Sari la conținut

Accident Bucuresti - 30.08.2010 - Policlinica Titan


Edward21
 Share

Postări Recomandate

Azi 30.08.2010 ora 14:55 traversam trecerea de pietoni impreuna cu un amic..pasionat de motociclete am intors capul sa ma uit cum pleaca de la stop. motocicistul a plecat pe banda a 2'a si in laterala lui 'stanga' era o duba care a franat brusc la scuar si motociclistul sa trezit cu un batranel in coarnele lui,el incercand sa'l evite dar nu a mai putut. motocicleta a fugit de sub el si batranul a ramas zacand la pamant,eu cu prietenul meu am fost martorii motociclistului la accident..o sa auziti mai multe la stiri la ora 19:00 Antena 1..motociclistul cred ca are o fractura la mana stanga si niste zgarieturi..aveti si un print la harta

Mesaj completat

Mda se pare ca nu a mai dat nimic

post-39508-1283179103_thumb.jpg

Editat de Edward21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk

Lipsa de experienta ... cand cel din stanga sau dreapta mea franeaza brusc si fara motiv eu intotdeauna franez chiar daca e la trecere sau nu. Posibilitatea ca cel care a franat sa o fi facut fara motiv e mult mai mica decat daca a existat intr-adevar un motiv. Moshul ala a patit ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de experienta ... cand cel din stanga sau dreapta mea franeaza brusc si fara motiv eu intotdeauna franez chiar daca e la trecere sau nu. Posibilitatea ca cel care a franat sa o fi facut fara motiv e mult mai mica decat daca a existat intr-adevar un motiv. Moshul ala a patit ceva ?

 

 

ma nu credeam ca o sa fiu vreodata de acord cu tine :P dar ce am zis mai devreme ramane in picioare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de experienta ... cand cel din stanga sau dreapta mea franeaza brusc si fara motiv eu intotdeauna franez chiar daca e la trecere sau nu. Moshul ala a patit ceva ?

 

Probabil lipsa de experienta...insa ce e de facut in acest caz?Nimeni nu sa nascut invatat...si incepatorii unde pot aduna experienta?Mai ales in Ro?Evident in jungla din trafic.E adevarat sunt cateva reguli nescrise in motociclism care trebuie respectate musai atunci cand esti in trafic,verificati semnatura lui fast_arrow spre exemplu.Insa pentru experienta...e nevoie de timp,nu vine peste noapte.Si uite de asta e bine sa ai deja ceva experienta cu categoria B,cand incepi sa te aventurezi in trafic pe motor

 

uite un exemplu bun:

 

 

 

 

Si daca motociclistul circula aproape in paralel cu aceea duba,cum mai putea sa mai vada stopurile masinii?Oricum duba ii reducea motociclistului din vizibilitate in orice caz... :P Deci ce e de facut?

 

 

Posibilitatea ca cel care a franat sa o fi facut fara motiv e mult mai mica decat daca a existat intr-adevar un motiv. Moshul ala a patit ceva ?

 

Gen?

 

 

 

 

Sa nu intalniti never ever specimene de acest fel:

 

 

 

 

Ia spuneti voi,daca era un motociclist pe banda 2,chiar si cu viteza legala il putea lua pe capota sau nu?Care sunt probabilitatile??Si daca era un motociclist incepator care speriat bloca fata/pierdea aderenta si ajungea sub masina/se tavalea?

 

 

Asfalt uscat si take care :) Si insanatosire victimelor... :P

 

P.S Primele doua clipuri sunt ale unui moderator de pe acest forum,sper ca nu-i nici o problema ca le-am folosit ca exemplu... :)

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce arati tu mai sus e ceva la ordinea zilei :P si incepataorii e simplu prostii invata din greselile lor iar desteptii din greselile altora eu unu am facut parte din prima categorie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahhh...uite ca am gasit si ce cautam.Clasic nu?

 

 

 

Again,experienta isi spune cuvantul... :P

 

 

 

ce arati tu mai sus e ceva la ordinea zilei. Si incepataorii e simplu prostii invata din greselile lor iar desteptii din greselile altora eu unu am facut parte din prima categorie

 

 

Da insa pe doua roti ai intodeauna ai de invatat :) Hai sa excludem traficul.Sa zicem ca este inexistent :) Greselile de pilotaj in ce categorie intra?Eu zic ca e vorba tot din lipsa de experienta.Sau alte experiente...gen trecutul peste o pisica/caine,voblajul si altele.Pana cand nu ti se intampla,nu stiu daca vei sti cum sa reactionezi :P Si in momentul ala cum vrea Dumnezeu,daca ai bulan scapi cu bine atat tu/pasagerul/motocicleta,daca nu...s-ar putea sa stai prin spitale sau chiar sa dai coltul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi 30.08.2010 ora 14:55 traversam trecerea de pietoni impreuna cu un amic..pasionat de motociclete am intors capul sa ma uit cum pleaca de la stop. motocicistul a plecat pe banda a 2'a si in laterala lui 'stanga' era o duba care a franat brusc la scuar si motociclistul sa trezit cu un batranel in coarnele lui,el incercand sa'l evite dar nu a mai putut. motocicleta a fugit de sub el si batranul a ramas zacand la pamant,eu cu prietenul meu am fost martorii motociclistului la accident..o sa auziti mai multe la stiri la ora 19:00 Antena 1..motociclistul cred ca are o fractura la mana stanga si niste zgarieturi..aveti si un print la harta

Mesaj completat

Mda se pare ca nu a mai dat nimic

unde erai tu ma cand politia a intrebat de martori ? nu a raspuns nimeni nimic da eu eram mai incolo cativa metri si vb cu adi si reporteru antena 1 nu mai afirmati lipsa de experienta ca nu aveti voi km cu fata cati are adi cu spatele ce te faci cand te trezesti cu mosu la 1 m de tine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde erai tu ma cand politia a intrebat de martori ? nu a raspuns nimeni nimic da eu eram mai incolo cativa metri si vb cu adi si reporteru antena 1 nu mai afirmati lipsa de experienta ca nu aveti voi km cu fata cati are adi cu spatele ce te faci cand te trezesti cu mosu la 1 m de tine ?

