Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce conteaza asta? Puteam bine mersi sa ma nasc in Olanda unde lumea nu-si prea boteaza copiii de vreo 40 de ani incoace.Sau in Suedia,Norvegia unde se intampla la fel. Si da, nu stii istorie : sunt foarte multe exemple. Lista e imensa si te las pe tine sa studiezi cazurile cele mai celebre aici. Oricum, lista asta paleste in comparatie cu numarul de musulmani convertiti la hinduism din proprie initiativa.

 

 

ce conteaza? da-mi exemple? unde ai citit tu de musulmani convertiti la hinduism? ahhh...vorbim de chestii politice intamplate acum enspe sute de ani ?

eu am citit doar despre hindu convertiti la islam(in ziua de azi) si hindu convertiti la islam(acum hat generatii) care se intorc inapoi la hindu acum.

 

uite un citat despre observatia unui indian din ziua de azi:

" Millions of Hindus have converted to Islam but not one muslim has converted to Hinduism-While millions of hindus have left the dark and paganism of hinduism to the more enlightened religion of islam and christianity but i have yet to find 1, just 1 example of a muslim converting to hinduism "

 

am ajuns sa traiesc in babilon (londra) si am avut "placerea" de vedea situatia cu ochii mei

 

daca tot dai un raspuns macar nu mai schimba subiectul si n-o mai intoarce pe toate partile, vb de prezent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot cautam nod in papura unei religii sa ne uitam putin cum au evoluat lucrurile prin gradul de civilizatie atins (dictat partial si de religie )pe fiecare continent:

in asia si africa unde crestinismul este minoritar ...sa luam doua tari mai mari de ex india si congo: saracie , mizerie

 

Dar de toata America de Sud si Centrala ce zici? aia sunt avansati rau,nu? Si sunt 99,99999% catolici.

 

Iar din Asia sa luam Japonia ,Coreea si Taiwan ca exemplu pozitiv.

 

 

Ce putini sunt aia convertit din budhism.

 

 

Pune si tu,te rog, din loc in loc aliniate. E destul de greu de citit in formatul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca credeati ca e doar un fenomen singular, ia uitati ce se mai intampla:

 

http://islamulazi.ro/forum/index.php?showtopic=6223

 

Nu e destul ca ne-au bagat inapoi pe gat ortodoxia dupa revolutie, dar ne si islamizam - mostra de tampenie de topic si de forum...

 

 

sau cum si de ce isi pierde omul credinta.nu vreau sa dezbat problema pt ca nu sunt cel mai in masura sa o fac dar ca sa afirmi ca cineva ti-a bagat ortodoxia pe git cu japca dupa revolutie este o blasfemie :D

ortodoxia era si inainte numai ca credinta era de PARTID ;) iar islamizarea are un trend de crestere la scara mondiala si culmea nu este cu japca :D motivele le stim crestini permit homosexualilor sa se casatoreasca,crestini interpreteaza biblia dupa interes ,sunt prea putini preoti si parinti care te pot indruma pe calea cea buna,islamul a aratat ca are mai multa putere de convingere prin fapte nu prin vorbe

 

pe scurt crestini si islamul au un punct comun de plecare dar drumurile sau despartit in timp ce islamul a pastrat traditia si dogma bisericile crestine sau scindat ,asa ca ramine de facut un singur lucru,reintoarcerea la baza,imposibil din pacate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru copiii mofturosi care cica dau log out si-i ignora pe altii pentru ca n-are nimic de zis pentru a combate o idee:

sa va ajute allah.

Papuse mica si secsoasa, daca incercai sa pari intelijenta si inca tii cu dintii de ideile inapoiate pe care le-ai aruncat pe topicul asta, stai mai bine in fata monitorului si discuta despre cursele de motogp(redbull-ul e esential in momentul ala), ca poate asa o sa te simti mai aproape de lumea moto.

