Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

 

inca nu stiu sa iti zic ce firma sunt .. imi ajunge in 2-3 zile si atunci o sa revin cu amnunte ... iar legat de toba .. are vreun efect sau o gauresc degeaba ? :) scuze ca sunt carcotas.. da nu le-asi strica aiurea..

Uite eu la a mea mi-am golit de tot tobele si un amic care le are in ale sudurii mi-a facut un colier(varful de la o țeava potrivită) acoperind deschizatura colierului cu alte țevi subtiri. In interior am băgat burete de bucătărie(de sârmă bineînțeles) si reglez zgomotul din numarul de bureti introduși. Cand vreau sa ma înjure lumea scot tot, cand vreau sa nu trezesc copilul noaptea bag cate 8 pe o țeava. Foarte ieftina soluția si invizibilă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Reverend ia ghidonul si da-i cu el in cap vanzatorului .


» Post actualizat in 17 Nov 2015 19:34

http://www.aliexpress.com/store/product/High-Torque-14M-Timing-belt-1792-14M-40-Teeth-128-Width-40mm-length-1792mm-Rubber-HTD1792/702327_32266612425.html

o fi buna asta ?


» Post actualizat in 17 Nov 2015 19:35

Pare o firma renumita.


» Post actualizat in 17 Nov 2015 19:36

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reverend ia ghidonul si da-i cu el in cap vanzatorului .

» Post actualizat in 17 Nov 2015 19:34

http://www.aliexpress.com/store/product/High-Torque-14M-Timing-belt-1792-14M-40-Teeth-128-Width-40mm-length-1792mm-Rubber-HTD1792/702327_32266612425.html

o fi buna asta ?

» Post actualizat in 17 Nov 2015 19:35

Pare o firma renumita.

» Post actualizat in 17 Nov 2015 19:36

:)

nu stiu ce sa zic.. la mine lungimea e de 1900 aici vad ca e 1792 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dinti are cureaua de en 500 ? In linkul pus de mine, mai jos, e un tabel cu mai multe modele de curea.


» Post actualizat in 17 Nov 2015 22:30

Daca ai rabdare si cauti in produsele lor gasesti ce trebuie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu exact: cureaua originala are 139 si astea pt industrie, care se potrivesc au 137 sau 137 si respectiv 135. Dar important este cand comandati sa cereti, pt EN 500, o curea cu specificatiile 1890-14M-40. Asta indica lungimea, profilul dintilor (trapez), distanta dintre ei (pasul) si latimea. E suficient. Cu 510 lei, transport inclus, am luat o 14M 1890 40 Optibelt Omega HP de la o firma SC Superbelt SRL http://sbelt.ro, Oradea, Str Matei Corvin nr: 88, tel/fax: 004-0259-452552, mobil: 004-0727-204822, 004-0731-839828,email: superbelt@clicknet.ro

skype: fintajozsef. Foarte seriosi. Dar nu sunt singurii, cautati pe goagal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu la a mea mi-am golit de tot tobele si un amic care le are in ale sudurii mi-a facut un colier(varful de la o țeava potrivită) acoperind deschizatura colierului cu alte țevi subtiri. In interior am băgat burete de bucătărie(de sârmă bineînțeles) si reglez zgomotul din numarul de bureti introduși. Cand vreau sa ma înjure lumea scot tot, cand vreau sa nu trezesc copilul noaptea bag cate 8 pe o țeava. Foarte ieftina soluția si invizibilă.

 

poti pune si niste poze cu solutia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa`mi bag .. sunt trist din cale afara :( axu pe care vien pinionul de atac la kitul de curea e mai scurt si nu pot pune kitul :(( daca ma poate ajuta careva va rog un pm cu un nr de telefon ..


» Post actualizat in 22 Nov 2015 07:47

Salutari ... daca vrea careva cureaua si kitul complect dati un semn ... din pacate este de vanzare datorita faptului ca pe acest cadru a fost montat un motor de gpz si nu pot pune kitul curea...o sa ma folosesc de el pe kitul lant din pacate ...


» Post actualizat in 23 Nov 2015 10:03

Vand kit complect 700 roni curea pentru kawasaki EN 500 (poate merge si pe alte modele ) achizitionat dintr-o greseala .. mentionez cureaua este noua ,desfacuta doar pentru poza , are 137 de dinti 4cm latime 1904 cm lungime ,,, sau schimb cu diverse ... astept oferte


» Post actualizat in 27 Nov 2015 12:25

Are careva de vanzare aparatoarea care vine peste lant la en 500 ? daca da va rog un pm ..


» Post actualizat in 03 Dec 2015 14:25

Serios ..pe topiul asta nu se uita nimeni ??? care aveti bunavointa sa lasati un nr de telefon sau adresa de facebook .. de pde unde as putea gasi piese sau dezmembrari kawasaki en 500 va rog lasati un semn ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salut,

 

A facut cineva modificarea de schimbare pinion fata de la 16 la 17 dinti? Am citit zilele trecute acest forum: http://www.vulcanforums.com/forums/50-vulcan-500/12073-17-tooth-front-sprocket-revisited.html

Si toata lumea ridica in slavi aceasta modificare. Imi comand piesa miine de pe ebay ( vreo 25usd incl transport) si pe la sf lunii cnd o primesc vreau sa ma apuc sa o modific.

 

Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare o idee buna, cred ca o sa scada turatia motorului in regim de croaziera si o sa crească cuplul la plecarea de pe loc dar e posibil sa scaza top speed.ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare o idee buna, cred ca o sa scada turatia motorului in regim de croaziera si o sa crească cuplul la plecarea de pe loc dar e posibil sa scaza top speed.ul.

