Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stiti careva daca abonamentul de internet de la Orange pentru Iphone trece pe roaming cand intri in alta tara sau e de caracter special gen worldwide. nu stiu unde am auzit asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trece pe roaming. Dăcât daca ai ceva optiuni speciale activate, dar alea de obicei au un anumit trafic pe care poti sa il consumi in roaming - de ex. 100 / 200 mega.

 

Ca sa nu ai surprize, iPhone-ul are in settings o optiune la care ii spune "Data roaming" pe care o activezi atunci cand vrei sa se conecteze la retele de date cat e in roaming. Daca nu vrei asta, o lasi pe off. Pentru siguranta, eu dezactivez cu totul optiunea "Cellular data", care are ca efect si o durata de viata MULT mai mare a baterie.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trece pe roaming. Dăcât daca ai ceva optiuni speciale activate, dar alea de obicei au un anumit trafic pe care poti sa il consumi in roaming - de ex. 100 / 200 mega.

 

Ca sa nu ai surprize, iPhone-ul are in settings o optiune la care ii spune "Data roaming" pe care o activezi atunci cand vrei sa se conecteze la retele de date cat e in roaming. Daca nu vrei asta, o lasi pe off. Pentru siguranta, eu dezactivez cu totul optiunea "Cellular data", care are ca efect si o durata de viata MULT mai mare a baterie.

 

Spor!

prietena e plecata in Bosnia si ea foloseste n-Iphone. eu sunt cu androidul :D Ms de sfat, ii transmit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

am facut o pana in apropiere de turda. cu ajutorul unor sateni am reusit o improvizatie cu o camera mai mare si veche dar nu stiu cat si daca o sa tina. deci caut o vulcanizare in turda (sau in apropiere) si o camera de 17 pentru maine dimineata. sfaturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti careva un carucior pliabil pt. copii, de imprumutat 1 saptamana?Imi trebuie in perioada 16-22 sept. Dau o bere belgiana. :cheers:

 

Am io un carucior tip umbrela. Se poate imprumuta linistit, dar pe doo beri belgiene:)) cu una numa' ma intarat... :)) In schimb dau io neste beri romanesti, sau o palinca, sau eventual un vin.

Chestia e ca in functie de varsta pruncului (imi spune nevasta acum), asta a lu' fi'mea, nu se rabateaza pe spate. Asa ca daca e bebe mic, nu prea e potrivit. Daca sta bine in fund, e super OK. Suna-ma la 0723242561 sambata sau duminica si-ti stau la dispozitie cu cea mai mare placere. Nick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutie... Am cautat initial pe site-ul www.vignete.at de unde lipseste cu desavarsire orice informatie legata de cumpararea online. De unde deduc eu ca nu prea s-ar putea cumpara online decat prin intermediari care o cumpara de la punctele oficiale de vanzare si ti-o trimit tie prin servicii de curierat. Adica un fel de trimis un prieten sa-ti aduca :)

 

Singura posibilitate ar fi sa fie cineva in zona care sa aduca periodic (pt. ca modelele se schimba de la an la an) vignete si sa isi asume ca pe unele le-ar putea vinde (la pretul de achizitie) si cu unele ar putea ramane nevandute --> ceea ce mie mi se pare foarte putin probabil, in conditiile in care cummpararea lor din Austria e extrem de comoda si facila.

 

Dar te intreb: ai vreun motiv anume pentru care vrei sa-ti iei din Romania? Pentru ca in Austria le gasesti in aproape orice benzinarie, "procesul" dureaza exact cat ar dura sa iei o cola, iar preturile sunt standard. Daca nu ai si pur si simplu vrei sa fii prevazator, iti recomand sa o cumperi direct de acolo si sa nu iti faci absolut nicio grija pt. ca nu ai ce probleme sa intampini.

 

Daca intri in Austria de pe autostrada care vine de la Budapesta, poti lua vigneta din primul Shell dupa ce treci granita - pe dreapta, undeva la 100 - 200 metri dupa frontiera austriaca. Vei sti ca ai ajuns unde trebuie dupa masinile care in proportie de 80% vor avea numere de Romania. Si daca nu te jenezi (din cauza multitudinii de conationali inchisi la culoare) poti chiar sa te intelegi cu vanzatorii in romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, stiu ca le pot lua de pe drum, come on, e la mintea cocosului, dar cum am luat vogneta pt ungaria de la Mol am crezut ca pot cumva sa iau si pt austria. motivul pt care doream sa am deja vigneta e unul simplu, calatoresc noaptea cu un copil in spate, vroiam ca pana dimineata sa nu opresc deloc, sau ma rog, doar la trecerea frontierelor - deci sa evit opritul la cocioabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati-mi un sfat va rog. Vreau sa merg la Tg Neamt si nu stiu ce ruta sa iau. Acum cativa ani am venit din Moldova pe ruta Reghin-Mociu-Cluj si stiu ca a fost dezastru drumul. Varianta Cluj-Dej-Beclean-Deda parca era bun drum dar e mai lunca cu 30-40 de min. Ce imi recomandati? Multumesc si asfalt uscat cat mai repede :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu trebuie sa ajung azi de la 4-5 pana in tg neamt si nu as merge pe noapte. drumul de tine descris ia 5 ore 40 min. :/ e mult prea lung.. eu ma gandeam daca are rost sa iau varianta 2 propusa de mine care e mai lunga cu 30-40 min si parca mi se pare prea mult. caut o varianta rapida-calitate drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu trebuie sa ajung azi de la 4-5 pana in tg neamt si nu as merge pe noapte. drumul de tine descris ia 5 ore 40 min. :/ e mult prea lung.. eu ma gandeam daca are rost sa iau varianta 2 propusa de mine care e mai lunga cu 30-40 min si parca mi se pare prea mult. caut o varianta rapida-calitate drum.

