Sari la conținut

Ce Fac?mi-au Distrus Gpz-ica!


hussa
 Share

Postări Recomandate

Am lasat motoru parcat langa romano-americana.Am lipsit 30 min, shi cand m-am intors am gasit-o saracutza zob. Mi-a spus cineva ca a vazut un 4x4 plecand din locul de unde era ea parcata in tromba ("probabil a dat cu spatele si nu a vazut-o shi tzi-a calcat-o" zice omu).Nu a putut sa faca nimik politia care a venit in timp record.Fara martori nu exista nimik de facut.Am distrusa carena fatza, farul, bordul shi sper sa nu fie nimik la telescoape.Nu mai pot ghida...S-a blocat Ghidonul ...nici nu shtiu de ce parte a ei.MI S-A DISTRUS VISUL :cheers: :cheers: . Nici bani sa-mi platesc restantzele nu aveam dar bare-mi de reparat.AM MERS 2 ZILE CU GPZ-ica....saracutza. ...CE FAC????...Cum repar!!!Ce repar.Sunt in shoc acum.Cam cat m-ar duce reparatziile in cel mai bun caz...dar in cel mai rau.S-a dus sezonu pentru mine.Avetzi grija unde parcatzi k eu am fost BOUUUUUU. :baldy: .Va rog...cine are idei...sa-mi zica ce fac k eu....sunt praf. :crack:.Am intzeles k la bushituri in fatza se distruge directia si nu mai este buna de nimik.Asha e?

Editat de hussa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un mass message pe yahoo messenger si zi-i prostului(proastei) care ti-a troznit motorul ca nu il/o costa mai mult de o amenda si tu iti faci motorul pe asigurare. Zi-i ca oricum o sa-l prinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un mass message pe yahoo messenger si zi-i prostului(proastei) care ti-a troznit motorul ca nu il/o costa mai mult de o amenda si tu iti faci motorul pe asigurare. Zi-i ca oricum o sa-l prinzi.

asta in cazul in care acel mass va ajunge la persoana in cauza ceea ce este foarte improbabil.. oricum daca acea persoana ar fi stiut ca se va alege doar cu o amenda si asigurarea va plati reparatia cred ca nu ar fi fugit asa.. probabil ca a intrat in panica putin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cate mashini trec pe acolo e clar k nu mai am nici o shansa.Faza este ce fac cu saracutza.Cum aflu gravitatea situatziei?Vreun service cu pretzuri de student macar sa imi zica ce fac shtitzi? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-au aia camere de supraveghere de vreun fel p-acolo? Macar culoarea si marca masinii n-a observat-o ala!? :baldy:

Tre sa poti face ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un politzist super de treaba a stat vreo 20 de min cu mine shi mi-a zis k s-a gandit la toate solutiile prin care m-ar putea ajuta dar din moment ce "nenea" martoru a vazut decat o mashina "mare" care a plecat de acolo shi crede k aia mi-a lovit-o nu pot decat sa incerc sa o repar singur.Din cunoshtintzele lui mi-a spus k dak directzia, telescoapele nu-s distruse pot sa elimin carenele, sa inlocuiesc farul shi sa merg asha.Dar trebuie sa ma asigur in ce stare e exact.Mi-e shi frica sa ma duc in curte sa vad ce are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau de cele intamplate...incearca si tu sa faci o miscare (neortodoxa) si vb cu un prieten ce are o masina mai mare sa o mai loveasca putin si dupa aia sa mergeti la asigurari si sa zica, ca el a fost...mai departe stii tu...sper ca ai prins ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu s-a urcat cu roata pe ea n-are ce sa se intample de la o cazatura pe o parte du-te la un mecanic sa se uite la ea sunt convis ca e numai estecic in mare parte coarnele nu le-ai lasat blocate? verifica.

lasa ca se repara pana la urma

mult noroc si "urari" celui care a dat cu spatele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau de cele intamplate...incearca si tu sa faci o miscare (neortodoxa) si vb cu un prieten ce are o masina mai mare sa o mai loveasca putin si dupa aia sa mergeti la asigurari si sa zica, ca el a fost...mai departe stii tu...sper ca ai prins ideea

 

E singura solutie. Ii plateste amenda de 300 mii lei in 48 ore si gata!!!

