Sari la conținut

URAL


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

lasa ma ca arata bine si supapele si ghidurile. Bine..supapele nu-s originale si s-ar putea sa fie calitatea standard Ucraina dar oricum nu am avut niciodata cedari de supape. Da vreo 21 Euro per supapa e mult, ma asteptam la jumate cel mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis mai sus pretul exact de la uralmoto. Cu ocazia asta il repet:

"Supapa costa:25 euro (admisie) , 27 euro (evacuare) fara tva

Ghidul costa:15 euro fara tva/buc este la fel pentru admisie si pentru evacuare."

Sigur, cumparatura de la rus n-a fost chiar fara riscuri... in sesnsul ca talerele si sigurantele nu s-au potrivit.

Pana la urma mi-a trimis si valve, pe barba lui, dar made in china. Adica nu au emblemele IMZ pe ele.

Dar tinand cont ca nu s-a potrivit nici platoul de franare de atas, luat de la uralmoto, pe bani grei... consider ca riscul e tot pe acolo.

Dar data viitoare stiu... si stiti si voi...

 

http://picasaweb.google.com/olimpiu.x/MoTo#

 

Numa' bine!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis mai sus pretul exact de la uralmoto. Cu ocazia asta il repet:

"Supapa costa:25 euro (admisie) , 27 euro (evacuare) fara tva

Ghidul costa:15 euro fara tva/buc este la fel pentru admisie si pentru evacuare."

Sigur, cumparatura de la rus n-a fost chiar fara riscuri... in sesnsul ca talerele si sigurantele nu s-au potrivit.

Pana la urma mi-a trimis si valve, pe barba lui, dar made in china. Adica nu au emblemele IMZ pe ele.

Dar tinand cont ca nu s-a potrivit nici platoul de franare de atas, luat de la uralmoto, pe bani grei... consider ca riscul e tot pe acolo.

Dar data viitoare stiu... si stiti si voi...

 

http://picasaweb.google.com/olimpiu.x/MoTo#

 

Numa' bine!

 

daca tot dati bani pe cacaturi nu cumparati si prosti scumpe...

aceleasi supape le aduceam si eu la 10 lei bucata...sau chiar mai putin dar na...

ghiduri gasesc originale rusia dar de mt care cu mici modificari se pot pune si la ural care costa 30 de lei setul,adica 4 ghiduri..

ghiduri de ural sint dar ca alea din foto de mai sus si costa 3 beri...nu zeci de euro...

 

fiecare face ce vrea cu lovelele lui...

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, omule! Tu mi-ai zis ca ai supape de uzina... ca nu garantezi nimic!

Mi-ai zis ca ai ghiduri de nipra... dar de ural... never!

Chiar nu poti spune ca nu te-am sacait si cu chiulasele si cu supapele si cu ghidurile. Orice varianta era bine venita. Dar sa am si eu o garantie minima. Pe incredere. Ca zici ca te pricepi si faci si dregi.

Tu crezi ca astept o vesnicie sa aduci tu piese de Ural?

 

Stii cat timp a trecut de cand ai zis ca faci rost de chiulase de ural?

Uite aici: /index.php?...t&p=2694108

8 decembrie 2010! adica aproape o luna si jumatate...

Si n-am auzit sa le fi adus!

Mesaj completat

Si stii ca drumul pieselor comandate (cam prosteste, ce-i drept) din Rusia a durat 18 zile? Si ca au venit in doua randuri? adica 18 + 18...

Mesaj completat

Sper ca nu-i suparare mare!

Dar asa stau lucrurile. Te-am foootot la cap sa-mi faci un scaun de atas... pana mi l-am facut singur... si tot asa... sa-mi trimiti saboti cu ferodouri subtiri, pentru roti de M... mi-ai trimis tot din alea, ce trebuiesc modificate...

Dar cam asa stau lucrurile, prietene!

Mesaj completat

Oricum, iti multumesc pentru aripa aia de atas, care a venit la fix si pe care n-a trebuit sa dau bani. Ci doar la schimb cu aripa mea de nipru...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, omule! Tu mi-ai zis ca ai supape de uzina... ca nu garantezi nimic!

Mi-ai zis ca ai ghiduri de nipra... dar de ural... never!

Chiar nu poti spune ca nu te-am sacait si cu chiulasele si cu supapele si cu ghidurile. Orice varianta era bine venita. Dar sa am si eu o garantie minima. Pe incredere. Ca zici ca te pricepi si faci si dregi.

Tu crezi ca astept o vesnicie sa aduci tu piese de Ural?

 

Stii cat timp a trecut de cand ai zis ca faci rost de chiulase de ural?

Uite aici: /index.php?...t&p=2694108

8 decembrie 2010! adica aproape o luna si jumatate...

Si n-am auzit sa le fi adus!

Mesaj completat

Si stii ca drumul pieselor comandate (cam prosteste, ce-i drept) din Rusia a durat 18 zile? Si ca au venit in doua randuri? adica 18 + 18...

Mesaj completat

Sper ca nu-i suparare mare!

Dar asa stau lucrurile. Te-am foootot la cap sa-mi faci un scaun de atas... pana mi l-am facut singur... si tot asa... sa-mi trimiti saboti cu ferodouri subtiri, pentru roti de M... mi-ai trimis tot din alea, ce trebuiesc modificate...

