Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Da.

ba budala, oi fi tu plecat in olanda , da' tot taran prost ai ramas......pai bai omule , engleza o stia si un pusti din regatul ....nu mai stiu ce regat , langa nepal , la poalele muntilor himalaya..a plecat un baiat din romanai pe un ktm sa vaza si el cum e p'acolo.....si ce crezi -il intreaba un baietel -'' hello sir!where are you from?'' ai ca mi-am rupt limba !si tu , excelenta , te rupi in figuri cu engleza ta , cam medie, asa...sictir pezevenghiule! :D oricat te-ai da tu de olandez , te miros aia de la o posta ca nu esti de-al lor....altfel n-ai mai bate campii pe aici cu romanasii , te-ai da si tu la o gura de bere cu vreun van de kerkhof... ;) regatul butan....acolo a fost baiatul ala cu motoreta.

Habar n-am de ce-ti raspund.Probabil ca ma plictisesc.

Vezi ca ti-am formatat postul. Inapoiatii mintal nu ar trebui sa aiba acces la internet insa se pare ca in cazul tau s-a facut o exceptie. Ma intreb cum de va da buletin. Ma rog,asta e alta poveste. In alta ordine de idei, cine ti-a bagat tie in cap ca as fi olandez? Nu cunosc niciun van de kerkhof si mi se drapeleaza cam la 18.93 m in fata despre istoriile cu motociclistii in jurul lumii.

In alta ordine de idei, in romaneste scriem "Romania" nu "romanai" si "asa ca sictir pezevenghiule" nu "asa...sictir pezevenghiule". Invata dracu' sa-ti folosesti creierul ala neted.

Mesaj completat

cam offtopic toti in ultima vreme.

Ca se vorbeste despre cit de bun este islamul.... A citit sau macar spicuit cineva , ceva, din Coran ?

Da. La inceput am spicuit (in unele tari e politically corect sa-ti bage si biblia dar si coranul in noptiera de la hotel) apoi am zis ca daca tot am o saptamana la dispozitie am sa-l iau de la inceput. Insa cand radeam mai bine dadeau astia patinaj artistic la televizor si am uitat de coran. Femeia de serviciu (o marocanca) imi dadea ocheade pioase (probabil pentru ca lasam cartea pe noptiera). N-a fost sa fie.

Mesaj completat

Poate ca are dreptate Zorba nostru...suntem niste...maimutoi.

Poate n-ar fi rau sa stearga un moderator,asa cam la 10-15 pagini in urma,ca nu s-ar pierde nimic...

Nu breh,maimutioul esti tu si cu jenifer. Nu as fi surprins sa fiti una si aceeasi persoana. Tu oricum nu ai nimic in plus de spus fata de ce zice endo_ro. Spre slava lui vesnica, endo_ro stia cum sa puna niste taguri pe forum. Voi doi sunteti irecuperabili.

Un moderator ar putea sa stearga 10-15 pagini,de ce nu? Insa daca ar face-o ar ascunde faptul ca niciunul dintre astia care va dati credinciosi nu sunteti de fapt legati in niciun fel de religia pe care o invocati.

Mesaj completat

( Budd, eu iau cazanul evreilor, Mossad-ul mi se pare mai eficient...)

Deci si evreii au iad? O colega evreica mi-a zis ca nu exista asa ceva. Cand sa ma convertesc la iudaism mi-a spus ca e atee :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

Nu breh,maimutioul esti tu si cu jenifer. Nu as fi surprins sa fiti una si aceeasi persoana. Tu oricum nu ai nimic in plus de spus fata de ce zice endo_ro. Spre slava lui vesnica, endo_ro stia cum sa puna niste taguri pe forum. Voi doi sunteti irecuperabili.

Un moderator ar putea sa stearga 10-15 pagini,de ce nu? Insa daca ar face-o ar ascunde faptul ca niciunul dintre astia care va dati credinciosi nu sunteti de fapt legati in niciun fel de religia pe care o invocati.

