecare intr-un anumit moment.......Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Nu stiu ce mi-a venit sa ma uit in oglinda stanga exact cand sa fac stanga....Daca in momentul ala nu ma uitam si viram stanga ???legal??? se intampla exact la fel ca aici....

 

 

sa-nteleg ca atunci cand faci stanga tu te uiti in oglinga numai daca-ti "vine-a te uita"? wtf??? obisnuiti-va-n pana mea sa va uitati concomitent, lucrati la distributiva aia.

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand la ce se vb mai sus cand schimbi directia de mers ca o iei pe o ulita ca intri in curte la stanga in primul rand te asiguri din spate deoarece atata timp cat ai linie discontinua si poti depasi si ai semnalizat inaintea celui din fata ta care vrea sa vireze stanga ai tot dreptul sa il depasesti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal nu are de ce sa se uite in oglinda daca el a semnalizat stinga. Tu daca vrei sa-l depasesti, esti obligat sa-l depasesti prin partea dreapta. ;)

adica sa-nteleg ca legal tre' sa dai semnal de la 150 afara/50 in (parca), sa te-ncadrezi, sa acorzi prioritate celor ce vin din fata, dupa care sa executi manevra nu?

 

indiferent de lege, obisnuiti-va bro sa va uitati in oglinzile alea concomitent cu manevra, un ochi in oglinda (da nu-n aia de pe mijloc) si unu prin parbriz. d'aia nu se vad motociclistii, indiferent cei care circula cu viteza, faza scurta sau zboara, ca nu se uita lumea dupa ei. (punct). uita-te, uita-te si dup'aia mai uita-te odata ziceau unii intr-un spot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest iar rezultatul a fost negativ Âşi a fost condus la Spitalul Județean Bacău unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

 

WTF ? Dupa lege, stiam ca se conduce la spital pentru stabilirea alcoolemiei doar daca procentul din aerul expirat depaseste 0,4. Cum naiba sa fie rezultatul negativ la etilotest daca pe sofer l-au condus la spital ? Ceva pute aici (nu alcoolul) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand DUMNEZEU SA-L IERTE!!!..Si in al doilea rand vorbind din perspectiva unui sofer sa stii ca e foarte greu cu cei care se cred regii soselelor pe motoare...Am scapat la mustata de vreo 2 ori din cauza unor teribilisti pe motoare si eram cam in acelasi caz ca cel de aici....Adica incadrat pe mijlocul drumului cu semnal sa fac stanga,si in spatele meu asteptau vreo 5-6 masini ca era o singura banda si nu aveau pe unde sa depaseasca si din fata tot veneau ca nu ma puteam baga....Nu stiu ce mi-a venit sa ma uit in oglinda stanga exact cand sa fac stanga si nu am vazut decat o fractiune de secunda cum trece unu cu o "vitezana" cu vreo 120-150 km/h peste axul drumului si dus a fost.....Daca in momentul ala nu ma uitam si viram stanga legal se intampla exact la fel ca aici....Si eu ma bag cu motorul in depasiri din astea da dau claxoane,flashuri sau turez in continu mai tare sa ma vada sau sa ma auda omu de la volan.Si in nici un caz cu 100 si ceva la ora.....

 

Stiu ce vrei sa spui,te inteleg,sunt sofer de mai mult timp decat sunt motociclist...dar deja mi-a intrat in reflex sa ma uit in oglinzi foarte des chiar si atunci cand stiu CLAR ca o masina nu are cum sa treaca pe langa mine, dar stiu ca un motociclist ar putea trece , legal,sau nu,vezi cazul de fata in care este de discutat daca putea sa depaseasca coloana,nu putea, daca trebuia sa se asigure soferul masinii,daca nu treabuia...oricum sunt doar vorbe, nimic nu-l mai poate aduce inapoi pe motorist.

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS... vorbesti degeaba. Sunt unii, din ce in ce mai multi, care cred ca legea e asa.. facultativa. Din moment ce ala era stationat, incadrat si cu semnal pt viraj stanga, motociclistul nu avea ce cauta in depasire pe partea stanga. Punct. Va convine sau nu, a gasit ce a cautat. Prea o tot dati inainte cu faptul ca soferii trebuie sa se asigure de o suta de mii de ori inainte de a efectua o manevra. Dar voi de cate ori trebuie sa va asigurati inainte de a depasi o colana? A, niciodata. Voi sunteti superman-ii soselelor si aveti voie sa faceti ce va taie capul. Doar conservarii sunt nenorocitii care trebuie sa respecte lege. Voi nu. Pentru voi e la alegere. Pai cand o sa invatati ca legea-i pt toti, inclusiv pentru voi, atunci n-o sa mai muriti pe capete. Pana atunci faceti cum credeti.... mai aruncam si noi cu trandafiri pe-aici ... ca-s moca si nu dam bani pe ei...

