Sari la conținut

Poveste la scara C


pistolaru
 Share

Postări Recomandate

Poate ca ati auzit de accidentul de acum cateva zile cu Cayenne-ul care a spulberat un taxi, trecand cu 150 la ora pe rosu la Eroilor...

 

Inginerul de sunet din taxi a fost coleg de clasa cu nevasta-mea in liceu, si urma sa se casatoreasca in toamna (si, din cate am inteles, sa fie cavaler de onoare la alta nunta, peste 2 saptamani).

 

Taximetristul (poate ca nu toti sunt idioti) era student la teologie, avea 24 de ani, si muncea ca sa se intretina in Bucuresti.

Azi cand m-am dus la munca, am vazut un taxi in fata mea cu poza omului in luneta sub care scria "nu te vom uita niciodata"...

 

Nevasta-mea a fost la inmormantare si a dus o jerba, cosciugele erau INCHISE...

 

Ucigasul e un arab cu cetatenie britanica, si inca nu i s-a gasit permisul sau cartea de identitate a masinii. Pedeapsa maxima pe care o risca, pentru ucidere din culpa, este 10 ani... pentru 3 morti si 2 raniti (care erau cu el in masina).

 

 

No comment, nu vreau sa demonstrez nimic nimanui. Tepes a murit demult, oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tara asta dreptatea este o ilegalitate (sper ca intelegeti la ce ma refer). :P Mai e mult pana cand se va schimba ceva. Iar asta tine de mentalitate si obisnuinta :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tepes a murit demult, oricum.
mare adevar ai grait

 

In tara asta dreptatea este o ilegalitate (sper ca intelegeti la ce ma refer). :D Mai e mult pana cand se va schimba ceva.
cand astia isi cumpara munti cu totul, sau iau titanmar cu tot cu marmura din tara, si asa mai departe, crede-ma ca nu se va schimba nimic. :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa o dam in politica pt ca nu ajungem nicaieri. De luat initiativa iar nu ajungem nicaieri. Asa ca... se pare ca e mai mult rau decat bine. OVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ati auzit de accidentul de acum cateva zile cu Cayenne-ul care a spulberat un taxi, trecand cu 150 la ora pe rosu la Eroilor...

 

Inginerul de sunet din taxi a fost coleg de clasa cu nevasta-mea in liceu, si urma sa se casatoreasca in toamna (si, din cate am inteles, sa fie cavaler de onoare la alta nunta, peste 2 saptamani).

 

Taximetristul (poate ca nu toti sunt idioti) era student la teologie, avea 24 de ani, si muncea ca sa se intretina in Bucuresti.

Azi cand m-am dus la munca, am vazut un taxi in fata mea cu poza omului in luneta sub care scria "nu te vom uita niciodata"...

 

Nevasta-mea a fost la inmormantare si a dus o jerba, cosciugele erau INCHISE...

 

Ucigasul e un arab cu cetatenie britanica, si inca nu i s-a gasit permisul sau cartea de identitate a masinii. Pedeapsa maxima pe care o risca, pentru ucidere din culpa, este 10 ani... pentru 3 morti si 2 raniti (care erau cu el in masina).

No comment, nu vreau sa demonstrez nimic nimanui. Tepes a murit demult, oricum.

potrivit noului cod penal,care o sa se aplice probabil peste 100 de ani uciderea din culpa se pedepseste astfel:

Art. 181. - (1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseÂşte cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.

 

(2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispozițiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exercițiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activități se pedepseÂşte cu închisoare strictă de la 2 la 7 ani.

 

(3) Când uciderea din culpă a unei persoane este săvârÂşită de un conducător de vehicul cu tracțiune mecanică, având în sânge o îmbibație alcoolică ce depăÂşeÂşte limita legală sau care se află în stare de ebrietate produsă de alcool sau se află sub influența stupefiantelor ori a altor substanțe toxice, pedeapsa este închisoarea strictă de la 5 la 12 ani.

 

(4) Cu aceeaÂşi pedeapsă se sancționează uciderea din culpă săvârÂşită de orice altă persoană în exercițiul profesiei sau meseriei Âşi care se află în stare de ebrietate produsă de alcool sau se află sub influența stupefiantelor ori a altor substanțe toxice.