 

 

 

 

Ai dreptate,unora le lipseste forma,altora le lipseste fondul

Ai dreptate si cu maimutoiul,cu o singura corectie:doar eu sunt maimutoiul.

Daca ma confunzi cu jenifer,ma simt flatat.(am senzatia ca a apus in cateva posturi,ceea ce n-au reusit altii in sute,dar de..chestie de gust )

Si da ,nu stiu sa pun niste taguri,(ce-or fi alea...),dar la cate nu stiu,ce-ar mai conta.

 

Si ca sa fiu ontopic,(asa se zice nu..) un ateu n-ar putea fi ontopic aici,nici daca ar cita din Coran.

Dar nu-i nimic ,faceti-va numarul in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Einstein a facut destul de multa filozofie, confruntat cu rezultatele de multe ori de neinteles ale teoriilor sale, mai ales dupa ce i s-au confirmat. Poti fi sau nu de acord cu ce a spus in acel citat; poti sa te intrebi, ca si el, daca nu cumva, facand parte din acest Univers care descoperitorilor mecanicii cuantice si a principiilor relativitatii le aparea tot mai "twisted" si neintuitiv, mintea fizicianului incepea sa nu mai poata iesi dintr-o controversa. Logic si newtonian sau "metafora cuantica"? Trebuie insa sa il plasam pe Einstein la nivelul vremii lui, pe care geniul sau nu l-a putut transcende in totalitate

 

nici cand aveam 16 ani si ne taram morti de beti prin "taclale" nu debitam asa ceva

spune-mi si mie ce ai fumat ca vreau si eu

 

:D :D ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine ca te rogi pt altii, dar rugile tale sunt mai primordiale decat o familie rupta de saracie? Atat crestinii cat si alte religii au o obsesie cu "ajutorul de sus", ce-ar fi sa folositi un pic ceea ce aveti pe pamant pana sa apelati in mod direct, rapid si comod la un ajutor....inca invaluit in mister.

 

nu inteleg exact ce vrei sa zici. daca ma rog pentru o persoana bolnava (prietenul care a incercat sa se sinucida sufera de "tulburare schizo-afectiva") o fac pentru ca nu il pot ajuta cu "un blid de mancare".

 

unul din cei 5 stalpi ai islamului este zakat adica danie, adica daruirea unui procent mic (2,5%) din averea ta pentru ajutorarea celor saraci. pe langa zakat exista si sadaqa, tot o danie dar care nu este obligatorie. dupa cum vezi, islamul nu se bazeaza doar pe rugaciune ci si pe fapte. da, am dat anul asta zakat pentru anul trecut.

 

ok, i'll go on cu trecerea mea la islam

 

am uitat sa zic... intre my suicide attempt si my friend's suicide attempt am inceput sa ascult bad religion. care zic, evident, ca religiile sunt rele. stiam de irlandezi ca se macelaresc intre ei din cauza religiei deci clar, religiile sunt rele. (si mi-am pus la loc avatarul, schimbarea a fost doar asa, ca sa-i fac pe unii sa taca - unii care altceva n-au de zis)

tot in perioada aia ma apucasem din nou sa tin post si vorbeam cu un prieten si ma intreaba de ce tin post? n-am stiut ce sa-i raspund si nu am mai tinut.

 

rolul postului in islam? sa invatam cum este sa nu ai ce manca, ce bea si asa sa apreciem mai mult darurile lui dumnezeu (da, tot ce avem pe pamant este datorita lui - aici vorbesc cu cei care cred in dumnezeu, ceilalti pot sa creada ce vor ei). sa invatam sa fim rabdatori pentru ca dumnezeu este cu cei rabdatori (allahu ma'asabireen)

 

discutia de la serviciu cu exista-nu exista dumnezeu se iscase intre mine si un coleg. coleg pe care deja il remarcasem ca fiind drept, corect, ce n-avea de gand sa taca cand aia de la serviciu ne nedreptateau... coleg de care acum aflam ca e casatorit. pentru mine, una, neobisnuit ca un baiat de 23 de ani (neimpliniti) sa fie casatorit. cum asa? pai, e musulman (n-aveam nici o idee ca e musulman si oricum nu stiam ce-s aia... pagani? parca turcii erau musulmani? mai mult nu stiam) si ii e interzis sa aiba relatii sexuale fara sa fie casatorit.

