Sari la conținut

Consum mare, ceas benzina indika eronat


Postări Recomandate

Helg detinatori de katane gsx600f : la drum intins kum fak sa obtine konsumul cel mai mik, ku ce viteza se merge ?in ce treapta? Kate turatii? Ceasul de benzi .nu imi indika bine ce pozitie trebuif sa aibe tija de la plutitor ?inainte, lateral in spate am mai probat ku el orientat katre innainte am probat si ku altul tot naÂşpa indika cei de vina??,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru consum minim de benzina trebuie sa mergi cat mai mult cu ultima treapta de viteza, sa nu-l turezi prea tare( dar nici sa mergi subturat), sa accelerezi cat mai lin, sa nu mergi repede, sa nu ai pasager sau bagaje, sa fii cat mai usor, sa te bata vantu din spate, sa mergi la vale etc...

 

Pt motorul tau eu as incerca sa schimb vitezele la maxim 3500 rpm iar ca viteza de croaziera optimul cred ca ar fi undeva intre 70 si 100km/h. Cu stilul asta de mers , fara pasager si in afara orasului ar trebui sa scoti lejer un consum sub 5% , daca nu-ti iese asa ai ceva probleme cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Necunoasterea limbii romane iti ingreuneaza deplasarea si ti creste consumul.. Serios.

am cerut sfaturi pentru motocicleta nu despre gramatica, daca vroiam de limba romana cautam o profesoara nu motociclisti...mersi celor care inteleg limba romana a mea ...butonata de pe telefon

Mesaj completat

am cerut sfaturi pentru motocicleta nu despre gramatica, daca vroiam de limba romana cautam o profesoara nu motociclisti...mersi celor care inteleg limba romana a mea ...butonata de pe telefon

am intrebat ideea pt. Consum pentru ca ultima oara mers constant cu 80 -100 ultima treapta a-6-a consumu mi-a fost 10 % kam de speriat...

Mesaj completat

am cerut sfaturi pentru motocicleta nu despre gramatica, daca vroiam de limba romana cautam o profesoara nu motociclisti...mersi celor care inteleg limba romana a mea ...butonata de pe telefon

Mesaj completat

 

am intrebat ideea pt. Consum pentru ca ultima oara mers constant cu 80 -100 ultima treapta a-6-a consumu mi-a fost 10 % kam de speriat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io si altii am inteles.... :baldy:

 

cam prea mare consumul...nu pierde benzina?

 

poate fi de la filtru de aer infundat,cui de dozaj si jigleru in care intra uzate,uzura mare motor sau pinioanele motor/roata prost alese(de la alt model/moto)

tot la fel poate fi si din cauza bujiilor nestrinse,mers in 3 cilindri...(cazuri intilnite)

 

stiu ca Banditu cam consuma dar nici asa...gsxf-u' are acelasi motor ,nu?

 

cam 5 mii de roate tre sa ai la suta la ora...

Editat de ------
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei de vina??,

Nu stiu ce-i de vina, dar iti recomand sa-i dai foc. Iesi mai economic si folosesti mai putina benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io si altii am inteles.... :baldy:

 

cam prea mare consumul...nu pierde benzina?

 

poate fi de la filtru de aer infundat,cui de dozaj si jigleru in care intra uzate,uzura mare motor sau pinioanele motor/roata prost alese(de la alt model/moto)

tot la fel poate fi si din cauza bujiilor nestrinse,mers in 3 cilindri...(cazuri intilnite)

 

stiu ca Banditu cam consuma dar nici asa...gsxf-u' are acelasi motor ,nu?

 

cam 5 mii de roate tre sa ai la suta la ora...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a crescut in galati la piata

 

 

si voi toti desteptii de aici care sunteti varza,neste termenati in ale mecanicii,postati sa fie la gramada,sa-mi scrie,FRATE,"acolo"...SUPER MEMBRU...da nici dinala nu aveti.... sunteti din Bucuresti sau aveti legatura cu orasul ala plin de mizerie si prostie cit tine.Mai schimbati aerul sa va reveniti.

bagati amanunte utile nu trompetisme tip capitala....aaa...NU stiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si voi toti desteptii de aici care sunteti varza,neste termenati in ale mecanicii,postati sa fie la gramada,sa-mi scrie,FRATE,"acolo"...SUPER MEMBRU...da nici dinala nu aveti.... sunteti din Bucuresti sau aveti legatura cu orasul ala plin de mizerie si prostie cit tine.Mai schimbati aerul sa va reveniti.

bagati amanunte utile nu trompetisme tip capitala....aaa...NU stiti!