 

(5) Dacă prin fapta săvârÂşită s-a cauzat moartea a două sau mai multe persoane, pedeapsa este închisoarea strictă de la 7 la 15 ani.

 

(6) Dacă fapta prin care s-a produs uciderea din culpă constituie prin ea însăÂşi o infracțiune, se aplică regulile privind concursul de infracțiuni.

 

In prezent:Art. 178. - Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseÂşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

 

Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispozițiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exercițiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activități, se pedepseÂşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.

 

Când uciderea din culpă a unei persoane este săvârÂşită de un conducător de vehicul cu tracțiune mecanică, având în sânge o îmbibație alcoolică ce depăÂşeÂşte limita legală sau care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.

 

Cu aceeaÂşi pedeapsă se sancționează fapta săvârÂşită din culpă, de orice altă persoană în exercițiul profesiei sau meseriei Âşi care se află în stare de ebrietate.

 

Dacă prin fapta săvârÂşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevăzute în alineatele precedente se poate adăuga un spor până la 3 ani.

 

Cred ca la asta nu se va mai aplica acelasi cod in viguare si la nevasta lui Paunescu(a primit trei ani cu suspendare,nu a fost arestata preventiv)si va fi dat exemplu,avand in vedere si alte circumstante (fuga autorului accedentului in cazul Teo Peter,etc)..O fi corect ,nu o fi? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BA S-A DOVEDIT PRIN INTEMEDIUL INTERPOLULUUI CA AVEA PERMIS DE CONDUCERE DAR ASTA NUL SCAPA DE PARNAIE.

din pacate,cel putin in prezent, poate sa i-a cu suspendare daca nu se afla in una din situatiile prev de art 81 cp.:

Instanța poate dispune suspendarea condiționată a executării pedepsei pe o anumită durată, dacă sunt întrunite următoarele condiții:

 

a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 3 ani sau amendă;

:crack: infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 6 luni, afară de cazul când condamnarea intră în vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 38;

c) se apreciază că scopul pedepsei poate fi atins chiar fără executarea acesteia.

Suspendarea condiționată a executării pedepsei poate fi acordată Âşi în caz de concurs de infracțiuni, dacă pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 2 ani Âşi sunt întrunite condițiile prevăzute în alin. 1 lit. :kiss: Âşi c).

 

Suspendarea condiționată a executării pedepsei nu poate fi dispusă în cazul infracțiunilor intenționate pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de 12 ani, precum Âşi în cazul infracțiunilor de vătămare corporală gravă, viol Âşi tortură.

 

 

poate primi si suspendare conditionata a executarii sub supraveghere:Art. 86. - Instanța poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, dacă sunt întrunite următoarele condiții:

 

a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 4 ani;

:lol: infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, afară de cazurile când condamnarea intră în vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 38;

c) se apreciază, ținând seama de persoana condamnatului, de comportamentul său după comiterea faptei, că pronunțarea condamnării constituie un avertisment pentru acesta Âşi, chiar fără executarea pedepsei, condamnatul nu va mai săvârÂşi infracțiuni.

Suspendarea executării pedepsei sub supraveghere poate fi acordată Âşi în cazul concursului de infracțiuni, dacă pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 3 ani Âşi sunt întrunite condițiile prevăzute în alin. 1 lit. :D Âşi c).

 

Suspendarea executării pedepsei sub supraveghere nu poate fi dispusă în cazul infracțiunilor intenționate pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de 12 ani, precum Âşi în cazul infracțiunilor de vătămare corporală gravă, viol Âşi tortură.

 

sau, cu executare la locul de munca:Art. 867. - În cazul în care instanța, ținând seama de gravitatea faptei, de împrejurările în care a fost comisă, de conduita profesională Âşi generală a făptuitorului Âşi de posibilitățile acestuia de reeducare, apreciază că sunt suficiente temeiuri ca scopul pedepsei să fie atins fără privare de libertate, poate dispune executarea pedepsei în unitatea în care condamnatul îÂşi desfăÂşoară activitatea sau în altă unitate, în toate cazurile cu acordul scris al unității Âşi dacă sunt întrunite următoarele condiții:

 

a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 5 ani;

:eek: cel în cauză nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 1 an, afară de cazul când condamnarea intră în vreunul din cazurile prevăzute în art. 38.

