Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

asa si? ce te face sa crezi ca nu sunt in cel mai rau caz simpatizanta? simpatizanta de motociclisti sau ce vrei sa spui prin simpatizanti? sunt si una si alta oricum, imi place motociclismul si imi plac unii motociclisti. probleme?

eu nu am intrat la tine pe profil sa te chem la credinta, tu ai intrat la mine pe topic sa improsti cu noroi. cine e iehovistul? (eu am intrat pe forumul cui este, dar nu al tau, pentru ca mi s-a dat voie, prin crearea unui cont). topicul asta nu ar fi aparut daca nu exista un altul care chema la necredinta. se pare ca TOT CE SCRIU PE TOPICUL ASTA TREBUIE REPETAAAAT SI IAR REPETAAAT pentru ca unii nu vor si pace sa inteleaga din prima niste lucruri extrem de simple si clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma deranjeaza simbolul din avatarul tau ( daca puneai ceva similar in Arabia Saudita ti-o luai rau de la tolerantii aia de arabi ), ma deranjeaza prozelitismul asta ieftin si ma mai deranjeaza prostia. Am fost destul de clar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma deranjeaza nici un "simbol", dar as prefera denumirea de semn sau ideograma. Vremea simbolurilor a trecut; semnele de circulatie au mai multa semnificatie in zilele noastre. Daca iti pui la avatar o zvastica arsa pe o bucata de lut nu ne comunici mare lucru - poate ne explici ce-ai vrut sa ne sugerezi, dar, repet, nu ma deranjeaza si ai inteles probabil gresit ce am scris.

Toata lumea are dreptul sa creada in orice? OK, atunci de ce inchidem anumite persoane in ospicii sau inchisori? De ce interzicem inca drogurile sau sexul in public - crimele si furtul sa zicem ca sunt tabu-uri mai fundamentale, desi in anumite societati cine lua din casa altcuiva ceva nu era considerat hot, pentru ca nu exista notiunea necesara. Societatea ne programeaza sa credem intr-un cadru de referinta; momentan traim un moment schizoid in care religia face si nu mai face parte din acest cadru, lumea e seculara si religioasa simultan, invatam stiinta si religie in scoala desi se bat cap in cap... Religia nu mai are ce cauta intr-o societate moderna, dar milioane de oameni lucreaza inca in sistem, sprijiniti de miliarde de dolari si de toata influenta pe care o pot furniza banii si influenta ideologica. Statul roman face economie la invatamant si sanatate, dar creste fondurile alocate cultelor; dai o gramada de bani "negri" popilor, dar te revolti si chemi televiziunea daca faci acelasi lucru - poate cu sume chiar mai mici - cand mergi la un medic. Concluzia: inca institutia religioasa ocupa un statut privilegiat atat in societate cat si in subconstientul multora, desi e o chestie, repet, ABSOLUT INUTILA...

E dreptul tau sa crezi in ce vrei, dar si al meu sa afirm ca da, esti idiot sa crezi in orice religii, doar ca nu realizezi asta si incerci sa iti gasesti justificari de gen traditii milenare, ca "simt" eu ca e "cineva" mai "presus" de toate; aiurea, ai creierul un pic spalat de mic si iti trebuie un mic soc conceptual ca sa iti revii din nevroza de baza ce ne e servita de cateva mii de ani. E nasol sa renunti la viata de apoi si de speranta ca de un eveniment inevitabil te poate ajuta o instanta supranaturala, dar e mult mai cinstit, in primul rand fata de tine. Restul e manipulare; ii uram pe politicienii care fac averi pe spinarea noastra, dar uitam ca religia a mers si merge mana in mana cu ei, cu aceleasi practici...

Optiunea personala nu se mai poate invoca la nivel de argument cand religia te conduce inca din umbra, fie ca esti ateu sau credincios, zaelule... E vorba de o revolta de eliberare, inceputa in secolul luminilor si caruia oameni ca fannyflint sau "toleranti" ca tine ii pun bete in roate, desi ceilalti lupta si pentru voi... in felul lor... Toleranta democratica care se rastalmaceste acum tocmai in folosul celor care n-o suporta si care au inghitit-o scrasnind din dinti in ultimul secol nu ar fi fost posibil nici macar s-o invoci pe vremea inchizitiei sau in prezent, la baietii pe care ii pupa in kur fanny...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma deranjeaza simbolul din avatarul tau ( daca puneai ceva similar in Arabia Saudita ti-o luai rau de la tolerantii aia de arabi ), ma deranjeaza prozelitismul asta ieftin si ma mai deranjeaza prostia. Am fost destul de clar?