 

ce e aia musulman?

un supus al lui dumnezeu.

ce? cum adica? adica voi credeti tot in dumnezeu?

da... si credem ca biblia e corupta si ca iisus nu e fiul lui dumnezeu ci doar un profet, ca si avram, ca si moise, ca si mohammed.

cine e mohammed?

ultimul profet al lui dumnezeu.

what?

 

ok, ideea e ca nu aveam nici un fel de preconceptii sau cunostinte despre islam sau despre musulmani (in afara de aia in care musulmanii sunt pagani, dar era asa o chestie foarte vaga in mintea mea) asa ca trecerea mea la islam s-a petrecut intr-o saptamana.

 

primul pas a fost sa cumpar o traducere a coranului. traducere a sensurilor coranului. ajunsa acasa cu cartea, m-am apucat s-o rasfoiesc, sa ma ingrozesc... sa gasesc o singura chestie frumoasa despre femei... despre care, la vreo doua luni distanta, sa aflu ca e bagata din burta autorului, in CORAN nu exista. ajunsa la work, eu cu gura mare: bai, cum vrei sa cred asa ceva? cum adica omorati-i, omoratii? cum adica? bai, ce e dumnezeul asta al tau? unde e iubirea/ unde, unde/ nu pot sa cred ca asta e dumnezeu, nu vreau sa cred asa ceva. what the fuck? what the fuck?

colegul imi zice sa citesc cartea ca nu pot sa extrag niste pasaje si sa zic ca la asta se reduce, ca daca vreau imi da asemenea citate din biblie. o alta colega, "crestina" imi zice "da, da, citeste cartea!", probabil gandind-se ca o sa fiu si mai impotriva-i. n-a fost sa fie asa.

 

a doua zi aduc si biblia la serviciu. (nu am citit niciodata biblia. problema e ca fix in primul capitol am niste pagini rupte si nu puteam trece de ele. si dup-aia incep semintiile primilor oameni, cu zeci de nume greu de retinut si care oricum nu ma ajuta la nimic. tot ce am citit din biblie cap-coada sunt cele 4 evanghelii din noul testament)

eu cu traducerea sensurilor coranului, colegul meu cu biblia. si o ia de la inceput (bineinteles) si avea ceva de comentat cam la fiecare 2 versete. si in toate nu-i puteam decat da dreptate. toate nu indicau decat ca biblia e corupta, asa cum scrie in coran

 

cand o intrebam pe "crestina" ce vrea sa zica chestia asta din biblie? ce zicea? ah, vechiul testament? nu, eu cred in noul testament! pai nu e tot cuvantul lui dumnezeu? e... e pentru oamenii care traiau pe vremea aia. ok, noul testament atunci. ce vrea sa zica aici? o metafora, intreaba un preot. GREAT! si pana la urma in ce crede ea? ca ne tragem din maimute dar crede si in iisus hristos (care zice ca a venit sa tina legea lui moise, din vechiul testament).

 

ok, cred ca am povestit destul.

 

o sa repet, nu mai sunt in cautari, nu o sa reuseasca nimeni vreodata sa ma faca sa ma indoiesc de dumnezeu.

 

faptul ca inca vreau sa mor se datoreaza, exact, mediului in care traiesc dar cu o credinta mai adanca, cu un sistem de valori mai sanatos, o sa-mi treaca.