Executarea pedepsei la locul de muncă poate fi dispusă Âşi în caz de concurs de infracțiuni, dacă pedeapsa aplicată pentru concursul de infracțiuni este de cel mult 3 ani închisoare Âşi sunt întrunite celelalte condiții prevăzute în alineatul precedent.

 

Executarea pedepsei la locul de muncă nu poate fi dispusă în cazul infracțiunilor intenționate pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de 12 ani, precum Âşi în cazul infracțiunilor de vătămare corporală gravă, viol Âşi tortura.

 

Mortzii lui. :D

 

scuze, Art. 38. - La stabilirea stării de recidivă nu se ține seama de hotărârile de condamnare privitoare la:

 

a) infracțiunile săvârÂşite în timpul minorității; a1) infracțiunile săvârÂşite din culpă;

:) infracțiunile amnistiate;

c) faptele care nu mai sunt prevăzute ca infracțiuni de legea penală.

De asemenea, nu se ține seama de condamnările pentru care a intervenit reabilitarea, sau în privința cărora s-a împlinit termenul de reab

am uitat, pentru curiosi redau art.38 C.p.:

 

 

scuzatzi greselile ,e ora 24,02 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar niste amarati ce fura un kil de cartofi fiindca nu au ce manca ei si copii lor... fac puscarie!

eu stiu pe cineva care a fost cercetat si la un pas de trimitere in instanta,intrucat a votat desi fusese condamnat si i se interzisese dreptul de a vota pentru o perioada.Dar acesta a votat intrucat un politist i-a adus acasa o carte de alegator,pe care i-a inmanat-o personal.Pana la urma a luat o amenda administrativa.Mizerabili. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil soferul Porsche-ului o sa scape cu fata curata, nici macar cu o suspendare. Au mai fost cazuri, ca cica il judeca la el in tara si pana la urma s-a uitat totul. Condoleante celor 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil soferul Porsche-ului o sa scape cu fata curata, nici macar cu o suspendare. Au mai fost cazuri, ca cica il judeca la el in tara si pana la urma s-a uitat totul. Condoleante celor 3.

daca nu e vip (Art. 8Cod Penal). - Legea penală nu se aplică infracțiunilor săvârÂşite de către reprezentanții diplomatici ai statelor străine sau de alte persoane care, în conformitate cu convențiile internaționale, nu sunt supuse jurisdicției penale ),a pus-o.

Aplicarea legii penale în spațiu

Teritorialitatea legii penale Art. 3. Cod Penal- Legea penală se aplică infracțiunilor săvârÂşite pe teritoriul României.

 

Sucze:Mortzii lui de arab. :D

 

ps.dupa parerea mea si iranienii sunt arabi,desis-i spun persani. :P

un rasist?

 

erata:scuze.e 2,15 ,,desi-si ""

 

imposibi(sper)sa scape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

da babele alea care au fost la Tv ca fac puscarie la 80 si respectiv 60 de ani ? pentru 5 milioane(o amenda neplatita,ca nu aveau de unde sa o plateasca...) si arabu asta nenorocit :P se joaca cu noi..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VIP nu inseamna neaparat reprezentant diplomatic.

 

Sa speram ca va primit totusi o pedeapsa, si nu ne va demonstra inca o data ca spaga bine plasata te scoate obraz curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

E intr-adevar tragic, ce mi se pare insa revoltator este ca majoritatea strainilor care vin in Romania stiu ca spre deosebire de tarile lor aici pot sa conduca cum vor, pt. ca rezolva orice contraventie cu maxim 50 de Euro SPAGA LA MILITIE. Pe araboiul asta imputit o sa-l coste mai mult cred dar parerea mea e ca va scapa destul de usor in raport cu fapta comisa. Pareri sint si AICI.

Am unit topicurile.

