Sari la conținut

Lovita pe trecere de un scuterist


Cap0ne
 Share

Postări Recomandate

Fratilor, la 16 ani in statele cele democrate ale americii ai dreptul sa dai de carnet, sa conduci un bolid de 2 tone si sa faci muci un supermarket intreg daca te superi (14 in unele state gen Alaska sau Arkansas). Deci lasati rahatul cu "n-au ce cauta pe strada", "avea viteza", "era tanar si nelinistit".

 

Legea prevede clar ca atunci cand conduci (pana si un (cuvant urat) de trotineta cu impingere pe baza picioarelor) si ajungi in dreptul unei treceri de pietoni, reduci viteza si acorzi prioritate. Legea mai prevede si ca pietonii trebuie sa se asigure si sa treaca pe zebra in ritm alert (nu in fuga, nu in pasul melcului turbat, nu vorbind la telefon, nu urland la prietena, nu alergand dupa tramvai). Indiferent ce ar fi, nu va luati dupa tembeliziuni, ca aia mananca rahat din placerea faptei, nu ca ar ajuta la ceva.

 

Si acuma sa vorbim pe bune, de cate ori n-ati depasit pe langa masina oprita in fata trecerii, desi stiati ca e un pieton...

 

Sanatate victimei. Daca scapa sanatoasa, o sa fie mult mai atenta data viitoare. Cat despre pustiul ala, fiecare cu necazurile pe care si le face singur.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica micutei pentru ca familia ei sa-si gaseasca linistea sufleteasca ... nici nu vreau sa-mi inchipui ce este in sufletul ei. Scuteristul este vinovat dar sa nu uitam ca toti am avun momente de neatentie care se puteau transforma intr-o tragedie. Este adevarat ca exista posibilitatea ca scuteristul sa fie un idiot dar problema cea mai grava este legislatia ingaduitoare si politia indiferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire micutei oricum v-a ramane cu , cosmaruri pe viata datorita accidentului si cum v-a vedea scuter sau motocicleta mai tarziu v-a tremura/speria depinde cum o afecteaza pe viitor

Nu cred ca isi va mai amintii ceva despre acest incident .

 

Astazi la stiri am auzit ca i-au scos o bucata de os din creier si ca sansele de supravietuire sunt destul de mici , din pacate .

 

Abea astept sa-i oblige pe scuteristi sa aiba obligatoriu cateva ore de legislatie in spate , m-am saturat de toti coloratii care se cred zmeii soselelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ima...pe-trecere.html

 

 

Doamneeee nu pot sa cred asa ceva ca e posibillllll Unde ajungem in tara asta oamenilor???Nici pe trecerea de pietoni nu mai sunt in siguranta???Ar trebui omorat soferul acela.......... ;) :crack: RIP

Mesaj completat

Nu o sa faca nimic nenorocitii astia......Ar trebui facut o noua revolutie si omorat precum CEAUSESCU......Dar in fata la lume sa nu se mai faca atatea manevre si scamatorii........Cei care i-au ales pe NEMERNICI ASTIA..........Sa traim bine nu????I-as impusca pe toti !!!! ;) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Soferul" ala e un copil de 16 ani caruia i-au dat bani ai lui sa-si faca o toana si acum a accidentat foarte serios alt copil. Pe ala vrei tu sa-l omori?

 

Fratilor, treziti-va, nu e de vina guvernul, politia, legea rutiera, basescu sau geoana ca tu si cu mine nu suntem in stare sa ne educam copiii si sa avem un pic de bun simt fata de alti oameni. E o tragedie si daca in locul fetitei aleia era prietena mea sau sor-mea nu stiu ce faceam cu cacatul ala mic sau cu tac-su de i-o dat banii sa se dea pe scuter. Tot ce poti sa zici in situatii de astea e "ma bucur ca n-am fost eu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acuma sa vorbim pe bune, de cate ori n-ati depasit pe langa masina oprita in fata trecerii, desi stiati ca e un pieton...

 

Sanatate victimei. Daca scapa sanatoasa, o sa fie mult mai atenta data viitoare. Cat despre pustiul ala, fiecare cu necazurile pe care si le face singur.

 

Niciodata nu am depasit masina oprita in fata trecerii de pietoni (cu exceptia cazurilor cand un retardat s-a gandit ca e ok sa stationeze acolo), si mai mult decat atat, nici macar nu am trecut pe alta banda pe langa masina oprita sa cedeze trecerea pietonilor. Daca tu consideri ca e ok sa depasesti pe trecere de pietoni, cu pieton in traversare, atunci nu ar trebui sa ai permis de conducere. Dar poate ca nici nu ai nevoie, din profil vad ca nici de numar de inmatriculare nu ai nevoie.

 

Da, pietonul trebuie sa se asigure cand traverseaza, chiar daca o face pe trecerea de pietoni. Da, pietonul nu trebuie sa traversese in fuga. Da, parintii trebuie sa-si supravegheze copiii. Da, poitia ar trebui sa dea amenzi mult mai des pietonilor. Da, esti indreptatit sa injuri printre dinti pietonul dobitoc care sare in fata masinii/motocicletei/scuterului/etc pe trecere. Dar trebuie sa fi retardat sa mergi ca nebunul in zona trecerii cand pe trotuar sunt pietoni, mai ales copii.

 

Off topic: Cu trotineta nu ai ce cauta pe partea carosabila. Si americanii nu cred ca sunt cel mai bun exemplu de legislatie rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt 100% cu amendarea pietonilor... unii sunt de o nesimtire fantastica, cand trec pe loc nemarcat...

Cat de accident... sunt curios scuterisul daca avea macar atestat, numere, motor de 50cc etc.

 

Chiar azi am vazut pe bikeshop scutere de 250cc cu acte de 50cc.

 

Legea e prea blanda sau nu se aplica pentru toate categoriile!

 

Singura fara vina este fetita care nici stie ce s-a intamplat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Soferul" ala e un copil de 16 ani caruia i-au dat bani ai lui sa-si faca o toana si acum a accidentat foarte serios alt copil. Pe ala vrei tu sa-l omori?

 

Fratilor, treziti-va, nu e de vina guvernul, politia, legea rutiera, basescu sau geoana ca tu si cu mine nu suntem in stare sa ne educam copiii si sa avem un pic de bun simt fata de alti oameni. E o tragedie si daca in locul fetitei aleia era prietena mea sau sor-mea nu stiu ce faceam cu cacatul ala mic sau cu tac-su de i-o dat banii sa se dea pe scuter. Tot ce poti sa zici in situatii de astea e "ma bucur ca n-am fost eu".

Scuza-ma da nu ai intles despre ce era vorba.....Ai dat pe linkul acela sa vezi despre ce era vorba???Eu ma refeream la "soferul loganului"care a dat peste fetita aceia cu mama ei.....Da te rog frumos pe linkul acela.....si ai sa vezi!!!! ASFALT CAT MAI USCAT!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...