Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

e mult mai ieftin sa declari ca nu ai actul la tine, dar el exista (200 de lei) decat sa ai un rca expirat (1000 de lei)

 

nu mai merge. te verifica ori cu P.O.S-ul ori prin statie. daca nu apari in baza de date online la nici un asigurator e belea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si tata are o vorba ,, ia o honda si uita de reparatii si mestereli ,, da-l in fasole gelande strase ca-i un fas

Vorba era ,,o Honda ii o Honda"...orice o fi insemnand asta. Da amu zi tu, nu-i plictisitor sa ai un motor la care numa' ii dai cheie si ai plecat? Io m-am saturat dupa un an ca la Honda nu ai nimic de reparat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba era ,,o Honda ii o Honda"...orice o fi insemnand asta. Da amu zi tu, nu-i plictisitor sa ai un motor la care numa' ii dai cheie si ai plecat? Io m-am saturat dupa un an ca la Honda nu ai nimic de reparat :D

 

plictisitor nu poate fi decat daca stai lipit de asfalt :D ....daca mai iesi putin pe off dispare plictiseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut legea de fata drept cea mai buna initiativa in ultimii 10 ani. Iti dau un exemplu cat se poate de clar ca sa vezi de ce: am un coleg ce a facut accident. RCA-ul vinovatului era la EUROINS, care se stie ca sunt foarte rau platnici si a stat omul meu cu masina in service, REPARATA, cca. 2 luni, de ce? Pentru ca asiguratorul i se rupea de termene. Parerea mea este ca piata asigurarilor RCA doar de acum va avea un fundament si vei beneficia de ea direct proportional cu calitatea serviciilor asiguratorului cu care inchei polita. Asa cum e acum, imi inchei polita la cel mai scump asigurator si pot beneficia de cele mai proaste servicii de asigurare. Situatia prezenta a facut ca societati de asigurare precum EUROINS sa beneficieze de cota de piata foarte buna in conditiile in care serviciile lor sunt execrabile.

 

Pana la urma vrei sa beneficiezi pe urma banilor pe care ii dai pe asigurare, nu?

Si ce spui tu este corect, dar numai in conditiile cand CSA admite si nu sanctioneaza tergiversari. Eu zic ca mult mai corect ar fi ca legiuitorul sa instituie sanctiuni pentru asiguratorii care depasesc termenele legale de acordare a despagubirilor. In caz contrar si daca se aplica proiectul de lege, concurenta e clar viciata, mai gandeste-te la asta. Corect e sa aiba o cota de piata foarte buna asiguratorul care respecta regulile si care are si tarifele cele mai mici. Nu ar trebui sa existe targuiala gen: eu respect legea dar am preturi barosane. Legea ar trebui sa fie pentru toti si asiguratorii sa se concureze ca si pana acum, in beneficiul clientilor. In ipoteza respectarii obligate a termenelor si regulamentelor de despagubire, concurenta ar fi loiala si s-ar reduce la a avea inspectori incoruptibili si impartiali, service-uri serioase care sa le ofere discount, astfel incat sa-si permita preturile mici practicate, etc, etc. Daca legea trece e posibil ca in 2 ani sa platesti asigurari duble decat in prezent.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plictisitor nu poate fi decat daca stai lipit de asfalt :D ....daca mai iesi putin pe off dispare plictiseala

Aveti careva jocul Burnout Paradise,pt pc pe dvd?L-am descarcat de pe torrent,dar nu merge.Ceva probleme cu un dll.M-am chinuit vreo juma de ora cu el:).Contra cost :cheers:

burnout paradise nu merge pe pc in general ...din vreo 5 imiagini din surse diferite ...toate se blocheaza la un moment dat :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

burnout paradise nu merge pe pc in general ...din vreo 5 imiagini din surse diferite ...toate se blocheaza la un moment dat :(

L-am gasit pe okazii,la un tip din Cluj,dar nu raspunde la mesaje.Asta e.Mai astept! Oricum mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, e un prim pas spre normalitate.

