Sari la conținut

Super Naked - Big Mammas


Fester
 Share

Postări Recomandate

In nr. din octombrie al Univers Moto in testul Alpen Masters sunt inscrise si 4 barosane BIG BIKES: Yamaha FZ1, Honda CBF 1000, Suzuki Bandit 1200 si Triumph Speed Tripe. Comparatia intre cele 4 ramane sa apara in nr. din noiembrie fiindca testul e organizat in 2 episoade.

 

Intrebarea care e pe vine este: Care credeti ca va castiga si de ce? :peace:

 

Ca si comentariu:La allroaundere medii a castigat BMW-ul F800 s in fata lui Yama MT-3, Ducati Monster 695, Kawasaki ER-6f

 

 

Parerea mea ca FZ1 va castiga pentru ca baga cel mai mult! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos de Bandit, s-a lansat un nou model pentru 2007: Bandit 1250SA

De pe site-ul oficial:

An iconic range of machines for many years, the Bandit is reborn for 2007 with new liquid cooled, fuel injected engines across the entire line-up. Offering subtle update styling and major technical changes, the Bandit 1200 goes to 1250cc for 2007, offering improved dynamics throughout. With the 650's capacity remaining the same, the all-new engine gives improved performance, with its adjustable seat, handlebars and controls designed to accommodate every rider.

240_GSF1250SA_YLE_1%20(2).JPG

Editat de Diabolic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nr. din octombrie al Univers Moto in testul Alpen Masters sunt inscrise si 4 barosane BIG BIKES: Yamaha FZ1, Honda CBF 1000, Suzuki Bandit 1200 si Triumph Speed Tripe. Comparatia intre cele 4 ramane sa apara in nr. din noiembrie fiindca testul e organizat in 2 episoade.

 

Intrebarea care e pe vine este: Care credeti ca va castiga si de ce? :peace:

 

Ca si comentariu:La allroaundere medii a castigat BMW-ul F800 s in fata lui Yama MT-3, Ducati Monster 695, Kawasaki ER-6f

Parerea mea ca FZ1 va castiga pentru ca baga cel mai mult! :)

 

De castigat a castigat CBF1000F, motor ex Fireblade, bine balansata, suspensii de referinta, confort pasager, ABS!, ce mai - motor complet.

 

S-au avut in vedere aspecte ca: pret, bagaje, confort, etc.

 

FZ1 - e ciudat ca un R1 dezbracat sa aibe 20 kg mai mult decat R1 :D A luat doar locul 4.

 

Speed Triple a ramas in inima tuturor desi s-a clasat doar pe 3.

 

 

Castigatoare over all - Suzuki V-Strom 650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

FZ1 - e ciudat ca un R1 dezbracat sa aibe 20 kg mai mult decat R1 :peace: A luat doar locul 4.

 

 

nu este pur si simplu dezbracat doar de carene ci si de elemente "exotice"

Suspensiile, jantele, etc au specificatii mai "slabute"

Cadrul seii este ceva mai gros si mai rezistent pt ca se presupune ca va cara mai multe bagaje, sistemul de evacuare e mai putin "pretentios"

 

si de pe ici-de pe colo se aduna cele 20 de kile in plus

 

PS: o a doua varianta este ca la FZ1 au mintit mai putin cand au declarat masa la gol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B-kingul a fost redesenat in detalii pt a-l adapta noilor tendinte .... ca de' nu puteau sa il lase ca se depusese un praf, in cei sase ani ...

 

Cred ca daca nu va fi chiar asa cum l-au scos pe asta (desi ei asa spun) va diferi foarte putin

 

 

io sper intr-un raspuns ferm din partea "fratilor" de la kawa (sa dezbrace si ei ZZ-Rul de 1400)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca urmatorul super naked va fi...paradoxal.. yamaha v-max.asta daca pastreaza liniile de design din prototipul aactual

V-max nu este un supernaked ci un power cruiser...

 

e ca si cum ai compara un Ferrarri Modena cu un Bently Continental ... ca doar au cam aceeasi putere

sau ca si cum ai spune ca Hayabusa este mai buna decat GSXR1000 pt ca are mai multi cai ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Frumos B-King-ul! Pacat ca (din poze) i-au pus pe spate pneu de 190-200! In varianta initiala era cu pneu de 240 si arata mult mai rau! Cred ca din spate o sa arate penibil cu evacuarile enorme si pneul o sa para de bicicleta!

