Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Faza cu libertatea religiei si "respectul" fata de credinta celorlalti mi se pare cea mai mare prostie.

Daca vine la tine Gogu si iti spune ca el crede in Lord Gurbash si ca tre sa umble cu un cartof in anus si sa frece cainii ii respecti religia? Dece? Acuma trebuie sa respectam psihozele(colective sau nu)?

 

Dar pana la urma care este calea catre dumnezeu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce moda o mai fi si asta cu vitriolul - mai era intalnita pe vremuri si in Europa ca razbunare intre femei; ceva e profund gresit in cultura musulmana daca barbatii lor au asemenea "apasari"... Oricum, nasol sa fii femeie - mai ales una frumoasa si inteligenta - in tarile acelea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

Pe care il tine stomacul, trageti o tura aici. Nu exista om in toate mintile care sa nu se simta nasol dupa ce vede asta:

 

http://jocker12.blogspot.com/2010/11/femei-din-pakistan.html

 

Mda... buni de dusi cu roaba la spital astia. O religie de frustrati sexual si psihotici cu roba. Sa nu ne mire tare... ca si crestinii faceau la fel pe vremea inchizitiei... doar ca foloseau mai degraba termenul de "vrajitoare" in loc de "curva'.

 

Ori de cite ori lasi oamenii uriti, frustrati si psihotici sa se adune sa faca "legea"... vei vedea aberatii de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ancalagon,faza cu fantasme dacologice nu ai nimerito,eu inca ma incapatinez si fac totul pt a scoate la iveala adevaruri in cea ce priveste tara in care traiesc,cu misloacele care le am si posibilitatiile de care dispun,tu ai ales altfel sa abandonezi:)ma rog fiecare cu ce alege,nu apar islamul ,nici pe atei nu ii demonizez ,din nou fiecare este liber sa aleaga.cel mai rau este sa fi un ignorant,nu exista coloana a v islamica maj o fac benevol si profita de pofta nebuna a europenilor de a se imbogati,a domina,suntem destul de orbiti de noi insine sa nu cadem in plasa

 

ce sa intimplat cu voievozi romani nu ii acuzati pe otomani:)) ci pe crestini aliati'' care daca sustineau tarile romane islamul era doar in deserturile arabiei sa nu mai vb de cruciati care au slabit imperiul bizantin suficient de mult sa nu reziste atacurilor otomane,dar acum sunt eu off topic clar

 

mai usor despre DACI,sau coloana a VI romana sa reactivat :D glumesc off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi aici o discutie mai ampla, dar sa comentez pe rand... In primul rand, apropo de vrajiitoarele cazute victime inchizitiei - de cele mai multe ori erau denuntate din ranchiuni diverse femei care aratau bine si care aveau o viata neconforma cu morala comunitatii; si astazi - in tari ca anoastra, de pilda - daca o femeie face sex intr-un mod mai libertin, fara sa fie casatorita, sau cu mai multi parteneri sau cu mai multi deodata - si se afla, hehe - e numita curva, cu toate ca nu "presteaza" pe bani ci din pura ei placere. In tarile islamice e un delict capital - o grosolana si infama incalcare a drepturilor fundamentale ale omului. Sexul nu ar trebui sa mai fie o activitate "normata" de societate, cu atat mai mult cu cat preceptele morale care stau la baza prejudecatilor de toate felurile sunt induse religios. Islamul a permis chiar aberatii extreme, de genul pedepsirii femeii violate... What the fuck is wrong with those people?

Cu privire la daci... Romanii au facut o treaba extrem de buna sa ne distruga mai toate dovezile prin care sa putem avea o imagine clara asupra lor si a relatiei noastre de "rudenie". Sunt tot mai multe chestii care "relativizeaza" teoria clasica - si mult prea simpla - a continuitatii. Se pare ca dacii au fost un "major pain in the ass" pentru Imperiul Roman, ca erau mult mai dezvoltati decat se credea, ca aveau o cavalerie aproape la fel de competenta ca si cea a partilor - vezi tumului de razboinic de la Orastie, ca echipament - ca isi permiteau sa influenteze politica Romei, ca aveau o scriere asemanatoare cu cea greaca si din care ar fi putut deriva alfabetul chirilic ( deci poate slavona a fost chiar o chestie autohtona, intr-un sens ), ca unul din motivele caderii lor a fost unul tinand de o radicalizare religioasa de tip fundamentalist care a le-a atenuat competenta militara dupa Burebista, ca ar fi fost posibila o "epurare etnica" masiva dupa cucerirea Daciei, urmata de recolonizare treptata si reocupare de o anumita semintie mediteraneo-balcanica din care ne-am trage si noi si albanezii si multe alte teorii, foarte firav sustinute insa de argumente arheologice si documentare serioase si/sau suficiente. Si unde lipsesc dovezile clare pot aparea si extraterestii de pe Cogaion, preoti cu levitatie si alte idei de acest gen.