Dar cam asa stau lucrurile, prietene!

Mesaj completat

Oricum, iti multumesc pentru aripa aia de atas, care a venit la fix si pe care n-a trebuit sa dau bani. Ci doar la schimb cu aripa mea de nipru...

 

nui nici o suparare stai linitit.

de cite ori am fost in ucraina nu am gasit chiuloase originale,erau numai facaturi de care ti-am zis defapt.

saboti sint numai de 2 feluri de nipru si ural, ai observat ca saboti au multa carne pe ei si trebuie luat ca sa poata intra roata,asa am patit si eu la m72 cu saboti..am luat din ei de am inebunit..

la saboti de nipru e aceiasi treaba, tot trebuie luat din materialul care e pus prea mult.

sint saboti care vin perfect dar te tin 2 zile din cauza materialului..care nu face 2 bani cum ai pus 3,4 frine incepe sa se topeasca de zici cas din silicon..

am mai povestit pe mes ca supape si ghiduri originane nu sint la ural doar niste facaturi,se gasesc si originale dar nu cind e nevoie din pacate..am patit ca multe piese pe care la cautam sa dau de ele cind nu mai era nevoie..

in cazurile astea cind nu gasim piese de calitate mai ales cind e vorba de chiuloase trebuie sa apelam la meseriasi care se ocupa numai cu asa ceva.

am povestit ca stiu un meserias care a facut ceva chiuloase si am fost foarte multumit de calitatea lucrari,modifica ei supape fac ghiduri dar iese ceva calumea si se merita cind nu avem alta solutie.

deobicei piesele bune nu le gasesti pe taraba sau in magazine..alea apar foarte rar cind mai dau samsari de ele prin depozite...magazinele si tarabele sint pline de rahaturi care nu fac 2 lei..foarte rar gasesti o piesa de calitate din pacate..inainte de sarbatori am dus un amic din buc.sa vada si el cei pe acolo si ce se poate gasi si sa lamurit omul cind il tot aminam ca nu gasesc ce avea nevoie...daca ar fi dupa mine as aduce piesele cind e nevoie de ele, ca si eu sint motociclist si stiu cum e cind vrei sa iesi si nu poti ca nu ai ce trebuie la moto.

te inteleg perfect, stai linitit si nu am motiv sa ma supar,se intimpla de multe ori sa nu pot pleca in timp util din mai multe motive..e cheltuiala destul de mare la un drum in ucraina si daca nu merg cu un rost sau sa scot macar bani de drum si alte nebuni pe care le aduc eu prefer sa stau acasa..sa nu mai povestesc ca stau cite 10,15 de ore la coada in vama si dupa ce stai de nebun mai dai de un idiot care vine la servici nervos ca panarama de acasa nu io fi dat carnita.. te intoarce ca ai luat 2 pachete de biscuiti in plus si alte nebuni...si o iei de la capat iar cu coada si alte cheltuieli de care nu pot sa spun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
schita electrica pentru M61-63 o poate atasa cineva pe aici?

https://docs.google.com/uc?id=0B4xHxcYB17Y0...nload&hl=en

 

Mesaj completat

Caut pe cineva din Timisoara care sa traga o fuga pe Calea Lugojului sa-mi auda o tura rabla.

Scoate un sunet ritmic, asincron si care vine pe langa sunetul normal al motorului.

Voi incerca sa fac si un video cu aparatul foto. Dar nu stiu daca voi reusi sa scot in evidenta sunetul asta specific sau nespecific Uralului...

 

 

Mesaj completat

Banuielile ar duce la vibrochen samd

post-51591-1297235188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schita electrica pentru M61-63 o poate atasa cineva pe aici?

dinamul merge convertit cu un alternator de Tico?

 

 

sa treci pe 12 e nevoie de o flansa si de taiat urechile ce tine dinamul vechi ca sa poata intra asta de 12v de nipru sau tico.

partea din fata ai nevoie orcum ca sa pastrezi pinionul de la dinam,varianta mai simpla e sa cauti ceva de la o japo mai mic si cu o flansa elastica sa te legi de axul de la dinamul vechi.

vazusem ceva asemanator la Nae din buc.cind a fost la 7 scari acum ceva vreme in urma, facuse cascadorie cu m-ul si a ajuns la spital,.cred ca mai ti minte.

 

schema lui olimpiu e cea care ai nevoie sa ramii pe original,dar ai nevoie de contact,dinam,releu original sa poti merge pe schema originala.

daca treci pe 12 atunci faci o instalatie in functie de ce minuni pui tu pe moto.

 

spor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce dor aveam de sunetul asta :)

 

se aude super, orcum dupa ce se va face ceva km se va auzi mai bine,cum isi va da drumul motorul oleaca automat se poate face si alte reglaje.

motoarele pe role automat au si alt sunet fata de cel pe cuzineti :P mare diferenta la sunet ural si m72 nui :)

 

spor in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si voi la cat reglati tachetii?

In toate manualele pe care le-am gasit, se spune 0.05mm

Tipul la care l-am dus l-a reglat dupa ureche. Mie asa... mi-se pare ca suna ca o galeata cu suruburi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...