Sari la conținut

Accident Pe Dn1 - Spre Intrarea Catre Snagov


Mr.Wattmaster
 Share

Postări Recomandate

Tocmai m-a sunat tatal meu care era in drum spre BV ca a trecut pe langa scena unui accident teribil.

 

Din ce am inteles la telefon, era vorba de un motor si doua masini. Motorul varsat pe jos, doua masini lovite, Politie, trafic incetinit si deviat, efectuat masuratori. Nu l-a vazut insa pe motociclist.

 

Locatia accidentului e chiar inainte de intrarea spre Snagov (dinspre Bucuresti, spre dreapta, la capatul liniei drepte pe care a avut loc acu o sapt acel accident cu 2 masini care au luat foc).

 

Din cum erau asezate masinile, se pare ca era vorba de vina auto, nu moto.

Mai multe n-am putut sa aflu, nici culoarea exacta a motorului, am inteles ca ar fi ceva negru/gri inchis. Nici macar daca e vitezana, naked sau altceva... :crack:

 

Aveti voi mai multe detalii? Ati aflat ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motociclist il cheama Tudor Gheorghe, iar pe pasagera Liana Ionescu (parca). Amandoi sunt internati la spital, cu ceva rani.

 

EDIT: Autoturismul a venit dinspre Snagov si a intrat pe DN1 fara sa se asigure si fara sa dea prioritate. Motorul era ceva carenat negru(asa mi-a spus subofiterul care instrumenteaza). Pilotul se pare ca are un picior rupt (este in operatie) si pasagera tot lovituri la picioare (nu se stie starea, dar nu este grav--asta i s-a spus de doctori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motociclist il cheama Tudor Gheorghe, iar pe pasagera Liana Ionescu (parca). Amandoi sunt internati la spital, cu ceva rani.

...

Insanatosire grabnica la amandoi! :crack:

 

Dupa cat de grav parea in anuntul initial, bine ca au scapat doar cu atat, chiar daca nici fracturile nu-s tocmai zgarietura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez in Snagov si am trecut pe acolo la 18:30. Moto era in intersectie, destul de sifonata - balta mare, ulei, apa, alea-alea. Eu am iesit din Snagov pe DN1, adica exact cum a iesit masina.

 

Nu o spun în apararea soferului (daca e asa cum ziceti voi mai sus, cum ca a iesit dinspre Snagov) - dar vreau sa va spun ca iesirea pe DN1 (din Snagov spre stinga) este o lucrare extrem de dificila vinerea dupa-amiaza. Masinile curg rîuri dinspre Bucuresti si nu prea este nimeni dispus sa te lase sa te bagi, mai ales dupa frustrarile iesirii din Bucuresti.

 

Motorul venea dinspre Bucuresti? Masina (o Dacie verde) era lovita pe partea stînga, cam în dreptul stîlpului.

 

Sper ca n-au patit nimic grav motoristii.

 

Cînd am plecat eu, la trei kilometri mai sus, mai era o tamponare în lant cu trei masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns dupa ce ii luase salvarea la spital, am urcat motorul intr-o duba, (un vfr negru, model 2005, cred), terminasera masuratorile, si din ce am inteles de la cei de care au vazut accidentul, motorul venea dinspre bucuresti, iar in intersectie din partea dreapta incercau sa intre o basculanta si o supernova verde, supernova era dupa basculanta si presupun ca a tasnit de dupa basculanta, evident fara a se asigura iar motocicleta a intrat in roata spate a masinii!!!

motocicleta era destul de avariata, roata fata, furca, plasticele de pe fata, faruri, baia de ulei sparta, etc...

tot cei de-acolo mi-au zis ca motociclistul avea ambele picioare rupte si ca pasagera era in stare mai buna, oricum pe amandoi i-a luat salvarea!

Imi pare rau ca nu mai era imbecilul ala cu supernova acolo!

 

Multa sanatate si insanatosire cat mai rapida motociclistului si pasagerei!!! iar pentru noi ceilalti ochii in patru la toate intersectiile cu drumuri fara prioritate!!!

 

P.S. impactul cred ca s-a produs aprox. la 40-50km/h, poate chiar mai putin!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

eu am ajuns dupa ce ii luase salvarea la spital, am urcat motorul intr-o duba, (un vfr negru, model 2005, cred), terminasera masuratorile, si din ce am inteles de la cei de care au vazut accidentul, motorul venea dinspre bucuresti, iar in intersectie din partea dreapta incercau sa intre o basculanta si o supernova verde, supernova era dupa basculanta si presupun ca a tasnit de dupa basculanta, evident fara a se asigura iar motocicleta a intrat in roata spate a masinii!!!

motocicleta era destul de avariata, roata fata, furca, plasticele de pe fata, faruri, baia de ulei sparta, etc...

tot cei de-acolo mi-au zis ca motociclistul avea ambele picioare rupte si ca pasagera era in stare mai buna, oricum pe amandoi i-a luat salvarea!

Imi pare rau ca nu mai era imbecilul ala cu supernova acolo!

