Sari la conținut

Triumph 1935 500cc


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

Vizitator moto_comuniste

si atunci vanzatorii de BMW-uri care in realitate sunt M-72 rusesti cum crezi ca fac.nu mai fii atat de naiv si aminteste-ti ca noi am fost ocupati de rusi si nu de britanici in al doilea razboi mondial.nu fii Toma necredinciosul ptr. ca pana la urma te vei convinge si tu la fel ca el insa s-ar putea sa te coste scump[de la 400 euroi in sus].las-o dreak de fiara comunista,nu-ti mai bate capul cu ea.la halul in care arata acu numai cel de sus o mai poate ajuta[si asta printr-o excursie vesnica la DCA]. :crack:

 

Ma frate, tu ai fost acolo? L-ai vazut? Ai pus mana pe el??? Te intreb pt ca vorbesti de parca e la tine in balcon! Lasa omu sa mearga si sa-l vada, sa se documenteze... Dupa tine e doar un fier vechi, da daca nu-i asa?!

 

Pe orice lucru SCRIE unde-i facut, indiferent ca-i facut in Republica Centrafricana, in Germania sau UK!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma frate, tu ai fost acolo? L-ai vazut? Ai pus mana pe el??? Te intreb pt ca vorbesti de parca e la tine in balcon! Lasa omu sa mearga si sa-l vada, sa se documenteze... Dupa tine e doar un fier vechi, da daca nu-i asa?!

 

Pe orice lucru SCRIE unde-i facut, indiferent ca-i facut in Republica Centrafricana, in Germania sau UK!

si pe gunoiul ala scrie CCCP[sau in traducere URSS].asha ca nu mai aburi pe saracul om ca mai mai ca cred ca eshti mana in mana cu smenarul ala de pe retromobil care vrea sa vanda un fier vechi pe post de Triumph. :crack:

 

Ma frate, tu ai fost acolo? L-ai vazut? Ai pus mana pe el??? Te intreb pt ca vorbesti de parca e la tine in balcon! Lasa omu sa mearga si sa-l vada, sa se documenteze... Dupa tine e doar un fier vechi, da daca nu-i asa?!

 

Pe orice lucru SCRIE unde-i facut, indiferent ca-i facut in Republica Centrafricana, in Germania sau UK!

daca nici pozele pe care le-am postat alaltieri nu vorbesc de la sine atunci Dumnezeu cu mila si cum e vorba ma spal pe maini.e clar ca romanul e cel mai usor de fraierit neam de pe Pamant!!!

post-10713-1155891174_thumb.jpg

post-10713-1155891210_thumb.jpg

post-10713-1155891259_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

si pe gunoiul ala scrie CCCP[sau in traducere URSS].asha ca nu mai aburi pe saracul om ca mai mai ca cred ca eshti mana in mana cu smenarul ala de pe retromobil care vrea sa vanda un fier vechi pe post de Triumph. :crack:

daca nici pozele pe care le-am postat alaltieri nu vorbesc de la sine atunci Dumnezeu cu mila si cum e vorba ma spal pe maini.e clar ca romanul e cel mai usor de fraierit neam de pe Pamant!!!

 

AI VAZUT TU CE SCRIE PE EL?!

 

Poate ai dreptate, da poate nu ai! De ce nu-l lasi sa mearga sa se convinga?! In cel mai rau caz se alege cu o excurise pana la Brasov unde ii recomand sa viziteze Biserica Neagra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AI VAZUT TU CE SCRIE PE EL?!

 

 

AI VAZUT TU CE SCRIE PE EL?!

 

Poate ai dreptate, da poate nu ai! De ce nu-l lasi sa mearga sa se convinga?! In cel mai rau caz se alege cu o excurise pana la Brasov unde ii recomand sa viziteze Biserica Neagra!

daca nici acum nu poti face legatura atunci scuza-ma dar...studiaza cu atentie pozele postate de Violetbiker si cele postate de mine si o sa vezi similitudinile.chiar ca la copiii mici trebuie sa va explice omul?

 

AI VAZUT TU CE SCRIE PE EL?!

 

Poate ai dreptate, da poate nu ai! De ce nu-l lasi sa mearga sa se convinga?! In cel mai rau caz se alege cu o excurise pana la Brasov unde ii recomand sa viziteze Biserica Neagra!

si in alta ordine de idei in procesul de restaurare munca de documentare[poze,manuale,publicatii,brosuri]face pana la 50% din reusita sau insuccesul respectivei lucrari.mai ales ptr. modele rare si putin cunoscute la noi.

post-10713-1155891737_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Da mai ii "fier vechi". Nu-l luati! Pentru ca-n ubicuitatea lui (stai linistit ca nu-i injuratura) kyvacka a constata ca e asa! Cum el e un "guru" in materie de motoare vechi cuvantul lui poate fi considerat lege.

