Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

Salve!!! Care stiti ceva dezmambrari auto prin zona, cu adrese sau localizari cat mai exacte, ca imi trebe ceva bucati fata la masina nevestei.

Multam fain, Nick.

 

P.S. Sorry Patrick, dar a prins frana prea bine, am pus-o sanie pe ploaie si m-am bagat sub un Matiz. embarrassed.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salve!!! Care stiti ceva dezmambrari auto prin zona, cu adrese sau localizari cat mai exacte, ca imi trebe ceva bucati fata la masina nevestei.

Multam fain, Nick.

 

P.S. Sorry Patrick, dar a prins frana prea bine, am pus-o sanie pe ploaie si m-am bagat sub un Matiz. embarrassed.gif

 

 

https://www.google.com/search?q=dezmembrari+auto+cluj&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

 

http://www.rarom.ro/cs-uploads/dezmembrari_cluj.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...am si eu nevoie de ajutor....azi am facut pana pe spate...cauciucul este tubeless....ce vreau sa intreb: pot sa imi cumpar camera si sa o pun daca scrie in carte mobrei ca e tubeless? si daca da, de unde pot sa cumpar o camera pentru un cauciuc 110/90-RH18...hai norok :cheers: si eventual cam cat costa?

 

 

pune-i snur. al meu are snur de 2 ani si am mers cu el pana nu se mai vad crestele. am trecut si de 200. n-am avut probleme. nici nu ti-o da jos de pe janda. asta pana mergi la o vulcanizare sa-ti puna petic. eu zic sa nu pui camera la tubeless. nu are rost si nici nu stiu daca gasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma poate ajuta cu o sugestie sau o metoda prin care sa scap de pisici.

Am o vecina, care ii place sa adune toate vietatile, care bineiteles isi fac treburile la mine-n ograda. Cred ca sunt vreo 15 - 20 de matze. Pute de te termina, si imi distrug toate plantele.

Sunt si eu iubitor de animale, dar am ajuns la capatul rabdarilor.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune-i snur. al meu are snur de 2 ani si am mers cu el pana nu se mai vad crestele. am trecut si de 200. n-am avut probleme. nici nu ti-o da jos de pe janda. asta pana mergi la o vulcanizare sa-ti puna petic. eu zic sa nu pui camera la tubeless. nu are rost si nici nu stiu daca gasesti

 

merci de raspuns....si alti colegi m-au sfatuit tot asa....oricum trebuie sa duc roata la vulcanizare ca s-a desprins de pe geanta si nu o pot umfla fara presiune mare....si pe viitor o sa imi iau un chit de pana si eventual si o pompa sa fie rezerva la flacoanele alea din kit...:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma poate ajuta cu o sugestie sau o metoda prin care sa scap de pisici.

Am o vecina, care ii place sa adune toate vietatile, care bineiteles isi fac treburile la mine-n ograda. Cred ca sunt vreo 15 - 20 de matze. Pute de te termina, si imi distrug toate plantele.

Sunt si eu iubitor de animale, dar am ajuns la capatul rabdarilor.

ultrasunete. oamenii si plantele nu le sesizeaza, dar animalele sunt inebunite de ele.

Un difuzor de unde inalte, legat la o sursa de sunete mai inalte de 12-15000 hz. Vezi la care frecventa reactioneaza cel mai iute.

Rezultat: pisicile(si evident si resul animalelor) pleaca din zona in care e sunetul respectiv, fara sa fie ranite.

Editat de byrons13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ceva solutie de dat prin curte cica ar avea un miros ce le deranjeaza se gaseste pe la magazine pentru animale... (nu stiu cat de eficienta e si trebuie stropit regulat)

 

 

Cine ma poate ajuta cu o sugestie sau o metoda prin care sa scap de pisici.

Am o vecina, care ii place sa adune toate vietatile, care bineiteles isi fac treburile la mine-n ograda. Cred ca sunt vreo 15 - 20 de matze. Pute de te termina, si imi distrug toate plantele.

Sunt si eu iubitor de animale, dar am ajuns la capatul rabdarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ceva solutie de dat prin curte cica ar avea un miros ce le deranjeaza se gaseste pe la magazine pentru animale... (nu stiu cat de eficienta e si trebuie stropit regulat)

 

 

 

 

Merci mult,

O sa caut si solutie din asta. Dau si de 5 ori pe zi daca mere...

Aparat din ala cu ultrasunete am cumparat. Nici o schimbare, Poate nici nu merge ca oricum n-ai cum sa-l asculti.. :bounce:

Le-am dat si antigel cu wiskas... inca le place

De otrava de soareci nu s-ating.

Caine nu tine ca locatia e la mine la lucru, si umbla multa lume p-aici.

