Sari la conținut

Primul Buf


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Mergeam pe Calea Calarasi pe betonul dintre liniile de tramvai si am vrut sa fac dreapta pe Sfantul Stefan. Cand a ajuns roata fata pe linia uda de tramvai (tocmai trecuse masina de stropit pe acolo) mi-a fugit brusc si iremediabil. N-am apucat nici sa incerc sa o redresez, nici sa ma gandesc cum sa pic, nimic. Nici nu-mi aduc aminte cum am picat, cum m-am dus pe asfalt, absolut nimic. Pur si simplu m-am trezit intins pe sosea privind cerul.

Eu n-am patit absolut nimic, nu stiu cum am picat de pe motor pentru ca m-am trezit inaintea lui pe sosea. Nu ma durea nimic, nu eram agitat, nici un pic de adrenalina pentru ca pur si simplu m-am trezit pe jos, n-am simtit si vazut nimic. De precizat ca in afara de cizme aveam echipament complet, merg asa chiar si pe caldurile astea. S-a zgariat un pic geaca, pantalonii si 2 zgarieturi foarte mici pe casca.

Motorul are 3 zgarieturi foarte mici pe carena dreapta, un colt polizat la toba si pedala de frana rupta. M-au salvat crashpad-urile pe care le-am cumparat si montat cu doar 2 saptamani in urma. Crashpad-ul de pe partea dreapta e muci. Partea de plastic a disparut, s-a polizat si metalul, iar suportul (surubul) s-a indoit. Trebuie sa comand altul cu tot cu suport, dar au fost super folositoare.

 

Cine se simtea mare maestru ca avea 4000 de km fara incident? Cine ignora toate avertizarile cu privire la liniile de tramvai si trecea peste ele fara grija cateodata aproape paralel? Cine se gandea azi la pasarele si se uita pe cer cand trebuia sa fie atent la sosea? Fraierul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linia de tramvai si vopseaua de marcaje de pe shosea ... mare atentie, aparent nu au nici o relevantza in trafic dar cand te astepti mai putzin atunci iti face figura...ude sau uscate la fel de periculoase

 

si sa nu uit de capacele de canal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti ok! Atentie mare la tot ce e ud (asflat, linii de tramvai, treceri de pietoni sau marcaje din alea "jmechere").

 

Azi plecam de la RAR si in halele unde fac identificarile au un fel de "plastic" pe jos (sau asfalt vopsit, n-am inteles exact ce suprafata ii aia). Intorceam motorul si am bagat frana fata, doar un pic, si era sa dau cu Kamisaki de pamant, pentru ca mi-a fugit roata din fata. Asa ca atentie si la toate suprafetele lucioase, alunecoase.

 

Off-topic:

P.S.: Sigur erai pe motor? Poate nu-ti amintesti nimic pentru ca ai visat? :crack:

 

Asfalt uscat! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pricep cum e cu linia de tramvai,uda,neuda,cand trec peste ea nu se simte nimic :lol:

 

O sa fiu mai atent cand trec peste sina

Tocmai asta a fost motivul principal pentru care am si cazut. Asa gandeam si eu, ma miram ca toata lumea pe forum si toti motociclistii mai vechi imi atrageau atentia la ele. In 4000 de km de cand am motor am trecut de sute de ori peste ele in toate felurile posibile, cu acceleratie, cu frana, in unghi mare, in unghi mic, oricum. Niciodata nu mi s-a intamplat sa ma fure macar un pic. Si azi m-a dat de pamant inainte sa-mi dau seama ce se petrece desi nu acceleram, nu frana, doar ca erau ude si le-am luat cam paralel.

 

Grija mare, eu mi-am invatat lectia, ar fi bine sa o invatati si voi de la mine, sa nu fie nevoie de experienta personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n'ai patit nimic!

 

Eu nu pricep cum e cu linia de tramvai,uda,neuda,cand trec peste ea nu se simte nimic :lol:

 

O sa fiu mai atent cand trec peste sina

 

 

Hehe .. de zeci de ori am trecut si io pe ele intentionat, le-am luat din toate unghiurile, si am vz ca mie nu-mi aluneca pe sina de tramvai, chiar ude fiind. Big mistake, acu cateva zile mi-a alunecat RAU de tot roata din spate pe o sina de tramvai, exact cand eram mai putin atent... noroc ca am avut vreo 40 kmph , si am redresat. Insa ... ca de obicei.. se intampla exact cand nu te astepti !

 

Cine se simtea mare maestru ca avea 4000 de km fara incident? Cine ignora toate avertizarile cu privire la liniile de tramvai si trecea peste ele fara grija cateodata aproape paralel? Cine se gandea azi la pasarele si se uita pe cer cand trebuia sa fie atent la sosea? Fraierul...

 

@Silenti.. bine ca nu ai patit nimic.. esti EXACT in aceeasi situatie ca mine.. si io am cazut dupa vreo 3000 si ceva de km, am avut noroc ca si tine, sa nu patesc mai nimic, motoru a avut "rani" superficiale si el.. si tot dintr-o clipa de neatentie, doar ca io am mai intrat si intr-o masina :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linia de tramvai si vopseaua de marcaje de pe shosea ... mare atentie, aparent nu au nici o relevantza in trafic dar cand te astepti mai putzin atunci iti face figura...ude sau uscate la fel de periculoase

 

si sa nu uit de capacele de canal

 

Azi ma apropiam de o intersectie unde aveam stop si franam usor. Era uscat si tousi cand am trecut peste un CAPAC DE CANAL fatza a blocat si pierdut aderenta pt scurt timp. Noro ca ca mergeam cu 10 la ora si nu am ramas agatat in frana. Si asta in conditii de drum uscat, viteza mica si Michelin Pilot noi! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4000 km fara evenimente...

Are relevanta cand cazi?

 

Eu zic ca nu, mai degraba cat esti de precaut cu conditiile de carosabil.

 

Hai asfalt uscat si :lol: pentru cei ce stropesc sinele de tramvai...

 

M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudore, bine ca ai avut echipament :crack: si marea inspiratie sa dai un ban pe crash-padurile alea atunci si sa nu dai alt ban acum pe plastice.Dar cel mai important bine ca esti tu teafar!

........mama lor cu stropitu' soselelor.... :lol:

 

Geo

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, nu dau vina pe aia de stropesc asfaltul, a fost vina totala a mea. N-am fost atent, am luat sinele in unghi foarte mic si incepusem deja sa ma aplec sa iau curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti OK, SIlenti!

 

SFAT: Niciodata :lol: sa nu ignorati "vorbele intelepte" ale celor mai experimentati! Eu ma feresc de linii de tramvai si de capace de canal si incerc pe cat pot sa le evit. A! Si de treceri de pietoni (zilele astea am avut parte numai de pietoni care mi-au sarit in fata pe trecere; bine ca nu aveam viteza!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aproape tot timpul accelerez si trec liniile cu ambreajul tras (nu mi-a fugit niciodata spatele pe ele,dar "just in case").Inca nu am cazut dar sunt curios cum ii senzatia sa vezi asfaltul la 5 cm de cap :crack:

 

@Silenti bine ca nu o fost mai rau :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...