 

Parerea mea: Nu cred ca cei de la Kawasaki o sa dezbrace zzr-ul ca sa faca un super naked... am vazut ca l--au imbracat mai gros ca un GT:

 

http://www.motorcycledaily.com/23september06_concours.htm

 

... cred ca ma multumesc cu noul Z1000! :)

Editat de Flipper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos B-King-ul! Pacat ca (din poze) i-au pus pe spate pneu de 190-200! In varianta initiala era cu pneu de 240 si arata mult mai rau! Cred ca din spate o sa arate penibil cu evacuarile enorme si pneul o sa para de bicicleta!

 

Parerea mea: Nu cred ca cei de la Kawasaki o sa dezbrace zzr-ul ca sa faca un super naked... am vazut ca l--au imbracat mai gros ca un GT:

 

http://www.motorcycledaily.com/23september06_concours.htm

 

... cred ca ma multumesc cu noul Z1000! :)

 

exista posibilitatea, deci avem motive sa speram ... :D

 

am vazut ca verzii vor sa rupa gura targului cu orice pret

si noul ZET e tare rau de tot (mai ales cu niste tobe mai "modeste")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-max nu este un supernaked ci un power cruiser...

 

e ca si cum ai compara un Ferrarri Modena cu un Bently Continental ... ca doar au cam aceeasi putere

sau ca si cum ai spune ca Hayabusa este mai buna decat GSXR1000 pt ca are mai multi cai ...

tocmai acesta este paradoxul...ai vazut noul concept yamaha v-max?aduce mai mult cu un naked decat cu un cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai acesta este paradoxul...ai vazut noul concept yamaha v-max?aduce mai mult cu un naked decat cu un cruiser.

daca te referi doar la aspectul hi-tec, ai dreptate dar pune tu o motocicleta de 1600 mm ampatament si sa la 700mm langa un speed triple (1400mm ampatament si 800 mm la sa) si s-ar putea sa dea cu rest

mai sunt multe chestii depinde ce intelegi tu prin naked ... daca e asa si Harley Sportster 883 e un naked

sau V-ROD si totusi ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi doar la aspectul hi-tec, ai dreptate dar pune tu o motocicleta de 1600 mm ampatament si sa la 700mm langa un speed triple (1400mm ampatament si 800 mm la sa) si s-ar putea sa dea cu rest

mai sunt multe chestii depinde ce intelegi tu prin naked ... daca e asa si Harley Sportster 883 e un naked

sau V-ROD si totusi ....

 

Sportster 883 e naked...? V-Rod naked? Hai sa nu ne batem joc... de categoria naked. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dar Breva de 1100?

Dupa mine un naked tre sa si sune bine....De aia prefer V-twin....

post-2175-1162674074_thumb.jpg

post-2175-1162674163_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v rod v max ul actual etc sunt techno cruisere.insa noul concept v max seamana din profil mai mult cu griso sau breva decat cu un cruiser.sa vedem ce o sa iasa

 

te-ai uitat la inaltimea seii??

dar la pozitia scaritelor?

 

ti se pare asemanatoare cu Breva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Vmax (n-o spun doar eu) e de fapt o "clasa in sine", un motor greu de incadrat intr-o anume categorie (multi nici n-au habar ca-i Yamaha, cred ca-i o marca :) - pe bune...). Poate ca acum ar fi un power-cruiser, in 1985 insa nu era de nici unele. Oricum, termenul "naked" defineste doar formal o clasa, cuvantul in sine n-are prea multa relevantza, "la nudul gol" :) fiind atitea si-atitea motoare...

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Vmax (n-o spun doar eu) e de fapt o "clasa in sine", un motor greu de incadrat intr-o anume categorie (multi nici n-au habar ca-i Yamaha, cred ca-i o marca :) - pe bune...). Poate ca acum ar fi un power-cruiser, in 1985 insa nu era de nici unele. Oricum, termenul "naked" defineste doar formal o clasa, cuvantul in sine n-are prea multa relevantza, "la nudul gol" :) fiind atitea si-atitea motoare...

:cheers:

 

Eu as incadra V-Max-ul la Muscle Bikes/Super Bikes impreuna cu Kawsaki Z1,Honda CBX 1000,etc.Mi se pare ce mai buna descriere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...