 

 

Deci cine a fost implicat in accident pantera ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde erai tu ma cand politia a intrebat de martori ? nu a raspuns nimeni nimic da eu eram mai incolo cativa metri si vb cu adi si reporteru antena 1 nu mai afirmati lipsa de experienta ca nu aveti voi km cu fata cati are adi cu spatele ce te faci cand te trezesti cu mosu la 1 m de tine ?

 

bine nu a fost lipsa de experienta a fost neatentie :P si ce te faci cand iti apare mosu ? simplu franezi :P daca nu franezi cand franeaza cel de langa tine probabilitatea sa iti vina mosu dupa el e cam 80%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ady sta pe la ursu mai mereu cred il cunosc din vedere repara pe acolo si mtoru nu e al lui am vb cu el mia zis ca sa trzit cu el in coarne eu am vazut faza de sus duba daca nu frana il lovea in plin da a franat si la luat adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut reportajul azi dimineata la Antena ... ce sa spun, frumos spus. Cred ca unul din putinele reportaje in care am inteles ce s-a intamplat, vina clar a pietonului.

Sanatate ambilor, mosu poate invata ceva din experienta asta, iar motociclistului sa nu mai aiba parte de-astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut reportajul azi dimineata la Antena ... ce sa spun, frumos spus. Cred ca unul din putinele reportaje in care am inteles ce s-a intamplat, vina clar a pietonului.

Sanatate ambilor, mosu poate invata ceva din experienta asta, iar motociclistului sa nu mai aiba parte de-astea!

 

Intr-adevar, probabil si din cauza ca era chopper. Tot a scapat o expresie de genul "motoare de sute de cai putere", dar se poate trece cu vederea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"motoare de sute de cai putere", dar se poate trece cu vederea.

Da :P , asta e din dictionar pentru stiri despre bolizi, clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, probabil si din cauza ca era chopper. Tot a scapat o expresie de genul "motoare de sute de cai putere", dar se poate trece cu vederea.

Trebuie explicat cumva public ca "sute" "e" mai multe, deci minim 2, si din cate stiu eu, nu prea sunt motoare stock care sa depaseasca 200 cai, deci nu prea exista motoare de "sute de cai putere"...

La masini daca exista Veyronul, ar trebuie sa zica "masini de mii de cai putere".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare ghinion pt motociclist dar pe mine personal ma bucura faptul ca a fost o stire care in care nu s-a mai zis ca acul vitezomettrului a ramas la XXXkm/h si ca suntem inconstienti sau mai stiu eu ce. ma bucura ca a fost relatat corect. sa fie oare cel care a redactat aceasta s :P tire motociclist ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand... ADI fi tare (defapt esti :P )... sper sa nu iti faci un obicei prost sa pui feiru jos, odata pe an, complet aiurea.

In al 2-lea rand rog mult si respectuos ca motociclistii de tastatura sa se abtina. Adi are destula experienta si multi km facuti calare si in spatele volanului.

 

Respect frate Adi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un choper negru,un tip cu plete care nu stia sa dea adresa la ambulanta..deci..

Mesaj completat

unde erai tu ma cand politia a intrebat de martori ? nu a raspuns nimeni nimic da eu eram mai incolo cativa metri si vb cu adi si reporteru antena 1 nu mai afirmati lipsa de experienta ca nu aveti voi km cu fata cati are adi cu spatele ce te faci cand te trezesti cu mosu la 1 m de tine ?

Tu puteai sa fii unde vrei tu sa fii intelegi?..eu am stat cu amicul meu care iau luat interviu pana la sfarsit asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un reportaj pozitiv .

Acelasi lucru l-am patit si eu toamna trecuta la Obor . Numai ca eu am reusit sa nu o lovesc pe baba ( desi ar fi meritat ) , in schimb am derapat eu in franare . Pana mi-am scos piciorul de sub motor ( noroc cu cizmele) , Baba , simtindu-se vinovata o si luoase la fuga printre blocuri .

 

Iar pentru cunoscatorii din inceputul topicului...ar trebuii sa testeze franarea la un Chopper de 250 - 300 de kg , apoi sa-si dea cu parerea de cat de experimentat este biker-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un reportaj pozitiv .

Acelasi lucru l-am patit si eu toamna trecuta la Obor . Numai ca eu am reusit sa nu o lovesc pe baba ( desi ar fi meritat ) , in schimb am derapat eu in franare . Pana mi-am scos piciorul de sub motor ( noroc cu cizmele) , Baba , simtindu-se vinovata o si luoase la fuga printre blocuri .

 

Iar pentru cunoscatorii din inceputul topicului...ar trebuii sa testeze franarea la un Chopper de 250 - 300 de kg , apoi sa-si dea cu parerea de cat de experimentat este biker-ul

Na avut timp de franare.pur si simplu era in accelerare si sa trezit cu mosu in fata lui de dupa duba,a fost o chestie de soc, cred ca a apucat sa apese doar ambreiaj si frana spate la cum sa dus intro parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...