Sari la conținut

Accident grav Suceava - 10.08.2010


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

frate m-ati spart cu cei 60km/h... toata lumea care are mobra pot baga mana in foc ca nu merge legal nici in localitate nici in afara ei. asa ca sa nu o mai dam cotita eu nu merg legal nici in localitate nici in afara... dar vreau sa cred ca merg in limita in care pot evita sau frana in caz de nevoie. oricum pacat de biker ca a dat peste un asemenea specimen de om care circula fara permis. sa speram ca se insanatoseste si ca revine la rosbk.

 

Si asta inseamna ca este ok sa mergi mai tare ??? cine merge mai repede o face pe barba lui! Doar ca multi motoristi trag tare atat in oras cat siin afara acestuia nu inseamna ca este si bine, si ca limita aia e prea mica pentru 2 roti , ca pilotii din noi au valoare (ca sa citez un vestit cantaretz :baldy:)!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

....

 

Hai mai lasa-ne ca ne-ai disperat. Esti somer sau ai prea mult timp liber?

Nu trebuie sa-mi raspunzi. Lasa-neeeeeeeeeeeeeeeee lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeee.

 

Dedicatie

 

Cu un singur neuron

Esti considerat beton

Du-te acasa, frate-frate

Neuronul e pe moarte

Du-te acasa si da-i foc

Ca ne-ai omorat de tot

Capu' n-are nici o vina

Da-i un suc de ghilotina

Da-i pana se plictiseste

Da-i ca poate altul creste

Si cu asta te-am lasat

Ca tare rau ne-ai suparat.

 

Refren:

Lasa-ne, lasa-ne !

Ca ne-ai plictisit...

Lasa-ne, lasa-ne !

Ca ne-ai pacalit...

Lasa-ne, lasa-ne !

Ca ne-ai omorat

Lasa-ne, lasa-ne !

Ca ne-ai plic-ti-sit...

 

Scuze de offtopic ;)

 

@ontopic Insanatosire deplina :baldy:

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai lasa-ne ca ne-ai disperat. Esti somer sau ai prea mult timp liber?

 

corect se scrie, "lasa-ma"

ai posibilitatea sa ma ignori.. eu tot astept o schema de cum poate un motociclist sa loveasca o masina in spate cand e in depasirea avelui vehicul.

 

da, am timp sunt in vacanta in canada. maine merg pe mt baker. google daca esti interesat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect se scrie, "lasa-ma"

ai posibilitatea sa ma ignori.. eu tot astept o schema de cum poate un motociclist sa loveasca o masina in spate cand e in depasirea avelui vehicul.

 

da, am timp sunt in vacanta in canada. maine merg pe mt baker. google daca esti interesat

Eu cred ca a fost ca si cum cel cu Volvo ar fi schimbat de pe banda 1 pe 2 (pe un drum cu 2 benzi, Bogdan mergand pe banda 2, ceva mai repede decat vinovatul).

Simplu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa un accident din asta am trecut si eu ...numai ca eu am tras stanga si l-am depasit aproape pe pietris pe partea cealalta a drumului

 

 

dar asta e mai putin important

avand in vedere ca am fost printre putinii care au fost la fata locului ..si printre primii care au acordat ajutor medical de urgenta specializat ...si fiind si motociclist am fost si eu curios sa vad ce se intamplase...

 

 

boul cu volvo (care ...bytheway :baldy: ) a facut stanga la un peco si l-a prins pe bogdan aflat in depasirea lui

motocicleta a lovit coltul stanga spate al masinii dupa care a ajuns la cativa metri de masina in santul de pe partea dreapta a directiei de mers , dar orientata cu fata spre directia din care venea...pt ca initial am crezut ca el venea cu motocicleta dinspre suceava

 

iar bogdan era la cativa metri de motocicleta tot in acelasi sant cu motocicleta...deci este posibil ca luneta spate a masinii sa fi fost sparta kiar de bogdan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boul cu volvo (care ...bytheway :baldy: ) a facut stanga la un peco si l-a prins pe bogdan aflat in depasirea lui

motocicleta a lovit coltul stanga spate al masinii dupa care a ajuns la cativa metri de masina in santul de pe partea dreapta a directiei de mers , dar orientata cu fata spre directia din care venea...pt ca initial am crezut ca el venea cu motocicleta dinspre suceava

 

Nu e neaparat ca luneta sa fi fost sparta printr-un contact direct cu motociclistul. Daca a intrat in partea lateral-spate a masinii e foarte plauzibil ca luneta sa se fi spart din cauza compresiunii tablei autoturismului. Ramane totusi, ce-i drept, legalitatea depasirii pe linie continua. . . Important este ca Bogdan isi revine iar daca va fi ceva de invatat din toata patania asta, cu siguranta ca o va face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca am fost printre putinii care au fost la fata locului ..si printre primii care au acordat ajutor medical de urgenta specializat ...si fiind si motociclist am fost si eu curios sa vad ce se intamplase...