 

Cand o sa-ti faci curaj sa-ti iei motocicletuta, o sa porti hijab sub casca, sau o sa scrii ceva in araba pe carenute?Nu de alta, dar am vazut o tricileta din plastic faina rau..si era si roz. Poate ii rog pe nenorocitii astia de atei sa facem un gest si sa ti-o cumparam :D

 

Si te rog...nu ma ignoraaaaaaaa! O sa ma rog lui Allah sa nu-ti mai intunece mintea cu incercari de suicid, pentru ca ateismul meu ma va determina sa fac tot posibilul sa aflu cand si cum si sa te sustin cu un "n-ai tupeu"..ca-i totuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce conteaza? da-mi exemple? unde ai citit tu de musulmani convertiti la hinduism? ahhh...vorbim de chestii politice intamplate acum enspe sute de ani ?

eu am citit doar despre hindu convertiti la islam(in ziua de azi) si hindu convertiti la islam(acum hat generatii) care se intorc inapoi la hindu acum.

 

uite un citat despre observatia unui indian din ziua de azi:

" Millions of Hindus have converted to Islam but not one muslim has converted to Hinduism-While millions of hindus have left the dark and paganism of hinduism to the more enlightened religion of islam and christianity but i have yet to find 1, just 1 example of a muslim converting to hinduism "

 

am ajuns sa traiesc in babilon (londra) si am avut "placerea" de vedea situatia cu ochii mei

 

daca tot dai un raspuns macar nu mai schimba subiectul si n-o mai intoarce pe toate partile, vb de prezent

 

N-o mai da cotita,ti-am dat exemplele pe care le-ai cerut. Musulmani convertiti la crestinism. Tu esti cea care vrea sa schimbe subiectul. Iti place sau nu,politica e parte din viata de zi cu zi. Ba merg si plusez si zic ca regimurile religioase fac politica. In alta ordine de idei, cand dai un citat e bine sa dai si sursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanti cu islamul (ca sa pastrez bashcaul de rigoare)... Ce ai pus "matale" acolo este frumos dpdv al textului. Chiar OK.

Cele citeva inscrisuri pe care le-am citit si eu si le-am pus aici nu le-am pus in ideea sa te fac sa te razgindesti. Eu am inteles ca "nu tot ce zboara se maninca" si "daca ceva este prea frumos sa fie adevarat, de obicei asa este".

Imi cer scuze daca te-am ofensat in vreun fel cu ceva.

Fiecare este liber sa hotarasca singur ce face cu viata lui. Chiar si sa isi aleaga religia.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi tu ca stii motivele... Ce sa-ti spun, vad englezii o gay-parade si se bulucesc dupa aia la moscheea locala sa treaca la islam. Destul de ineficient, zic eu, ca mod de aparare, daca iei in considerare pozitia caracteristica in care se roaga musulmanii... Motivele stau intr-un sistem foarte eficient si agresiv de racolare - Arabia Saudita baga miliarde de dolari in afacerea asta. De fiecare data cand bagi benzina la pompa ai sprijinit islamul. Daca o sa mergi in Birmingham o sa vezi o moschee cat Sfanta Sofia facuta cu bani sauditi; nu e greu sa reorientezi niste oameni dezorientati, emigranti, someri, mai naivi sau frustrati si metodele sunt vechi de cand lumea.

Despre revigorarea onaniei ortodoxe in tara noastra m-am plictisit sa mai vorbesc si oricum, suntem offtopic - inafara unicei cai islamice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sauditul ala baga bani in religie pt ca este credincios,dif se vad si in cea ce priveste MECCA vizavi de VATICAN sau IERUSALIM,sa fim seriosi sincer citi dintre crestin se sacrifica pt semenul,camaradul lui cum o face un islamist??,sa fim seriosi nu suntem off topic suntem unde trebuie,singurul lucru gresit in islam este analfabetismul,oameni care au dezvoltat matematica,au revolutionat tehnici de constructie excelat in filozofie,nu au reusit sa educe marea maj a populatiei din spatiul islamic,de aici si fanatismele unii profita de asta si o folosesc din plin..statutul femeii iarasi un subiect taboo dar daca ele sunt fericite asa ce sa-i faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanti cu islamul (ca sa pastrez bashcaul de rigoare)... Ce ai pus "matale" acolo este frumos dpdv al textului. Chiar OK.