 

Idee buna KristaKe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E singura solutie. Ii plateste amenda de 300 mii lei in 48 ore si gata!!!

 

Idee buna KristaKe

 

 

trebuie sa aiba mare grija cum sa faca asta, pt s-ar putea sa ramana cu buza umflata si cu o paguba si mai mare.

agentii de politie care se ocupa de tamponari nu pot fi dusi cu presul asa usor (experienta isi spune cuvantul)

in plus de asta, in ultima vreme sunt cam "presati" de companiile de asigurari la modul ca, daca este ceva dubios, vor avea reclamatii. asa ca nu se complica

 

succes

 

PS

intr-o situatie similara, cu masina, cu ceva vreme in urma, m-am prezentat la politie cu un prieten (aceeasi "poveste", el m-ar fi lovit pe mine). dupa ce a vazut masinile, in a 2-a secunda agentul zice: asta (adica a mea) a fost lovita cu cel putin 50 km/h (si asa era ! avusesem intre 50 si 60 cand am pocnit-o, ma rog, povestea e lunga). sunt de 5 ani aici si nu se poate asa ceva... gasiti altceva...

asa ca... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa aiba mare grija cum sa faca asta, pt s-ar putea sa ramana cu buza umflata si cu o paguba si mai mare.

agentii de politie care se ocupa de tamponari nu pot fi dusi cu presul asa usor (experienta isi spune cuvantul)

in plus de asta, in ultima vreme sunt cam "presati" de companiile de asigurari la modul ca, daca este ceva dubios, vor avea reclamatii. asa ca nu se complica

 

succes

 

PS

intr-o situatie similara, cu masina, cu ceva vreme in urma, m-am prezentat la politie cu un prieten (aceeasi "poveste", el m-ar fi lovit pe mine). dupa ce a vazut masinile, in a 2-a secunda agentul zice: asta (adica a mea) a fost lovita cu cel putin 50 km/h (si asa era ! avusesem intre 50 si 60 cand am pocnit-o, ma rog, povestea e lunga). sunt de 5 ani aici si nu se poate asa ceva... gasiti altceva...

asa ca... :baldy:

 

:cheers:

 

@ hussa :Nu te baga in chestii ilegale.Te poti baga intr-un rahat si mai mare in felul acesta.Politistii de la accidente nu mai sunt de mult niste fraieri ,cum ar vrea sa se lase sa se inteleaga multi pe aici, si o dai in alte alea....Ai avut ghinion mare de tot.Asta ghinion, nu ce tot zice kontra prin alte topicuri......

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un amic care anu trecut a cazut singur cu motoru pe la vreo 80 la ora si a cam distrus honda. atunci s-a gandit sa faca ce vrei tu si si-a sunat prietena sa vina cu el la politie si sa zica acolo ca ea era la volanul masinii ei si a provocat accidentul, ca sa scoata ceva de la asigurari... pe scurt faza asta nu a mers, si-a reparat motoru cu banii lui si bine ca nu a patit si altele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am potolit...Mersi mult pentru posturi....acum trebuie doar sa ma gandesc cum fac rost de bani sa o repar shi cum gasesc chestiile pt ea.Mi-am facut tupeu shi m-am dus sa vad ce are.Farul este distrus.bordul are geamul spart.Fierul care tzine bordul, farul, apa shi restul e indoit.Sunt sigur k se poate reface.Aripa rotzii fatza este praf.Iar carena mare este sparta in mai multe locuri.Cam in proportzie de 10-15%.Nu shtiu ce se poate face cu plasticu...cum se repara.Dak shtie cineva...va rog. .Nu m-am speriat in halul asta cand mi-am distrus eu tibia intr-un concurs de roller-skating agresiv shi o vedeam afara :cheers: cat m-am speriat pt GPZ-ica.Sunt la inceput dar cred k emotzia de care am avut parte=je motociclist ...in miniatura dar :baldy: motociclist .