 

 

Da, sunt convins ca scapa ieftin daca nu era vorba de persoane cunoscute.... :P :D :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunoscut a fost si Teo Peter. :P :D :crack:

 

In cazul lui Teo Peter a fost implicat un militar USA, un sergent. El era in misiune la noi in tara... Jegul asta de om este "doar" un papagal plin de bani care crede ca la noi poa' sa faca ce vrea muschii lui ca nimeni nu ii face nimic. Pana si amaratii nostrii de pulitzai sunt complexati da astia cu Cayenne, Q-7 (apropo de idiotul care a lovit un politist pe moto care era si in misiune -semnalele acustico-vizuale in functiune- ieri...), si alte magaoaie de zeci, sute de mii de euroi. La noi... legea este de vina... mergand mai departe... cine face legea. Ca politia nu face altceva decat sa incerce sa aplice rahatul asta de lege... Sa vedem de la 1 septembrie...

 

Sa speram, macar de amorul artei ca-or sa-l condamne. Oricum, dupa o luna doua se face liniste si nimeni nu mai stie nimic... si poa' sa plece linistit dupa...

 

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate se intampla si rahaturi din astea...RIP celor 3 si sa speram ca justitia isi va face treaba in cazul soferului vinovat...

 

Problema e insa alta si, din cate vad si pe acest forum, e departe de a fi vinovata...Deschisesem un topic despre viteza pe A2 si, cum e de asteptat, gasesti tot felul de zoro care tipa ca e dreptul lor sa mearga cu 200+...problema e ca, din pacate, de cele mai multe ori nu crapa numai ei din cauza inconstientei...

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca era militar USA il face mai presus de lege? Din cite retin eu sergentul respectiv nu era personal diplomatic ca sa beneficieze de imunitate asa ca daca milita de la noi isi facea datoria si-l retinea macar 24 de h poate alta era soarta cazului. Dar americanii au demonstrat ca stiu sa isi apere cetatenii chiar si cind nu au dreptate in schimb romanii...

 

Nu stiu exact faza cu imunitatea lui diplomatica. Cert este ca el avea misiune de paza la ambasada. Din punctul meu de vedere avea imunitate! (nu bag mana-n foc)

 

Cat despre cum isi apara oamenii guvernul din USA... NO COMMENT!!! Aia chiar sunt mandrii ca sunt sub protectia guvernului. Au si de ce sa fie!!! La noi... Dumnezeu cu mila...

 

Si binenteles ca NU il face mai presus de lege... cel putin NU AR TREBUI! Dar... cred ca stiti cel mai bine cum este la noi cu legea facuta dupa ureche sau la comanda...

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu militarii americani nu pot fi judecati decat in SUA, asta legat de cazul Teo Peter, asa ca nu cred ca ar trebui sa ne mire ca a scapat doar cu suspendarea din functie

Legat de cazul de fata, o sa fie destul de greu de facut ceva, momentan Romania este un fel de marioneta a Angliei si a Americi, slabe sanse sa pateasca ceva serios, ceva care sa fie un exemplu, care sa spuna "ai incalcat legea, platesti dupa gravitatea faptei".

Uneori ma uit in jur si ma gandesc ca ne-ar trebui la putere cineva miserupist, cineva care sa zica ma doare-n pl. de ce-o sa zica anglia ca-i bag la zdup un criminal, dar din pacate ne purtam ca si cu un bibelou cu orice scursura care are pasaport strain, afisam un zambet tamp si spunem "welcome to romania".

Mi-e scarba, sincer, nu credeam ca voi spune asta, dar mi-e scarba de romania si de cum a ajuns.

 

As vrea ca macar o data interesele politice sa fie lasate de-o parte si sa se faca ceva pentru noi, un pic de hrana pentru sufletele noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VIP nu inseamna neaparat reprezentant diplomatic.

 

Sa speram ca va primit totusi o pedeapsa, si nu ne va demonstra inca o data ca spaga bine plasata te scoate obraz curat.

Asa este,ziceam in principiu, de aia am si redat art.8 C.p.:Imunitatea de jurisdicție - Legea penală(romana) nu se aplică infracțiunilor săvârÂşite de către reprezentanții diplomatici ai statelor străine sau de alte persoane care, în conformitate cu convențiile internaționale, nu sunt supuse jurisdicției penale a statului român.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...