 

Uite ce spuneai tu intr-un alt post de-al tau:

 

"Cumpar roti de tula cu tot cu cauciucuri si camere daca se poate fara tamburii de frina...din cit am studiat eu..asa cita mecanica stiu(sunt varza) am observat k se pot desface de pe janta k altfel nu poti scoate camera."

 

Pentru cineva care nu stie sa deosebeasca pompa de motorina de cea de benzina (stii la ce ma refer), ar cam trebui sa faci "ciocul" mic. Nu ai de ce te supara pt. faptul ca initiatorul topicului a fost luat la perpulis - a vorbi si scrie corect e un mod de a arata respect si este o conditie "Sine qua non" care am intalnit-o pe toate forumurile.

Din note de 5 si 6 la Limba romana nu am iesit in generala iar daca un agramat ca mine poate scrie cat de cat corect, am pretentia ca si altii sa faca macar acelasi lucru.

Editat de Jorj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal tin turatia la jumate (intre 0 si zona rosie). Ex: Daca mobra intra pe rosu la 10.000 ture, in mers zi de zi incerc sa tin pe la 4-5000ture.

 

Nu incerca sa mergi subturat sa nu e bine pentru motor. Nici prea turat nu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana te obisnuiesti cu motoreta, schimbat viteze, forje, treburi, oricum o sa ai consumul mai mare.

si eu m-am speriat prima data cand am facut consumul... :baldy:

 

a vorbi si scrie corect e un mod de a arata respect si este o conditie "Sine qua non" care am intalnit-o pe toate forumurile.

Din note de 5 si 6 la Limba romana nu am iesit in generala iar daca un agramat ca mine poate scrie cat de cat corect, am pretentia ca si altii sa faca macar acelasi lucru.

Nu cred ca e o conditie asta cu scrisul corect... poate pe forumurile literare pe care stai tu.... cine intelege raspunde, cine nu intelege (sau se face ca nu intelege) poate sa mai rezolve niste rebus.

Iar aici e sectiunea service nu sectiunea gramatica; eu inteleg ca motociclistii au impresia despre motociclisti ca sunt cumva mai buni si mai inteligenti decat restul oamenilor, dar, asa cum sunt si tiristi analfabeti, asa exista si motociclisti care nu stiu sa scrie prea bine.

Daca nu-ti place, nu citi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e o conditie asta cu scrisul corect... poate pe forumurile literare pe care stai tu.... cine intelege raspunde, cine nu intelege (sau se face ca nu intelege) poate sa mai rezolve niste rebus.

Iar aici e sectiunea service nu sectiunea gramatica; eu inteleg ca motociclistii au impresia despre motociclisti ca sunt cumva mai buni si mai inteligenti decat restul oamenilor, dar, asa cum sunt si tiristi analfabeti, asa exista si motociclisti care nu stiu sa scrie prea bine.

Daca nu-ti place, nu citi.

 

Nimeni nu coditioneaza pe nimeni, e vorba pur si simplu de un minim de bun simt si de omenie. De ce sa chinui p altii sa mi descifreze debitatiile angramate? Forumul se bazeaza pe omenia membrilor: membrii dau sfaturi benevol, pe timpul lor, si primesc sfaturi pentru a impartasi cunostinte, a socializa. Asa merg lucurile, asta e scopul lui.

 

Apoi, regula simpla a comunicarii spune ca mesajul se transmite de la emitator la receptor, pe baza unui cod, a unui limbaj. Ori el nu si face decat sa ingreuneze scopul comunicarii: acela de a primi informatii, pt ca foloseste un limbaj propriu. In final, nu-si face decat rau, ca nu si rezolva problema. Ba mai mult, isi atrage tot felu de apelative.

