Sari la conținut

Accident Scuter VS Masina Republica-Drumul intre Tarlale 9.09.2010


RD 02 ALX
 Share

Postări Recomandate

Salut astazi in jurul orei 15:30 un tip cu un ford nu a acordat prioritate unui domn mai invarsta pe scuter si l-a acrosat din lateral.

Ce ma impresionat este ca parca era invizibil(este clar ca soferul nu l-a observat).

Eu veneam de la Republica si rulam pe banda 2 cu 50-60KMh, dupa ce l-am depasit pe scuterist ma bagam pe banda 1 pentru ca vroiam sa fac dreapta la cateva strazi mai incolo si cum ma uitam in oglinda ca sa ma mut pe cealalta banda am vazut cum l-a lovit tipul cu fordul(scuterul nu cred ca avea mai mult de 40KMh cand a inceput sa franeze).

Scuteristul era ok in afara de piriorul stanga parca destul de sifonat(calcaiul era praf, de aproape se vedeau tot felul de deformatii si glezna la fel si avea si o rana deschisa la calcai).

 

Am fost impresionat de victima ca tipa disperat sa ii ridice cineva scuterul ca se strica si pierde si benzina...suntem o tara de cacao, omul era sarac si avea grija de scuteras , nu avea echipament doar o casca de 50 de lei.

Oameni saraci.

 

Atasez doua forografi de la locul accidentului.

Imi pare rau ca nu suntem respectati in trafic pentru ca motociclismul este un sport si o pasiune frumoasa dar la noi este moarte curata.

Asfalt uscat si sa va feriti voi de accidente.

 

Numai bine. Alex

post-41186-1284036881_thumb.jpg

post-41186-1284036903_thumb.jpg

Editat de RD 02 ALX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre noi au nevoie de exemplificari grafice pentru a intelege conceptul de "vinovat" al unui accident rutier. Pentru tine, stlk, special, am creat o succesiune de imagini pentru a te ajuta sa intelegi, ca pentru copiii mici de la gradinita. A e de la albina, B e de la bobocel gen.

 

Scuzati talentul la desen.

vinovati.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau e ca de la o vreme am observat ca degeaba claxonezi, degeaba franezi, degeaba gesticulezi......se uita la tine dar zici ca esti invizibil si trece mai departe.

Pai te-am claxonat, am schimbat banda, am franat, am dat din maini, te-ai uitat la mine si tot ai trecut !...ce plm sa mai fac frate sa te feresc sau sa ma feresc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterist in slapi. A facut buba, ghici de ce ? La cat de chiori sunt unii in trafic ar trebui sa-mi iau echipamentul moto si cand ies cu bicicleta.

Sigur de el trebuie sa te iei pentru ca el e de vina!!!!Daca ar fi purtat cizme SIDI sau Alpinestars SMX8989 accidentul ar fi fost evitat.Al dracu de scuterist umbla fara echipament si se mai mira ca a facut accident.Dar manusi avea? :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre noi au nevoie de exemplificari grafice pentru a intelege conceptul de "vinovat" al unui accident rutier. Pentru tine, stlk, special, am creat o succesiune de imagini pentru a te ajuta sa intelegi, ca pentru copiii mici de la gradinita. A e de la albina, B e de la bobocel gen.

 

Scuzati talentul la desen.

vinovati.jpg

 

 

Eu eram trist ca muncesc la ora asta dar asa ras n-am mai prins de mult. Mersi!

Editat de QuietKey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterist in slapi. A facut buba, ghici de ce ? La cat de chiori sunt unii in trafic ar trebui sa-mi iau echipamentul moto si cand ies cu bicicleta.

Minte creata ce ai... Te-ai gandit ca poate bietul om nu avea bani de asa ceva?

Grija lui cea mai mare era sa nu piarda benzina (in bani probabil 20, 30 lei), desi avea piciorul lovit, si tu vorbesti de echipament?

Probabil niste cizme/ghete moto costa cat pensia lui, sau salariul pe 2 luni...

 

Asa oameni, asa tara... "Nu ai bani, MORI, du-te dracului de sarac!", asa-i? Asta-i gandirea? :hurt:

 

Cum e posibil sa va para bine ca unu' are accident, daca nu e echipat complet, daca nu e "robocap" prin trafic? Si aici ma refer in general la accidente, nu numai la asta...

 

Am fost impresionat de victima ca tipa disperat sa ii ridice cineva scuterul ca se strica si pierde si benzina...suntem o tara de cacao, omul era sarac si avea grija de scuteras , nu avea echipament doar o casca de 50 de lei.

Oameni saraci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, scuterul nefiind inregistrat, nu va putea beneficia de RCA-ul celui vinovat. Inca un motiv sa nu se mai circule cu vehicule neinregistrate/neinmatriculate.

 

 

@stlk, inainte sa mai scrii ineptii, trage aer in piept si mai gandeste-te o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca avea si o casca de calitate sigur nu se intampla asa ceva ! :hurt:

 

 

Adica nu-l durea in ,,calcai" ???!! Totusi ,daca avea manusi sigur scapa neatins...Doamne cat de ,,copii" sunt unii ca sa folosesc un cuvant frumos.A ajuns topicul asta mai rau ca ,,ferparul de la ora 17 ".

 

Dupa mintea unora ar trebui sa iesi pe motor ,,full" din cap pana in picioare doar ca sa cumperi un pachet de tigari doua strazi mai incolo..Parca vad la cozi in supermrk robotei in combinezoane cu cocoasa .Omul merge cum vrea ..A-ti auzit pe cineva ca va cere ajutorul pt un picior rupt ca a mers in sandale??!!NU ..atunci de ce trebuie sa va pierdeti ore din viata ingrijorandu-va datorita lipsei de echipament la un scuterist?? Ai echipament ,sa fii sanatos..nu ai ..la fel..Fiecare face ce vrea pe carnea lui si banii lui.Sa te dai cu a-I-a de la stop la stop imbracat frumos doar ca sa iti auzi toba si sa impresionezi pitipoancele nu te face nici mai om nici mai motociclist.La fel si criticile aruncate pe forum la adresa unuia care foloseste un scuter sau un motor ca mijloc de deplasare la munca ..si jumatate din bani se duc pe benzina.

 

Spunea cineva pe aici :,,cum dracu au rezistat unii zeci de ani pe motoare fara ca macar sa stie de existenta echipamentelor de protectie" ..??! Raspunsul (cunoscut de altfel de cel care isi punea retoric intrebarea) cred ca ar fi urmatorul :MATURITATE

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, scuterul nefiind inregistrat, nu va putea beneficia de RCA-ul celui vinovat. Inca un motiv sa nu se mai circule cu vehicule neinregistrate/neinmatriculate.

 

 

@stlk, inainte sa mai scrii ineptii, trage aer in piept si mai gandeste-te o data.

:hurt:

Editat de Thomas
PM scos, irelevant pentru acest topic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu-l durea in ,,calcai" ???!! Totusi ,daca avea manusi sigur scapa neatins...Doamne cat de ,,copii" sunt unii ca sa folosesc un cuvant frumos.A ajuns topicul asta mai rau ca ,,ferparul de la ora 17 ".

 

Se pare ca "ironia" nu este unul din punctele tale forte ! Mai baga o fisa...:hurt:

Editat de Nyt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...