 

ultrasunete. oamenii si plantele nu le sesizeaza, dar animalele sunt inebunite de ele.

Un difuzor de unde inalte, legat la o sursa de sunete mai inalte de 12-15000 hz. Vezi la care frecventa reactioneaza cel mai iute.

Rezultat: pisicile(si evident si resul animalelor) pleaca din zona in care e sunetul respectiv, fara sa fie ranite.

 

 

Stii tu cumva ceva profi in sensul asta? Fac sistem 5+1 daca ar tine figura...

Eu am luat de pe net ceva aparat de asta tare laudat, dar care nu e bun de nimica.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urechile pisicilor functioneaza altfel de cat ale sobolanilor, pentru care sunt destinate in general aparatele cu ultrasunete.. poatea fluierele pentru caini sa te ajute da nu cred ca vrei sa faci pe arbitrul prin curte la munca.. cat despre antigel in mancare si otrava de sobolani.. cam urat nenea, cam urat sa omori animale.. si vezi ca, daca le dai de mancat, o sa vina mai des pe la tine.. zic eu ca cea mai umana solutie ar fi sa-ti imbunatatesti gardul, asta doar daca omoratu de animale nu intra la categoria destul de uman pentru tine..

 

altceva ce le displace rau, mirosul de lamaie.. baga niste helas pe unde intra in curte. totusi, cainele e cea mai buna solutie, daca nu se imprieteneste cu el, sau, cum fac pisicile, il domina :))

 

clona lu cnairda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urechile pisicilor functioneaza altfel de cat ale sobolanilor, pentru care sunt destinate in general aparatele cu ultrasunete.. poatea fluierele pentru caini sa te ajute da nu cred ca vrei sa faci pe arbitrul prin curte la munca.. cat despre antigel in mancare si otrava de sobolani.. cam urat nenea, cam urat sa omori animale.. si vezi ca, daca le dai de mancat, o sa vina mai des pe la tine.. zic eu ca cea mai umana solutie ar fi sa-ti imbunatatesti gardul, asta doar daca omoratu de animale nu intra la categoria destul de uman pentru tine..

 

altceva ce le displace rau, mirosul de lamaie.. baga niste helas pe unde intra in curte. totusi, cainele e cea mai buna solutie, daca nu se imprieteneste cu el, sau, cum fac pisicile, il domina :))

 

clona lu cnairda

 

 

Stai linistit... De-a lungul timpului am prins cateva la stramtoare, dar n-am fost in stare sa le fac nimic in afara de o sperietura. De aia scriu aici ca nu mai stiu ce sa fac... caine chiar n-am cum.. si oricum ar trebui caine serios nu ceva pocitanie. De helas n-am stiut. Oricum nu au un loc anume pe unde intra. Peste gard, peste acoperis, pe la strada... de peste tot apar. Matza-i data dracului si nu degeaba se zice ca are 7 vieti.

Daca as fi sigur ca functioneaza chestia cu ultrasunete, as investi in ceva sonorizare in toata curtea care nu-i foarte mica. Oricum ies mai ieftin decat sa schimb de 3-4 ori pe an toate plantele si sa mai schimb si pamantul ca pute de nu mai stii ce sa faci, mai ales acum cu caldurile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica daca vrei sa scapi de sobolani, e de ajuns sa prinzi unul viu si sa-i rupi coada, sa-l lasi sa zbiere si restul nu-ti mai vin de frica. da nu te sfatuiesc sa faci asa si cu matzele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult,

O sa caut si solutie din asta. Dau si de 5 ori pe zi daca mere...

Aparat din ala cu ultrasunete am cumparat. Nici o schimbare, Poate nici nu merge ca oricum n-ai cum sa-l asculti.. :bounce:

Le-am dat si antigel cu wiskas... inca le place

De otrava de soareci nu s-ating.

Caine nu tine ca locatia e la mine la lucru, si umbla multa lume p-aici.

 

 

 

 

Stii tu cumva ceva profi in sensul asta? Fac sistem 5+1 daca ar tine figura...

Eu am luat de pe net ceva aparat de asta tare laudat, dar care nu e bun de nimica.....

 

 

antigel?chesti ?

Mai bine inchiriaza-l pe JERRY si iti rezolva el pisicile! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ideea e ca nu ai cum sa scapi daca primesti citatie. Daca nu mergi, esti adus silit. Mai bine mergi si termini, altfel poti fi amendat. Mi-au retinut la dosar bonul de benzina in ideea ca dupa terminarea procesului sa fac o cerere sa primesc o copie dupa sentinta cu care sa pretind apoi banii de la IJP Alba, ca ei m-au citat de martor. Apa de ploaie, nu am chef si timp de de-astea. Desi faina doar ideea sa iau bani de la IJP, o institutie care n-are decit mina de luat.