Legio Dacorum? Ce dracu' aveau dacii in comun cu romanii? E cumva o referinta la acele trupe auxiliare de daci trimise in Britannia? Unii spun ca ar fi fost sarmati si altii ca ar fi fost confundati sarmatii cu dacii sau invers. Sa utilizezi in legatura cu ei o denominatie romana e impropriu. Burebista s-ar cam enerva, zic eu...

Dacii au fost candva, noi suntem romani si nu faptul ca ne tragem din chinezi, albanezi sau alacalufi explica stilul nostru "defect" de astazi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a tot discutat despre islamism si grozaviile legate de respectiva religie, dar va pot da un exemplu de tara unde islamul, desi impartasit de 97% din populatie, nu este impus ca religie oficiala, iar libertatea religioasa e garantata prin constitutie. Numai ca pentru asta a fost nevoie de un Ataturk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii sustin ca tribul latinilor sunt tot un trib tracic,cit priveste LEGIO DACORUM ,are o oarecare legatura cu ce era si ce a ramas,sa nu uitam ca multi ofiteri romani dezertori sau mercenari au servit in armata dacica din timpul lui burebista ca instructori,diferenta era de genul daci aveau o armata permanenta redusa dar fiecare trib avea propria armata,pe cind romani au mentinut o armata permanenta destul de mare,iar daca burebista dadea nas cu cezar atunci nu cred ca mai vb de imperiul roman si dacia era DACIA si astazi dar sunt speculati,deci in concluzie armata dacica ca forma de organizare era aproape identica cu cea a romei,si datorita ''fanatismului'' zalmoxian 60.000 de daci au reusit sa tina piept la 13 legiuni cu toate ca au pierdut razboiul daci nu au fost cuceriti ,doar infrinti atit, sunt destule dovezi si destul material care inca nu este cercetat si nici nu va fi pt ca ceva este sigur scoala ardeleana'' are merite in obtinerea identitati de stat a romanilor dar ca sa vezi recunoaste ca suntem urmasi lui TRAIAN ca VATICANUL sa ne bage in seama,si sa tot pitit adevarul pt ca asa au vrut niste muschi de boieri si interese pt ca intre a fi ortodox si catolic este o diferenta la musulmani toti sunt la fel aici vb de unitate religiasa la crestini lipseste

 

a nu se intelege ca sunt avocatul ISLAMULUI ci doar observ diferentele de mentalitate si contientizare eu sunt crestin ortodox nu prea bisericos intorc si obrazul celalat dar cum am numai doi obraji dupa devin mugjahadin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu unde ati gasit voi atitea despre daci... parca Herodot pomenise de ei putin si mai exista niste pietre cu scris in latina... cu banalitati pe ele.

 

bine... io sint afon la treaba asta dar parca prea multe idei SF cu dacii in ultima verme.

 

 

Eu banuiesc ca erau okeish pentru ca beau... suficient. :D

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze, asa ma exprim eu, nu faceam bascalie. zilele trecute ziceam "da-mi si mie istoria lu' nenea profetu''" aka mohammed deci asa cum nu mi-as permite sa fac bascalie de el asa nu am facut bascalie de (si acum tre' sa caut pagini in urma numele)... Nicolae C. Paulescu

 

imi pare rau ca oamenii aleg sa creada ceva rau despre islam decat sa se documenteze de la sursa. nu o sa intrebati un musulman care e invatatura crestina dar totusi ascultati de crestini cand e vorba de islam. nu are nici o logica.

 

as-salamu alaykum!

 

La o simpla cautare:

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=yl8g8S6F3do...feature=related

 

Daca ai fi fost barbat si ti-ai fi dorit sa te convertesti la islam, poate ca nu m-ar fi mirat asa tare. Dar sa fii femeie si sa iti doresti sa treci la islam ...

Orinde cauti, vei gasi detalii despre pozitia femeii in tarile islamice. Si nu e prea roz sa fii femeie in religia islamica. Daca mi-ai da niste motive sustinute cu argumente, nu la modul "asa vreau eu" poate m-as stradui sa te inteleg.

Am o vecina de 20 ani care de curind s-a casatorit cu un musulman. Imediat a inceput sa merga cu basmaua in cap si invaluita cu un cearceaf. Fie vara, fie iarna... Si intotdeauna EL merge in fata ei cam cu 1 metru... Daca inainte ne salutam, acum nici nu mai ridica ochii din pamint... Evit sa o mai salut ca sa nu ii fac probleme cu musulmanul (poate zice ala ca ma dau la femeia lui si si-o ia fraiera peste ochi) :D ....

Daca as fi femeie, nici prin coltu mintii nu mi-ar trece sa imi iau un barbat musulman, pentru ca apoi sa merg fie iarna-fie vara cu basmaua in cap si la 1 metru in spatele lui. Si asta e numai ce se vede asa, pe strada... Ce se intimpla in spatele peretilor caselor am vazut pe la Discovery si acum pe you-tube...

