Sari la conținut

Ce enduro recomandati pt un incepator!


stebelsergiu
 Share

Postări Recomandate

Lumeeee,vreau sa imi cumpar si eu un enduro si nu stiu ce model ce marca!De un an de zile ma dau pe un Dragstar deci nu sunt chiar incepator pe doua roti dar la enduro is blana,asa ca va rog sa ma ajutati.Am 1,72 cm, 75 kg si un buget de vreo 1300-1400 de Eur.Deci ce imi recomandati pt un incepator endurist?ms mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumeeee,vreau sa imi cumpar si eu un enduro si nu stiu ce model ce marca!De un an de zile ma dau pe un Dragstar deci nu sunt chiar incepator pe doua roti dar la enduro is blana,asa ca va rog sa ma ajutati.Am 1,72 cm, 75 kg si un buget de vreo 1300-1400 de Eur.Deci ce imi recomandati pt un incepator endurist?ms mult!

 

La rubrica Vreau si eu enduro sunt o gramada de raspunsuri pentru intrebarile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca lumea din curtea de la servici care e populata in special cu enduristi imi tot recomanda sa-mi iau motocicleta serioasa (adica enduro sau cross) ca deja stiu sa ma dau pe motocicleta (am peste 30,000km facuti pe drumuri publice si de obicei asfaltate), ei imi tot spun mie ca la 1.69 si 53kg mi-ar veni bine un Suzuki de 250cc (cred ca DR250 sau asa ceva). E vorba de ceva care are seaua mai jos decat media si numai un pic peste 100kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumeeee,vreau sa imi cumpar si eu un enduro si nu stiu ce model ce marca!De un an de zile ma dau pe un Dragstar deci nu sunt chiar incepator pe doua roti dar la enduro is blana,asa ca va rog sa ma ajutati.Am 1,72 cm, 75 kg si un buget de vreo 1300-1400 de Eur.Deci ce imi recomandati pt un incepator endurist?ms mult!

 

Honda transalp, dar la 1300-1400 euro poti lua una adusa din Italia, inscrisul te mai costa 200 de euro( acum am inmatriculat-o eu pe a mea).

Daca vrei te pot pune in legatura cu cineva care aduce din Italia la preturi foarte bune. Ce pot zice e ca mie mi-a nimerit una buna.

A mea e din 1993 si a venit exact cum o vezi in poza, am fost cu ea la mecanic si dupa verificari a trebuit sa-mi regleze un tachet si la care o sa mai trebuieasca schimbate burdufurile de la furca, uleiul din furca si poate bujiile.

post-46117-1286603770_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda transalp, dar la 1300-1400 euro poti lua una adusa din Italia, inscrisul te mai costa 200 de euro( acum am inmatriculat-o eu pe a mea).

Daca vrei te pot pune in legatura cu cineva care aduce din Italia la preturi foarte bune. Ce pot zice e ca mie mi-a nimerit una buna.

A mea e din 1993 si a venit exact cum o vezi in poza, am fost cu ea la mecanic si dupa verificari a trebuit sa-mi regleze un tachet si la care o sa mai trebuieasca schimbate burdufurile de la furca, uleiul din furca si poate bujiile.

post-46117-1286603770_thumb.jpg

 

translapul e de enduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Transalpu i cea mai bun alegere.Eu vreau ceva cu care sa ma duc pe coclauri.drumuri forestiere,poteci de padure samd.

Mesaj completat

Mai degraba m-as orienta spre un DR-u de 250!sau...?

 

 

spune enduro-cross atunci! aia e altceva, si da! poti face enduro si cu un transalp dar pe drumuri forestiere care nu sunt foarte "sparte", te-ai mira pe unde poti ajunge cu un transalp, dar evident ca la ce-ti trebuie tie ti-ar fi bun cu honda cr 250, parerea mea.

post-46117-1286650045_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune enduro-cross atunci! aia e altceva, si da! poti face enduro si cu un transalp dar pe drumuri forestiere care nu sunt foarte "sparte", te-ai mira pe unde poti ajunge cu un transalp, dar evident ca la ce-ti trebuie tie ti-ar fi bun cu honda cr 250, parerea mea.

post-46117-1286650045_thumb.jpg

 

Nope. CR 250 e de motocross. Poate CRF 250 X. Dar e al dracului de scumpa. E model recent.

post-7680-1286654759_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca omu nu cred ca vrea ceva in care sa bage bani la 3-4 iesiri

In ce bagi bani la 3-4 iesiri la un ktm? Sau cat de lungi sunt iesirile astea de care zici? Daca iti pare ceva extraordinar de greu sa cureti un filtru de aer(200 ml de benzina si un jet de spray de filtru) si un schimb de ulei(60 Ron) care il faci undeva la 25 de ore efective de mers cu motorul, atunci inseamna ca nici o motocicleta nu este buna.

Sau cumva la alte mobre de enduro nu se schimba uleiul,nu se curata filtrul de aer,placutele de frana sunt pe viata,alte motoare de enduro nu fierb niciodatasi deci nu se pierde lichid de racire,lantul nu se unge niciodata...

In ceea ce priveste stricatul, la Romanian Extreme Adventure anul asta,intreaba pe cineva care a fost acolo cam ce motoare s-au stricat si care au rezistat.

Editat de siadimet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK!Si un model de KTM in banii asti imi poti recomanda?

Eu am vandut un 250 sx din 2007 in primavara cu 2100 euro. Motocicleta era in stare perfecta si cu f multe accesorii.Sunt sigur ca o sa gasesti un motor dupa 2000 cu banii pe care ii ai, mai ales pe vremurile astea,cand preturile au scazut si se apropie si iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma o yamaha dt 200r la 1000 euro asa cum e sau 1100 pusa pe picioare, saptamana viitoare intra in pregatiri(schimb piston+ambielaj)

 

la REA au cazut si ktm-uri si husaberg-uri si yamahe si onde pt ca e o competitie extrema! cat despre dr imi trebuie doua zile sa distrug unul la ktm ma chinui de 4 ani si aproape am reusit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma o yamaha dt 200r la 1000 euro asa cum e sau 1100 pusa pe picioare, saptamana viitoare intra in pregatiri(schimb piston+ambielaj)

 

la REA au cazut si ktm-uri si husaberg-uri si yamahe si onde pt ca e o competitie extrema! cat despre dr imi trebuie doua zile sa distrug unul la ktm ma chinui de 4 ani si aproape am reusit!

La REA tu ai venit cu KTM-ul stricat de acasa. :crack: Un DR nu ar fi rezistat nici macar in prima zi acolo.Si nu este clar ca un motor care a rezistat la o competitie extrema, la plimbari hobby te scoate la pensie?

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de unde legenda asa cum ca KTM-urile se strica repede?

 

Pai se strica repede pentru ca se folosesc intens. La fel si Honda, Yamaha, BMW, etc.

Probabil legenda vine din perioada dinainte de 2000 cand modelele dual purpose (nu cele de competitie), bazate pe motorul LC4, erau intradevar nu foarte fiabile. Dupa 2000, nu poate spune nimeni ca atat modelele dual purpose LC4 si LC8 cat si cele de competitie EXC si SX ar fi nefiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...