 

nu, pentru mine n-ai fost destul de clar. ai scris reply-ul asta dupa ce eu deja imi schimbasem avatarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, nu sunteti un pic curiosi de biografia lui fannyflint? Care a fost, succint, viata ei si cum a ajuns la islamism... Tot se spune ca fiecare ajunge la divinitate in felul sau - probabil topicul ar fi fost mai corect intitulat "caile spre dumnezeu"... Fanny, ne satisfaci curiozitatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu-s curios... a descoperi ce "fanny" e crestinismu ca religie si apoi a sari in "vagonu cu dinamita" nu mi se pare mare realizare. Oh... cu toate povestile ca la islam ce tare e frate ca femeia tre sa se foota cu un alt barbat inainte sa se insoare a 3 oara cu acelasi barbat.... moantiiii... ce destupati... 'caci pe tine frate... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu-s curios... a descoperi ce "fanny" e crestinismu ca religie si apoi a sari in "vagonu cu dinamita" nu mi se pare mare realizare. Oh... cu toate povestile ca la islam ce tare e frate ca femeia tre sa se foota cu un alt barbat inainte sa se insoare a 3 oara cu acelasi barbat.... moantiiii... ce destupati... 'caci pe tine frate... :)

asta nu trebuie sa ii mai spuna nimeni ca o face si singura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In spiritul acestui topic, supun la vot daca sa-mi schimb si eu avatarul cu ceva asemanator cu al colegei-forumiste:

Mesaj completat

....si, ca sa vada colegii forumisti ca sunt o fata draguta, am dat eu search pe google prima si am cautat ce inseamna ce are fanny scris la avatar: "there is no God but Allah and Mohamed is his messenger". Ta daaam.

 

 

 

Fara urma de rautate, as vrea sa-mi spui(@fannyflint) ce te-a determinat sa te convertesti la islamism: o decizie proprie si personala sau te-ai maritat cu un arab?

post-44872-1296397696_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mica, duminica ne trezea (pe mine si pe alti nepoti de-ai ei) bunica cu noaptea-n cap, adica un pic mai devreme ca in restul zilelor saptamanii, sa mergem la biserica. nemancati, bineinteles, trebuia sa luam anafura de acolo dup-aia sa ne bucuram de merele, perjele si prunele din gradina bisericii. anyway, deloc o placere mersul la biserica. parohia era formata din vreo 5 biserici din 5 sate diferite deci in fiecare duminica slujba se tinea la alta biserica. si noi urcam si coboram dealuri ca sa ajungem acolo. intr-o zi am lesinat (la biserica din sat) - am picat din picioare in genunchi cand toata lumea era in picioare. cat stateam la tara (in vacantele de vara) posteam miercurea si vinerea. ma enerva la culme religiozitatea bunicii care nu lipsea in nici o duminica de la biserica, duminica nu gatea, nu dadea cu matura, nu facea decat sa dea de mancare animalelor... si comportamentul ei de zi de zi, ala in care suduia :) si blestema in stanga si in dreapta. rautatea ii iesea prin toti porii. i hated my grandma. desi de fiecare data cand plecam de la tara plangeam cate juma' de ora ca-i lasam acolo singuri...

 

apoi m-am facut mai maricica, am facut religie la scoala, tineam de buna voie post o saptamana (ce gluma buna!) inainte de paste si inainte de craciun, mergeam sa ma spovedesc, sa ma impartasesc (nu am avut experiente neplacute)... apoi am mai lesinat odata in biserica. m-au scos oameni necunoscuti afara si m-au dus la policlinica de langa biserica. mie oricum mi s-a parut aiurea sa lesin in biserica, eu ma duc sa ma inchin la dumnezeu si el ma pedepseste? WTF? poate n-ar trebui sa mai cred in dumnezeu :)

 

so i was hopeless, am incercat sa ma sinucid si cand am facut-o (injectat ceva in mana) m-am rugat "doamne, ajuta-ma!". n-am murit dar nu am dat fuga la biserica, inca voiam si inca vreau sa mor.

 

acum 2 ani si un pic am aflat ca cineva foarte drag mie incercase sa se sinucida. atunci am inceput sa ma rog pentru persoana aia in fiecare zi, am aprins lumanari la biserica pentru ea... inca ma rog sa aiba grija de ea, sa se faca bine si acum si sa gaseasca calea cea dreapta (da, consider ca eu sunt acum pe calea cea dreapta).