Dar in fine, poate sunt eu de moda veche...

Nebanuite sunt caile Domnului.

Amin.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu unde ati gasit voi atitea despre daci... parca Herodot pomenise de ei putin si mai exista niste pietre cu scris in latina... cu banalitati pe ele.

 

bine... io sint afon la treaba asta dar parca prea multe idei SF cu dacii in ultima verme.

 

 

Eu banuiesc ca erau okeish pentru ca beau... suficient. :D

 

sunt destule SF-uri din pacate care ne cam fac buricul pamintului dar cu putina constientizare si o minte lucida ocolesti exagerarile care nu ne fac bine si nici cinste,de cind cu era internetului fiecare isi exprima parerea si se bate sa o scoata ca pur adevarata. daca vrei si ai rabdare le poti compara adevarul iese singur ,nu numai HERODOT a pomenit despre daci iti recomand si va recomand cartile edituri DACICA.nu sunt actionar :D dar sunt carti scrise de academicieni,prof de istorie ,nu de pseudo intelectuali sau autodidacti,bazate pe documente de arhiva..nu pe deducti SF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a facut topicul asta varza :D... Acum, ca sa revenim la subiect, Fanny, ti-ai tras-o cu dreptcredinciosul?

pt ca noi suntem varza,exista si un bar cu numele asta evarza,fanny,a cita nevasta esti?? serios acum intreb,stiu ca legal au dreptul la una si asa ca asigurare max inca doua??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serban, daca vrei sa descoperi islamul, studiaza islamul, nu pe musulmani

pentru mine a fost de ajuns sa cred in dumnezeu si sa-mi doresc sa descopar adevarul. oricate lucruri rele as citi/auzi/vedea despre musulmani (sau despre cei despre care se spune ca sunt musulmani, fara vreo dovada) nu o sa-mi schimb convingerea ca islamul este RELIGIA, legea lui dumnezeu pentru noi, oamenii.

uite un videoclip care mie mi-a placut mult: http://www.youtube.com/watch?v=MuddQjTDRos

 

xander, de ce intrebi?

 

 

Mesaj completat

deceneu, musulmanii au dreptul la 4 neveste daca isi permit sa le intretina, daca poti fi drepti cu ele. daca nu, sa se linga pe bot si sa aiba una singura. ca nu se intampla mereu asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au dreptu' la 4 legale si mai multe de entertainment, in functie de puterea financiara a dreptcrediciosului :D

Mesaj completat

Fanny, desi poate pare la misto intrebarea, nu e... ma gandesc ca ala te-a vazut dezorientata si a profitat de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serban, daca vrei sa descoperi islamul, studiaza islamul, nu pe musulmani- pai, musulmanii nu au ca religie islamul? Nu ei propovaduiesc islamismul? Girl, unde ti-ai lasat logica? Fugi si caut-o!

pentru mine a fost de ajuns sa cred in dumnezeu si sa-mi doresc sa descopar adevarul.-si l-ai descoperit?E palpabil? De unde stii tu ca ala-i adevarul? oricate lucruri rele as citi/auzi/vedea despre musulmani (sau despre cei despre care se spune ca sunt musulmani, fara vreo dovada) nu o sa-mi schimb convingerea ca islamul este RELIGIA, legea lui dumnezeu pentru noi, oamenii.-DOVEDESTEEEEE..

uite un videoclip care mie mi-a placut mult: http://www.youtube.com/watch?v=MuddQjTDRos

 

xander, de ce intrebi?

 

 

Mesaj completat

deceneu, musulmanii au dreptul la 4 neveste daca isi permit sa le intretina, daca poti fi drepti cu ele. daca nu, sa se linga pe bot si sa aiba una singura. ca nu se intampla mereu asa...NEBUNATICO, TU D'AIA AI TRECUT LA ISLAMI(DI)ZM? Ca sa te ia unu' bogat si sa te-ntretina? Atat de dezamagita esti de crestini?!?!?!

 

 

peseu: nu ma ignoraaaaaaaaa.....

Mesaj completat

Au dreptu' la 4 legale si mai multe de entertainment, in functie de puterea financiara a dreptcrediciosului :D

Mesaj completat

Fanny, desi poate pare la misto intrebarea, nu e... ma gandesc ca ala te-a vazut dezorientata si a profitat de asta.

 

 

omule, la cine te referi, ca fata nu e maritata cu un musulman. S-a converit de una singura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanny, desi poate pare la misto intrebarea, nu e... ma gandesc ca ala te-a vazut dezorientata si a profitat de asta.

 

esti culmea...

nu inteleg cum as fi putut avea incredere intr-un musulman... si sa-i urmez si religia... atata timp cat el nu si-o urmeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...