Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sabin, chiar pe sectiunea chopper ai doua topicuri la inceput, unul cu piese si accesorii, altul cu accesorii home made. Intreaba acolo, sigur iti gaseste sau iti face cineva


» Post actualizat in 25 Aug 2015 11:37

Cauta si pe ebay.de, baga Kawasaki en 500 la cautare, daca nu stii germana te ajut eu dupa ce gasesti ceva dupa poze si titlu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știe cineva un service bun în Sibiu? Kawasaki meu.., m-a adus aici de la Buzău..., cu un consum oribil(dublu), de ieșea benzina pe tobe afară. Deci trebuie umblat la carburator. Mulțumesc.. Aș a avea nevoie mâine dimineață.., sau undeva până în ora 1200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știe cineva un service bun în Sibiu? Kawasaki meu.., m-a adus aici de la Buzău..., cu un consum oribil(dublu), de ieșea benzina pe tobe afară. Deci trebuie umblat la carburator. Mulțumesc.. Aș a avea nevoie mâine dimineață.., sau undeva până în ora 1200.

 

Nu stiu ce ai reusit sa faci cu motorul , dar cred ca ar trebui verificata si didtrinutia odata cu carburatoarele , S-ar putea sa nu-ti etanseze supapele de evacuare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carburatoarele sunt la curățat cu ultrasonice... rezervorul.., în sfărșit va suferi o electrocutare controlată (electroliză)... uleiul/ flitru va fi schimbat (era plin de benzină în motor...). compresia a fost verificată (e în parametrii de fabrică, presiune de 14)!!!!

acum încerc să urc ceva poze cu carburatorul.

post-74584-0-21763400-1441206987_thumb.jpg

post-74584-0-83754900-1441206988_thumb.jpg

post-74584-0-48771800-1441206990_thumb.jpg

post-74584-0-11483500-1441206992_thumb.jpg

post-74584-0-77605400-1441206993_thumb.jpg

post-74584-0-51532100-1441206995_thumb.jpg

post-74584-0-85052600-1441206996_thumb.jpg

post-74584-0-24547200-1441206998_thumb.jpg

Editat de tomcip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carburatoarele sunt la poponeataățat cu ultrasonice... rezervorul.., în sfărșit va suferi o electrocutare controlată (electroliză)... uleiul/ flitru va fi schimbat (era plin de benzină în motor...). compresia a fost verificată (e în parametrii de fabrică, presiune de 14)!!!!

acum încerc să urc ceva poze cu carburatorul.

Presiune 14? a adunat presiunea din ambele carb , din constructie are 10,1 - 10,3 , din cate stiu. Pai ti-a spus cum a ajuns benzina in motor? Tia scos chiulasa sa verifice etanseitatea supapelor? Semeringurile de supapa sunt bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns intamplator pe aici! 14 pe compresmetru e foarte ok nu scapa supapele!sau altceva !simeringurile de supapa nu au legatura cu compresia !in general simeringurile nu au legatura cu presiunea!am mai spus pe aici mecanica e grea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

așa mi-a spus și mie omul ăsta.., care mi-a făcut mobreta. (acum am adus-o). benzină în motor.., greșeala mea....,am vrut să spun că ieșea pe tobe afară.., mirosea ca la rafinărie în spate. oricum... ce i-o fi făcut.., ce nu i-o fi făcut.., am adus-o de la Urziceni.. vreau să spun că NICIODATĂ nu a mers motoreta mai bine.., NICIODATĂ nu am avut top speed de 150-160... iar motocicleta se simțea ca o regină pe șosea la 120-130. (înainte viteza de croazieră era de 100)!!!

de ce a mers prost??? se pare că nivelul în carburatoare era scăzut.... nu am intrat prea mult în detalii... acum am ulei 15w40 (foloseam 10w40)..., și se pare că merge bine până la 20w50... rezervorul e curat.., după electroliză!!!! superb!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns intamplator pe aici! 14 pe compresmetru e foarte ok nu scapa supapele!sau altceva !simeringurile de supapa nu au legatura cu compresia !in general simeringurile nu au legatura cu presiunea!am mai spus pe aici mecanica e grea!

 

:goodposting:

Subscriu...multi confunda valoarea compresiei cu RAPORTUL de compresie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns intamplator pe aici! 14 pe compresmetru e foarte ok nu scapa supapele!sau altceva !simeringurile de supapa nu au legatura cu compresia !in general simeringurile nu au legatura cu presiunea!am mai spus pe aici mecanica e grea!

Si intamplator ai comentat , discutia initiala era despre " benzina in motor".

» Post actualizat in 06 Sep 2015 05:18

:goodposting:

Subscriu...multi confunda valoarea compresiei cu RAPORTUL de compresie...

Ai dreptate , multi confunda , tu dece o faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a-mi cere iertare pentru interventia anterioara (si pentru asta anticipat), tinand cont ca nu sunt posesor si ca probabil a fost inoportun faptul ca am fost de acord cu un user care a furnizat o informatie corecta si am sa continui cu lamurirea unei mici informatii generale despre modelele pe care le folositii voi. Respectiv: raport de comprimare si presiunea / cilindri rapoarte si cifre confundate de un user foarte fervent (dar foarte departe de realitatea din teren) dupa cum se vede .