Cele citeva inscrisuri pe care le-am citit si eu si le-am pus aici nu le-am pus in ideea sa te fac sa te razgindesti. Eu am inteles ca "nu tot ce zboara se maninca" si "daca ceva este prea frumos sa fie adevarat, de obicei asa este".

Imi cer scuze daca te-am ofensat in vreun fel cu ceva.

Fiecare este liber sa hotarasca singur ce face cu viata lui. Chiar si sa isi aleaga religia.

Bafta.

 

scuze, asa ma exprim eu, nu faceam bascalie. zilele trecute ziceam "da-mi si mie istoria lu' nenea profetu''" aka mohammed deci asa cum nu mi-as permite sa fac bascalie de el asa nu am facut bascalie de (si acum tre' sa caut pagini in urma numele)... Nicolae C. Paulescu

 

imi pare rau ca oamenii aleg sa creada ceva rau despre islam decat sa se documenteze de la sursa. nu o sa intrebati un musulman care e invatatura crestina dar totusi ascultati de crestini cand e vorba de islam. nu are nici o logica.

 

as-salamu alaykum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ancalagon s-ar putea sa ma mut in birmingham "soon enough" -zic soon sa nu zic c-u-r-and ca ma cenzureaza. btw,abia astept sa o moschee cat agia sofia, sper sa ma lase sa ma apropii...ca de intrat n-am sanse.

tricoul cu infidel e mishto rau, al doilea e ofensator...

 

 

@budd,m-am uitat pe exemple alea, sunt aiurea...niste exemple cu oameni de religie incerta sau musulmance convertite la crestinism, dupa care strigau parintii ca le omoara daca se intorc acasa. si sunt exemple din 1930(asa am vazut) pana in zilele noastre, lista de 100 de persoane...irelevant.si daca n-am nimerit lista de care ziceai tu totusi sa o lasam asa ca o dam in balarii. nu am nici un interes sa continui discutia asta care duce la NIMIC=exact in ceea ce-ti place tie sa crezi iar eu n-am nimic impotriva

 

 

n-am vazut inca topic crestin pe forumul asta si nici convertiri online dar e de observat atitudinea ateilor ce se bat pe topicurile astea mai rau decat cruciatii si inchizitia, iar restul care cred in ceva sunt facuti prosti , senili, dobitoci etc

deci omul nu trebuie sa aiba ca motiv de oprimare a altuia religia

ok, ati optat sa fiti atei bravo voua lasati pe restul in pace si respectati-le alegerea

 

topicul asta a atras atentia pt ca e vb de o religie mulata pe o cultura straina care n-are nici o treaba cu romania si romanii. s-ar fi intamplat la fel si daca era vb. despre hinduism sau alte religii "alien".

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@budd,m-am uitat pe exemple alea, sunt aiurea...niste exemple cu oameni de religie incerta sau musulmance convertite la crestinism, dupa care strigau parintii ca le omoara daca se intorc acasa. si sunt exemple din 1930(asa am vazut) pana in zilele noastre, lista de 100 de persoane...irelevant.si daca n-am nimerit lista de care ziceai tu totusi sa o lasam asa ca o dam in balarii. nu am nici un interes sa continui discutia asta care duce la NIMIC=exact in ceea ce-ti place tie sa crezi iar eu n-am nimic impotriva

 

Draga mosului, ne lasi? Adica dupa ce ca ti se dau mura-n gura chestii pe care le puteai afla singura inainte sa spui tampenii vii si spui ca nu,aiurea! Nu exista dom'le. Ai luat-o peste bot,du-te in colt acum. Nu te mai fa de cacao in continuare. Io stau si ma intreb de ce conversezi cu noi daca tu vrei sa te auzi doar pe tine vorbind? Fa-ti o inregistrare cu vocea ta si pune-o in mp3 player.In alta ordine de idei "a crede in nimic" e ilogic. Poate doreai sa spui "nu cred" si atat. Ori crezi, ori nu crezi,eh?

