Sari la conținut

URAL


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

Bun, si voi la cat reglati tachetii?

In toate manualele pe care le-am gasit, se spune 0.05mm

Tipul la care l-am dus l-a reglat dupa ureche. Mie asa... mi-se pare ca suna ca o galeata cu suruburi...

 

 

din ce stiu eu se lasa toleranta mica depinde de uzura..daca tija impingatoare se invirte lejer e suficienta toleranta.

treaba asta am vazut la crocodilu cind a luat uralul de la mine cum a reglat jocul.

 

la m72 daca rezlez dupa carte se aude ca la nebuni in motor..eu las toleranta foarte mica deobicei.

motoarele de ural si m72 sint galagioase de felul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in carte spune ceva si de 0.08 dar de exemplu eu nu am lera de dimensiunea aia..si am facut pe 0.1;cred ca nu i bine cu jocurile luate!merge mai rotund cu jocuri dar totusi simetrice ma refer ca stanga /dreapta;e buna metoda cu verificatul tijelor inpingatoare ...sa se invarta dar sa nu ''joace''trebuie luat in calcul si pelicule de ulei care sunt pe piese peacolo[jocul exista].intrebare:are pastile in coada supapelor?:beer:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu se lasa toleranta mica depinde de uzura..daca tija impingatoare se invirte lejer e suficienta toleranta.

treaba asta am vazut la crocodilu cind a luat uralul de la mine cum a reglat jocul.

 

Eu procedez asa- dupa ureche (eu zic"bunul simt") : facjocorile la rece sa se roteasca liber tija dar fara joc apoi refac dupa acelasi principiu cind motorul este incins bine....pina acuma nu am avut probleme si nici nevoie de lera.Inainte de verificarea jocului se ciocaneste usor surubul de reglaj pentru a sparge pelicula de ulei de pe coada supapei.

Atentie! Inainte de asta se verifica stringerea chiulasei.

:)

Editat de krokodilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

stie cineva ceva despre noile ural cu atas si transmisie 2wd?

ma refer in mod special la modelele sportsman si gear up.

 

sunt fiabile? te poti incumeta cu ele la o aventura mare fara sa-ti iei motor de schimb cu tine?

s-a schimbat ceva fata de uralul pe care il stiu eu de acum 10 ani de pe strazi? (care de fapt era ural fabricat acum 30 de ani si hartopit).

 

mersi

Matei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

stie cineva ceva despre noile ural cu atas si transmisie 2wd?

ma refer in mod special la modelele sportsman si gear up.

 

sunt fiabile? te poti incumeta cu ele la o aventura mare fara sa-ti iei motor de schimb cu tine?

s-a schimbat ceva fata de uralul pe care il stiu eu de acum 10 ani de pe strazi? (care de fapt era ural fabricat acum 30 de ani si hartopit).

 

mersi

Matei

 

deobicei grupurile cad.. nu motoarele,mt16 cel putin are grup slabut pt.un ofroud mai serios...de grupuril de ural model nou nu stiu nimic dar cele mai bune ce am testat pina acuma si exploatat la greu e grupul de mt12 militar care nare moarte :D tragi la maxim de el fara nici o grija.

la mine un grup de mt16 daca ma prinde in chef puternic de ofroud nu rezista 3,4 zile din pacate :) de aia pe toate ce le-am expoatat am pus grupuri de mt12.

cei care au mt16 stiu cam in mare care sint slabiciunile lor..ma refer la grup doar..de aia greu gasesti un mt16 cu grup intreg si fara probleme la ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, nu Âştiu. Da' când văd cilindrii ăia puÂşi orizontal parcă țipă motocicleta la mine că-i făcută pentru orice, numa' nu pentru ciopăreală. Adică doar dacă accept să crăcănez picioarele ca o veveriță zburătoare Âşi să le țin pe niÂşte sprijinitoare puse cam în dreptul chiulaselor, dar mai în exterior (caz în care, da, iese ciopăr din boxer). Sau mai bine las Âşaua Âşi pedalele la înălțimea la care le-a pus proiectantul Âşi-mi văd de ataÂş sau de solo.

 

Adică nenii din imagini parcă prea stau incomod Âşi nefiresc:

 

219899b6a3cc59d7c82944265e24e85d.jpg befae7ac93afcd4c742f5ea828da3775.jpg

 

Nu zic, arată interesant vâlcul. Dar meh. Ghidonul ăstuilalt parcă-i ceva mai jos. Cred că m-ar sufoca poziția asta în Âşa. Apăs cu burta pe plămâni.