Este si asta o solutie in definitiv. Depinde cum privesti problema. Adica daca vrei sa fii IN REGULA din pdv legal la pretul minim, sau daca doresti sa n-ai probleme cu asiguratorul tau in caz ca te loveste careva(adica sa plateasca si la timp). Legea asta va deschide in opinia mea cutia pandorei, asa cum am explicat mai sus cu efect negativ asupra noastra in privinta preturilor.Mai ales asupra noastra. De ce? Pana acum pe asiguratori nu-i interesau ce asigura, daunele pentru reparatia motocicletelor le plateai tu daca erai de vina sau asiguratorul masinii vinovate (ca nu am prea auzit de accidente intre motociclisti). Acuma asiguratorul va spune: aha vrei sa-ti asigur motocicleta donatorule de organe? :welcome: Ok, dar astia sunt banii la categoria ta de risc! Ca foarte probabil ne intalnim in curand :-L .Asa ca la motociclete vor creste abrupt preturile. Sunt curios cum se procedeaza in alte tari? Stie cineva? Din cate stiu eu in Germania de exemplu asigurarea e cam jumate din pretul motorului sh. Oare cum s-a ajuns aici?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este si asta o solutie in definitiv. Depinde cum privesti problema. Adica daca vrei sa fii IN REGULA din pdv legal la pretul minim, sau daca doresti sa n-ai probleme cu asiguratorul tau in caz ca te loveste careva(adica sa plateasca si la timp). Legea asta va deschide in opinia mea cutia pandorei, asa cum am explicat mai sus cu efect negativ asupra noastra in privinta preturilor.Mai ales asupra noastra. De ce? Pana acum pe asiguratori nu-i interesau ce asigura, daunele pentru reparatia motocicletelor le plateai tu daca erai de vina sau asiguratorul masinii vinovate (ca nu am prea auzit de accidente intre motociclisti). Acuma asiguratorul va spune: aha vrei sa-ti asigur motocicleta donatorule de organe? :welcome: Ok, dar astia sunt banii la categoria ta de risc! Ca foarte probabil ne intalnim in curand :-L .Asa ca la motociclete vor creste abrupt preturile. Sunt curios cum se procedeaza in alte tari? Stie cineva? Din cate stiu eu in Germania de exemplu asigurarea e cam jumate din pretul motorului sh. Oare cum s-a ajuns aici?

Si va intreb eu, de ce sa platesc eu in plus pentru un avantaj al unui tert? ba lasa ca am eu asigurare la motor de 120 lei/an, Politia spune ca e in regula, si daca chiar nu am pe ce sa dau banii, imi asigur motorul de 15 ani cu o asigurare CASCO :)

Serios, de ce sa platesc eu in plus pentru un avantaj al unui tert, cand accidentele din vina calaretilor sunt in proportie aproximativ egala cu cele din vina conservarilor, si accidentele in care sunt implicate motociclete sunt 10% DIN TOTALUL EVENIMENTELOR RUTIERE?

Deci, CA SI CONCLUZIE, DE CE SA PLATESC EU IN PLUS PENTRU UN AVANTAJ AL UNUI TERT? ( si orice persoana pe care am intalnit-o si stie ce inseamna RCA imi va confirma intrebarea)

Editat de byrons13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si va intreb eu, de ce sa platesc eu in plus pentru un avantaj al unui tert? ba lasa ca am eu asigurare la motor de 120 lei/an, Politia spune ca e in regula, si daca chiar nu am pe ce sa dau banii, imi asigur motorul de 15 ani cu o asigurare CASCO :)

Serios, de ce sa platesc eu in plus pentru un avantaj al unui tert, cand accidentele din vina calaretilor sunt in proportie aproximativ egala cu cele din vina conservarilor, si accidentele in care sunt implicate motociclete sunt 10% DIN TOTALUL EVENIMENTELOR RUTIERE?