 

Multa sanatate si insanatosire cat mai rapida motociclistului si pasagerei!!! iar pentru noi ceilalti ochii in patru la toate intersectiile cu drumuri fara prioritate!!!

 

P.S. impactul cred ca s-a produs aprox. la 40-50km/h, poate chiar mai putin!!!

 

si pe mine erau sa ma omoare azi la fel ,2 cretini ,neacordare de prioritate....ma duceam linistit la scl cu 50-60 km/h si o proasta mi-a taiat fata,s-a dat la o parte dupa ce am claxonat-o si cand sa o devansez iar mi-a taiat iar fata,am ajuns pana la urma in paralel cu ea si i-am aratat :crack: si radea ca proasta :crack: la 2 min dupa acest incident ma incadrez pe banda din dreapta dupa calea Rahovei urmand a face la dreapta...cand in fata mea o Skoda Fabia (scria pe ea Murfatlar-agent de distributie vinuri) a tasnit din parcare...eu am luat stanga mult ca sa il evit pe (cuvant urat)bine ca nu venea vreo masina pe stangasi am putut sa il ocolesc ca altfel il loveam direct in plin....asa ca fratilor aveti grija.......ca astia s-au pus pe noi sa ne omoare :crack: insanatosire grabnica celor 2 P.S ce nr avea motocicleta :crack: ?

Editat de Andr3y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ea e bine, contuzii usoare, un picior in atela. El - putin mai complicat: tripla fractura de femur, o glezna varza, o mana cu probleme (inca nu stiu de care). Tocmai a iesit din operatie, iar doctorii spun ca o sa-i fie bine. Sa-i auda Dumnezeu, IL rog...

 

Ati aflat cum s-a petrecut, dacia a iesit din dreapta, el n-a mai reusit sa evite... Honda VFR noua, abia iesita din rodaj.

 

O mentiune importanta din care va rog sa trageti concluzii iar cei care pot baga la cap ceva, s-o faca:

 

50km/h - echipament COMPLET (amandoi), si uite urmari.

 

 

Si inca ceva:

Rog orice martor sau orice persoana care cunoaste pe cineva care a vazut tot, sa ma contacteze.

 

Multumesc. Aveti grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele stiri: sunt bine, adica atat de bine cat pot fi dupa asa ceva.

 

Va rog, care puteti, sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:

Am inteles ca ar fi o camera la nu mai mult de 100m de intersectia aia, si ca ar fi o sansa sa vedem ce s-a intamplat acolo. Dar care este procedura pt. a vedea inregistrarile video facute de camerele de pe DN1? Asta in caz ca se poate. Stie cineva? A mai facut careva chestia asta?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc ca se poate vedea ceva de la camera aia. E la mai bine de 150m (probabil 200) de intersectia de la "Radio". Nu e instalata ca sa supravegheze intersectia.

Bafta multa motociclistilor.

Aveti mare grija in intersectia aia. Masinile dinspre Snagov se baga aiurea de tot, la limita. Stiu foarte bine cit de tentant este sa bagi mina in gaz si sa te apleci in virajul de dinaninte de Tincabesti... da' e riscant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. ce trebuie martori, se intampla ceva?

 

Am incercat tot weekendu' sa dau de tine, facusem rost de un nr. de tel, la care-mi spune cum c-as fi in retzea. Stiu ca nu te ocupi chiar cu asa ceva, dar aveam nevoie de niste sfaturi. Mare lucru nu se intampla, adica sper. Doar ca prietenii care au fost acolo imediat dupa ce s-a intamplat mi-au spus ca soferul masinii gasise imediat un "martor" care incepuse cu declaratii gen: "motocicleta venea pe mijlocul drumului", etc, minciuni. Si ne gandeam doar sa nu se ajunga la altele. Daca si acum soferul e nevinovat...

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, camerele amplasate pe DN1 sunt destul de performante, adica au posibilitatea de a mari o imagine destul de mult. La o adica se poate distinge placuta cu nr. de inmatriculare de la cateva sute de metrii buni asa ca nu imi fac griji ca nu s-ar vedea ce s-a intamplat intre doua vehicole aflate la 100 m.

Sper doar sa poata fi folosita ca proba in instanta (la o adica), astfel incat sa nu mai trebuiasca sa avem grija martorilor.

Editat de Giabi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, dar in tot norocul asta a fost si un "mic" ghinion. Am pus ghilimele pt. ca, se pare, tripla-fractura de femur este rezultatul caderii motocicletei (~210kg) pe picior. :crack: Motocicleta s-a infipt in dacie si probabil ca impreuna cu pilotul si pasagera a sarit peste si... poc. E doar o presupunere, nimeni nu mai stie ce s-a intamplat acolo. Alta ar fi ca piciorul a fost prins intre motocicleta si masina.

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai dreptate, dar focusul nu este in zona aia de obicei.

Cunosti mai multe detalii?

Oricum cred ca cel mai important lucru acum este ca GAL sa se vindece cat mai repede, iar imbecilul ala sa dea socoteala pentru ce a facut, pentru ca in afara de oase rupte a reusit sa puna capat unui vis.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...