 

 

alt exemplu de discutie cu un crestin:

 

-eu: biblia e cartea ta preferata? as in ha ha ha, ce funny e sau as in the holy bible?

-pierre hilal : da este cartea mea preferata ....dc razi ? :S unde e parta funny ? :S

 

-eu: ziceam de biblie... daca-ti place pentru ca e amuzanta sau pentru ca e sfanta.

-el: BIBLIE nu este amuzant , e cuvantul lu DUMNEZEU...

 

-eu: si coranul ce e?

-el: este cuvantul alu profetul MOHAMED , pt re;igia islamic , eu ca crestin respect biblia , si respect alte religie ....

 

-eu: nu inteleg... biblia e cuvantul lui dumnezeu - desi nu e picata din cer (scrisa de dumnezeu, deci) iar coranul cuvantul PROFETULUI? daca mohammed e profet inseamna ca si coranul e cuvantul lui dumnezeu. pai asta ma frapeaza, ca esti arab, stii de coran, si totusi esti crestin. nu inteleg. si, ca idee, biblia nu e prea amuzanta, e trista. dar biblia hazlie, care comenteaza biblia, e TARE AMUZANTA. uite link, convinge-te: http://www.gebeleizis.org/bibliahazlie/main.html (incepe cu vechiul testament)

-el: multumesc pt comentul....c traba c religia am si cu c cred ??/ c te intereseaza pe tine ?????? cu respectul meu in fata ta ! pastreazi parera pt tine personal !!!! si lasa ma in pace ... nu imi faci placere sa discuti asa despre religia ...!! trebuie sa cauti un alt person pt discutii ...am traba

 

 

asta am gasit-o ieri pe net, din intamplare. love it. cred ca ala e iorghe :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca inca vreau sa mor se datoreaza, exact, mediului in care traiesc dar cu o credinta mai adanca, cu un sistem de valori mai sanatos, o sa-mi treaca.

 

 

Sa-mi fie cu iertare, dar eu DOAR asta am inteles din ce ai scris! Cum sa vrei sa mori? cum "inca"? Suicide? Sau iti astepti "izbavirea"?????

 

Raspunde-mi o data, mai fata! Probabil ma eviti pentru ca ai senzatia ca te ispitesc....nu te uita la user-ul meu, doar raspunde-mi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

satana, daca doar asta ai inteles atunci ai o problema grava. dar sa-ti raspund: inca vreau sa mor pentru c-am mai vrut sa mor. sa mor de la sine ar fi cel mai bine pentru mine.

 

scuza-ma daca ai mai intrebat asta si n-am vazut. nu citesc toate postarile si oricum nu-s interesata sa le raspund tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e iorghe in 2008 si face matanii involuntar :D

 

bravo tie ca ti-ai gasit calea dar afirmatiile alea despre biblie sunt un total bullshit.

ca s-au scos chestii din biblie, ca sunt mai multe variante bla bla. dar de sinoade ai auzit? stii ce sunt alea? stii de ce s-au tinut si cand? stii cum s-a ajuns la varianta actuala a bibliei?

putem intra in polemici infinite dar n-am timp infinit asa ca pass

 

orice pocait spune acelasi lucru despre biblie ca vine cu biblia proprie(coranul e biblia musulmanului adaptata)ca aia e mai buna, e adevarata , picata din cer, scormonita etc

 

decat sa combati crestinismul cu care ai "vendeta" personala mai bine ai scrie numai despre islam sau garderoba personala de burka ca asa nu m-as mai simti sa intru aici sa vad ce aberatii ai mai scos contra crestinismului despre care habar nu ai nimic.

