Sari la conținut

SECRETELE FRANARII


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Stoppie ai vrut sa zici, banuiesc,ah...sau e wheelie? :scratch:

Stoppie.....ce sa zic...ati gasit de ce sa va luati...ati priceput perfect despre ce vorbesc.

 

Ia vedeti acord subiectul cu predicatul ? :mexicanwave:

 

Ca aia cu "franeaza, dar nu este frana" am clarificat-o.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Avand in vedere ca aveam roata spate in aer si frana spate nu a folosit la nimic ... ce nu ai inteles? :)

Tzu chiar crezi ca se poate pune frana mai tare cu frana spate in acea situatie? :D

Vaaai.... e cam morbid sa incerci un astfel de experiment cu dacia papuc.

Omu, el iti zicea ca e EVIDENT ca frana spate nu mai face nimic cand ai roata deja in aer - tu de aici ai dedus ca frana spate nu ajuta la nimic.

 

Noi de 25 de pagini iti spunem ca franele se apasa SIMULTAN sau cu o fractiune de secunda inainte de fata. Ce dracu tot nu pricepi? Chiar ca e patologic.

 

Invata sa folosesti spatele CAND TREBUIE nu CAND e prea TARZIU si deja esti in stoppie. OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara carnet?

Nu conteaza.

Eu am mers 2005 fara carnet si din 2006 cu carnet - in total cred ca am 80.000km condusi, rotunjit in jos, din care mai mult de jumatate in strainatate.

Nu am avut nici un accident la activ, am cazut de 4-5 ori, dar la viteza mica, fara sa ating alt vehicul. Ba nu, acu 3 ani am spulberat un scuter, dar nu am cazut. Nici o mana rupta, picior, cap spart, doar julituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu, el iti zicea ca e EVIDENT ca frana spate nu mai face nimic cand ai roata deja in aer - tu de aici ai dedus ca frana spate nu ajuta la nimic.

 

Noi de 25 de pagini iti spunem ca franele se apasa SIMULTAN sau cu o fractiune de secunda inainte de fata. Ce dracu tot nu pricepi? Chiar ca e patologic.

 

Invata sa folosesti spatele CAND TREBUIE nu CAND e prea TARZIU si deja esti in stoppie. OK?

 

Este parerea ta, ti-o respect dar nu sunt de acord cu ea.

De asta ti-am si zis ca nu franezi destul de eficient in film. Asta e nivelul tau. atat stiii pentru moment sa faci. tu crezi ca poti frana mai tare si cu spatele, eu iti zic ca nu se poate, de asta am invocat si franarea extrem de violenta care se petrece pe circuit.

Sunt sigur ca poti sa treci mai departe si sa realizezi ca avem puncte de vedere diferite. Ceea ce poate modifica aceste pareri este doar experienta si sunt de parere ca tu inca nu o ai.

 

Nu conteaza.

Scade 13 din 31 si vezi de cand o ardeam haiduc. Am luat si pauza, vreo 6 sezoane intre 1999 si 2004.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om, eficient sau neeficient, in ambele cazuri am franat tot eu. Nu daca franez eficient fata de tine sau alti piloti conteaza, conteaza ca in cazul cu ambele frane am oprit cu 1m mai repede. Asta e clar sau nu, sau vrei o schema logica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om, eficient sau neeficient, in ambele cazuri am franat tot eu. Nu daca franez eficient fata de tine sau alti piloti conteaza, conteaza ca in cazul cu ambele frane am oprit cu 1m mai repede. Asta e clar sau nu, sau vrei o schema logica?

 

Iar ma faci sa repet. Pentru tine este valabil. Este tehnica pe care o stapanesti la momentul actual.

E ok pana aici?

Ce spun eu si nu numai eu este alt lucru: exista si tehnica mai buna care sa te faca sa opresti mai tare cu aceeasi motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte extrem racingul, Livanu care a intrat in mine acolo a intrat si in gicu la Panonia

 

Mie imi pare ca tu ai intrat in el, dar ce conteaza, lu ala ii ardea motocicleta si tu verificai daca ai zgarieturi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca nu incurci si stanga cu dreapta? Tu stii ca o motociclta are doua roti?