Este bine k se pastreaza in regula aceasta comunitate a motociclishtilor....orcine zice k motociclishtii sunt dezacsatzi....poate k da....dar din cate vad suntem mai "oameni" decat majoritatea....NOI SA FIM SANATOSHI.Scuze pt off-topic.Mersi pentru cei care mi-au clarificat situatzia

Editat de hussa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu asigurarile merge, dar trebuie ca toata lumea sa "vada" accidentul :baldy:)

Eu n-am aplicat-o niciodata, dar am auzit faze... dar in Bucuresti habar n-am...

 

Pe un prieten cu masina, l-a trecut un jeep cu numere straine intersectia... pe rosu... Acu vreo 2 ani. Si dupa a taiat-o... Politia a dat din umeri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai doua variante:

1. Simpla in principiu dar complicata in aplicare daca nu esti "rodat" si nu ai relatii si anume cea cu asigurarea rca a lu unu care sa zica ca ti-a lovit-o.. sau daca ai relatii la o firma de asigurare pe casco.. dar asta intra in zona penalului.

 

2. cu procesul verbal faci plangere pentru distrugere de bunuri cu autor necunsocut, te constitui ca parte vatamata si lasi politia sa-si faca treaba. Ar trebui oricum sa se sesizeze pentru fuga de la locul accidentului, nu stiu exact cum e treaba.. intreaba si tu un avocat, chiar unul de pe forum.

Oricum, du-te tu frumos la locu accidentului si uita-te atent ce banci, bancomate si alte sedii de firma mai sunt acolo poate au camere video care bateau pe zona unde era parcat motoru si cu plangerea ta ar trebui sa poata obtine politistii inregistrarile de la firmele respective. Sansele sa fi fost filmat de ceva camera de supraveghere sunt mari, bucurestiul e plin de ele, NU UITA DE BANCOMATE, AU CAMERE CHIAR DACA NU SE VAD.

Plangerea trebuie sa o faci ca sa ai acces la inregistrari, altfel nu ti le da nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta la toate spatiile comerciale din zona si vezi care au camere de supraveghere. Poti incerca si la Militie sa vezi daca erai in raza de actiune a camerelor montate pe Magheru.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de post-uri.Cu durere in inima k shtiu cum e cand e vorba de acte in romania ma duc la drum. :baldy: .E cam moarta zona dincolo de romano-americana unde am lasat-o dar poate gasesc ceva shi apoi fac reclamatzie.INTREBARE: am carena shi farul distruse.Dak o scot shi merg naked cu ea shi ii pun alt far cumva...plus ca semnalizarile laterale nu am de ce sa le prind.... :cheers: ....ma poate opri politzia sa imi faca ceva?Este legal ce fac? Plus...cine shtie pe cineva care reconditzioneaza carene....e doar crapata? Shtie cineva de unde , cat costa shi ce far s-ar potrivi... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine...Azi m-am chinuit vreo 5 ore sa indrept fierul de sustzinere a carenei, bordului shi a farului shi sa scot carena fara sa produc pagube.O sa o duc in service imediat ce este fara belele.Cred k momentan...pana fac rost de bani de carene , aripa shi restul imi mai trebuie deat far shi un geam de bord shi cred k pot merge. Apropo...cumpar far care sa se potriveasca la GPZ 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca la "tomina" :baldy: .... ei au pieze de Kawasaki .. stiu ca aduceau pt zzr .. sper sa gasesti si pt GPZ..

 

 

Mersi man...o sa incerc...cand o rezolv o sa fiu iara cel mai fericit om de pe pamant...deci tot raul spre bine :cheers: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa fac urari de sanatate putina animalului care a facut treaba! :cheers:

 

In al doilea rand... daca este vorba despre Romano-Americana, aia de pe B-dul Expozitiei, este AMRO Bank vizavi de ea.

 

In al treilea rand, carenele se repara daca nu sunt distruse-distruse (chit de fibra, rasina de-aia am uitat cum ii zice, chit si apoi vopsea + stickere).

 

In al patrulea rand si nu in ultimul: mare atentie unde pui motorul!! Eu sunt paranoic si il pun in locuri ferite care sa NU aiba legatura cu soseaua sau cu locurile pe unde trec masini (pe cat posibil), cat mai lipit de un zid ceva si cat mai inaccesibil de ajuns la el.

 

Bafta multa! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...