Cun naiba le nimeresti ca nuca-n perete.

Crescand cu un dinte intr-adevar scade turatia la aceeasi viteza dar cuplul scade nu creste. Top sppedul creste doar daca motorul prin raportul lui de transmisie are rezerva de putere.

Raportul de transmisie se alege corect in asa fel incat puterea maxima, sa faca fata la puterea teoretica calculata pentru viteza maxima dorita+o rezerva de 20-30km.

Nu cred ca saltul de la 16 la 17 dinti o sa-i dauneze. La aceeasi turatie obtii un spor de 6,25% dar cuplul/demarajul scade corespunzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad are dreptate , ce ar mai fi de spus e ca o sa creasca putin consumul , daca ii faci si un reglaj la carburatoare perfect , e bun .De obicei , cand se fac modificari pt marirea performantei la EN , se schimba jigloarela cu unele mai mari , se pun filtre de aer sport , explicatii tehnice gasesti pe youtube . Insa sunt si riscuri , cu toate ca e un motor de turatie cu 6 viteze , se mareste uzura ambielajului si rulmentilor , insa nu stiu in ce masura . Dar per total , merita schimbarea . Nu ar strica sa faci si un test de compresie , pt inceput , macar sa stii cum stai cu uzura cilindrilor . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad are dreptate , ce ar mai fi de spus e ca o sa creasca putin consumul , daca ii faci si un reglaj la carburatoare perfect , e bun .De obicei , cand se fac modificari pt marirea performantei la EN , se schimba jigloarela cu unele mai mari , se pun filtre de aer sport , explicatii tehnice gasesti pe youtube . Insa sunt si riscuri , cu toate ca e un motor de turatie cu 6 viteze , se mareste uzura ambielajului si rulmentilor , insa nu stiu in ce masura . Dar per total , merita schimbarea . Nu ar strica sa faci si un test de compresie , pt inceput , macar sa stii cum stai cu uzura cilindrilor . Bafta .

Ms fain la toti de comentarii.

 

Aceasta modificare vreau sa o fac doar pentru " a pierde" un pic din rpm. Pe la 110 km/h imi vijie capul. Stiu ca o sa pierd din cuplu, dar mi-am luat EN pt liniute intre stopuri. Si nici pe autostrada nu bag mina in gaz, dar daca totusi am de mers mai mult timp, parca vijiala devine agasanta.

De consum nu mi-e frica.. La cit ma costa benzina aici ( 1,80 ron) nu e bai. Oricum nu i-am facut niciodata consumul.

Sincer, nu cred ca-i schimb/modific nimic. Schimb doar pinionul si asta e. Vad ce se intimpla.

Mai mult de un an nu vreau sa-mi tin batrina oricum, dar anul asta vreau sa ma unga la suflet.

 

bafta si va tin la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stam si ne gandim , schimbarea pinionului, e ca si cum ai merge cu, aproape ,doua persoane ,deci e OK . Schimba casca , si nu mai simti vajaiala . Sunt motoare foarte fiabile , bune . Chiar daca nu suna ca un V2 , motoarele sunt destul de iuti pt un chopper . Pe la 120 ,130 km/h , motorul nici nu ma simte , urca dealul cu aceiasi placere . Asteptam experienta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa-i creasca consumul, ba unii spun ca scade, vezi doamne mergand cu aceeasi viteza ai turatie mai mica deci mai putina benzina, nu fac socoteala ca trebuie sa tragi de gaz un pic mai mult, eu zic ca daca te deplasezi de la A la B cu o anumita viteza consumi aceeasi energie. Cat despre demaraj, la modificarea pe care o face e ca si cum ai cara cam 20kg in plus. Pentru vajaiala eu am ales parbrizul merg cu viziera ridicata si la 130.

Oricum aceasta modificare se cere daca la un demaraj mai sanatos (nu blana) te trezesti ca vrei sa schimbi a-VII-a. De exemplu la motorasul meu, cand sunt singur, vreau sa schimb a-VI-a, teapa, nu am. De schimbat raport nici nu poate fi vorba, e pe cardan, insa asta vara pe un vant turbat din fata mi-am dat seama ca nu mai vreau sa schimb nimic, ma cam rugam de ea sa ajung la 130 cand in mod obisnuit urca fara efort plus rezerva de gaz cat cuprinde, mi-a consumat atunci 6,2% fata de 5% normal la viteza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 03 Dec 2015 14:25

 

Serios ..pe topiul asta nu se uita nimeni ??? care aveti bunavointa sa lasati un nr de telefon sau adresa de facebook .. de pde unde as putea gasi piese sau dezmembrari kawasaki en 500 va rog lasati un semn ...

Ce ai mai facut cu modificarea ? ar exista o solutie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai mai facut cu modificarea ? ar exista o solutie ...

nu am mai facut nimic...ramane sa fie pierderea mea docamdata !!! si sa cumpar kit lant ... acum astept semn de la cel ce imi face ghidonul ... si mai astept ceva piese comandate de la kawasaki ..ca deh in tara nu le-am gasit ... dar mai caut aparatoarea lant asta in cazul in care o are cineva de vanzare ...ca nu as cumpara`o de la kawasaki ca are un pret exploziv

» Post actualizat in 22 Jan 2016 13:13

Caut sa cumpar Aparatoare lant Kawasaki en 500 .....daca aveti careva va rog un semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Imi puteti spune ceva de curelele MEGADYNE SILVER de la Rombelt?

Gen daca sunt ok, cati km au rezistat, sau daca inca rezista dupa n km...

 

Mi-am comandat de la ei si as vrea sa stiu ce si cum.

Am comandat 127 dinti, 40mm - 80 euro + tva

 

Multumiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...