 

Presiunea /cilindri

 

Cylinder%252520compression%252520pressur

 

Raportul de compresie

 

Compression%252520ratio%252520.jpg

 

Sper sa va fie utile, asta daca nu le stiati deja.

 

Pentru

oldbiker_johan

Nu ne cunoastem,dar putem sa o facem oricand la un suc , de inteles ce ai vrut sa spui nu prea am reusit datorita omisiunilor de punctatie din text.. daca vrei informatie poti solicita, daca vrei sa inveti poti veni ucenic la mine, cu placere te pot ajuta oricand

 

Toate cele bune

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a-mi cere iertare pentru interventia anterioara (si pentru asta anticipat), tinand cont ca nu sunt posesor si ca probabil a fost inoportun faptul ca am fost de acord cu un user care a furnizat o informatie corecta si am sa continui cu lamurirea unei mici informatii generale despre modelele pe care le folositii voi. Respectiv: raport de comprimare si presiunea / cilindri rapoarte si cifre confundate de un user foarte fervent (dar foarte departe de realitatea din teren) dupa cum se vede .

 

Presiunea /cilindri

 

Cylinder%252520compression%252520pressur

 

Raportul de compresie

 

Compression%252520ratio%252520.jpg

 

Sper sa va fie utile, asta daca nu le stiati deja.

 

Pentru

oldbiker_johan

Nu ne cunoastem,dar putem sa o facem oricand la un suc , de inteles ce ai vrut sa spui nu prea am reusit datorita omisiunilor de punctatie din text.. daca vrei informatie poti solicita, daca vrei sa inveti poti veni ucenic la mine, cu placere te pot ajuta oricand

 

Toate cele bune

 

Pentru

oldbiker_johan

Nu ne cunoastem,dar putem sa o facem oricand la un suc , de inteles ce ai vrut sa spui nu prea am reusit datorita omisiunilor de punctatie din text.. daca vrei informatie poti solicita, daca vrei sa inveti poti veni ucenic la mine, cu placere te pot ajuta oricand

 

Toate cele bune

Unchiule?!!! , Intradevar , nu ne cunoastem si nu am cum sa vin la tine pt ca nu ai bunul simt sa-ti completezi datele de contact , ceea ce denota o lipsa totala de personalitate. Nepoate , ca sa incheiem discutia asta neprincipiala , o ultima concluzie : teoriai teorie , insa practica te omoara. Hai sa nu mai murdarim topicul asta , daca vrei sa demonstrezi ceva , ai PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.., știu... nu știu din ce motiv... nu reușesc să comand. (am destulă experiență cu shopping-ul online.., extern).. la finalizarea comenzii îmi dă o eroare în limba germană..., pe care am tradus-o frumușel cu google translate.., și îmi zicea ceva de genul că au limitat numărul de produse per coș de cumpărături (am încercat și cu două semnale.., și cu un singur semnal).. iar acum nu mă mai lasă să mă loghez.. are ceva eroare.. o să mai încerc.. se pare că le cam merge prost site-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, eu nu am avut probleme cu ei dar nu am mai cumparat de mult. Incearca sa folosesti contul unui prieten. Vezi la Versand und Zahlungsmethoden sa aiba optiunea de trimitere in Romania. Alege varianta cea mai ieftina de transport, ar trebui sa fie undeva pe la 5E transportul prin posta lor si tu ridici coletul de la posta noastra

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tomcip am eu doua bucati .. unul in stare foarte buna aproape nou cumparat de la cineva anul trecut si nemontat si unul in stare mai proasta dat jos de pe motorul meu . In principiu ti le-as putea da pe amandoua la pret mai mult decat decent dar lasa-ma pana saptamana viitoare sa ajung la garajul parintilor si sa le caut .


» Post actualizat in 17 Sep 2015 19:31

E careva interesat de un CDI de LTD 454/En500/Gpz 500s/Kle 500 ?

Am ramas cu unul in plus dupa ce l-am reparat pe al meu si sunt cam stramtorat cu banii asa ca mai dau si eu din casa ....

Editat de Jerycho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi perfect. ținem legătura

Tomcip am eu doua bucati .. unul in stare foarte buna aproape nou cumparat de la cineva anul trecut si nemontat si unul in stare mai proasta dat jos de pe motorul meu . In principiu ti le-as putea da pe amandoua la pret mai mult decat decent dar lasa-ma pana saptamana viitoare sa ajung la garajul parintilor si sa le caut .


» Post actualizat in 17 Sep 2015 19:31

E careva interesat de un CDI de LTD 454/En500/Gpz 500s/Kle 500 ?

Am ramas cu unul in plus dupa ce l-am reparat pe al meu si sunt cam stramtorat cu banii asa ca mai dau si eu din casa ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bună seara. Am si eu o intrebare ca de începător pe EN500. Este normal ca zgomotul de la curea sa fie foarte puternic? Sunt momente în care se aude mai tare decât evacuare(care este foarte zgomotoasă),la relanti nu se aude mare lucru, doar când accelerez(indiferent daca este accelerație lenta sau bruscă). Cureaua este in stare buna, nu este ciupita, tocită, prea lăsată sau prea strânsă, in fine sunt=0 la partea mecanică, dar cine s-a mai uitat la ea mi-a spus ca mai am de mers liniștit cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...