Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

Din cate stiu eu intrunirile moto sunt pentru a ne cunoaste intre noi, pentru a bea o bere si pentru a ne simptzii bine NU pentru a ne da mari prin tot felul de scamatorii ....

Cer scuze daca gresesc ....

 

:baldy:

 

Asa stiam si eu :cheers: Si totusi Azi a murit cineva si altii sunt in spital din cauza evenimentului :cheers: :crack: :crack: . Trebuie facut ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am fost acolo, totul s-a intamplat sub ochii mei! a fost ingrozitor, inca sunt in shoc si nu pot sa cred ca ceea ce am vazut chiar s-a intamplat! sincere condoleante familiei fetitei, sa-i fie tarana usoara, a murit fara sa aiba vreo vina :baldy:

 

ceea ce s-a intamplat a fost din vina neatentiei, nu pot acuza o persoana anume. organizatorii si autoritatile locale au facut tot posibilul sa-i faca pe spectatori sa stea cat mai departe de strada, au delimitat pista de locul spectatorilor atat prin cordoane de siguranta, cat si prin cauciucuri. in momentul accidentului, victimele se aflau pe trotuar (locul amenajat spectatorilor), motorul pur si simplu a zburat catre multime.

 

insanatosire grabnica celor 4 raniti!

Editat de bunny_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu pot crede...am intrat pe forum sa vad care este atmosfera pe la intruniri,daca a postat cineva ceva-ca eu nu am putut sa ajung si uite ce vad?!?!?!

Imi amintesc de glumele facute pe seama unor motociclisti veniti la Saturn in tricou si slapi la liniute!!!De ce atata inconstienta?!

E un accident stupid,ingrozitor-oamenii aia nu aveau nici o vina.Copilul nu avea ce cauta acolo... :baldy: :crack: SA-I FIE TARANA USOARA! :cheers:

Cineva trebuie tras la raspundere si lectia asta trebuie invatata o data pentru totdeauna!

 

Pacat..mare pacat de fetitza. Cel mai bine e sa stai in spatele liniei de start. Parerea mea e ca vina e a organizatorilor care nu au asigurat securitatea spectatorilor. Imi amintesc ca la Saturn la liniutze mereu veneau jandarmi sa departeze multimea de sosea iar pe partea dreapta (unde nu erau stilpi) nimeni nu avea voie.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa stiam si eu :baldy: Si totusi Azi a murit cineva si altii sunt in spital din cauza evenimentului :cheers: :cheers: :crack: . Trebuie facut ceva!

 

Trebuia sa pui topic-ul la discutii generale. Nu are ce cauta aici la accidente. Te cred ca esti trist si revoltat din cauza fetitzei, toata lumea e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek:

 

organizatorii si autoritatile locale au facut tot posibilul sa-i faca pe spectatori sa stea cat mai departe de strada, au delimitat pista de locul spectatorilor atat prin banda, cat si prin cauciucuri. in momentul accidentului, victimele se aflau pe trotuar (locul amenajat spectatorilor),

 

 

 

daca tie ti se pare ca alea citeva cauciucuri sprijinite de copaci si banda semnalizatoare de genul lipsa- pauza- rupta- gaura ...inseamna ,,au facut tot posibilul,, :crack: imi pare rau sa iti spun dar nu e de ajuns.

 

.si au fost alte citeva chestii care nu aveau ce cauta acolo...spun din ce am vazut in filmuletz...in primul rind in partea dreapta a drumului ..se lucra!!!! :moto: erau numai gramezi de pamint si probabil si santul de rigoare :baldy: :cheers: :cheers: budele ecologice puse chiar in drum.. :nono: ...masini stationate chiar pe carosabil...in sectorul de drum pe care aveau loc liniutzele.. :crack: :crack: :moto: ...e nevoie sa mai dau exemple????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul e vinovat ca a acceptat sa participe!

Organizatori sunt vinovati pentru ca au creat conditiile.

Comunitatea e vinovata ca n-a oprit de la inceput asta!

Spectatorii sunt vinovati ca au existat!

 

Ce este NORMAL sa se intample in continuare?

Acest topic a fost deschis pentru ca persoanele competente sa aiba un subiect de dezbatere PENTRU VIITOR!

Probabil vor mai exista intruniri; aceasta lectie dura din ziua de azi, cum au inteles-o? Ce VOR FACE ca sa nu mai vedem NICIODATA asa ceva?

 

...noi sintem vinovati ca ne-am nascut....hai,nici chiar asa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie sa dai alte exemple. cuvintele sunt de prisos si nu vor aduce viata micutei inapoi.

totul era prea frumos ca sa se termine cu bine. simt un gol in stomac si mi se face rau de fiecare data cand ma gandesc la clipele acelea blestemate :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sursa: Forum Galatean

 

 

" Data: 09.09.2006

Locul: Faleza din Galati

Motor: Honda Repsol

 

Pe data de 9 septembrie 2006 a avut loc parada motociclistilor in Galati urmate de curse pe faleza Dunarii. O fetita de 12 ani a decedat pe loc iar o alta persoana a murit in ambulanta spre spital, alte persoane au fost ranite.

 

O motocicleta a derapat si a intrat in multimea de spectatori de pe marginea soselei.

 

Motociclistul în cauză are fractură de coloană.

 

Cursele au fost anulate.