 

E atat de simplu: sa scrie simplu, concis si la obiect, nu neaparat 100% corect. Da nici sa abereze in limba cocalara despre cum sa tractezi motorul cu nush ce marca de masina, etc, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mesajul se transmite de la emitator la receptor, pe baza unui cod, a unui limbaj. Ori el nu si face decat sa ingreuneze scopul comunicari

 

eu cred ca asta de-a deschis topicul a studiat mult "dubla intentie a limbajului si problema stilului", de tudor vianu, care dupa cum stim toti(?!?!) gaseste doua directii ale limbajului - tranzitivitate si reflexivitate. omul de aici foloseste un limbaj reflexiv ca sa ne arate noua ce artist e el, ce stie sa faca cu "k-ul", cum il pune el atat de frumos in cuvinte, ce sa mai, e poet, e mare, e geniu pustiu, retras dupa o cortina, de unde scoate capul si rage cateva ragaituri si se mira ca de ce nu il intelege lumea. mdeah, nu toti suntem artisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu coditioneaza pe nimeni, e vorba pur si simplu de un minim de bun simt si de omenie. De ce sa chinui p altii sa mi descifreze debitatiile angramate? Forumul se bazeaza pe omenia membrilor: membrii dau sfaturi benevol, pe timpul lor, si primesc sfaturi pentru a impartasi cunostinte, a socializa.

Atata timp cat nu ti se adreseaza nimeni in mod direct, nu inteleg de ce te simti asa revoltat.

Dupa cum am zis, raspunde cine intelege; daca pentru tine e un mare efort intelectual sa descifrezi niste propozitii cu greseli, nu te obliga nimeni sa raspunzi.

Nu mi se pare ca daca cineva nu stie sa scrie corect e vreun pacat capital sau vreo nesimtire. Unii au invatat mai mult, altii mai putin.

E ca si cum ai spune ca boschetarii sunt nesimtiti pentru ca nu isi iau haine noi cand ies pe strada.

 

Nici eu nu agreez k-urile si tot felul de prescurtari din astea, dar nici nu ma atac ca altii cand le vad.

 

Si in plus nu inteleg de ce moderatorii nu modereaza sectiunea asta... niste fecali... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, nu s revoltat. Am mai avut discutii asemanatoare si p alte forumuri si am ajuns la concluzia ca ce n a reusit profa lui de romana sa faca n 8 ani, n o sa fac eu in cateva posturi pe un forum. Nici in cazul lui, nici in cazul altora. Nici macar nu ma rog sa i bantuie n somn Pruteanu.

 

Incercam doar sa explic ca oricare forumist are de castigat daca face apel la gramatica de clasa a V-a si lasa la o parte stilul de mess sau de chat. Pentru ca baietii ii deschid posturile ca sa vada despre ce problema e vorba, poate chiar stiu care i rezolvarea - dar cand sa citeasca, isi impleticesc ochii prin excrementele verbale ale unui cocalar. S apoi fac mistouri de el, il apostrofeaza, ii dau cu tifla. S apoi autorul se supara, se da ranit, ca baietii nu s de treaba, ca el a cerut doar un sfat si uite ce a primit...

 

Nu i pierdere de timp?

Nu i lipsa de respect pentru unii chiar isi recitesc posturile inainte sa le puna pe forum?

 

Drept dovada ca nu s absurd sau habotnic, postarile mele au si ele greseli uzuale, iminente, dar nu s obositoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...konsumul cel mai mik, ku ce viteza se merge ?in ce treapta? Kate turatii?...