... si cum draku sa se documenteze cand tu ii recomanzi ca nici macar sa nu-l vada?! ai postat niste poze ... Si ce-i cu asta? Si un BMW seamana cu un Ural si din poza juri ca Uralul e BMW, diferenta e ca pe carcasa cutiei de viteze a unuia dintre ele scrie BMW

 

concluzie: poate sa fie un model sovietic sau poate sa fie un Triumph mai mult sau mai putin multilat; nu ai insa de unde sa stii adevarul daca nu te duci acolo sa atingi motorul ala si sa-l intorci pe toate partile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai ii "fier vechi". Nu-l luati! Pentru ca-n ubicuitatea lui (stai linistit ca nu-i injuratura) kyvacka a constata ca e asa! Cum el e un "guru" in materie de motoare vechi cuvantul lui poate fi considerat lege.

... si cum draku sa se documenteze cand tu ii recomanzi ca nici macar sa nu-l vada?!

pai daca vrea sa vada un TIZ original[ca cel din pozele mele]ii recomand sa mearga in Rusia,la mama lui,in muzeul dedicat celui de-al doilea razboi mondial si sa se documenteze acolo,ptr. ca pe motorul asta de pe plaiul nostru mioritic nu a mai ramas mare lucru original.si daca era Triumph chiar crezi ca cerea doar 500 euroi pe el?hai mah sa fim seriosi,mama lor de bisnitari nesimtiti[yourself included]!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu arunca vorbe la intamplare "frate"! :crack:

scuze daca te-am jignit insa toti care fac ceea ce ti-am zis in PM o merita.daca tu nu te numeri printre ei ma bucur insa modul cum incerci sa-l faci pe bietul om sa dea banii pe un drum care cu siguranta il va dezamagi m-a facut sa cred ca ai avea ceva de-a face cu autorul anuntului de pe retromobil.oricum nici tu nu ai vazut ce acte are respectivul pe motor,nici tu nu l-ai vazut personal si nu in ultimul rand nu poti sa negi faptul ca eu m-am documentat si nu am rostit pur si simplu niste vorbe in vant ca altii care si-au dat cu parerea cum ca ar fi un Triumph 99,9%.ei nici macar nu au vazut in viata lor un Triumph si nici macar atat nu ii duce capul sa studieze atent pozele si sa vada deosebirile flagrante dintre un Tiumph si motorul in speta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

scuze daca te-am jignit insa toti care fac ceea ce ti-am zis in PM o merita.daca tu nu te numeri printre ei ma bucur insa modul cum incerci sa-l faci pe bietul om sa dea banii pe un drum care cu siguranta il va dezamagi m-a facut sa cred ca ai avea ceva de-a face cu autorul anuntului de pe retromobil.oricum nici tu nu ai vazut ce acte are respectivul pe motor,nici tu nu l-ai vazut personal si nu in ultimul rand nu poti sa negi faptul ca eu m-am documentat si nu am rostit pur si simplu niste vorbe in vant ca altii care si-au dat cu parerea cum ca ar fi un Triumph 99,9%.ei nici macar nu au vazut in viata lor un Triumph si nici macar atat nu ii duce capul sa studieze atent pozele si sa vada deosebirile flagrante dintre un Tiumph si motorul in speta.

 

ok am acceptat scuzele:

n.r. indemnam omul sa mearga sa-l VADA si NU sa-l cumpere

pt mine: subiect inchis

 

A! uitasem o chestie: pt mine orice motor mai vechi de 50 de ani merita 400 de euro! Da io-s prost si deci nu faceti ca mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem ca motorul este totusi de triumph :crack:

Daca l-as cumpara ce pot face dupa aia?Ii fac o furca paralelogram asemanatoare cu originalul,ii fac un cadru rigid la fel,caut un far clasic,un ghidon,o sha,o aripa spate,o toba si un stop cit mai vechi!Ce-o sa iasa din asta?Cam ce i-a iesit si proprietarului dar mai cu "gust" sau o prostie?

Pentru ca bani de piese originale nu am si nici n-am mai facut vreo restaurare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Sa presupunem ca motorul este totusi de triumph :crack:

Daca l-as cumpara ce pot face dupa aia?Ii fac o furca paralelogram asemanatoare cu originalul,ii fac un cadru rigid la fel,caut un far clasic,un ghidon,o sha,o aripa spate,o toba si un stop cit mai vechi!Ce-o sa iasa din asta?Cam ce i-a iesit si proprietarului dar mai cu "gust" sau o prostie?