Kacat pansat. Singurul tau argument este sa te ascunzi dupa vorbe ca un lache. Puteam sa scriu acolo orice. Ai inteles din prima ce-am zis. Doar mergi de la 12 ani pe motor sau din 13 ai mers doar 7 ? :scratch:

Plm, facem si aritmetica acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ma faci sa repet. Pentru tine este valabil. Este tehnica pe care o stapanesti la momentul actual.

E ok pana aici?

Ce spun eu si nu numai eu este alt lucru: exista si tehnica mai buna care sa te faca sa opresti mai tare cu aceeasi motocicleta.

I N C R E DI BI LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

 

Mai om, tot eu cu tehnica dusa la extrem tot o sa franez mai repde cu ambele frane decat numai cu una.

Si tu, si nico si rossi, si livanu si balamuc si GIZAZ si Zaelu si oricine o sa franeze mai devreme cu ambele frane dozate corect extrem, chiar daca e cu 30cm, cu 1cm, cu 1milimetru, cu 1 NANOMETRU in P U L A MEA si tot se cheama ca e mai EFICIENT , ce dracu bai nene ai grauntze in cap ca ma faci sa vorbesc urat pe topic la oameni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi pare ca tu ai intrat in el, dar ce conteaza, lu ala ii ardea motocicleta si tu verificai daca ai zgarieturi :crack:

 

S-a stabilit demult cine a fost vinovat in incident. Livanu si-a cerut scuze imediat dupa ce ne-am ridicat din iarba.

M-am verificat de zgarieturi si apoi i-am adus un stingator lui balamuc de la gard.... Da, ii voiam raul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu voiam sa arat ca esti rau, ci doar ca nu esti zeu cum te crezi si nici in masura sa dai sfaturi despre chestii complexe.

 

zici ca te dai la curse, ai vazut cum intr-o secunda se califica 20 de piloti, zici ca acel NANOMETRU nu conteaza? Ei, tocmai acel NANOMETRU, MILIMETRU conteaza si face diferenta, oricat ai crede tu ca nu... ei, fleosc, e neglijabila, bbrr

 

Ai citit ce am postat mai devreme unde Pedrosa a pierdut cursa ca i s-a futut frana spate in ultimele 10 ture?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I N C R E DI BI LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

 

Mai om, tot eu cu tehnica dusa la extrem tot o sa franez mai repde cu ambele frane decat numai cu una.

Si tu, si nico si rossi, si livanu si balamuc si GIZAZ si Zaelu si oricine o sa franeze mai devreme cu ambele frane dozate corect extrem, chiar daca e cu 30cm, cu 1cm, cu 1milimetru, cu 1 NANOMETRU in P U L A MEA si tot se cheama ca e mai EFICIENT , ce dracu bai nene ai grauntze in cap ca ma faci sa vorbesc urat pe topic la oameni..

 

Nu inteleg de ce ai nervi....

Daca dozez bine fata spatele este descarcat si nu mai participa la franare. Asa se petrece cand pui frana tare. Tu nu ai de unde sa stii asta pentru ca pui frana ... asa cum pui. Ce vina am eu in asta?

Balamuc pune frana asa cum pun si eu dar pune frana mai tare decat mine. Si Nico pune frana tare si ai vazut ce a spus ca face.

De ce tii atat de mult sa ai dreptate? Ti-am acceptat punctul de vedere si ti-l respect. pentru tine este valabil. pt mine nu e valabil, este valabil altceva. Dar in momentul in care unu care pune frana tare, nu se atinge de frana spate atunci cand trebuie sa opreasca motocicleta in cel mai scurt timp, abia atunci ar trebui sa ne punem problema eficientei spatelui. Eu am fost in acea situatie si ti-am povestit mai devreme cum a fost.

Te rog sa nu te mai enervezi si nici sa vorbesti urat. Nu-ti face cinste si strica glumele pe care le-am facut pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit ce am postat mai devreme unde Pedrosa a pierdut cursa ca i s-a futut frana spate in ultimele 10 ture?

 

Cesar > Pedrosa

 

R6 > R1

 

Nu puneti frana spate cand sunteti in STOPPIE ! N-are efect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit ce am postat mai devreme unde Pedrosa a pierdut cursa ca i s-a futut frana spate in ultimele 10 ture?