Adcd tg spudig clnspmpo uigd mdig, pmfod-tr cdpcrpcpirog, agmdigdzd mdr psli sr picd mdr sps rn tpig rndrntg ag d schrmbd tigdutd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca asta de-a deschis topicul a studiat mult "dubla intentie a limbajului si problema stilului", de tudor vianu, care dupa cum stim toti(?!?!) gaseste doua directii ale limbajului - tranzitivitate si reflexivitate. omul de aici foloseste un limbaj reflexiv ca sa ne arate noua ce artist e el, ce stie sa faca cu "k-ul", cum il pune el atat de frumos in cuvinte, ce sa mai, e poet, e mare, e geniu pustiu, retras dupa o cortina, de unde scoate capul si rage cateva ragaituri si se mira ca de ce nu il intelege lumea. mdeah, nu toti suntem artisti.

nu ma facut mama motociclist .... si nici gramatica ...curbele si mecanica se rozolva nu prea simplu, gramatica stim toti ,mecanica doar cei care au inteles ....iar daca am folosit nume de masini am facut-o in asa fel incat omu sa gaseasca o solutie si sa fie pe intelesul lui....nai capu mare dar it sta mintea lejer vad...de cand 2 e mai mic ca 3...nu uita avem tot 2 roti iar daca tu na-i facut decat sa citesti topicu fara sa-i zici omukui o idee cum sa-si rezolve dilema imi pare bine ca ma corectezi gramatic ... te las sa faci gramatica pe forum in care altii cer idei ,analfabeti si etc cum or fi sunt totusi pe 2 roti pe aceleasi strazi ...mai bine ai ajuta cu un sfat... desi incepator daca altul sa lovit de aceeasi problema am incercat sa explic pe intelesu fiecaruia indiferent de cultura care o are si tinand cont ca diferentza de la dacie la opel mai consta si in amperajjj gasesti si explicatia dc am specificat marca unei masini ...

Mesaj completat

Mah, nu s revoltat. Am mai avut discutii asemanatoare si p alte forumuri si am ajuns la concluzia ca ce n a reusit profa lui de romana sa faca n 8 ani, n o sa fac eu in cateva posturi pe un forum. Nici in cazul lui, nici in cazul altora. Nici macar nu ma rog sa i bantuie n somn Pruteanu.

 

Incercam doar sa explic ca oricare forumist are de castigat daca face apel la gramatica de clasa a V-a si lasa la o parte stilul de mess sau de chat. Pentru ca baietii ii deschid posturile ca sa vada despre ce problema e vorba, poate chiar stiu care i rezolvarea - dar cand sa citeasca, isi impleticesc ochii prin excrementele verbale ale unui cocalar. S apoi fac mistouri de el, il apostrofeaza, ii dau cu tifla. S apoi autorul se supara, se da ranit, ca baietii nu s de treaba, ca el a cerut doar un sfat si uite ce a primit...

 

Nu i pierdere de timp?

Nu i lipsa de respect pentru unii chiar isi recitesc posturile inainte sa le puna pe forum?

 

Drept dovada ca nu s absurd sau habotnic, postarile mele au si ele greseli uzuale, iminente, dar nu s obositoare.

va place extraordinar cuvantu de COCALAR...dar ma intreb in dex s-a uitat careva sa vedem daca-l regasim!? a fi motociclist nu inseamna sa asculti rock sa ai parul in ochi si plin de besini...suntem oameni pe 2 roti pot asculta manele. pot asculta populara.. pana la urma carei scopu forumului ! ? hai sa vedem carei cocalar care scrie corect gramatical asta e scopu....desi unii conduc motoare pe care eu nu as avea curaj sa merg si au ani buni de condus se fac respectati prin sfaturi nu prin vai da-i fok te ajunge mai putin si etc ... atatia bani am avut cu atatia defilez momentan nu toti ne nastem frati cu tiriac( mama sponsor) dintr-un (cuvant urat) de salariu poate tragem pe branci si pentru un (cuvant urat) e mobra veche numai sa nu renuntam la sportu asta la placerea ce ti-o ofera ,la libertatea lui........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Metoxil, stai jos - 4, n-ai inteles nimic.

@Panterra - daca scriai OK de la inceput toata polologhia n-ar fi existat.

 

Asta cu scrisul corect tine pana la urma de POLITETE.

Dar pe unii nu ii duce capul nici macar atat, asa cum nu iesi in p-ula goala pe strada asa nu scrii in cocalareasca pe un forum PUBLIC.

E bun simt si politete.

 

@Panterra - cand te hotarasti sa reformulezi datele problemei in limba romana poti sa deschizi un nou topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...