 

nu-s credincioasa, nu frecventez biserici dar simpatizez cu crestinii ( e cea mai logica alegere tinand cont de tara in care ma aflu si istoria ei )

 

cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e iorghe in 2008 si face matanii involuntar :D

 

bravo tie ca ti-ai gasit calea dar afirmatiile alea despre biblie sunt un total bullshit.

ca s-au scos chestii din biblie, ca sunt mai multe variante bla bla. dar de sinoade ai auzit? stii ce sunt alea? stii de ce s-au tinut si cand? stii cum s-a ajuns la varianta actuala a bibliei?

putem intra in polemici infinite dar n-am timp infinit asa ca pass

 

orice pocait spune acelasi lucru despre biblie ca vine cu biblia proprie(coranul e biblia musulmanului adaptata)ca aia e mai buna, e adevarata , picata din cer, scormonita etc

 

decat sa combati crestinismul cu care ai "vendeta" personala mai bine ai scrie numai despre islam sau garderoba personala de burka ca asa nu m-as mai simti sa intru aici sa vad ce aberatii ai mai scos contra crestinismului despre care habar nu ai nimic.

 

nu-s credincioasa, nu frecventez biserici dar simpatizez cu crestinii ( e cea mai logica alegere tinand cont de tara in care m-am nascut si istoria ei )

 

cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios daca nu ma simt de parca vorbesc cu niste capete seci. acum am vazut, satano, ce ziceai de rugaciuni pe care le invat pe de rost... tin sa te anunt ca nu am facut asta, cand o sa invat sa ma rog in limba araba o sa stiu exact ce inseamna fiecare cuvant

 

ziceai si ca imi caut linistea sau ceva de genul asta... cred ca am zis deja de cateva ori ca nu caut nimic de genul asta pe acest topic, daca nu stii scopul thread-ului iti propun sa citesti primul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca ar fi f bine ca un moderator sa inchida topicul asta. Nu ca e deranjant, ofensator etc, nici vorba. Anumite comentarii sunt chiar amuzante ( involuntar), da' depinde cine le citeste.

neeeeee, sa fie lasat. e destul de distractiv. sincer pe mine ma ajuta sa pot ''citi'' oamenii din spatele tastaturii.

plus ca e hazliu pe alocuri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici cand aveam 16 ani si ne taram morti de beti prin "taclale" nu debitam asa ceva

spune-mi si mie ce ai fumat ca vreau si eu

 

:D :D ;)

 

Pai ia-n combate-l daca ai cu ce. Asa, pot si io sa-ti borasc pe camasa si sa-mi cer scuze ca n-am fumat aceleasi ierburi,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios daca nu ma simt de parca vorbesc cu niste capete seci. acum am vazut, satano, ce ziceai de rugaciuni pe care le invat pe de rost... tin sa te anunt ca nu am facut asta, cand o sa invat sa ma rog in limba araba o sa stiu exact ce inseamna fiecare cuvant

 

ziceai si ca imi caut linistea sau ceva de genul asta... cred ca am zis deja de cateva ori ca nu caut nimic de genul asta pe acest topic, daca nu stii scopul thread-ului iti propun sa citesti primul post.

 

 

Curios ca tu estisingura iluminata care vorbeste cu capete seci. Daca majoritatea iti spun ca esti aberanta, crezi ca AIA au o problema si nu tu. Now that's "fanny" :D !!!!!

Si citeste ce ti se scrie..tu, de fapt, n-ai raspuns la anumite curiozitati ale unor useri. Iar curiozitatile se nasc din insusi topicul asta al tau.

Nu stiu care pare "dezorientata" dintre noi doua. Eu iti pot demonstra la orice ora din zi si din noapte ca nu-s eu aia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

satano, tot nu intelegi? threadul nu e pentru a raspunde curiozitatilor unor useri. e pentru a combate niste idei preconcepute. formate in fata televizorului.

raspund la curiozitatile cui vreau, daca imi place cum scrie, daca nu ataca ca un caine incoltit.