 

Pt incepatorii care mai intra pe aici. Cititi postul lui SSSS de mai sus. Nu procedati la depasiri aiurea ca riscati sa primiti trandafiri.

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nevoia de adrenalina ucide . eu cand merg normal cu xx cu viteze cuprinse intre 150-180 cu depasiri corecte cu gandul la plimbare nu mi se intampla nimic si franez indiferent de ce imi iese in fata dar cand ies sa-i dau tare pe accelerari si cu aceleasi viteze 150-180-max 230 dar fac depasiri la limita atunci observ ca nu prea mai pot evita multe pt ca trec razant de celelalte masini care oricum nu ma vad si stiu treaba asta ca doar sunt si sofer dar am avut noroc pana acum. am avut parte de situatie identica in comuna magura pe linie dreapta 5 masini care aveau 65kmh si eu am semnalizat sa le depasesc cu mult timp inainte sa ajung in depasirea lor si aveam in jur de 90-100kmh si dupa ce am depasit pe prima dintre ele cel care era in fata coloanei de 5 a semnalizat si mi-a taiat fata. am franat in limita orcarui pericol pt ca aveam 100kmh dar daca faceam acelasi lucru cu 160-170kmh cand merg pe adrenalin mode? mai scapam?

 

r.i.p pacat ca si-a ales gresit ziua sa ii dai tare ca la urma urmei toti ii dam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS... vorbesti degeaba. Sunt unii, din ce in ce mai multi, care cred ca legea e asa.. facultativa. Din moment ce ala era stationat, incadrat si cu semnal pt viraj stanga, motociclistul nu avea ce cauta in depasire pe partea stanga. Punct. Va convine sau nu, a gasit ce a cautat. Prea o tot dati inainte cu faptul ca soferii trebuie sa se asigure de o suta de mii de ori inainte de a efectua o manevra. Dar voi de cate ori trebuie sa va asigurati inainte de a depasi o colana? A, niciodata. Voi sunteti superman-ii soselelor si aveti voie sa faceti ce va taie capul. Doar conservarii sunt nenorocitii care trebuie sa respecte lege. Voi nu. Pentru voi e la alegere. Pai cand o sa invatati ca legea-i pt toti, inclusiv pentru voi, atunci n-o sa mai muriti pe capete. Pana atunci faceti cum credeti.... mai aruncam si noi cu trandafiri pe-aici ... ca-s moca si nu dam bani pe ei...

 

Pt incepatorii care mai intra pe aici. Cititi postul lui SSSS de mai sus. Nu procedati la depasiri aiurea ca riscati sa primiti trandafiri.

 

This is a very very very good post!!!

Cititi oameni buni si invatati!

Mortu din groapa nu-l mai scoala nimeni cu "moarte conservarilor" si trandafirasi.

Legea e facuta sa te scape de moarte si accidente, dar unii o considera facultativa - rezulta ca si viata lor e facultativa..

 

Ganditi-va asa: cam cati mor daca un sofer de tir intra intr-o intersectie aglomerata pe culoarea rosie? Pentru ca lui i se pare "facultativa" regula asta cu rosu verde galben.. ?

 

VITEZA UCIDE! PROSTIA UCIDE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Dupa care "lege" stiai tu ca te duce la spital doar daca ai +0,4 la aparat?

Se pare ca nu prea stapinesti prevederile Regulamentului:

Art. 187. Conducatorii de vehicule sau de animale implicati în accidente de circulatie din care a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane sunt obligati sa se supuna recoltarii probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei sau, dupa caz, a consumului de substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora.

 

 

Multumesc de precizare, am mai uitat si eu amanuntele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de "experienta" baiatului care avea mai multi km cu spatele decit au multi de aici cu fata, s-a vazut clar lucrul asta. ;)

 

Mersul cu spatele prea multi chilometri dauneaza grav sanatatii. Oricum, "clasic" (aka pattern, in engleza) postul lui Doctoru' Vlad. Personal as dori sa existe cat mai putini asi ai volanului pe drumurile Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...