 

1bc92a5edaff21975c045e1371718b08.jpg

 

Voi ce ziceți?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu Wolf (si coarne inalte si joase) si trebuie sa-ti spun ca pozitia este confortabila. Singura problema o reprezinta suspensia tare de pe spate care te cam incearca la drumuri proaste. Altfel sunt proprietari de Wolf in tara care au peste 30.000 km facuti cu ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima saptamana m-am documental in legatura cu amortizoarele motocicletelor/ataselor Ural.

Caut, in special, amortizor de tipul vechi (reparabil). Am cumparat un amortizor de la Dany, insa acesta e cu 2-3cm mai lung.

Amortizoarele de Ural au dimensiunile astea: lungime: 320-330mm, si diametrul bucsei care vine prinsa de atas de 14mm.

 

Asa arata amortizoarele de nipa:

 

shock_absorber_x2_02_xl.jpg

image12.png

 

Asa arata amortizoarele de Ural:

 

256.jpg

 

368598099_E4ysi-XL.jpg

 

Ca upgrade-uri am gasit asa:

 

WILBERS

234733277_sGrj8-M.jpg

www.advrider.com/forums/showthread.php?t%3D317526&usd=2&usg=AFQjCNGbj0rgncoUiEwcEVZSKjGMFEM1hA

 

HAGON

hagon_ural.jpg

http://hagon-shocks.co.uk/catalog/search.a...CUbL0CRRu5sjaHg

 

BILSTEIN

bilstein.jpg

http://www.google.com/url?q=http://www.ef-...QxcXgecg8F9nuQw

 

Ceva made in China:

Bild%2077ss%20(5).JPG

www.ural-hamburg.de/stossdaempfer-fuer-ural-verchromt-32cm-p-2510.html&usd=2&usg=AFQjCNG0QdcVYXKIdY1ksxiKFyaaeU23fQ

 

SACHS (?????)

ita.jpg

http://www.mrtf.de/ural-shop/login.php?ses...XTcE_cCx1r9OhJQ

 

HCS

hcsuralgr_eyecatcher..jpg

http://www.hu-sidecars.de/s/unsere-modelle...zX1ok5SFOBpP0Yw

 

 

Toate astea, pentru ca atasul meu sta ridicat aiurea, din partea amortizorului...

 

 

In lipsa amortizorului original, voi pentru ce ati opta?

Multumesc!

 

Mesaj completat

Adica asta are 14mm:

IMG_0696.JPG

Mesaj completat

Linkurile vad ca s-au zapacit.

Pozele cu informatii se gasesc aici:

https://picasaweb.google.com/olimpiu.x/MoTo#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, numai ca n-am ce sa repar cu kiturile alea...

vorbim! daca-s bune, poate te scap de ele.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei, nu imi place sa discut pretul cerut, scump/ieftin, aia e solicitarea omului si daca imi convine cumpar, altfel nu, dar ca sfat prietenesc, mai lasa din preturi, sunt preturi mai mari decat ebay-ul, plus ca nu prea au valoare, nefiind pe 19. Ai dezmembrat vreun Ural nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata s-a vandut,mai am 2 de spate pe tambur...........nu am dezmembrat nici un ural, au fost cumparate pentru un proiect si nu au mai fost folosite, nu au fost incaltate niciodata

Editat de noisymusician
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uralul lui Olimpiux suna prost. Zgomotul ala nu e normal si nu e de culbutori, bolt, piston si nu suna nici a vibrochen. Dupa parerea mea este de la pinionul de alternator. Daca un mecanic de japoneza a facut motorul atunci nu e de mirare.

Ca solutie , slabirea piulitelor de pe prezoanele de la flansa si scoaterea capacului spate la aleternator ca sa poti sa te joci la ventilator. Rotesti motorul si verifici stanga dreapta jocul pinionului de alternator cu cel de pe axa cu came rotind arborele alternatorului de la ventilator. Jocul trebuie sa existe , sa nu fie foarte mare, si sa fie cat de cat egal pentru o rotire a pinionului. Jocul pinionului de alternator se regleaza prin rotirea intregului alternator pe flansa.

Scoate borna de la baterie cand scoti capacul spate al alternatorului!

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...