 

prin august am dat pe facebook :D de niste veri de-ai mei cu care induram chinul de-a merge la biserica. unul din ei avea o cruciulita la gat si mi-am zis "ce chestie! poate ar trebui sa-mi iau si eu o cruciulita de asta, nu pot sa cred ca astia au devenit mai credinciosi ca mine".

 

imediat dup-aia, la serviciu, s-a iscat o contradictie in care eu sustineam ca nu exista dumnezeu, daca dumnezeu ar exista, ar fi iubirea intruchipata (cum il percepeam eu din filmele pe care ni le dau astia de paste la tv) nu ar permite sa existe razboaie, boli, suferinta. si totusi ma rugam in fiecare zi la el sa aiba grija de persoana aia... eram atat de hotarata in "dezbatere" ca ii pusesem pe ganduri pe cei care spuneau ca exista dumnezeu, cum nu? ma rog...

 

to be continued, tre' sa dau ocazia carcotasilor sa se lege de aceste aspecte, mai intai

Mesaj completat

Nu mi-ai raspuns ce parere au parintii tai. Nu vrei sa-mi spui sau ai uitat sa-mi raspunzi?

dane, n-am raspuns ca nu mi s-a parut ca e nevoie.

ok, pai tata couldn't care less

 

eu: sunt musulmana

mama: nu, nu esti musulmana, esti ortodoxa

eu: nu, sunt musulmana

mama: nu, te-ai nascut ortodoxa

:D)

mi-a inchis gura. s-a stabilit ca religia este un subiect tabu si pana acum vreo doua zile nu am mai adus vorba de asta. nu mai pune stafidele pentru placinta in rom, nu ma mai intreaba daca beau vin spumant de ziua ei... e de acord cu tot ce nu vreau sa fac.

ieri ma intreaba: da' tu esti credincioasa? (n-are idee ce e ala islam dar eu nu sunt musulmana)

dane, ce vrei mai mult? nu-s minora sa fac ce zic ai mei. coranul indeamna la respectul parintilor, indiferent de religia pe care o practica atata timp cat nu ne impiedica sa o practicam pe-a noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so i was hopeless, am incercat sa ma sinucid si cand am facut-o (injectat ceva in mana) m-am rugat "doamne, ajuta-ma!". n-am murit dar nu am dat fuga la biserica, inca voiam si inca vreau sa mor.

 

I see,deci asta s-a intamplat.

 

dane, ce vrei mai mult? nu-s minora sa fac ce zic ai mei. coranul indeamna la respectul parintilor, indiferent de religia pe care o practica atata timp cat nu ne impiedica sa o practicam pe-a noastra.

 

Era mai mult asa o curiozitate sa zicem.Binenteles ca nu au ce sa faca.

 

In biblie e chiar porunca sa-ti respectii parintii. :)

Personal mi se pare o prostie. Daca parintii te bat,sunt nebuni sau nu mai stiu ce de ce trebuie sa-i respecti doar pentru ca sunt paritii tai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mica, duminica ...

 

intru si eu putin in zona zoster. Din cate vad tocmai neplacerile crestinesti te-au impins la alte "optiuni". Stiam ca religia ti-o alegi cu inima, sau cum ti-e chemarea aia...nu-i de ajuns doar sa-ti placa ce fac/zic ei.

 

O spun asa ca am patit si eu o faza gay in copilarie, venea preotu satului la bunica-mea sa mai incaseze niste bani...si imi tot intindea esarfa aia cu ditamai croaiala de aur si cruce bla bla, aveam vreo 7-8 ani cred, am refuzat si mi s-a pus pata pe manevrele astea cu regulile lor mai ales impuse. Bisericile mi se par iar macabre, sufocante,reci si imputite. Ce am devenit mai tarziu nu are treaba cu niciun idol.

 

Ce ai facut tu ai sarit din lac in putz, daca pot sa zic asa...adica esti (fara suparare) o urmare a bunicii tale. Suna bine ca te rogi pt altii, dar rugile tale sunt mai primordiale decat o familie rupta de saracie? Atat crestinii cat si alte religii au o obsesie cu "ajutorul de sus", ce-ar fi sa folositi un pic ceea ce aveti pe pamant pana sa apelati in mod direct, rapid si comod la un ajutor....inca invaluit in mister.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I see,deci asta s-a intamplat.