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant cum apararea dreptului de a crede intr-o religie oarecare se transforma in sustinerea drepturilor reprezentantilor acelei religii de a-si propaga crezul si de a-si ralia noi adepti. As fi curios cati/cate dintre cei/cele care au sustinut opiniile lui Fannyflint ar trece la islam; nu cred ca ii faceti nici un serviciu incurajand-o in demersul ei, doar ca sa faceti in ciuda unor atei hatri... Sa ne amintim din indiciile furnizate de colega noastra: calea spre islam i-a fost aratata de un barbat musulman. Seductie cu suport religios. Problema nu e ca Fannyflint ne spune aberatii pe forum ci ca un om a reusit sa o convinga in acest fel in mileniul III si ca aidoma ei, au trecut la islam doar in ultimul an peste 5000 de britanici.

Poate ar trebui sa ne ingrijoreze ca intr-o tara ca Olanda numarul de islamici/islamizati a trecut de un milion la o populatie de 11 - scenariul in care un partid islamic intra in parlament si incepe sa impuna legi specifice nu mai pare atat de imposibil, nu? Nu cred ca Ice Queen sau baiatul cu fantasme dacologice - nu ca ale mele cu nazgulii ar fi mai "oable" - isi doresc o "coloana a V-a" islamica care sa inceapa sa introduca Sharia in legislatie si Coranul in scoli. Libertatea de gandire nu ar trebui folosita ca pretext pentru ingradirea libertatii de gandire. Islamul e la fel de nasol ca nazismul in acest moment si s-ar putea sa suportam consecintele deopotriva si cei care l-am combatut, acuzati de xenofobie si cei care l-au aparat in numele valorilor umanitatii. La ce mai servesc valorile umanitatii unor oameni care trag cu tunul in monumente istorice?

Islamul - astazi o fita trendy pentru europence plictisite, sau o modalitate prin care moldovence muritoare de foame isi rezolva problemele financiare cu musulmani - s-ar putea sa dea lovitura de gratie civilizatiei pe care, in mod ironic, a ajutat-o sa se nasca acum mai bine de o mie de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga mosului, ne lasi? Adica dupa ce ca ti se dau mura-n gura chestii pe care le puteai afla singura inainte sa spui tampenii vii si spui ca nu,aiurea! Nu exista dom'le. Ai luat-o peste bot,du-te in colt acum. Nu te mai fa de cacao in continuare. Io stau si ma intreb de ce conversezi cu noi daca tu vrei sa te auzi doar pe tine vorbind? Fa-ti o inregistrare cu vocea ta si pune-o in mp3 player.In alta ordine de idei "a crede in nimic" e ilogic. Poate doreai sa spui "nu cred" si atat. Ori crezi, ori nu crezi,eh?

 

 

daca ai vazut reactiile musulmanilor dupa 911, palestinienisi alti araboi in strada urland de bucurie la moarta infidelilor poate iti dadeai seama ca lista aia e un rahat. 100 de oameni convertiti in 100 de ani, ce exemplu elocvent. fix pix

 

faptul ca zici tu pe un forum ca mi-am luat-o peste bot este iar o basina irelevanta in viata reala. reactia arata ce te oftici, pai oftica-te tata in continuare pana nu mai poti. si eu pot scrie ca esti prost, dobitoc cand imi vine mie dar asta ar insemna ca topicul nu s-ar mai termina

 

du-te si fa ce vrei dar nu-mi spune mie ce sa fac si ce sa cred

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

 

 

doctore pix, nu mai poti de grija mea?

n-am spus ca am fost profa de religie, citeste din nou poate-ti dai seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai vazut reactiile musulmanilor dupa 911, palestinienisi alti araboi in strada urland de bucurie la moarta infidelilor poate iti dadeai seama ca lista aia e un rahat. 100 de oameni convertiti in 100 de ani, ce exemplu elocvent. fix pix

 

faptul ca zici tu pe un forum ca mi-am luat-o peste bot este iar o basina irelevanta in viata reala. reactia arata ce te oftici, pai oftica-te tata in continuare pana nu mai poti. si eu pot scrie ca esti prost, dobitoc cand imi vine mie dar asta ar insemna ca topicul nu s-ar mai termina

 

du-te si fa ce vrei dar nu-mi spune mie ce sa fac si ce sa cred

Uuuhuuu,doamna profesoara de religie devine violenta in limbaj.Ti-ai pierdut busola? Nu vrei sa-mi dai ignore? Daca tu ai inteles ca doar 100 de oameni s-au convertit intr-o suta de ani inseamna ca esti sculptor. Ce vezi tu acolo sunt cazurile care merita mentionate pentru ca nimeni nu sta sa contabilizeze cati vecini deschid biblia pe veceu.