Acuma ca tot veni vb pe topicul alalalt, vi-s dator cu epilogul (inca nejucat integral) al comediei asteia.Ce sa va zic? Aproape ca uit de povestea asta,da vine faza cu amenda de pe valea Jiului, asa ca am inceput sa visez cu ochii deschisi cum casiera de la IJP Alba imi da cu maini tremurande si printre blesteme ultimii bani din "pusculita" institutiei(57 de lei am de incasat).

 

Asa ca pun mana pe telefon si sun la Judecatoria Aiud (stiam de pe site ca s-a dat sentinta, s-a respins plangerea aluia ). Aiurea! Cica sa mai sun in 3 saptamani ca atit dureaza mai stiu si eu ce naiba, editarea sentintei, sau ala e termenul de atac, n-am inteles mai mult din chinezeasca aprodului cu care am vorbit.Asa ca astazi stimulat de reinvierea sentimentului de "iubire" fata de politie, apelez din nou judecatoria.

 

Acuma tine-ti-va bine. Ca sa primesc sentinta, cica sa ma duc cu o jalba in protap, un timbru judiciar de 15 bani si o taxa judiciara de 2 lei(achitabila la primarie) la judecatoria Aiud !! :lol: Pai zic, domnu, nu realizati ca ma costa drumul la fel de mult cat vreau sa recuperez? Tipul pica de pe luna intai, apoi zice nevinovat: "pai daca vreti sa recuperati, platiti intai! Mare caracter! Indraznesc totusi sa-l intreb daca pot trimite cererea si taxele prin posta, la care zice ca da, dar v-a dura o groaza sa primiti sentinta domnu.

 

Pai cit intreb eu?

O luna poate!

Nu-i bai zic eu dar ma hotarasc totusi sa intreb si la IJP Alba sa nu fie si acolo mai stiu eu ce ostrete.Foarte bine am facut, pentru ca o voce coafata de acolo imi spune ca nu a auzit ca politia Alba sa fi restituit cuiva bani, din contra! :blbl: Asa ca ma atinge o suspiciune si il sun iar pe amploiatul de la judecatorie care se trezeste parca din somn si incepe sa functioneze. Aflu astfel ca daca e amabil (si e) poate sa-mi citeasca continutul sentintei la telefon.

 

Rezutatul e naucitor! Adica nici mai mult nici mai putin eu trebuie sa-l caut pe tipul cu masina si sa-i pretind conform sentintei banii de benzina, iar daca nu vrea, sa caut un executor sa-l execute silit. Dupa multe insistente mi-a dat adresa tipului. Acuma m-am dezumflat complet, dar desi tipul locuieste in Floresti-city, realizez tot mai mult ca sistemul e grotesc si concluzia e ca e bine si sanatos sa cauti sa nu-ti faci de lucru cu el si cand te cauta el pe tine, sa te descati cat mai rapid si fara sa judeci irationalitatea. Si vei trai 1000 de ani! :) .

 

ultrasunete. oamenii si plantele nu le sesizeaza, dar animalele sunt inebunite de ele.

Un difuzor de unde inalte, legat la o sursa de sunete mai inalte de 12-15000 hz. Vezi la care frecventa reactioneaza cel mai iute.

Rezultat: pisicile(si evident si resul animalelor) pleaca din zona in care e sunetul respectiv, fara sa fie ranite.

Asta e probabil solutia. Aparatele alea de pe net sant probabil o inselatorie cam ca si "economizoarele de energie electrica".

Acuma cum poti sa te descurci: Ai nevoie de un generator reglabil de frecvente audio/ultrasunete(sant n-spe mii de scheme pe net) un amplificator recuperat de la ceva picup sau sistem audio mai vechi, iar ca difuzoare vei folosi ori difuzoare piezoceramice daca le gasesti ca atare, ori goarna de la ceva sirena electronica de sistem de alarma(alea sant chiar difuzoare piezoceramice-elimini doar montajul de sirena). Cu cat mai mica cu atit mai buna. Erau candva de cumparat la Telezimex .

 

Vei gasi tu pana la urma sigur combinatia de frecventa/volum care sa innebuneasca mitele alea puturoase. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati vazut pe undeva ochelari de soare cu adaptor pentru lentile de vedere? is ochelarist si m-am saturat sa plang pe motor daca trec de 50 la ora cu braincap-ul... i-am gasit pe aia din atasament pe net, dar as prefera sa vad ceva pe viu... multzam