 

Personal mi se pare o prostie. Daca parintii te bat,sunt nebuni sau nu mai stiu ce de ce trebuie sa-i respecti doar pentru ca sunt paritii tai ?

 

deci asta s-a intamplat? s-a intamplat fara nici o legatura cu nimic. ce legaturi ai facut tu?

 

intamplarea e veche, mai veche decat sunt eu pe forumul asta. voiam doar sa subliniez ca nici cand am vrut sa mor si am facut ceva about it, nu am renuntat la dumnezeu. nu am facut-o pentru ca nu mai credeam in dumnezeu.

 

nu stiu sa-ti raspund la intrebare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ai incercat sa schimbi avatarul...trebuie sa pui alt format de poza , merge PNG, foloseste PAINT-ul daca n-ai altceva

 

 

 

 

Mesaj completat

ma bucur sa aflu ca ti-ai gasit calea si ca te tine in viata dar nu trebuia sa faci un topic prin care incerci sa ne convertesti sau sa explici care e credinta adevarata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci asta s-a intamplat? s-a intamplat fara nici o legatura cu nimic. ce legaturi ai facut tu?

 

Asta s-a intamplat de ai fost internata. Atunci nu am intrebat si nu mi-ai zis de ce.

 

Am zis sa fiu mai discret in exprimare,dar nu m-am facut inteles.

 

Nu are legatura cu topicul asta ce am zis.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...

 

fannyflint... in caz ca nu esti psihotica... nu ca e usor sa iti dai seama de asta... ai putea sa incerci macar ca si alternativa... ceva terapie.

 

Problema religiei si functionalitatii ei este pe scurt asa:

 

Mai intai omu s-a chircit in angoasa cind a realizat ca nu intelege ce dreq cauta el in lumea asta. A venit mai intai "omu de stiinta" (da... culmea el a fost primu) si a declarat: "Nu stim!". Asta l-a facut pe om sa se cacao pe el de frica si mai tare si mai apos. Apoi a venit papistasu' inbracat in haine fanny care a spus: "scopul vietii este intru dumnezeu". Desi nu rezolva cu absolut nimic problema initiala... ca prin magie... alina angoasa din sufletul boborului ovinos. Asa ca papistasu a inceput sa pretinda tarif intro forma sau alta pentru "lucrarea divina" pe care o facea... si tarifeaza continuu de atunci... fara impozit.

 

Treaba... fanny aici este asa: majoritatea bovinelor traiesc suficient de putin cit "pastiluta" cu dumnezeu sa le aline angoasa existentei cite zile au. Ba mai mult... pastila este asa de bine mestesugita ca se autorepara in mintea individului atunci cind e afectata de marunte intrebari existentiale... Pentru medicamentul lor, ovinele noastre sint gata sa sara la gitu celui care le spune ca e... doar o banala aspirina. Dar... la unii... "vraja" nu tine pina cind mor... ci se destrama... fie in urma propriilor ginduri... fie in urma unor evenimente. Si angoasa revine. "With a vengeance".

 

Acu... tu ca om cu tentativa de suicid la activ... daca inca nu esti complet fripta la creier... aka... psihotica (nu ride superior... ca dupa unele "cartulii"... ai stampila pusa deja) incearca sa iti imaginezi ce se va intimpla cu angoasa ta... cu ceea ce te-a minat la actiunea aia... atunci cind vei descoperi ca alah este la fel de cartonat ca si iahve?

 

Ce vei face cind vei descoperi pe alah incapabil sa dea un raspuns satisfacator la una din problemele tale? Vei accepta sa te minti... sa crezi ca nu intelgi tu?

Vorba lu Nicole Kidman in "Rabbit holle" vorbindu-i uneia care is pierduse (ca si ea) copilul si pretindea ca dumnezeu a mai avut nevoie de un inger: "De ce nu si-a facut un alt inger? Pina la urma, e dumnezeu nu?" Viata are multe surprize si nu stii cind perdeaua de fum si oglinzi se destrama... iar. La un moment dat vei vedea ca dincolo de blah blah-ul dragutel-diferit al coranului pina la urma ascunde aceeasi incapacitate de a descrie viata personala si mai mult... pretentia de a o descrie.... fortat si incorect.