Cum am zis, da-i bataie in continuare, ne amuzam si noi ca deh, fanny exerseaza strangularea pe macara. Ne trebuie un clovn si magareata a picat pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca oamenii aleg sa creada ceva rau despre islam decat sa se documenteze de la sursa. nu o sa intrebati un musulman care e invatatura crestina dar totusi ascultati de crestini cand e vorba de islam. nu are nici o logica.

ha-ha. orice copil de 14 ani poate sa-ti spuna cate ceva despre islam. de la sursa: ISTORIA ROMANIEI

-Constantin Brancoveanu a fost omorat impreuna cu cei 5 copii pt ca a refuzat sa treaca la islam. deci islamistii astia draguti i-au omorat copiii omului in numele religiei.

-fete violate si bagate in harem

-popoare cotropite si convertiri cu sabia

de fapt chiar profetul Mahomed a violat o fetita de 9 ani, cica s-a insurat cu ea.

iar in prezent femeile si fetele supuse religiei tale sunt omorate cu pietre sau innecate in public daca sunt banuite ca nu sunt cuminti.

P.S. ai citit " Citind lolita la Teheran?" sa vezi cum umblau pe strazi tinerii credinciosi cautand fete pe care sa le aresteze? ce le mai violau in arest...si stai linistita, nu depunea una plangere,a doua zi erau executate...

P.S.2. ai citit "versetele satanice?" sa afli ca Mahomed initial a acceptat MAI MULTE ZEITATI, in fruntea carora era ALLAH...apoi versetele au fost scoase din Coran deoarece Mahomea si-a dat seama ca ar fi fost inspirate de DIAVOL? iti dai seama ca DIAVOLUL L-A INSPIRAT PE MAHOMED?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in clasa a 10, predam religie colegilor mei de liceu, cu acordul profesoarei

 

doctore pix, nu mai poti de grija mea?

n-am spus ca am fost profa de religie, citeste din nou poate-ti dai seama

 

Offff, nu mai are omu' voie sa faca o ironie.

 

Offtopic grosolan: Bine ar fi sa te muti la Birmingham, ca am auzit ca scumpira aia de la Ace Cafe ceaiul si se cam saturasera de emigranti romani cu tendinte de parvenitism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt chiar profetul Mahomed a violat o fetita de 9 ani, cica s-a insurat cu ea.

Deci nu a fost chiar porc.

iti dai seama ca DIAVOLUL L-A INSPIRAT PE MAHOMED?

O sa fi surprins insa una din sursele de inspiratie a lui Mo a fost Iisus Christos Nazarineanul (personaj imaginar cu care defileaza alte 2 miliarde de debusolati). Nu sari cu gura ca te faci de chacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Uuuhuuu,doamna profesoara de religie devine violenta in limbaj.Ti-ai pierdut busola?" atat te duce capu'.

 

 

 

Off topic:

@Doctor X nu stiu cum se face, dar ar trebui sa te speli si-n urechi din cand in cand (macar cand faci baie), nu de alta dar mi se pare ca ai mari probleme cu auzul.

"scumpira aia de la Ace Cafe ceaiul si se cam saturasera de emigranti romani cu tendinte de parvenitism" care majoritatea sunt din zona ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Uuuhuuu,doamna profesoara de religie devine violenta in limbaj.Ti-ai pierdut busola?" atat te duce capu'.

Pasamite.

 

 

"scumpira aia de la Ace Cafe ceaiul si se cam saturasera de emigranti romani cu tendinte de parvenitism" care majoritatea sunt din zona ta.

Awwwwwwww!Aw!Awww! Zi-ne si nou secretul,te rog. Cum sa scapam de tendinta de parvenitism la Ace Cafe. Ca si io-s din zona si as lua si io un ceai.In zona,evident.

 

Doctore, te rog frumos sa te imbraci frumos.Diseara mergem la Ace. Mkey?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...