 

Sper doar sa-ti gasesti linistea, indiferent unde o vei cauta..insa nu o impune si altora! Tu te linistesti stand pe covoras si incercand sa inveti rugaciuni intr-o limba cu care n-ai nici in clin, nici in maneca(la pariu cu tine ca inveti pe de rost ce sa spui, dar nu intelegi o iota!)

nu am impus nimanui religia mea. islamul, contrar a ceea ce spunea cineva pe aici, nu se impune cu forta. da, intr-un califat (stat condus dupa legile islamice) vei fi obligat sa respecti regulile dar nu vei fi obligat sa-ti schimbi religia.

 

rugaciunea mea din fiecare zi:

slava lui dumnezeu, domnul lumilor

milosul, milostivul

stapanul zile judecatii

tie ne-nchinam, tie-ti cerem ajutorul

calauzeste-ne pe calea cea dreapta

si nu a celor pe care esti suparat (crestinii) si nici a celor rataciti (evreii)

 

ai pus un pariu, l-ai pierdut, onoreaza-l! paraseste topicul, daca nu-ti place ce citesti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ia-n combate-l daca ai cu ce. Asa, pot si io sa-ti borasc pe camasa si sa-mi cer scuze ca n-am fumat aceleasi ierburi,nu?

 

ce sa combat? o aberatie (dilentanta bazata pe nimic )despre einstein ( si misterele universului )pe care el "l-a studiat" (unde?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

argumentul majoritatii (argumentum ad populum) nu este valid pentru a demonstra corctitudinea/incorectitudinea unei idei, ci este un argument de forta. (eg: un baiat destept sustinea ca pamantul e rotund. Majoritatea ca nu e. Majoritatea a decis ca baiatu' tre' prajit. The end)

 

carry on :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt usor nedumerit, dar probabil ca mi-a scapat ceva; daca Fannyflint e convinsa si islamizata definitiv, de ce a cautat feedback intai la ateism, pe urma facand un topic separat?

Ice Queen, nu sunt fumator... Daca n-ai inteles ceva din ce am vrut sa spun, intreaba-ma si te lamuresc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc topicul de ceva vreme insa mi-am spus ca n-are rost sa ma bag in circul asta si bine am facut, e amuzant si totodata aberant pe alocuri.

Frate, o parte dintre voi, nu dau nume, ar trebui sa aveti niste sedinte cu un psiholog, asta la modul cel mai serios.

Acum , domnisoara care vrea sa fie musulmanca, am vazut ca pe masura ce topicul a plutit in deriva s-a mai documentat in legatura cu cauza pe care o sustine dar tot indecisa e, hmmm, oare aici se poate aplica proverbul " mare e gradina......." Parasica , pune mana invata un pic de araba, nu e foarte grea, e un pic mai nasol cu scrisul, dar ii dai de cap, ia-ti frumos un job in Orient ca se pleaca usor, asta daca nu pomenesti de tampeniile de care vorbesti aici, stai cativa ani sau ramai acolo definitiv. Plm, e usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre musulmani si coran a scris Nicolae Paulescu in 1913 in cartea "Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul, Franc-masoneria" . Daca o gasiti, cititi-o si veti vedea cu alti ochi religia musulmana, pe Mahomet si pe evrei...

Altfel asa, din auzite... totul pare frumos.

Mesaj completat

Nicolae C. Paulescu (doctor, inventatorul insulinei, scriitor) scria in 1913 despre coran si musulmani:

post-40812-1296655096_thumb.jpg

post-40812-1296655168_thumb.jpg

post-40812-1296655180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rugaciunea mea din fiecare zi:

slava lui dumnezeu, domnul lumilor

milosul, milostivul

stapanul zile judecatii

tie ne-nchinam, tie-ti cerem ajutorul

calauzeste-ne pe calea cea dreapta

calea celor binecuvantati de tine

si nu a celor pe care esti suparat (crestinii) si nici a celor rataciti (evreii)

cam asa ma agitam si eu in fiecare zi, sa imi aduca o bicicleta, pe la 5 ani. mi-a dat teapa. :D :D

nici pe tine nu cred ca te va ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa combat? o aberatie (dilentanta bazata pe nimic )despre einstein ( si misterele universului )pe care el "l-a studiat" (unde?)