 

numa' bine & doamne-agiuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CalinB - exista o solutie la problema ta cu pisicutele dragute! Chestia e ca trebuie actionat cu rabdare si cu multa dragoste! Pui ceva de mancare sa momesti pisicuta, o prinzi si o mangai: pis pis pis. Apoi cu o mana dibace, ii legi de codita jucausa o cutie de conserva sau o doza-doua de cola. Pisicile urasc sa isi murdareasca labutele dragalase - deci, de ce sa nu ii faci un bine? O incalti cu coji de nuca. La final, cum se stie pasiunea pentru curry a micilor miorlaitoare, cumperi o pasta de ardei iute/curry etc si ii ungi partea dorsala cu prietenie. Apoi o eliberezi, doar dupa ce esti sigur ca aparatul video inregistreaza ! Si ta-daaa, o sa ai cea mai misto amintire cu pisicute, sa vezi ce o sa mai topaie dragutele fericite! Distractie placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CalinB - exista o solutie la problema ta cu pisicutele dragute! Chestia e ca trebuie actionat cu rabdare si cu multa dragoste! Pui ceva de mancare sa momesti pisicuta, o prinzi si o mangai: pis pis pis. Apoi cu o mana dibace, ii legi de codita jucausa o cutie de conserva sau o doza-doua de cola. Pisicile urasc sa isi murdareasca labutele dragalase - deci, de ce sa nu ii faci un bine? O incalti cu coji de nuca. La final, cum se stie pasiunea pentru curry a micilor miorlaitoare, cumperi o pasta de ardei iute/curry etc si ii ungi partea dorsala cu prietenie. Apoi o eliberezi, doar dupa ce esti sigur ca aparatul video inregistreaza ! Si ta-daaa, o sa ai cea mai misto amintire cu pisicute, sa vezi ce o sa mai topaie dragutele fericite! Distractie placuta !

Sa le adopte ,le deparaziteaza le cumpara zgarda antipurici ,cum sunt mai multi pe acolo la birou faceti cheta si le cumparati mancare ,le mangaiati ,iar ele in schimb o sa va prinda soareci ,si va asteapta dimineata cu un mieunat ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati vazut pe undeva ochelari de soare cu adaptor pentru lentile de vedere? is ochelarist si m-am saturat sa plang pe motor daca trec de 50 la ora cu braincap-ul... i-am gasit pe aia din atasament pe net, dar as prefera sa vad ceva pe viu... multzam

 

numa' bine & doamne-agiuta

 

 

nootka po daciei. magazine de articole sportive in general, decathlon polus. cam astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le adopte ,le deparaziteaza le cumpara zgarda antipurici ,cum sunt mai multi pe acolo la birou faceti cheta si le cumparati mancare ,le mangaiati ,iar ele in schimb o sa va prinda soareci ,si va asteapta dimineata cu un mieunat ! :cheers:

cel mai BUN sfat!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,vreau maine sa dau o fuga pina la Piatra Neamt(cu masina din pacate) si ma intreseaza sa aflu starea drumului dintre Reghin si Sovata...daca are cineva ceva informatii as fi recunoscator :cheers:

Drumul ar fi DJ153.

Editat de DrDre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,vreau maine sa dau o fuga pina la Piatra Neamt(cu masina din pacate) si ma intreseaza sa aflu starea drumului dintre Reghin si Sovata...daca are cineva ceva informatii as fi recunoscator :cheers:

Drumul ar fi DJ153.

 

 

Daca inca nu ai plecat, mergi prin Reghin-Gheorgheni. Pana in Reghin e drumul asa si asa, dupa Reghin si pana in Gheorgheni e o placere. E recent facut si nu e aglomerat. Daca tii musai sa treci prin Sovata, pe acolo nu am habar. Poate te ajuta altcineva. Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare doctore! Sper ca din Reghin ai venit prin Beclean nu direct. Am fost acu' doo-trei saptamani si mi-am rupt Neagra, cooru si spatele pana la Reghin. Si-am facut si o pana pe fata de imi banuiam vecinii de bunavointa... Cum esti? Poti calari calu'? Calu' poate fi calarit? Poate scoatem virogutele la o plimbare intr-o zi.

Toate alea bune, Nick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare doctore! Sper ca din Reghin ai venit prin Beclean nu direct. Am fost acu' doo-trei saptamani si mi-am rupt Neagra, cooru si spatele pana la Reghin. Si-am facut si o pana pe fata de imi banuiam vecinii de bunavointa... Cum esti? Poti calari calu'? Calu' poate fi calarit? Poate scoatem virogutele la o plimbare intr-o zi.

Toate alea bune, Nick.

 

Salutare! Din pacate am venit direct...pe ruptura! Cu masina(daca ai suspensii bune) drumul e practicabil(execrabil mai ales pina la granita cu jud.CJ).

Din pacate,sezonul asta nu am nici o sansa de calarit (vorbind strict de motoare :laugh: ) In consecinta,motocicleta e inca nereparata. Cred ca ma voi apuca de ea abia la toamna.

Bafta!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...