Nu stiam ca esti contratimp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati-mi un sfat va rog. Vreau sa merg la Tg Neamt si nu stiu ce ruta sa iau. Acum cativa ani am venit din Moldova pe ruta Reghin-Mociu-Cluj si stiu ca a fost dezastru drumul. Varianta Cluj-Dej-Beclean-Deda parca era bun drum dar e mai lunca cu 30-40 de min. Ce imi recomandati? Multumesc si asfalt uscat cat mai repede :peace:

E ok drumul. Ici si colo mai sunt denivelari intre Apahida si Reghin dar se circula decent. De la Reghin pana la Bicaz e vis. A fost asfaltat anul trecut,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un CDI second-hand are cineva de vanzare? pentru suzuki SV650S pana in 2002 (de preferat cu seria J54 20F0 BB7708 XXXX) . "X" este diferit la toate motoarele din cate stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok drumul. Ici si colo mai sunt denivelari intre Apahida si Reghin dar se circula decent. De la Reghin pana la Bicaz e vis. A fost asfaltat anul trecut,

 

Am fost pana la urma pe ruta Apahida-Reghin si pot zice ca a fost o greseala enorma. Drumul este sub orice critica, imi plangeam de mila, mie si motorului. Gropi, denivelari si griblura de mi-a sablat motorul tot, aripa si partea de burta. Mergeam cu 5km/h sa mai reduc din daune. A fost groaznic. E drept ca dupa Reghin e frumos drumul, mi-a placut si mie, dar pana acolo e penibil, nu mai trec pe acolo cel putin 5 ani de acum inainte. La intoarcere am venit pe varianta Tg. Neamt-Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Cluj si pot spune cu mana pe inima ca a fost de vis ruta, asfaltul ca pe masa de biliard, serpentine de iti e mai mare dragul, o tura minunata. Recomand drumul ala tuturor.

Sa aveti parte de drum uscat si ture faine, cat ne-a mai ramas :peace:

Editat de dark1tdr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pana la urma pe ruta Apahida-Reghin si pot zice ca a fost o greseala enorma. Drumul este sub orice critica, imi plangeam de mila, mie si motorului. Gropi, denivelari si griblura de mi-a sablat motorul tot, aripa si partea de burta. Mergeam cu 5km/h sa mai reduc din daune. A fost groaznic. E drept ca dupa Reghin e frumos drumul, mi-a placut si mie, dar pana acolo e penibil, nu mai trec pe acolo cel putin 5 ani de acum inainte. La intoarcere am venit pe varianta Tg. Neamt-Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Cluj si pot spune cu mana pe inima ca a fost de vis ruta, asfaltul ca pe masa de biliard, serpentine de iti e mai mare dragul, o tura minunata. Recomand drumul ala tuturor.

Sa aveti parte de drum uscat si ture faine, cat ne-a mai ramas :peace:

 

Data viitoare verifica cand intrebi de starea drumurilor daca primesti raspuns de la un endurist, pt ei segmentul respectiv prezinta doar niste "denivelari" :)

 

Am observat postul tau prea tarziu, altfel ti-as fi scris ca drumul Apahida - Reghin e de toata jena, in special portiunea aceea din jud. Bistrita. Pacat de segmentul Deda - Toplita care e fantastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pana la urma pe ruta Apahida-Reghin si pot zice ca a fost o greseala enorma. Drumul este sub orice critica, imi plangeam de mila, mie si motorului. Gropi, denivelari si griblura de mi-a sablat motorul tot, aripa si partea de burta. Mergeam cu 5km/h sa mai reduc din daune. A fost groaznic. E drept ca dupa Reghin e frumos drumul, mi-a placut si mie, dar pana acolo e penibil, nu mai trec pe acolo cel putin 5 ani de acum inainte. La intoarcere am venit pe varianta Tg. Neamt-Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Cluj si pot spune cu mana pe inima ca a fost de vis ruta, asfaltul ca pe masa de biliard, serpentine de iti e mai mare dragul, o tura minunata. Recomand drumul ala tuturor.

Sa aveti parte de drum uscat si ture faine, cat ne-a mai ramas :peace:

Ioi...scuze. Am uitat sa ma uit la semnatura ce motor ai. La mine intr-adevar nu se simte prea tare diferenta, dar Dragstar-ul banuiesc ca nu prea inghite denivelarile si criblura. Eu am fost pe acolo de 3 saptamani si pe motorul meu imi parea decent drumul....Scuze din nou, chiar nu a fost cu intentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...