Aberatie? Pentru ca zici tu? De ce este aberatie? Vino cu un argument. In plus, esti "pleonastica". O aberatie este "diletanta si bazata pe nimic". In alta ordine de idei,oamenii studiaza, ce-i rau in asta. Altii citesc, altii se documenteaza,altii pur si simplu vor sa cunoasca. Problema cu cei ca tine e ca nu fac niciuna din cele enumerate. Nu exista un (singur) adevar, nu exista o (singura) cale.Baga bine la cap caci s-ar putea sa trebuiasca la un moment dat sa alegi intre "calea adevarata" si calea ta. As fi tare curios sa te vad atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice Queen, daca ai citit cumva acest topic, Cria a postat un citat si ne-a provocat sa recunoastem autorul. Era vorba de un eseu a lui Einstein. In fizica si filozofie suntem "diletanti" amandoi - termenul e mai potrivit pentru muzica, dar sa zicem... De aia a scris omul eseuri, pentru ca i se parea ca teoriile lui au consecinte nu doar in fizica teoretica ci si in modul mai amplu in care incepea sa fie inteles Universul. Ce e neclar in asta? E clar ca ii era neclar si lui, la vremea respectiva.

Promit ca voi incerca sa scriu si pentru nivelul tau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

satano, tot nu intelegi? threadul nu e pentru a raspunde curiozitatilor unor useri. e pentru a combate niste idei preconcepute. formate in fata televizorului.

raspund la curiozitatile cui vreau, daca imi place cum scrie, daca nu ataca ca un caine incoltit.

 

 

nu am impus nimanui religia mea. islamul, contrar a ceea ce spunea cineva pe aici, nu se impune cu forta. da, intr-un califat (stat condus dupa legile islamice) vei fi obligat sa respecti regulile dar nu vei fi obligat sa-ti schimbi religia.

 

rugaciunea mea din fiecare zi:

slava lui dumnezeu, domnul lumilor

milosul, milostivul

stapanul zile judecatii

tie ne-nchinam, tie-ti cerem ajutorul

calauzeste-ne pe calea cea dreapta

calea celor binecuvantati de tine

si nu a celor pe care esti suparat (crestinii) si nici a celor rataciti (evreii)

 

ai pus un pariu, l-ai pierdut, onoreaza-l! paraseste topicul, daca nu-ti place ce citesti aici.

 

 

Ce dracu' zici acolo, fatuco? Ce pariu? M-ai visat azi-noapte?:D)

Jesus...cine a inteles ceva din elucubratiile fatucei asteia, sa ridice mana! Bai...deschizi un topic care nu e de interes major, pare a fi o varsare a unor frustrari..ca si cum te-a suparat cineva ieri si azi te decizi sa scrii pe motociclism.ro despre asta.

 

Daca as pune vreodata vreun pariu, as face-o doar daca stiu ca-l castig. Cum nu-mi amintesc despre ce pariu vorbesti mataluta, da-mi voie sa fiu uimita si sa-ti recomand un doctor foarte bun-Ionescu(Bz). O fac cu caldura, sa nu ma intelegi gresit.

Ultima ta fraza,insa, ma cam deranjeaza..si daca vrei sa-ti raspund cu aceeasi moneduta, afla ca nu e forumul tau; de ce nu parasesti tu forum-ul, ca stiam ca tre' sa ai motocicleta ca sa-ti dai cu parerea pe aici. Si eu, acum 6 ani, ma uitam la SBK si motoGP cu un RedBull in mana si ma credeam motociclista....mai nou, o sa vreau sa-mi pun broboada-n cap si sa devin islamizda. :D

 

ps: ma mai lasi sa intru pe forum? imi dai voie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...