 

Am citit dar pedrosa are un obicei de a pierde curse pe final si nu cred ca asta a fost motivul. problema lui a fost mereu ca oboseste din cauza ca e foarte mic si nu are masa musculara necesara care sa-l faca rezistent pe parcursul unei curse. Ma rog... e intreaga disccutie si nu are rost sa o deschidem aici. Nu e vorba ca nu te cred pe tine, nu il cred pe Pedrosa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si hai sa-ti demontez eu teoria - daca apesi simultan franele in primele secunde spatele e incarcat suficient incat sa aiba eficienta si frana pe spate pana incepe sa se transfere toata greutatea pe fata. In plus interesul in cursa si oricand este sa nu pierzi aderenta rotilor, franand tare cu fata ridici spatele, franand cu ambele mentii ambele roti pe sol si ai o stabilitate mai buna - cu asta esti de acord?

 

Am citit dar pedrosa are un obicei de a pierde curse pe final si nu cred ca asta a fost motivul. problema lui a fost mereu ca oboseste din cauza ca e foarte mic si nu are masa musculara necesara care sa-l faca rezistent pe parcursul unei curse. Ma rog... e intreaga disccutie si nu are rost sa o deschidem aici. Nu e vorba ca nu te cred pe tine, nu il cred pe Pedrosa.

Deci ala zice cu gura lui ca i s-a stricat frana spate si tu zici ca nu. Deci tu stii mai bine decat el ce s-a intamplat in cursa. :D

Ba nu, minte :D Esti magic bai nene. Citatul era din interviul de dupa cursa respectiva.

 

Ok, Pedrosa minte, dar Stoner se vaita ca a obosit dupa ce a folosit "a lot of rear brake" - si ala minte? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu il cred pe Pedrosa....

 

Daca spui ca esti mai bun decat Pedrosa, asa mic cum este, jur ca ma duc la culcare si te las sa aberezi in continuare.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma... ce sa zic, cred ca e greu sa demonstram din vorbe.

ori demonstram empiric, prin multe experimete in care conditiile sunt foarte foarte asemanatoare si facem o statistica a rezultatelor.

Ori facem problema de mecanica si calculam cu matematica relativ simpla.

 

Experienta mea stii deja ce spune, experienta ta o cunosc si eu. Ramane sa facem si stiinta :)

A-propos, ai incercat sa vorbesti cu Mistode?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde sa vorbesc cu Mistode???? :scratch: :scratch: Dar anticipez raspunsul lui: o sa inceapa cu "depinde...", pt ca el e baiat destept si nu vorbeste gura fara el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ala zice cu gura lui ca i s-a stricat frana spate si tu zici ca nu. Deci tu stii mai bine decat el ce s-a intamplat in cursa. :D

Ba nu, minte :D

 

Nu-l cred. HRC are un contract tare ciudat cu el si managerul lui pedrosa este foarte viclean. In plus, ti-am mai zis, pleaca bine si apoi continua prost. Cred ca peste jumatate din cursele pe care le-am vazut cu el au fost in felul asta. Din cand in cand apare si cu scuze nastrusnice.... De asta nu am cum sa fiu niciodata fan pedrosa. Oare Stoner sau Rossi de ce nu scot pe gura astfel de scuze? Nici macar lorenzo care le e multora antipatic.

 

Unde sa vorbesc cu Mistode???? :scratch: :scratch: Dar anticipez raspunsul lui: o sa inceapa cu "depinde...", pt ca el e baiat destept si nu vorbeste gura fara el..

 

iti dau adresa de mail si/sau numarul de telefon pe PM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramane sa facem si stiinta :)

 

Pai daca facem stiinta iese ce zic eu. :)

 

iti dau adresa de mail si/sau numarul de telefon pe PM?

Sunt atat de convins de ce spun incat nu e nevoie sa-mi spuna Mistode dau Rossi.

Iti dau numarul lui Pedrosa? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Pedrosa minte, dar Stoner se vaita ca a obosit dupa ce a folosit "a lot of rear brake" - si ala minte? :scratch:

 

De cate ori am zis eu azi ca la curse se foloseste frana spate ca sa pui motocicleta pe viraj? De mai multe ori corect?

 

Sunt atat de convins de ce spun incat nu e nevoie sa-mi spuna Mistode dau Rossi.

 

Eh... vezi, aici e buba. In sfarsit recunosti :)

 

Pai daca facem stiinta iese ce zic eu. :)

 

Unde fixam originea sistemului de coordonate?

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...