Pentru ca bani de piese originale nu am si nici n-am mai facut vreo restaurare!

Restaurarea este foarte scumpa si este un proces de durata. E scumpa chiar si pentru o comunista daca vrei sa iasa lucru de calitate. Piese se gasesc in principiu, pentru ca sunt firme care produc astfel de piese. Uite de exemplu in Ungaria sau Germania sunt ateliere care produc seturi motoare pentru MZ RT.

Inclusiv munca de documentare e scumpa. Trebuie sa iei legatura cu fabricantul si sa ceri toate specificatiile tehnice ale modelului. Tot ei or sa-ti dea legaturi spre producatorii de piese si asta-i doar inceputul. Majoritatea pieselor nu se produc dar se pot face la comanda pe baza specificatiilor tehnice primite de la fabricant (chiar si la noi -> vezi uzina mecanica din Cugir unde se pot face repere mecanice de calitate), iar daca vrei sa le ai ok si cu garantie ... costa.

Acum vreo 3 ani fratii mei au gasit in podul morii strabunicului un motor de Jawa de prin 1930 pe care l-am dat la niste fraeri ce in loc sa-l foloseasca l-au dus la "fier vechi". Si acuma ma doare sufletul cand imi aduc aminte, pentru ca mai bine-l tineam si-l puneam pe un suport in biblioteca...

Va asigur ca cea mai fascinanta masinarie nu-i procesorul calculatoarelor pe care butonam noi acuma ci motorul cu abur al pompelor care pe la 1860 scoteau apa din minele Rhur-ului. Exista lucruri practice si obiecte de arta. Nu le amestecati pt ca nu-i bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

La posibilitatile mele financiare actuale si la cunostintele mele mecanice limitate cred ca ma voi orienta spre un m 72.Daca gasesc unul cit mai complet si in stare acceptabila ma apuc de el peste iarna

 

ata ete Si io-s la stadiu de IZH financiar vorbind :crack: BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si din poza juri ca Uralul e BMW, diferenta e ca pe carcasa cutiei de viteze a unuia dintre ele scrie BMW
da-mi voie sa te contrazic, fara suparare. daca stii la ce sa te uiti vezi si din poza ce este.. carcasele cutiilor nu sunt la fel, de ex. desi se potrivesc de la Ural la BMW :crack:

 

si daca era Triumph chiar crezi ca cerea doar 500 euroi pe el?
probabil ca nu, pacat de ea, cum am mai spus.

 

A! uitasem o chestie: pt mine orice motor mai vechi de 50 de ani merita 400 de euro! Da io-s prost si deci nu faceti ca mine
hehehehhee, sunt de acord cu tine aici, dar cu o paranteza: depinde ce vrei sa faci cu el.

 

Sa presupunem ca motorul este totusi de triumph :what:

Daca l-as cumpara ce pot face dupa aia?Ii fac o furca paralelogram asemanatoare cu originalul,ii fac un cadru rigid la fel,caut un far clasic,un ghidon,o sha,o aripa spate,o toba si un stop cit mai vechi!Ce-o sa iasa din asta?

nu faci nimic. ai nevoie de oarece logistica pentru a te putea apuca de asa ceva. fac pariu pe 100 de beri ca vei incerca, vei intampina dificultati ( stiu ca teoretic poti sa faci o furca, sau altceva. dar pana le vezi facute..)si vei renunta. pentru simplul motiv ca ai si altceva de facut pe lumea asta si la un moment dat nu vei mai vedea rostul intregii operatiuni.

 

La posibilitatile mele financiare actuale si la cunostintele mele mecanice limitate cred ca ma voi orienta spre un m 72.Daca gasesc unul cit mai complet si in stare acceptabila ma apuc de el peste iarna
va fi din nou de vanzare M-ul care s-a dat drept BMW de la Focsani, pe celalalt forum, mai demult. (tzeparul de vanzator era @Ando.) omul care l-a luat va dori (incerca) sa-si scoata banii pe el. a dat 500e

 

Acum vreo 3 ani fratii mei au gasit in podul morii strabunicului un motor de Jawa de prin 1930 pe care l-am dat la niste fraeri ce in loc sa-l foloseasca l-au dus la "fier vechi". Si acuma ma doare sufletul cand imi aduc aminte, pentru ca mai bine-l tineam si-l puneam pe un suport in biblioteca...

mergi si castreaza-l pe ala care l-a dus la fier vechi... :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...