Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

Bună seara. Am si eu o intrebare ca de începător pe EN500. Este normal ca zgomotul de la curea sa fie foarte puternic? Sunt momente în care se aude mai tare decât evacuare(care este foarte zgomotoasă),la relanti nu se aude mare lucru, doar când accelerez(indiferent daca este accelerație lenta sau bruscă). Cureaua este in stare buna, nu este ciupita, tocită, prea lăsată sau prea strânsă, in fine sunt=0 la partea mecanică, dar cine s-a mai uitat la ea mi-a spus ca mai am de mers liniștit cu ea.

verifica alinierea curelei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, este foarte ciudat ce spui tu, intrucat transmisia prin curea este apreciata tocmai pentru ca este silentioasa. Ce fel de sunete scoate? Baraie, scartaie, mai degraba un sunet metalic? Fii mai explicit te rog poate identificam problema. Exista posibilitatea sa nu fie cureaua poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fac un video si il postez(daca nu ploua prea tare incerc azi). Sunetul nu este metalic, pur si simplu este un suierat intens , fara barait sau scartait, destul de linear, se intrerupe doar in momentul in care nu mai accelerez si tin relantiul sau reduc viteza.Creste in intensitate odata cu cu perioada de utilizare.Adica primele 2-3 minute in care rulez se aude destul de incet, dupa ce se incalzeste decibelii cresc(dupa 20 de min de rulat continuu deja se aude mai tare decat evacuare, evacuare care il trezeste pe bunicu de la Sf Stefan). Voi verifica si alinierea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur e de la curea? Daca ar fi deacolo sunt mai multe posibilitati de constatare : Joc al pinionului canelat pe axul motorului (verifica si siguranta) , Rulmentul foii spate uzat (fuleaza pe ax), Profilul canelat al curelei uzat si nu mai calca perfect pe dantura fuliei sau pinionului , Tensiunea curelei , centrarea rotii spate. Foloseste sprai pt curele de transmisie, canelate (Praktiker vreo 15 lei). Ai verificat lantul de distributie ? e din '92 . Nu ar strica sa verifici si lantul si cuplajul demarorului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tomcip am eu doua bucati .. unul in stare foarte buna aproape nou cumparat de la cineva anul trecut si nemontat si unul in stare mai proasta dat jos de pe motorul meu . In principiu ti le-as putea da pe amandoua la pret mai mult decat decent dar lasa-ma pana saptamana viitoare sa ajung la garajul parintilor si sa le caut .

luat și primit semnalizatoarele.... acum am înțeles de ce mi le-ai oferit pe amândouă... fac o combinată și îl montez imediat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O duc la mecanic azi.voi face si video si va țin la curent.multumesc pentru sfaturi, dar mă cam depășesc :)

Cureaua a fost stransa putin si a verificat cum pica pe nu stiu ce fulie si a aranjat pe acolo(scuze de termenii "tehnici" dar chiar sunt paralel) si acum nu se mai aude nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

seara buna .. sunt proaspat posesor de EN ... sper sa ma complecteze in trafic ... cunoaste careva motoru acesta ?

Acum e al meu ...dar poate aveti careva ceva istoric

 

seara buna .. sunt proaspat posesor de EN ... sper sa ma complecteze in trafic ... cunoaste careva motoru acesta ?

Acum e al meu ...dar poate aveti careva ceva istoric

Bine ai venit printre noi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Augustine cauta pe net site ul Rombelt si ia legatura cu ei . Eu acum 3 ani de la ei mi-am cumparat curea la un pret bun .

multumesc...

» Post actualizat in 11 Nov 2015 14:52

Augustine cauta pe net site ul Rombelt si ia legatura cu ei . Eu acum 3 ani de la ei mi-am cumparat curea la un pret bun .

Cu multumiri si respecte ...am gasit intradevar la ei .. 87 euro +tva ..... Multumesc inca odata raman dator 12 beri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma bucur ...cu 136 de dinti in loc de 137 ...ca doar asa aveau ..sper sa ma descurc cu ea asa

 

ce model ai luat? Eu am avut Megadyne si m-a tinut vreo 12.000 km, inainte am avut 2 Optibelt HP, m-au tinut fix 30.000 fiecare. Acum am tot Optibelt. Sunt cu vreo 15-20 E mai scumpe dar se merita. Ale mele toate au fost cu 2 dinti mai putin, 135 in loc de 137

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu stiu sa iti zic ce firma sunt .. imi ajunge in 2-3 zile si atunci o sa revin cu amnunte ... iar legat de toba .. are vreun efect sau o gauresc degeaba ? :) scuze ca sunt carcotas.. da nu le-asi strica aiurea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu stiu sa iti zic ce firma sunt .. imi ajunge in 2-3 zile si atunci o sa revin cu amnunte ... iar legat de toba .. are vreun efect sau o gauresc degeaba ? :) scuze ca sunt carcotas.. da nu le-asi strica aiurea..

 

Are efect, am auzit eu la cineva cum suna cu cate 4 gauri in fiecare capac de evacuare. Gauri relativ mici. Eu zic sa dai cate doua, asculti si apoi decizi. Nici galagie prea mare nu e buna. Te oboseste la drum lung si acopera zgomotul motorului care iti vorbeste pe limba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff...aia nui de bine...

o poza cu el intreg nu ai ? ma refer pus pe motor ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...