Deci, CA SI CONCLUZIE, DE CE SA PLATESC EU IN PLUS PENTRU UN AVANTAJ AL UNUI TERT? ( si orice persoana pe care am intalnit-o si stie ce inseamna RCA imi va confirma intrebarea)

De curiozitate doar, cine face CASCO la motoare mai vechi de 10 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si va intreb eu, de ce sa platesc eu in plus pentru un avantaj al unui tert? ba lasa ca am eu asigurare la motor de 120 lei/an, Politia spune ca e in regula, si daca chiar nu am pe ce sa dau banii, imi asigur motorul de 15 ani cu o asigurare CASCO

Serios, de ce sa platesc eu in plus pentru un avantaj al unui tert, cand accidentele din vina calaretilor sunt in proportie aproximativ egala cu cele din vina conservarilor, si accidentele in care sunt implicate motociclete sunt 10% DIN TOTALUL EVENIMENTELOR RUTIERE?

Deci, CA SI CONCLUZIE, DE CE SA PLATESC EU IN PLUS PENTRU UN AVANTAJ AL UNUI TERT? ( si orice persoana pe care am intalnit-o si stie ce inseamna RCA imi va confirma intrebarea)

Si asta e un unghi de vedere corect.Toti aveti dreptate! NICI NU AI PLATIT pana acum PENTRU CA TI-AI FACUT ASIGURAREA ACOLO UNDE ERA MAI IEFTIN. Cine a procedat altfel a fost aburit de amenintari gen :o sa te dea in judecata pagubitul" Nimic mai fals, cuantumul actual al limitei de asigurare acopera majoritatea situatiilor practice daca nu cumva esti TERMINATOR 4. In plus pagubitul si cu tine nu sunteti opozabili in instanta, decat pentru daune care depasesc limitele legale maxime de despagubire.Legal CSA a obligat si pana acum toti asiguratorii sa plateasca daunele pana la un barem UNIC minim stabilit de catre lege, respectiv actualmente (2012) de 1 mil. lei pentru pagube materiale si 5 mil. lei pentru vatamari corporale.

 

Cu termenele din pacate lucrurile sunt mai complicate.

Respectiv: termenul de plata este de maximum 15 zile de la data la care asiguratorul a definitivat investigatia necesara evaluarii sumei pe care este obligat sa o plateasca, sau de la data la care asiguratorul a primit o hotarâre judecatoreasca definitiva cu privire la suma de despagubire pe care este obligat sa o plateasca. Termenul legal de definitivare a investigatiei de catre asigurator este de 3 luni.

 

Concluzie, asiguratorul LUI (a vinovatului)are la dispozitie un termen de 3 luni jumate sa-ti plateasca tie daunele pe care EL ti le-a provocat. Sau la sf. asteapta daca accidentul respectiv este subiectul unui litigiu in instanta (vinovatul contesta procesul verbal facut de politie in instanta).

 

ACESTEA SUNT SINGURELE CHESTIUNI DISCUTABILE si din pacate nereglementate pana la capat si corect. Respectiv cine iti plateste prejudiciile suferite prin neutilizarea vehicolului sau dobanda la banii imprumutati pentru reparatia autovehicolului propriu ca parte vatamata? Daca mai esti si accidentat si mai ales dosarul de despagubire este blocat de litigiul in instanta, lucrurile stau si mai prost, dureaza in general ani pana iti recuperezi cat de cat prejudiciile. Sau nu le mai recuperezi integral NICIODATA.

 

Ei, cam astea erau elementele care puteau fi imbunatatite de catre legiuitor. Asa ca daca se respecta intocmai legile actuale, corect Byrons 13! DE CE SA PLATESTI RCA-UL la un asigurator mai scump? Sau altfel spus de ce sa suporte asiguratorul tau plata daunelor produse de alt vehicol? urmand ca abia apoi sa-si recupereze banii de la asiguratorul vinovatului?