 

 

boul cu volvo (care ...bytheway :baldy: ) a facut stanga la un peco si l-a prins pe bogdan aflat in depasirea lui

motocicleta a lovit coltul stanga spate al masinii dupa care a ajuns la cativa metri de masina in santul de pe partea dreapta a directiei de mers , dar orientata cu fata spre directia din care venea...pt ca initial am crezut ca el venea cu motocicleta dinspre suceava

 

iar bogdan era la cativa metri de motocicleta tot in acelasi sant cu motocicleta...deci este posibil ca luneta spate a masinii sa fi fost sparta kiar de bogdan...

 

 

Nu e neaparat ca luneta sa fi fost sparta printr-un contact direct cu motociclistul. Daca a intrat in partea lateral-spate a masinii e foarte plauzibil ca luneta sa se fi spart din cauza compresiunii tablei autoturismului. Ramane totusi, ce-i drept, legalitatea depasirii pe linie continua. . . Important este ca Bogdan isi revine iar daca va fi ceva de invatat din toata patania asta, cu siguranta ca o va face.

 

nu ma intereseaza legalitatea accidentului. aia e simpla. ma ingtereseaza sa inteleg cum s-a petrecut. dinamica accidentului e interesanta s-o pun la experienta si sa analizez daca in situatia de fata accidentul se putea evita de catre motociclist. legal pustiul cu volvo si-a cam luat-o chiar de a fost chiar de n-a fost vinovat. si e normal. nu ma intereseaza sa scot pe nimeni vinovat. ca bogdan a depasit pe linie continua, iar nu e important. ce relevanta are in cazul de fata daca in loc de linie continua era intrerupta?

 

ciudat e ca masina e intacta in afara barii de protectie sparta in colt si o lovitura in partea lateral stanga-spate, cam pe la inaltimea scarii motocicletei. nu cred ca luneta se poate sparge fara o deformatie a tablei hayonului.

 

cu ce nu sunt de acord este faptul ca gura-casca de pe marginea soselei sar imediat sa te ajute sa-ti scoata casca in urma unui accident. asta poate fi fatal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu avem campanii de constientizare in mass-media, in care sa se specifice cam ce trebuie facut in cazul unui motociclisc accidentat gura casca nu ar avea de unde sa stie. daca s-ar face o campanie unde fiecare motociclist sau simpatizant sa doneze cat poate pentru a se filma si a se face o campanie de consientizare a soferilor dar si pt gura casca ce apar cu semintele la spectacol, sa stie cum sa-l ajute pe cel accidentat. cred ca ar avea un foarte bun contact asupra tuturor. sincer sa fiu cred ca 90% din maimutoii astia de 18-20ani ce se dau direct pe ier uan sau ier sase, ier ier, geseics er sau zet ics de 600 sau 1000 toate dupa 2004 ca is frumoase si puternice, nu cred ca stiu ce sa faca in cazul unui motociclist accidentat.

 

vorba cuiva. de unde sa stie prostul daca nu a fost invatat

 

tu nu stii ca romanu se naste invatat?

"ia da-te mah sa incerc si io (sa-i scot casca :baldy: )"

 

nu exista campanii de constientizare. romanii au fost educati sa actioneze "din reflex"

in state poti face puscarie daca actionezi fara a avea certificat de prim' ajutor.

practic cand suni la 911 cel de la captaul firului, dupa ce ia datele de contact te roaga sa mai chemi pe unu sa-ti tina telefonul la ureche si te invata ei ce sa faci pana vin echipajele.

 

vina sta la salvare si serviciul 112. acolo trebuie inceput. dar stiti voi mai bine ca tsunami spune baliverne

sincer prefer sa ma lase sa mor un cocalar d-asta cum ar fi grown-up punk, decat sa ma ajute sa paralizez

 

apropo, frumoase obsesii ai!

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar prin postul asta nu ai aberat si nici n-ai spus baliverne.

 

la ce obsesii te referi

 

la obsesia din avatar. :baldy:

 

vi se pare voua ca spun baliverne. poate o sa intelegi peste timp.

chiar daca nu, stiu ca e aproape imposibil sa schimbi o mentalitate, un om, asa ca am incetat sa ma lupt cu sistemul de fata.

in viata sunt lucruri cu care trebuie sa traiesti si altele pe care le poti schimba. Imi canalizez de regula energia pe al doilea segment. am scris mult la catgeva topicuri, din amuzament, dar am scris cat se poate de serios. am timp intre 2 calatorii si schimbare de hoteluri. mai incing spiritele, insa nu e mai putin adevarat ca scriu din convingere. din pacate sunt si insultat. asta e riscul meseriei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...