Sari la conținut

Transalpina - ranca - obarsie - 2 octobrie


foxbat
 Share

Postări Recomandate

daca stabilesti ceva ne auzim

ar mai fi o varianta veliko :laugh:

 

este telepat:)

exaact la tine ma gandeam

eu as pleca maine la ptima ora dar nu din bucale ci de la un amic de pe langa ploiesti ( floresti )

Mesaj completat

Aseara la Ranca - lapovita si ninsoare ;)

 

thomasule, nu fii rau :D .

pe camerele de la ranca nu se vede asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca va este de folos informatia, dar noaptea trecuta temperatura in zona respectiva, adica Rinca, a fost in jurul a 3*C, iar azi era soare, fara precipitatii, cu un vint usor si rece. Vreme frumoasa de motociclit! Daca si miine este la fel si nu-mi face muierea program (am lipsit doua saptamini si cred ca nu ma iarta asa usor!), poate ne vedem sus, pe coclau! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cati km ar fi in total si la ce viteza de croaziera ?

 

500- 600 si eu merg maxim 90- 110 cu slr-ul

dar daca vrei te las cu o Hayabusa :laugh:

atunci pesemne ca o scoti o medie de 2 ori mai mare .

so , avem un SLR 650 ( nepotelu' lu' Dominator + Busa ).

oricum se merge pe intuneric in mod clar la intoarcere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mai merge cauciucul vechi inca 500 de km ? ;)

Am ca optiuni ori sa vin asa, ori sa ma duc sa-mi schimb maine cauciucul si sa stau acasa... :laugh:

 

 

 

ha ha ha

tine, stai linistit

:D

 

marius- oricum e de mers pe autostrada - e pareta comuna catre bucale ( rm valcea - pitesti - buc )

eu spuneam ca s ar ptuea sa plec de la un prieten , prin targoviste, pitesti - rm valcea (

 

de acolo se " impart " drumurile

 

stefane - oricunm il stii pe cip, deci amandoi sunteti varza la cauciucuri

iaru eu ma incapatanez sa tin bujia originala in SLR , din 98 si 30,.000 km

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, Foxule, daca tu vii Targoviste-Pitesti-Valcea, nu ar fi mai bine sa ne adunam in Pitesti ? Eu zic ca n-are rost ocolul pana in Targoviste dimineata pe frig.

Mesaj completat

Stiti ca la ora asta sunt -4 grade la Balea Lac ? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, Foxule, daca tu vii Targoviste-Pitesti-Valcea, nu ar fi mai bine sa ne adunam in Pitesti ? Eu zic ca n-are rost ocolul pana in Targoviste dimineata pe frig.

Mesaj completat

Stiti ca la ora asta sunt -4 grade la Balea Lac ? :laugh:

 

ba da, si mai bine ;)

oricum tu ai nr meu asa ca aveum cum sa ne sincronizam

 

si io' nu merg la balea lac, bai, eu merg la Ranca,

na

si daca nu te am informat, iarta ma, te informez acu' :-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un 9 ..9 :30 la pitesti ( nu plec din Bucuresti ).ne vedem rondul de la iesirea de pe autostrada spre Rm valcea ( in loc s o luati prin "pasaj " o luati pe deasupra, prin dreapta lui si va opriti in giratoriul ala mare.

 

tel meu - 0722 412 126 pentru cine vine. ( nu mai intru pe forum )

 

seara buna

Mesaj completat

Am imbatranit se pare.Sau n am dormit decat 4 ore .

 

Ca cifre – 690 km pe SLR intr o zi (am pus si distanta Bucuresti – Floresti ) din care o parte pe un frig de n am vazut.Consumul – intre 4.5. si 5 ( ma refer la mine ).

 

Am gustat din nou aerul si culorile de toamna de langa Novaci. Aproape te dureau ochii de tunelurile cu pereti de flacari . Sunt cateva zone drepte printre dealurile alea strajuite de copaci a caror coroana iti da senzatia ca mergi printr un coridor de foc.

 

Dupa Novaci unde conform prognozei era soare si cald am intrat intr o iarna crunta. De cand sunt nu-mi aminesc sa fi tras un asa frig .basca o ceata inghetata care nu te lasa sa vezi la 3 m. Dar Busa are stopuri cu led-uri asa ca am reusit sa vad pe unde merg. Ce bine e sa fii ochelarist. Dupa ce s a umnplut vizera de lapovita aia marunta am trecut pe” night vision “ sau “ochelar personal vision” . Desi au asfaltat astia aproape toata frumusetea aia de drum, pe vremea pe care am prins o putea sa fie si mama asfaltului ca tot nu stiai unde I drumul. Colac peste pupaza, ai nostrii politisti in turareuguri, vw si toate pleaiada de masini “ieftine si bune” basca cateva microbuze umplusera Ranca si drumul. Asa ca mi am luat inima in dinti si I am depasit in gand avadn cate articole incalcam . ma rog, depasiera se cheama aia cand treci pe langa o masina desi nu vezi nici macar unde se termina ea. Dupa o vreme am descoperit misterul – din banii primiti la meeting faceau un mega gratar cum o sa vedeti in poze, taman in mijlocul TA-inei.

 

Partea buna la frigul ala din pastul Urdele a fost ca in zonele und ear fi trebuie sa fie un noroi sanatos era tot “ beton “J . De frig. Ce bines a ai un motor cum e Hayabusa care da muuulta caldura. Asa ca mi am uscat manusile pe macro-tobele ei si am reusti sa mi mai indoi un pic degetele. Cred ca BMW-istii isi freaca mainile de bucurie. Pacat insa ca nu au mers si ei in loc s-o frece la soare J.

 

La Obarsie am mancat 2 portii de papanaisi , fiecare porti avand 3 ( trei ) papanasi atat de mari ca ne ar fi ajuns unul la fiecare, nu 6. Si ne am salutat cu alti 2 dilii – o Honda TA si un DR 350 parca.Ei veneau de la Sebes .

 

 

 

In final am realizat ca TA mea nu mai exista. Norocul meu ca am incapozele de acum 2 , 3 ani – asa se scrie istoria. Inca un drum omorat. Prima oara cand am facut o a fost o aventura. Acum pana si un SS o face in cateva zeci de minute.

 

 

 

In rest traseul e cunoscut. Data viitoare ne oprim in Sebes – acum am parasit TA- pe la voineasa.

 

Brezoi – Rm Valcea.

 

 

 

Vreame a fost foarte buna cu mici ciudatenii.nu m am lamurit inca daca ploaia fugea de noi sau noi dupa ea. Cert e ca nici noi n-am prins o , nici ea pe noi.

 

 

 

Multumesc Cip- cred ca a fost un chin sa tii monstrul ala la viteza mea de croaziera. Si multumesc pentur ca am mai invatat cum e sa depasesti incecand sa ma tin cu un monocilindru dupa o busa. J) Noroc cu dealul neagru ca altfel ne plicitiseam.

 

 

 

Sa fim sanatosi si sa avem drumuri bune.

 

 

 

PS Cand ma uit la pozele cu “mulstul” de la Valea Calugareasca” imi amintes de Rares - si de telefonuil primit, fuga in Bucuresti si noaptea aia nenorocita. O sa facem la anu’ TA impreuna, promit. Sanatate cat cu prinde, prieten drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Hristos a Inviat!

stie cineva cum mai este drumul de la Novaci pina la lacul Vidra?

Vreau asa merg in mai de la Novaci pina la Petrosani, cu pasagera si bagaje, am un BMW K1200 LT. Credeti ca am vreo sansa sa trec?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...