 

Asiguratorul tau ti-a facut asigurarea la un tarif PROPORTIONAL cu nivelul daunelor pe care vehicolul tau le poate potential cauza. De aceea sunt mai mici cuantumurile politelor RCA la motociclete pentru ca evident daunele produse tertilor sunt proportionale cu masa si cu viteza vehicolului asigurat, respectiv in final cu masa si capacitatea cilindrica a vehicolului. (bun, admit ca in unele cazuri si-au cam gresit socotelile cu viteza ) Din acest motiv este CORECTA procedura actuala prin care cand esti vinovat asiguratorul TAU plateste daunele produse tertilor si NU asiguratorul tertilor! Sau invers, asiguratorul tertilor vinovati iti plateste tie daunele suferite prin actiunea vehicolelor tertilor asigurate la randul lor corect la un tarif corespunzator masei lor si capacitatii cilindrice.

 

V-am zapacit complet nu?

 

Nici pe departe inca , de acuma vine miezu! Vad ca unii dintre voi aveti ILUZIA ca daca se aplica tampenia asta asiguratorul vostru pe care il alegeti VOI ca-i "serios" va va despagubi? Pai cum naiba sa va despagubeasca asiguratorul vostru cand el a asigurat o motocicleta si pe VOI V-A ZDROBIT O BASCULA DE 16 TONE ?. Si mamicile isi zmulg parul prin cimitir si tatii stau si asista la dezbateri cu anii prin sali de tribunal ca soferul turbat contesta procesul verbal si vinovatia integrala! :grinbandit:

 

Nici vorba asa dar! Asiguratorul vostru "serios" isi scoate parleala TOT DE LA ASIGURATORUL VINOVATULUI ! Doar birocratie in plus si SIGUR procese in plus. Atunci de ce tot circul asta? Simplu, e o noua abureala care sa creeze iluzia ca aveti un avantaj daca acceptati o asigurare mai scumpa de la un "asigurator serios".

 

In conditiile cand legea e egala pentru toti " asiguratorul serios" e acela care:

1. Respecta intocmai legislatia

2. Va vinde asigurarea LA CERL MAI JOS PRET pentru ca s-a organizat intern ca lumea, si-a luat masuri sa aiba inspectori incoruptibili, lucreaza cu service-uri serioase, etc, etc. Si nu acela care va spune: asigurati-va la mine ca numa la mine se respecta legea! ca-s mai scump!

 

Atunci ce sa faca altceva firme de genul Allianz Tiriac ? Baga lobby sa se scoata astfel de legi care nu fac decat sa tulbure apele, sa va arunce praf in ochi si sa va ia mai multi bani! Concurenta supara ce sa-i faci?

Chiar si eu ma intreb de ca va spun toate astea, ca de fapt am interesul sa fie scumpe asigurarile, iar fica-mea e avocat :funny:

 

 

 


  •  

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vaz la stiri ca Euroins isi majoreaza capitalul social si o sa fie monitorizata de CSA din cauza numeroaselor plangeri care au venit din partea clientilor si a serviceurilor.

scuze de intarziere, cred ca oricine face CASCO la orice pentru prima potrivita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de intarziere, cred ca oricine face CASCO la orice pentru prima potrivita :)

Nop, nu face oricine CASCO pentru nici o suma potrivita. Motocicleta trebuie sa aiba maxim 10 ani, nu toate companiile fac CASCO la motocicleta iar cele care fac, fac doar cu aprobare speciala de la....ceva sefi mai mari. Mi-am facut eu in vara si cam astea erau conditiile.

A, plus ca e subevaluata motocicleta, adica la un de cca. 3500 euro ei ti-o evalueaza la 2000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de intarziere, cred ca oricine face CASCO la orice pentru prima potrivita :)

 

nici la masini nu se mai practica treaba asta .. la motociclete cu atat mai putin.

 

Nop, nu face oricine CASCO pentru nici o suma potrivita. Motocicleta trebuie sa aiba maxim 10 ani, nu toate companiile fac CASCO la motocicleta iar cele care fac, fac doar cu aprobare speciala de la....ceva sefi mai mari. Mi-am facut eu in vara si cam astea erau conditiile.

A, plus ca e subevaluata motocicleta, adica la un de cca. 3500 euro ei ti-o evalueaza la 2000 euro.