 

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace

 

Cateva imagini de la locul accidentului. (cadavrul nu a fost fotografiat)"

 

RIP :baldy:

post-2420-1157810430_thumb.jpg

post-2420-1157810441_thumb.jpg

post-2420-1157810453_thumb.jpg

post-2420-1157810464_thumb.jpg

post-2420-1157810480_thumb.jpg

post-2420-1157810491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am montat stirea pt TVR (unde lucrez) ...cam nasoala treaba ...daca am timp poate o sa fac o compresie si o sa o pun pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mama dracului a fost in capul organizatorilor aia?! Si a politistilor de la fata locului? Cum dracu e posibil ca la o cursa sa lasi spectatorii atit de aproape de "pista" ? Vina le apartine in totalitate...Groaznic ....

 

 

Saraca fetita....RIP, micuto :baldy: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am vazut si io la stiri :angryfire:

mor oameni nevinovati, ba mai mult un suflet de copil.. nici nu vreau sa ma gandesc la parintii lui

daca ar fi existat niste blestemate de panouri de protectie, cred ca s-ar fi putut evita.. dar e prea tarziu

Dumnezeu sa-i odihneasca! :angryfire:

insanatosire si motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut filmuletul, oamenii erau pe marginea drumului la naiba. De ce au fost lasati sa stea langa drum ??? Asta este inconstienta, cu treaba asta s-a terminat cu aceste manifestari pe drumurile publice si pe buna dreptate.

 

Nu cei care au concurat sunt de vina ci cei care nu au luat masurile necesare sa previna asemenea accidente.

Imi pare foarte rau pentru pilotul care a cazut, sper sa se faca bine.

 

RIP fetitei si putere parintilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din aceleasi surse ca si mai sus :

 

""O altă persoană dintre cele 3 rănite este o adolescentă de 16 ani, având politraumatism Âşi fiind suspectă de ruptură de splină

 

Viceprimarul Galațiului, Constantin Dumitriu, a declarat, contactat de Realitatea TV, că Primăria autorizează desfăÂşurarea paradei, "mai departe fiind responsabilitatea organizatorilor Âşi a poliției locale".

 

Clubul motocros "Dunărea" a organizat parada, a precizat Constatin Baltă, Âşeful Poliției din Galați, spunând că măsuri de protecție, ca montarea de baloți de paie pe traseul paradei, trebuia sa fie luate. "

 

alte date preluate de pe siteul REALITATEA "

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o sa se inceapa jegoasa si mioritica pasare a responsabilitatii de la unu la altu (organizatori, gabori, primarie). :angryfire: Bineinteles ca nu se invata absolut nimic din asta si mai devreme sau mai tarziu istoria se va repeta. Avand in vedere cursele "organizate" la noi, eu zic ca e o minune ca nu s-a intamplat asa ceva sau ceva mai grav pana acum. Toti or sa se spele pe maini si in final evident ca va pica magareata pe pilotul ghinionist a carui unica vina este poate, doar faptul ca nu si-a ales o motoreta pe masura experientei sau ca a participat. Nu-l cunosc pe pilot si poate gresesc in privinta asta (experienta, indemanare stuff) dar totusi mie mi se pare ca a cazut destul de stupid.

Pacat. Mare pacat. E ireversibil si foarte trist. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu acuzati neaparat organizatorii, am fost la liniutele de la Saturn, sa vedeti ce scandal faceau spectatorii cand venea jandarmul sa-i impinga inapoi la locul lor. La un moment dat politistul de la rutiera il trimitea pe un tip mai negricios sa iasa din spatiul dedicat asteptarii startului de catre participanti, si omul pur si simplu s-a luat in gura cu politistul ca el nu pleaca de acolo, ca acolo nu are ce sa i se intample. Nici nu a plecat, desi putin mai tarziu circa 10 motociclete se ingramadeau acolo incercand sa incapa si sa aiba si loc de intors.

Apropo, si la Saturn a fost o faza asemanatoare, de wheelie involuntar urmat de o cadere, urmare a careia politia a trimis pe partea cealalta a soselei toti spectatorii. Sunt curios daca se intampla inca o faza asemenatoare pe partea cealalta, unde mai trimiteau spectatorii?

E clar ca autoritatile vor cauta un tap ispasitor, dar eu vad toata chestia ca un ingrozitor concurs de circumstante, un dureros accident care nu ar fi putut fi prevenit altfel decat anuland concursul.

E groaznic ca prima editie a intalnirii galatenilor a fost astfel insangerata, nimeni nu isi dorea asa ceva. Stau si imi aduc aminte cat de blamati au fost cei de la SeaRiders ca la ei nu au mai fost liniute. Iata acum au fost, si rezultatul este cel care se vede, iar organizatorii nu o sa uite probabil niciodata ceea ce s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rip :angryfire:

oare ce viteza avea??? :angryfire:

 

pS: vreau sa subliniez faptul ca si la viteze mici se pot intampla nenorociri in spatii "amenajate"

 

pS: 37 User(s) are reading this topic (12 Guests and 1 Anonymous Users)

24 Members: Roskat, zamora2, disney, Ha0Tika, March, anndreii, VOIKUNEN, Emppu, giugi, marauder, Hekate, iustin, ninjacul, Piticu, emanueln79, ady_nicola2005, Uki, andreigin, AlexLau_81, shztecker, gogu007, alex_motorider, cvm, f_zoltan :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

.si au fost alte citeva chestii care nu aveau ce cauta acolo...spun din ce am vazut in filmuletz...in primul rind in partea dreapta a drumului ..se lucra!!!! :yikes: erau numai gramezi de pamint si probabil si santul de rigoare :angryfire: :angryfire: :angryfire: budele ecologice puse chiar in drum.. :yikes: ...masini stationate chiar pe carosabil...in sectorul de drum pe care aveau loc liniutzele.. ;) :) :finger: ...e nevoie sa mai dau exemple????

 

 

 

 

 

 

masina de pe carosabil era chiar de politie :yikes: si era pe traseul pe care se facea concursul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...