 

What then? Jump off a cliff again?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

E dreptul tau sa crezi in ce vrei, dar si al meu sa afirm ca da, esti idiot sa crezi in orice religii, doar ca nu realizezi asta si incerci sa iti gasesti justificari de gen traditii milenare, ca "simt" eu ca e "cineva" mai "presus" de toate; aiurea, ai creierul un pic spalat de mic si iti trebuie un mic soc conceptual ca sa iti revii din nevroza de baza ce ne e servita de cateva mii de ani. E nasol sa renunti la viata de apoi si de speranta ca de un eveniment inevitabil te poate ajuta o instanta supranaturala, dar e mult mai cinstit, in primul rand fata de tine. Restul e manipulare; ii uram pe politicienii care fac averi pe spinarea noastra, dar uitam ca religia a mers si merge mana in mana cu ei, cu aceleasi practici...

 

 

 

Cred ca privesti oarecum simplist justificarile credintei,privesti simplist si asa zisele avantaje...desi exista cu siguranta si foarte multi indivizi,ce corespund descrierii tale.

Existenta unei instante supranaturale,nu e neaparat un avantaj...mi-e teama ca multi atei exclud atat de usor existenta divinitatii,tocmai din lasitate,...daca Dumnezeu nu exista,totul e permis,....daca Dumnezeu exista insa,optiunile se cam restrang.

Daca exista,sau nu exista acea instanta supranaturala,e o alta discutie,fiecare putand sa-si gaseasca argumentele care sa-i sustina o optiune sau alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-auzi bre- '' de cele mai multe ori prostii sunt atei, intelectualisti pana peste poate , comunitaristi si foarte toleranti , in sensul unui dezmat al libertatii. Au o mare rezerva fata de cei care vorbesc in termenii credintei si ai natiunii.'' alta '' prostii reprezinta ideea de repetitie goala :D iau intotdeauna de la inceput.Sunt invariabili ca orice lucru neinzestrat''.Ducea-v-ati pa jilava da maimutoi .....alde zmaelu , budala si piaza asta rea de ancalugon :) :)

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Really? Posibilitatea existentei unei zeitati e mai mica decat viata pe luna... Hai sa nu venim cu argumente tip fairy-tale, nu exista nici o dovada serioasa. Iar chestia cu ateii lasi e rezultatul unui rationament gresit - cine e mai las, cel care se agata de promisiunea vietii de apoi si traieste dupa niste reguli de frica unui refuz al intrarii in "paradis" - yeah, right, cu virgine, sau fara, dupa gust - sau cineva care nu are nevoie de iluzii pentru a trai ca un individ biologic normal?

Si de ce sa traiesti ca un schizo? Cum impaci realitatile vietii de zi cu zi cu ce iti spune religia? A, pentru ca mai cedeaza periodic Vaticanul si accepta cate ceva din ce a negat un mileniu si jumatate?

Hai sa ne dam cu motocicletele ca m-am plictisit de fani de popi si imami si mame Omida...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Really? Posibilitatea existentei unei zeitati e mai mica decat viata pe luna... Hai sa nu venim cu argumente tip fairy-tale, nu exista nici o dovada serioasa. Iar chestia cu ateii lasi e rezultatul unui rationament gresit - cine e mai las, cel care se agata de promisiunea vietii de apoi si traieste dupa niste reguli de frica unui refuz al intrarii in "paradis" - yeah, right, cu virgine, sau fara, dupa gust - sau cineva care nu are nevoie de iluzii pentru a trai ca un individ biologic normal?

Si de ce sa traiesti ca un schizo? Cum impaci realitatile vietii de zi cu zi cu ce iti spune religia? A, pentru ca mai cedeaza periodic Vaticanul si accepta cate ceva din ce a negat un mileniu si jumatate?

Hai sa ne dam cu motocicletele ca m-am plictisit de fani de popi si imami si mame Omida...

 

auzi hapkiokar '' la intrebarile fundamentale ''de ce ''si '' in ce scop?""aporetica rurala romaneasca raspunde :''d-aia''.......crezi ca daca arunci cateva cuvinte in engleza , intorci rahatu' pa dos , tu budala si zmaelu....caragiale de v-ar fi cunoscut....ba englezilor ....''.....istoria romanilor dezgolita de crucile de pe scuturile voievozilor e egala cu zero.Ca doar voievozii nu s-au batut pentru ridicarea nivelului de trai!Istoria se face cu Biserica.''nu ne dam cu motocicletele, ne plimbam cu ele .... :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jenifer, de unde sunt citatele? N-am prea inteles la ce te referi, piaza rea inseamna sa prevestesc ceva nasol; as putea sa incerc, dar e dincolo de scopul discutiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...