 

era la un moment dat o discutie pe aici pe forum (acum 1 an .. 2) si zicea cineva ca a gasit 1 singur asigurator care a acceptat sa-i faca polita casco (bcr parca), dar tot in conditii din-astea "avantajoase" (era vorba de un motor pana in 10 ani .. nu mai stiu exact cati)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici la masini nu se mai practica treaba asta .. la motociclete cu atat mai putin.

 

 

 

era la un moment dat o discutie pe aici pe forum (acum 1 an .. 2) si zicea cineva ca a gasit 1 singur asigurator care a acceptat sa-i faca polita casco (bcr parca), dar tot in conditii din-astea "avantajoase" (era vorba de un motor pana in 10 ani .. nu mai stiu exact cati)

 

Baieti, atunci ce sa spun... Naspa! Faceti-va RCA la pretul maxim disponibil pe piata :) Ideea mea ramane valabila si nu am gasit argument valid impotriva ei. in rest, detalii.

Editat de byrons13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, atunci ce sa spun... Naspa! Faceti-va RCA la pretul maxim disponibil pe piata :) Ideea mea ramane valabila si nu am gasit argument valid impotriva ei. in rest, detalii.

O asigurare CASCO si-o permite doar acela care-si permite un motor nou, adica SCUMP.Asa a fost in trecut , asa va fi si in viitor.

Eu v-am explicat cat am putut de pe larg si explicit cum stau de fapt lucrurile cu asigurarile obligatorii RCA. Oricat de mult ai plati asigurarea, firma scumpa plateste cat o obliga legea nu mai mult. Apoi isi recupereaza banii de la firma asiguratoare a vinovatului. Cine pierde aici? Doar tu, pentru ca ai platit MAI MULT! pentru acelasi lucru :) . E un joc de imagine, la fel ca democratia. Nu suntem la fel, nu avem aceleasi interese. Unii calaresc motoare pe care au dat o groaza de bani si tin la ele ca la o comoara, unii se dau pe motoare ieftine, altii calaresc pur si simplu motoare. Unii risca in trafic, altii nu! Unii se dau pe speeduri, altii pe choppere. Am remarcat ca in democratie nimic nu e stabil. Apare mereu un "noul dero" , Chiar si noua coca cola, de ce nu ar fi la fel si in asigurari? Tocmai a trebuit sa fac la munca o procedura sa li se explice la clientii care suna la 929 de ce sunt nu mai putin de 6 taxe care n-au nici in "clin si maneca" cu consumul de curent in factura ?. Traim intr-o lume dinamica, o lume a banului unde castiga cei care inventeaza mereu un alt ambalaj pentru "cacao" .Si tot mai mult o lume a taxelor. Eu sper ca unii au inteles ce se inatampla de fapt.

 

Chestiile OBLIGATORII sunt peste tot o vaca de muls, o mina de aur. De la trusele sanitare "abilitate" la cauciucurile de iarna si asigurarea obligatorie de case. Concurenta reala a diminuat la maximum valoarea politelor RCA . Unde e profitul domnilor? Nu se mai poate asa! Daca nu le tine smecheria asta, vor gasi alte metode, vor corupe, se vor intelege. Dreptul de a circula se va plati tot mai scump, ca si benzina superaccizata deja. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti pe cineva care inchuriaza atv-uri in zonele montane din jurul Clujului ? muntele rece, valea ierii, baisoara etc.

 

m-ar ajuta cat mai multe info

mersi anticipat

La una din intrarile in polus am vazut ceva de genu'.

Da o fuga pana acolo si vezi ce oferte au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, meri cu masina pana la Polus, iti pui nevasta pe ATV, o iei spre muntele Rece, gasesti o cabanuta si va reintoarceti duminica ;-)

 

Unde gasesc un catalog online, de piese, pt. Suzuki ?

Am cateva repere la motor pe care as vrea sa le inlocuiesc, dar mai intai, vreau sa imi fac o idee de pret.

La fel cum ma orientez la BMW, pe www.realoem.com, mi'ar placea sa gasesc si pt. Suzuki GSR.

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...